Рівненський офтальмолог Наталя Мержиєвська: Лише професіоналізм і добре слово перемагають всі хвороби

Зараз вони – відомі та успішні жінки і чоловіки. Хтось знає їх як підприємців, депутатів, лікарів, для когось вони – друзі та родичі. Та мало хто пам’ятає, з чого розпочався їх шлях до визнання. Сайт "ВСЕ" продовжує цикл публікацій у рамках проекту "Історії успіху відомих рівнян". Про невідомі моменти з життя відомих людей, їх роботу, захоплення, секрети успіху і не тільки – читайте у серії наших публікацій. Цього разу героїнею нашого проекту стала рівненський лікар-офтальмолог Наталя Мержиєвська.

 

 Досьє:

  Рід занять: дитячий офтальмолог,  практикуючий хірург

   Освіта: Буковинський державний  медичний  університет, Львівський  національний  медичний університет

   Хобі: офтальмологія, відпочинок із рідними

   Життєве кредо: Вірте у Бога та у свої сили!

   Секрет успіху: Любов до своєї професії та  оточуюючих

 

 

 

 

 

 

- Наталіє Петрівно, розкажіть, як розпочиналося Ваше становлення як медика. Працювати у сфері охорони здоров'я мріяли з дитинства?

- Я народилася у сім’ї технічних працівників. Тому мої батьки зовсім не бачили мене у ролі лікаря. Однак, роки йшли, і вже у п’ятнадцятирічному віці я чітко усвідомила, що буду лікарем-хірургом. Через це, я і подала документи до Буковинського державного медичного університету, який закінчила у 1983 році.  

- Мріяли стати лікарем-хірургом, але доля розпорядилася по-іншому і Ви опанували фах офтальмології?

- На шостому курсі навчання я опанувала фах хірурга. Саму ж інтернатуру проходила на базі Костопільської центральної райлікарні лікарні, як лікар-хірург. Загалом я три роки відпрацювала загальним хірургом в Рівненській районній лікарні, смт Клевань. Однак, під час роботи здружилася із колегами – офтальмологами. І мене зацікавила офтальмологія, як галузь медицини, та, як дуже досконала мікрохірургічна наука. Саме це стало причиною того, що я перекваліфікувалася на лікаря-офтальмолога, пройшовши курс первинної спеціалізації на базі Львівського національного медуніверситету.

Фото взяте із власного архіву Наталії Мержиєвської

- А як далі склався Ваш професійний шлях із новоопанованою професією?

- Мене запросили на роботу у новостворене на базі дитячої обласної клінічної лікарні офтальмологічне відділення. І ось, розпочинаючи з 1989 року я працюю лікарем- офтальмологом та практикуючим хірургом дитячого очного офтальмологічного відділення Рівненської обласної дитячої лікарні.

- Якими були перші роки Вашої професійної діяльності?

- Десять років тому, враховуючи певні обставини на пострадянському просторі, коли можна було реалізуватися якось по-іншому, а не лише у державній сфері, я почала співпрацювати із приватними закладами. І перша у Рівному створила, так званий, ортоптичний центр для лікування проблем розвитку зорових функцій у дітей. Він і досі функціонує на базі аптеки-оптики «Волинь» у центрі міста на Театральній площі.

- На скільки мені відомо, зараз Ви маєте вже два своїх приватних кабінети?

- П’ять років тому, маючи певний досвід приватного господарювання, я відкрила свій кабінет на базі медичного центру «Аніко», але теж,  як орендатор. Нині ми маємо своє приміщення і на вулиці Мірющенка, 31, де повновладні господарі. Наша команда розширила свої можливості матеріальні і надалі плануємо займатися дитячою офтальмологією для надання різнопланових послуг дітям. Зокрема, це діагностика, лікування різноманітних проблем пов’язаних із розвитком зору, лікування запальних процесів ока, у плані виявлення вроджених вад ока тощо.

- Наталіє Петрівно, у Вашій родині всі медики?

- Як вже зазначала раніше, старше покоління – це не лікарі, середнє покоління  лікарі (я та мій чоловік) і ось молодше – продовжили династію «людей у білих халатах). Син закінчив Чернівецький медінститут та працює лікарем-травматологом у дитячій обласній лікарні. Його дружина працює лікарем-нефрологом у Рівненській обласній клінічній лікарні. А ким стануть онуки – будемо бачити, можливо, вони також підуть по наших стопах.

- Коли було легше працювати, у часи СРСР, чи, коли Україна стала незалежною?

