Рівненський активіст Віталій Примак: Явище "Майдан" треба вдосконалювати

Віталій Примак – один із перших, хто вийшов на рівненський Євромайдан, тож став один із його організаторів. Навколо себе він об’єднав багатьох активних людей. Стикався і з труднощами в організації акцій протесту, однак ніколи не відступав і щоразу доводив, що молода та маловідома людина все ж таки може змінити хід подій в житті міста.

 

– Як усе розпочалось? Розкажи ту історію, бо наскільки я пам'ятаю, хтось в Інтернеті створив зустріч, а потім сам не хотів виходити.

– Так. Як завжди ми сиділи у себе на офісі, у Вогнику. Говорили із друзями про те, що відбувається в Києві, що люди вийшли на знак протесту проти призупинення євроінтеграції України. Тоді відразу ж піднявся Львів, і ми ввечері сиділи і дискутували, чи варто завтра вийти і нам.

– Хто тоді був?

– Це були громадські активісти: Олексій Сидорець, Олексій Смірнов, я та деякі інші. І, власне, зійшлись на тому, що нам також це треба, що виходимо вранці, незрозуміло коли. Коли вже о другій годині в Інтернеті розпочались історії про сутички із міліцією, приміром, у Львові були проблеми, ми вирішили, що наше рішення треба більше анонсувати, і, власне, створили зустріч. І ті, хто прийшли на неї – це із тих, хто говорив, що маємо вийти, – був тільки я і ще один хлопчина зі Здолбунова. Потім ми розклали намет, і тільки тоді всі почали підтягуватись.

– Тобто із тих людей, які спочатку цю справу почали, на наступний день вже практично нікого не лишилось?

– Ну, десь так.

– Як розвивались події далі, бо Майдан – дуже масове явище, дуже багато людей підключились. Як створилась координаційна рада Майдану? Звідки з'явились усі ті люди, які були на Майдані, в тому числі Зураб Кантарія, Святослав Клічук і решта?

– У більшості, люди, які долучились, скажімо, у перші два місяці Майдану, – люди, яких я знав і постійно бачив у Рівному на різних протестах. Тобто це люди, які і раніше боролись із Януковичем, його друзями тут у Рівному. Для мене було дивно, що на самому початку були люди, які дуже нас критикували. На початку ми стояли тільки за євроінтеграцію, бо ще тоді не було подій, які потім відбулись на Майдані. Люди зрозуміли, що щось відбувається, коли вже був розгін студентів, другий етап – стрілянина у Києві.

– Якраз після розгону студентів буквально на наступний день чи через день я потрапив до тебе. Але це був відносно мирний період Майдану. Майже два місяці до січня, до тих "диктаторських законів" практично не було масової стрілянини. Що би ти розповів про цей мирний період?

– Ти прийшов і запитав, що тобі робити. Вирішили, що ти будеш координувати студентів. Зараз хтось може говорити, що ми могли б влаштувати кастинг на те, хто має керувати студентами, хто має табором керувати.

– А були такі розмови – хто має керувати табором?

– Особливо тоді, коли всі зрозуміли, що Януковича не буде в Україні, і всі почали "бігти до корита". І були люди, яких я на Майдані не бачив, – політиків, "громадських діячів", які просто тоді вже приходили і казали "так, я на Майдані не був і не буду, але коли ви зараз говорите про якісь народні посади, то я у цьому хочу брати участь". Насправді, такі люди є. У мирний період Майдану я пам'ятаю, як ми виводили студентів. Це по суті була перша масова хвиля, яка відбулась у Рівному…

– Тоді соцмережі вибухнули – вибухнули студенти.

– Так, але по великому рахунку ні я, ні ти, ні Андрій Токарський не чекали на студентів, які вийдуть, і вони так не прийшли б. Ми розділились по вузах, і, наприклад, я заходив в аудиторії РДГУ, де викладачка на мене кричала, а всі уважно слухали. Після цього, хтось з аудиторії зривався, було таке, що всі зривались, а були і ті, хто залишались. Зараз багато говорять, що молодь дуже активна, особливо студенти, але це не зовсім так. Тобто свідомі люди, які знають свою історію, не чекають, коли їх покличуть.

– На певному етапі учасники Майдану почали відчувати певне розчарування. Але потім були "диктаторські закони", у Києві все змінилось. Там почала текти кров. У Рівному щось змінилось, чи все було так само мирно? Не думали усі разом зібратись і їхати на столичний Майдан?

