"Залізна леді" рівненської політики Світлана Богатирчук-Кривко: "У житті все залежить від тебе"

Зараз вони – відомі та успішні. Хтось знає їх як депутатів, бізнесменів, меценатів, для когось вони – друзі та родичі. Та мало хто пам'ятає, з чого розпочався їх шлях до визнання. На сайті "ВСЕ" стартує новий проект "Історії успіху відомих рівнян". Про невідомі моменти з життя відомих людей, їх роботу, захоплення, секрети успіху і не тільки – читайте у серії наших публікацій. Цього разу героїнею нашого проекту стала начальник Головного управління Держземагентства у Рівненській області, член Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи та депутат Рівнеради Світлана Богатирчук-Кривко.

 

 

 Досьє:

 Рід занять: начальник Головного управління Держземагентства в Рівненській області, депутат Рівнеради

 Сім'я: Кривко Михайло Петрович, голова Рівненської обласної федерації футболу, має синів Ігоря та Петра, має двох онуків Андрійка і Михайлика

 Хобі: подорожі, психологія

 Життєве кредо: "Хочеш бути щасливим – стань ним!"

 Книга, яку варто прочитати: Ґабріель Ґарсіа Маркес "Сто років самотності"

 Освіта:

Луцьке педагогічне училище (1978)
Педагогічний факультет Рівненського державного педагогічного інституту (1986)

Інститут довузівської підготовки та післядипломної освіти НУВГП за спеціальністю землевпорядкування та кадастр (2010).

Здобувач Інституту агроекології і природокористування НААН

 

Її називають "залізною леді" рівненської політики, та попри серйозну посаду вона вміє бути просто жінкою. Адже точно знає, що атмосферу навколо себе формує саме жінка, а якщо вона ще й керівник, то саме від неї залежить і настрій в колективі. Завжди привітна, елегантна та впевнена у собі Світлана Богатирчук-Кривко ніколи не перестає навчатися, не боїться щось змінювати та брати на себе відповідальність. Про секрети успіху, кар'єру, сім'ю, захоплення і джерела натхнення Світлана Богатирчук-Кривко розповіла в інтерв'ю журналісту сайту "ВСЕ".

– Світлано Кирилівно, розкажіть, будь ласка, як розпочалася Ваша кар'єра?

– За 20 років своєї роботи я пройшла шлях від вчителя до заступника міського голови, не пропустивши жодної сходинки. Згодом мені запропонували посаду начальника ГУ Держземагентства в Рівненській області. Я з тих людей, які не вірять в удачу. Адже саме собою нічого не стається, і не буває такого, що просто в один момент людина зробила свою кар'єру, чи отримала високу посаду. Для цього потрібно постійно працювати, навчатися, розвиватися, щоб тебе помітили. Відомий вираз "Удача – це бути в потрібному місці в потрібний час" я б доповнила "і з потрібною підготовкою". Мені вже скільки років – але я постійно навчаюсь. Маю чотири дипломи, навчаюсь і зараз. Варто розуміти, що світ змінюється, змінюється обсяг інформації навколо нас, засоби навчання, засоби отримання інформації. Тому постійно потрібно адаптуватись і змінювати себе, тоді ти зможеш чогось досягти. Не потрібно боятися щось змінювати у своєму житті. Коли у 2008 році я пішла з посади заступника міського голови, то дуже болісно пережила цей момент. Адже в свою роботу я вкладала душу. Після звільнення відразу пішла вчитись за кардинально новою спеціальністю. Напевно, тоді мені допоміг, як кажуть мої сини, "комплекс круглої відмінниці". Вони піджартовують наді мною, що якщо за щось беруся, то у мене це має бути на "5+".

– Скажіть, будь ласка, на початку Вашої кар'єри чи була людина, на яку хотілося б рівнятися?

– Можливо це банально, але це моя мама. Вона родом зі східної України – Полтавської області. У 1957 році, їх групу – 30 людей – відправили на Західну Україну. Мама вийшла заміж і залишилась, почала працювати. Так, у неї в трудовій книжці один запис – головний зоотехнік. Мама мала всі ордени і медалі Радянського Союзу. Вона встигала працювати, керувати великим господарством, і в сім'ї завжди спокій, вона завжди врівноважена... І коли я вступала до Луцького педагогічного училища, мама сказала, що все залежить лише від мене, от як буду навчатись, чим більше буду знати, тим більше буду затребувана в суспільстві. Також мама вчила мене: "ні на кого не сподівайся". Тому в мене і школа з відзнакою, і училище з відзнакою, і один університет, і інший. Це вже як звичка.

– В Україні, чомусь, ставлення до жінок, які працюють на керівних посадах, неоднозначне. Чи важко Вам бути жінкою-керівником?

- Жінці-керівнику набагато важче. По-перше, тому, що у нас досить патріархальне суспільство. Адже, порівнюючи з країнами Європи, навіть від Туреччини – ісламської країни – ми відстаємо у показниках, як ставляться до жінки-керівника і жінки-політика. Я це відчула, коли брала участь у виборах міського голови в 2008 році. Мені доводилось працювати у чоловічих колективах, в тому числі й керувати ними, і коли мені задають це питання, то я завжди кажу, що тільки почуття гумору допомагало у роботі. Жінці складніше ще й тому, що в неї подвійне, а часом – і потрійне фізичне навантаження – дім, діти, робота тощо. А коли чоловік керівник, то в нього ніхто не питає: "А кран у Вас вдома не протікає?" Жінці ж постійно задають такі питання: "Ви постійно на роботі, а що ж у Вас там вдома? Пироги напечені чи ні?"

– А Ви суворий керівник?