- Коли ти займаєшся справою, яка є твоєю – вже немає різниці, чи це Радянський Союз, чи  незалежна Україна. Тут питання варто поставити по-іншому – державна робота, чи приватна практика. Адже в останньому випадку є вагома перевага – технічне та матеріальне забезпечення. Звичайно, держава має кваліфікований медичний персонал, іншими словами, державна медицина - кваліфікована. Але, впродовж останніх років забезпеченість держмедицини потребує якіснішого і кількіснішого обладнання, а відповідно й фінансування. Завдяки своїм знанням, досвіду, лікар може поставити діагноз, але його потрібно підкріпити. Наведу елементарний приклад: колись земський лікар лише за допомогою стетоскопа міг поставити діагноз пневмонія, або туберкульоз. Зараз цей діагноз  потрібно підкріплювати сучасними методами діагностики, оскільки хвороби змінюються, маскуються і не завжди чітко візуалізуються доступними людському оку методами обстеження. Наприклад, діагноз глаукоми можна поставити ще напередодні хвороби (коли людина ще ні на що не скаржиться), а комп’ютерна томографія диску очного нерва може поставти діагноз глаукоми вже на першому етапі обстеження. Саме такі моменти і наштовхують на різні роздуми та порівняння.

- Під Вашим професійним наглядом виросло, мабуть, ціле покоління кваліфікованих кадрів?…

- Однозначно, що так. Щороку лікарі проходять у мене інтернатуру, курси підвищення кваліфікації. Це, я маю на увазі державні заклади, зокрема, обласну дитячу лікарню, очне відділення. І от за 25 років мого трудового стажу я передала свої знання десяткам лікарів. Вони зараз є висококваліфікованими спеціалістами і працюють у всіх поліклініках міста Рівного та області.

- А де черпаєте сили для роботи?

- У вдосконаленні своїх знань. Щовечора перед сном окрім художньої літератури, я читала книги по офтальмології. Зараз читаю вже менше, чи то через те, що втомлююся, можливо, багаж знань став більшим. Хоча пріоритети залишилися такими ж – офтальмологія стоїть на першому місці. А загалом, я намагаюся ніколи не сидіти на місці, а займатись активним відпочинком.

- Наталіє Петрівно, яким є кредо Вашої повсякденної роботи з пацієнтами?

- Любити своїх пацієнтів і завжди допомагати їм. А також вести двосторонній діалог між лікарем і пацієнтом. Ось цей психологічний діалог є основою успішного лікування, адже, коли пацієнт прислухається до порад лікаря, то і лікування проходить набагато швидше.

- Яким, на Вашу думку, має бути хороший лікар?

- Чуйним, добрим і звичайно грамотним. Він має бути справжнім професіоналом, який любить пацієнтів і свою роботу, саме тоді він стає прикладом для наслідування.

- Чи працювали Ви з лікарями, яких могли б назвати еталонами медичного працівника?

- Звичайно, на моєму шляху зустрілось чимало людей гідних професії лікаря. Зокрема, це дитячий офтальмолог, лікар-професіонал своєї справи, яка була першим дитячим офтальмологом у Рівненській області. Ця жінка організувала багато спецзакладів на Рівненщині, у тому числі – дитячий садочок №35. Вона є моєю колегою та мудрим наставником, і звуть її – Горка Ванда Іванівна.

І ще один видатний дитячий офтальмолог, завідуючий кафедрою дитячої офальмології Харківського інституту вдосконалення лікарів – Чередніченко Володимир Мойсеєвич. Саме він зробив мене дитячим офтальмологом. Саме ці мої колеги є для мене еталонами медичного працівника.

- Розкажіть, чим зараз наразі займаєтеся окрім офтальмології?

- На жаль, мені ні на що не вистачає часу, оскільки постійно працюю. Але кожну вільну від роботи хвилину я намагаюся провести разом із своєю сім’єю. Ми разом відпочиваємо, ходимо на прогулянки та до церкви. Відвідуємо і моїх батьків, які дякувати Богу, ще живі. Кожної неділі вся наша родина відвідує службу Божу. Після цього ми маємо великий сімейний обід, який розпочинається із молитви та подяки за все нашому Всевишньому. Ось така у нас велика та дружня родина.

- А як Ви ставитися до практики самолікування?

- Негативно, і на щастя, дедалі більше моїх пацієнтів самостійно антибіотики вже не приймають і не купують самотужки собі ліки. Але якщо й вживають, то частіше противірусні і жарознижуючі. Це і є межа безпечного самолікування.

- Наталіє Петрівно, Вас у Рівному знають, люблять, поважають, як успішного лікаря та мудрого наставника. Розкажіть, як у такий важкий час залишатися зібраним, не впадати у депресію та вірити у світле майбутнє?

- Всім людям бажаю оптимізму, віри та надії. Розпочинати день із подячної молитви Господу Богу і з молитви за Україну. Це є обов’яким, адже наша сила – це Бог. Другий момент – це життєвий оптимізм. Тому що ніхто людині не допоможе, якщо вона сама себе не буде тримати у руках. Дотримуйтеся цих двох правил і тоді ніякі напасті не будуть страшні. Миру Вам та Вашому дому!

Публікація здійснена в рамках проекту "Історії успіху відомих рівнян".