– Так. У якийсь момент думали згорнути свою роботу тут. Але потім подумали і зрозуміли, що не варто їхати у Київ і стати там однією мільйонною частинкою рушійної сили… Вирішили, що краще залишитись тут і допомагати. Ми ж, по суті, займались тим, що допомагали Києву, збирали ліки, щитки, теплі речі. У певний момент весь намет у центрі Рівного був забитий речами. До того ж, ми тут знаходили різних поганих дядьків (депутатів-регіоналів та причетних до режиму Януковича – прим.авт.), говорили із ними, влаштовували проти них різні протести.

– Пам'ятаю. І після втечі Януковича продовжувались ці справи… Криваві події закінчились, у Рівному, слава Богу, жертв не було серед тих рівнян, які протестували тут. Були рівняни і жителі області, які загинули у Києві. Було багато місцевих мешканців, які були на Майдані, а нині – в АТО. Але так чи інакше у нас у місті, як це не дивно, все пройшло досить мирно. Отож, Янукович втік. Ось, зараз можна сказати, що щось змінилось?

– Ми із активістами в Інтернеті на днях розв'язали дискусію, я викинув свою фотку з Майдану. Усі разом сказали, що "нічого із тобою не змінилось". По великому рахунку, у моєму житті нічого кардинально не змінилось. Я живу тим, чим жив до Майдану. Тоді були проти Януковича. Тепер – проти системи, яку потрібно ламати, не виходячи на новий Майдан, потрібно перейти у конструктивне русло. Наприклад, Реанімаційний пакет реформ.

– Ми із тобою трохи більше знайомі із Реанімаційним пакетом реформ. А нашим читачам я нагадаю, що Віталій Примак вже не один рік є координатором Громадського руху "Чесно", який контролює кандидатів у депутати, щоб серед них не було злочинців. А тепер, Віталій, ти є координатором "Центр UA" у нашій області. Відповідно, ти представляєш інтереси Реанімаційного пакету реформ.

– Вибач, але можна ще додам кілька слів про мирний процес майдану у нас? У нас було два моменти, коли кров могла пролитись: це було біля бази Беркуту, коли з їх сторони були світлошумові гранати. А другий момент – захоплення ОДА. Тоді я за тиждень поїхав вперше додому – поспати: їду у маршрутці і чую, що Рівненську ОДА вже захопили. Я відразу прибіг туди. Так сталось, що тоді я потрапив у переговорну групу, яка говорила із Губановим (Олексій Губанов – тоді заступник голови ОДА – прим.авт.) і Юхименком (Анатолій Юхименко – також заступник голови ОДА – прим.авт.), бо Берташ (Василь Берташ – тоді голова Рівненської ОДА – прим.авт.) тоді втік. І я тоді був між міліцією, яких на сходах в ОДА стояло чоловік 50, і активістами, які кидали якісь речі у них. Тобто був певний конфлікт. Тоді був Музичко (Олександр Музичко – прим.авт.), який після Майдану був вбитий, був я, ти та декілька людей, які стояли між радикально налаштованими і заспокоювали. Потрібен був стан очікування, бо зверху там говорили "пишіть заяви" (активісти вимагали у представників керівництва ОДА написати заяви на звільнення – прим.авт.). потрібно було не допустити пролиття крові у Рівному, а були гарячі голови, які цього не розуміли. Просто був порив, який був викликаний отриманою інформацією про події у Києві. Ми все ж таки досягли своєї мети, і рівненська міліція під оплески людей вийшла із обласної адміністрації. Це був перший і єдиний випадок в Україні, коли це було так. І це було досягнення не конкретних людей – Музичка чи мене – а тих людей, які стримували своїх друзів, тих, хто пішли на переговори. І після цього на кожному Віче міліціонери приходили і казали, що "ми із вами і не будемо воювати проти вас". Хоча до того моменту вони відправляти людей на Київ, активісти бігали за Беркутом і ППСниками.

– Ти не поспішаєш йти у політику. Для тебе мають бути певні напрацювання у громадському секторі. Що людина має там зробити, щоб бути гідною сказати "я готовий йти в політику"? І що має бути, аби ти був готовий це сказати?

