Журналіст і активіст Єгор Соболєв: "На мене почали лити величезну кількість лайна"

Знаю Єгора Соболєва багато років. Знаю як колегу-журналіста, активіста і приятеля. Майже завжди усміхнений і трохи, як то кажуть, "не від цього світу". Попри це – впертий і цілеспрямований. Одружений, має чотирьох дітей і красуню дружину. Більшість із вас її знають – телеведуча Марічка Падалко.

До Революції Єгор став на захист історичної частини Києва і боровся із земельним дерибаном. Під час Революції – боровся із режимом Януковича. Після революції – пішов в політику. Тепер він один із лідерів партії "Воля" та №13 у виборчому списку ВО "Самопоміч" Андрія Садового. Зустрілись з Єгором у невеликому київському кафе, щоб поговорити про журналістику, політику і майбутнє України.

 

– Скільки тебе пам’ятаю, ти був журналістом. Тепер ти вже політик і, мабуть, – майбутній депутат. Як воно там, по інший бік барикади?

– Чесно кажучи – не відчуваю, що став по інший бік барикади. У мене відчуття, що ми цю барикаду пересуваємо далі. Йдемо у наступ (сміється – авт.). А в моєму житті нічого, за великим рахунком, не змінилось.

Посадовцем я так і не став. Фікуса, секретарки і зарплати від держави у мене нема.

Уряд тільки пообіцяв створити люстраційний комітет, але по справжньому його створили ми. Як громадську ініціативу, чи навіть скоріше, як громадянський рух. Ідея люстрації насправді дуже багатьох захопила.

Люди більшого зараз очікують. Що ми будемо не лише висвітлювати проблеми, а – вирішувати.

– Думаю, я не помилюсь, якщо скажу, що ти міг би бути в п'ятірці-десятці будь-якого списку, будь-якої з прохідних партій. Чому ти опинився в "Самопомочі"?

– Власне кажучи, мені це й пропонували. Але ми разом з однодумцями з Майдану, з багатьох міст, де були свої Євромайдани, створили партію "Воля". І проголосили, що всі важливі рішення будемо приймати разом. Оскільки ми завжди мріяли. Щоб не було так, як в інших партіях, де все вирішують вожді, а решта просто "підтакує".

Коли Петро Порошенко оголосив вибори, перед нашою зовсім юною партією постало непросте запитання. Як і з ким іти? Ми розуміли, що йти самим буде неправильно. Не тому, що ми не віримо у власні сили здобути владу. Просто розуміємо, що не зараз, коли партія тільки-но почала формуватись.

Всі пропозиції, які надходили мені чи іншим членам ради (партії – авт.) ми виносили на загальний розгляд. Більшість, у всіх містах, вирішила, що я маю йти на вибори з "Самопоміччю". Здається тільки у Луцьку є тертя між активістами ("Самопомочі" та "Волі" - авт.), треба розібратись чому, а в усіх інших питань нема.

– Коли я побачив у різних списках партій тебе, Вікторію Сюмар, Мустафу Найєма, Сергія Лєщенка, Наталію Соколенко і ще декого інших, перша думка була, що ви їх, маю на увазі партії, просто використовуєте для потрапляння в Раду…

– Кожен з названих тобою активістів має свої мотиви і свою історію походу в політику. Я вирішив, що буду на ці вибори йти з партією "Воля". А "Воля" проголосувала, що я маю йти з "Самопоміччю". І я це рішення виконую.

Що стосується інших друзів, однодумців, соратників… Буду радий, якщо бачитиму їх всіх у Верховній раді. Думаю вони будуть більш справжніми представниками українського народу ніж більшість із тих, які там сидять зараз. І я їм це кажу.

Хоча насправді ми станемо реальною силою тільки у складі єдиної політичної сили. І вони це теж розуміють. Бо поодинці – ніхто нічого не зробить. Політика, це не справа одинаків.

– Ти сам мені колись казав, що похід з журналістики в політику – це квиток в один бік. Зараз цей "квиток" взяли всі ті, хто відстоював свободу слова, демократію. Ті, кого по праву можна назвати кращими журналістами в нашій країні. Ти вважаєш це правильним? Хто ж тоді буде робити цю роботу?

– Я думаю, що так само можуть шкодувати успішні підприємства, чиї керівники пішли на вибори. І аналітичні центри, чиї експерти вже в партійних списках. Скажу так: звісно, хороших журналістів в Україні не вистачає, але ефективних справжніх політиків у нас просто немає. Це найбільший дефіцит країни.

Відсутність політичної еліти призвела до того, що влада після Євромайдану дісталась бог-зна кому. Не дивлячись на те, що ця перемога була оплачена кров’ю. Будемо відвертими: більшість людей, які взяли в руки владу – не гідні її мати. Хіба за дуже рідкісним виключенням.

Причина проста: у Євромайдану не було своїх політичних представників. Тому час це виправляти. Якщо ми разом, як суспільство, створимо суспільні медіа, то вони почнуть "вирощувати" справжніх журналістів з небаченою досі швидкістю. І цьому можуть посприяти в тому числі нинішні журналісти, які стануть депутатами.

– Єгор Соболєв колись був одним з ініціаторів журналістського руху "Не продаємось!". Руху проти "джинси" в новинах (проплачених сюжетів, які видаються за нейтральні новини – ред.). "Сомопоміч" буде оплачувати "джинсу" в ЗМІ?

– Сподіваюсь, що ні. Я маю відповідати за кожне своє слово. Тому чесно скажу, що не знаю, як витрачають свої гроші партнери по "Самопомочі". Думаю, це питання треба ставити кожному з них.

У мене особисто і у партії "Воля" категорична позиція: ми ЗМІ не платимо. Була навіть смішна історія. Ми представили партію в Києві і поїхали по інших містах. Нас питали журналісти перед прес-конференціями: на яких умовах будемо співпрацювати? Ми відповідали, що якщо ми будемо платити, то ці гроші десь треба взяти. Значить нам доведеться стати продажними політиками. А це навряд чи має вас влаштовувати. У Житомирі одна знімальна група зібралась і пішла із прес-конференції. Принаймні, чесно з їхнього боку.

– Як тебе терпить Марічка? Не каже, що ти вже дістав своєю роботою?

(Посміхаючись – авт.) Це насправді свята людина. Ти не уявляєш, наскільки я жахливий чоловік, а ще став жахливим батьком. Чоловіком я можу бути, принаймні, вночі. А от батьком по ночах бути не можу. Діти вже сплять, і я не можу їх будити: "Вставайте, тато приїхав, і хоче з вами спілкуватись". (Сміється – авт.). Реально дітей бачу в неділю. І то навіть не в кожну неділю.

Приходжу додому втомлений, "чорний". Марічка сама шокована величезною кількістю лайна, яке почало на мене литися. Ми виявились абсолютно до цього неготовими. Ні вона, ні я ніколи по справжньому не піддавалися критиці. Коли я працював в журналістиці – мене ніхто ні в чому не підозрював. А Марічка – взагалі світлий янгол.

А тут… Я вчора був у Берліні, на запрошення Фонду Конрада Аденауера, представляв наш Закон "Про очищення влади". І вона мені пише, що на "Корі" (сайт "Кореспондент" - авт.) – інформація, що в мене п’ятеро дітей. Хоча ми з Марічкою знаємо лише про чотирьох. Одночасно з такою кількістю дітей розкручується тема, що я гей. Потім нашу дачу представляють, як нібито нове "Межигір’я". Навіть крутіше, ніж у Януковича.

При тому, що фото дачі, машини і всього, що у нас є, я виставив в Інтернет ще в березні. На самому початку люстраційних процесів. Щоб люди бачили все моє майно. І сказав, що якщо у мене щось з’явиться – тягніть мене відразу в прокуратуру. Але ця прозорість, насправді, ні від чого не рятує.

Зараз товариш Михальчишин, зі "Свободи", подав запит про те, як я отримав українське громадянство. Це взагалі історія, яка дуже розвеселила. Я багато разів уже про це розповідав: як я юнаком приїхав з Росії, які в мене стосунки з батьками, котрі залишились жити там, які відмінності між двома народами… І тут люди, з якими ми разом боролись, в якості подарунку за спільну перемогу презентують мені розслідування: "як я отримав громадянство?". (Сміючись – авт.).