– Не можу сказати локально за Рівне, скажу глобально за Україну. Коли на вибори більше йдуть голосувати пенсіонери, ніж молодь. По країні голосує в середньому відсотків 35 молодих людей. То щоб мені йти у Рівному на вибори і перемогти за рахунок голосів пенсіонерів – я маю захищати їхні інтереси. Я людина молода і мені цікава молодіжна сфера, я намагаюсь її всіляко розвивати. Місія моєї громадської організації – активізація молоді. Якщо рівненська молодь зірветься і піде на вибори один, другий, третій раз – зрозумію, що я можу конкурувати за представлення інтересів молоді у міській раді.

– У Рівному близько 30 тисяч студентів, голоси яких можуть вирішити долю мажоритарника на парламентських виборах. Молодь вийшла на Майдан, зрозумівши, що на щось впливають. Але її ініціативність так швидко згоріла. Чому? У чому полягає розчарування молоді?

– Ми з Майдану перейшли в інший процес, коли потрібно шукати конструктивні рішення. Тобто, як тоді було, – приходить Примак і Логащук, і людина розуміє, що треба говорити, інакше будуть мішки під хатою. І вже сніг, до речі, знову випав. Тож тоді студентів вивели, були лідери у навчальних закладах, які координували людей. Ми думали, що все буде зосереджено тільки на Майданах, але потім траплялись випадки, коли мені вночі телефонували представники якихось громадських організацій і питали, чому це по місту студенти ходять, – а я про це нічого не знав.

– Пам'ятаю, прикро було, коли близько 10 вечора прийшла півтори сотні студентів до нас на Майдан, а відповідно до законодавства о такій годині вже ніякі масові заходи проводити не можна. І довелось пояснювати, що буде надто велика відповідальність, якщо вас зараз усіх заберуть в автозаки, бо мають на це право, бо ви шумите. І ти пам'ятаєш, як в штики ці слова сприйняли, розчарувались?

– Просто багато хто думає одним моментом: я зараз стою на Майдані – і це круто. А насправді, те, що відбувалось у Рівному – це було багато перемовин, дискусій. Я не прихильник бити комусь морду. Краще зібратись, поговорити, переступити навіть через щось і домовитись. Явище "Майдан" треба удосконалювати. Україна пережила їх два. Після першого режим себе вдосконалив. Зараз знову відбувся, і нині – питання: якщо вся громадськість увійде в конструктивний процес – відбудуться зміни. Якщо частина буде бігати, гнати біса і говорити як все погано, а інша частина – шукати конструктивні рішення, і вони між собою будуть сваритися – зміни не відбудуться.

– Щодо конструктиву – ти бачив це привітання Хомка з Днем Гідності та Свободи, це знущання над людьми, які рік тому вимагали, щоб він прийшов і пояснив свою позицію, а він то лікувався, то ще щось. І "Ганьба" йому кричали, коли він все ж таки прийшов на сцену і казав, що він з народом. Як думаєш люди це забули?

– Думаю, що більшість із тих, хто були на Майдані не забули. Те, що нині відбувається в Україні… Ось, у нас був поганий керівник – президент, і його люди у міністерствах, які виїхали з України. По суті, зараз у нас верхівка та, яку ми хотіли бачити. Не факт, що вона хороша, але вона – інша. Не виїхали ті, хто сиділи між головою і народом, – ті, хто сидять в адміністраціях, радах. Це ті, хто під будь-ким брендом будуть працювати.

– Якісь молоді партії можуть з'явитися?

– Думаю, що на виборах багато старих людей будуть йти під новими брендами. По суті, у Рівному є тільки "Самопоміч", яка формується, і є, наприклад, "Сила людей", яку я знаю. Це політсили, які є зараз, коли ще невідомо точну дату проведення виборів, але вони вже проявляють себе, намагаються будувати мережу.

– А хто ще? Я не знаю, чи у нас в Рівному є "Громадянська позиція". "Демальянсу" в нас немає.

– Загалом думаю, що таких партій не буде багато, але вони візьмуть свою частину впливу у міській раді.

Коментарі

Інтерв'ю - з цього відео :)
https://www.youtube.com/watch?v=4LHcSYoZzyE

Давно цього "голубчика" не було видно))))))))

Підскажіть будь-ласка чому немає автора статті, ну і в загальному на сайті немає авторів хто сам спілкувався на рахунок тієї чи іншої події. Дякую за увагу

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.