Чув від когось із журналістів, що десь вийшла стаття про те, що нібито людина, яка мені дала громадянство – таємничо зникла. Ледь там не була ліквідована і спалена… Мені смішно, а Марічці – важко. Для мене це, скоріше, – свідчення того, що я все роблю правильно.

Коли взимку, під час Євромайдану, мусувалась тема гея, кажу Марічці: "Давай я потраплю в якийсь секс-скандал, і тоді всі зрозуміють, що я не гей". (Жартома – авт.). Але Марічка не погодилась, сказала: "Тоді я з тобою розлучусь". Зруйнувала таку класну технологію. Я стараюсь переводити це все на жарти. До цього не можна ставитись серйозно. Але дружина часом переживає. Вона ж жінка.

Хорошого чоловіка з мене не вийшло, ще й зарплата буде шість тисяч гривень. А я ж реально не буду красти. Біда…

– А за що ти зараз живеш?

– Зараз усе добре: мені зарплату партія "Воля" платить. Все легально і чесно. А потім депутатську роботу не можна буде суміщати з іншою діяльністю. Хіба почну писати колонки для вашого сайту і вимагати за них гонорар.

– Тоді навіщо ти йдеш в парламент?

(Задумується – авт.). Купа причин. Тебе дістає щодня купа несправедливих речей. Як я перший раз зіштовхнувся з Київрадою… Чи точніше: вона зі мною. Бо Київрада погано закінчила. (Сміється – авт.).

Ось, бачиш скверик. (На фото. Розмова була в кав’ярні на розі вулиць Олеся Гончара та Богдана Хмельницького. Навпроти невеличкого скверику – авт.). Його Київрада віддала Московському патріархату під забудову. Ми це зупинили.

За п’ятдесят метрів далі, там дитячий майданчик, далі мій будинок. Той майданчик віддали під забудову Управлінню внутрішніх справ у місті Києві. Це зупиняти було важче, але зробили. В результаті – Київрада була деморалізована, а потім – розігнана.

Я не можу миритися з тим, що якісь гади постійно заважають нам жити. А вони роблять це постійно. У тебе немає можливості працювати, бо медіа постійно потрапляють під чийсь диктат. Дитину не випустиш у скверик погуляти, бо хрінове повітря – через варварську забудову та гальмування запровадження європейських стандартів щодо пального і машин. І ще купа причин.

Куди б ти не кинувся – тебе скрізь ці гади дістають. Я вже не кажу про жахливі історії, коли людина вийшла в магазин, а її на пішохідному переході на смерть збив "обдовбаний" прокурор чи п’яний "мажор". Я не збираюсь із цим миритись і не терпітиму таку державу. А Євромайдан показав, що такі думки мають мільйони людей. Це нас і рухає.

Коментарі

"соболь аферист,шавка"-факти в студію,чи просто так,щоб повітря зіпсувати???

соболь аферист,шавка

Працювати, забезпечувати робочими місцями , сплачувати податки , можна по різному. В нашій державі кожна нова влада «працювала», «забезпечувала», сплачувала», до чого це все довело ми бачимо. Кривошеєв і його команда робить те що вони можуть зробити як журналісти ,а доказом їх праці є популярність сайту «ВСЕ» за короткій період часу серед рівнян.

Андрыю. Працюю, забезпечую робочими місцями і чесно плачу податки. А так писати як Кривошеєв, на сьгоднішній день, можуть і слухачі ВУЗів!

Скажіть будь ласка ,а яку користь Ви особисто зробили для суспільства? Олексій як журналіст свою справу робить не погано. Що зробили Ви?

Я думаю, що Вам , Кривошеєв, потрібно разом із Патюховим мусорні контейнери звозити до облради для проведення "люстрации по-соболевски"! Хоч таким чином будете для нього корисним!

А що вже не Матчук, Хахльов, Берташ, Осуховський, Кириллов, Хомко і Червонюк??? Вже Соболєв??? Оприділіться панове )))

Ну тепер зрозуміло-хто Кривошеєву платить!

ти ,своїми висєрами за видатних проФФесіоналів,вже,навіть і не смішиш...

Тобі б не завадилли такі "розумові відхилення" )))

Сторінки

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.