– Напевно, демократичний. Не можу сказати, що я жорстко приймаю рішення і керую колективом. Я намагаюся зрозуміти колег, та робити справедливі висновки. Вивчаючи закони управління, зацікавилась японською системою підбору кадрів. Тому, коли формую колектив, ніхто не в образі, якщо відбувається якась ротація. У роботі в мене немає принципу "Ви нам не підходите". Я обираю принцип – "ця робота Вам не підходить", і пропоную людині іншу ділянку роботи. Люблю і досі згадую всі колективи, з якими працювала. Зараз у мене також чудовий колектив. Фактично, у складі головного управління Держземагентства існує два самостійних управління, три державних підприємства у галузі, працівники районних управлінь, тобто, всього близько тисячі людей. Вважаю, що до всіх людей, які працюють у колективі, потрібно ставитись з повагою. І якщо хтось в міру своїх можливостей, підготовленості не може виконувати ту чи іншу ділянку роботи, то йому потрібно дати таку, де він відчує свою значимість і буде з задоволенням приходити на роботу. Особливо такий підхід потрібно використовувати до старших, які, можливо, не так цивілізовано працюють із новими технологіями, тощо. Та вони – хранителі тих традицій в колективі, до яких потрібно ставитись з повагою. У нас, наприклад, є голова профспілки. Він мій помічник і знає про кожного – в кого хто народився, які проблеми, кому яку допомогу потрібно надати – психологічну чи матеріальну. І це дуже важливо.

– Світлано Кирилівно, з власного досвіду можете сказати, з ким важче працювати – з чоловіками чи жінками?

– Напевно, все ж, важче з жінками. Тому що вони більш емоційні, (я тут уже виступаю психологом), вони більш зайняті, я розумію що вскочити на ринок в обідню перерву - це необхідність, бо їм треба прийти додому і відразу ставати до плити. А чоловіки, хай мене пробачать, але вони більш ліниві, це, напевно, в них закладено природою. Тому їм потрібно постійно нагадувати та постійно їх надихати. А якщо ж їх похвалиш, то вони більш цьому радіють, аніж жінки.

– Як вдається знайти потрібний підхід до кожного працівника?

– Просто потрібно їх любити. Я люблю всіх людей, які працюють у нашому колективі!

– А чи кожного працівника Ви готові зрозуміти?

– Різне буває. Я дуже не люблю, коли людина нещира, обманює. Нехай краще прямо скаже, як є. Також не розумію людей, які заздрять у той час, коли самі нічого не досягли, і тільки критикують. Намагаюсь оцінити кожну людину по тому, що вона зробила в доконаному часі, а не по тому, що намагається робити. Коли поруч з'являються такі люди, я просто обмежую коло спілкування з тими, з ким мені не комфортно.

– Що допомагає долати труднощі на роботі?

– Сім'я. У мене двоє синів, двоє внуків. До речі, всі чоловіки. Тому, як тільки відчуваю напругу і дискомфорт, спілкуюся з ними. Від них стільки позитиву черпаю! А ще сини звикли, що обов'язково телефонують щоранку. Нехай декілька слів, але це вже сімейна традиція. А внуки, напевно, кожній бабусі приносять щастя.

– Ви представляєте Україну в Раді Європи. Як вдалося туди потрапити?

– З 2008 року я – член делегації України у Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи. Її склад затверджувався Указом Президента. Тоді мене рекомендувала Асоціація міст України, я працювала заступником міського голови і була депутатом Рівнеради. 12 осіб у складі делегації, представники різних областей України, різного рівня рад, депутати та міські голови. За вимогами Ради Європи, до складу делегації мають входити представники різних політичних сил, також серед них має бути 30% жінок. Зараз я – віце-президент політичної групи консерваторів-реформаторів у Раді Європи. До цієї посади ставлюсь дуже відповідально, завжди готуюся до виступів. Минулого року мою кандидатуру навіть висували на посаду президента Конгресу, та я відмовилась, оскільки посада такого рівня потребує майже постійного перебування у Страсбургу. Зараз я собі цього дозволити не можу. Українське представництво там добре знають, і до нас ставляться з повагою. Наша делегація розкриває очі європейцям на Україну, особливо з огляду на останні події в нашій державі. Адже, на жаль, Європа дивиться на нас очима російських телеканалів. Тому наша делегація використовує кожну можливість розказати про події в Україні. Окрім того, ми працюємо з делегаціями інших країн Європи. Хоча, чесно кажучи, складається враження, що Україна зі своїми проблемами почала набридати європейцям.

– А який досвід, що Ви отримуєте там, можна використовувати для Рівненщини?

– Для Рівненщини – це можливість направлення на навчання, обмінюватися досвідом, представляти свої бізнес-проекти. На жаль, інвестори зараз побоюються вкладати гроші в Україну.

– Робота потребує багато сил і часу – чи вистачає Вам часу на домашні справи?

– Сини вже живуть окремо, а ми вдвох із чоловіком проживаємо у Костополі. Тобто, сімейних обов'язків стало менше. Але коли діти приїжджають в гості, то обов'язково готую щось смачне. Маємо певні сімейні традиції – це те, що відволікає від проблем. Хоча в такий складний для країни час постійно обговорюємо ситуацію, що склалась в державі. Напевно, так зараз у кожній родині...

– А чи впливала робота на виховання дітей?

– Кажуть, як не старайся виховувати своїх дітей – все одно вони будуть схожими на тебе. Тому я за таким принципом і виховувала синів. Дітям завжди потрібно говорити правду, що б не сталося. Вони завжди це зрозуміють. Якщо діти відчують ноту нещирості, то це вплине на їх подальше життя. Наприклад, мої сини чітко знають, що головне – не матеріальне. Мій старший син працює на АЗОТі інженером, менший – найманий працівник у приватній фірмі, експерт-оцінювач. Тому діти в мене самостійно реалізовуються, ніколи не використовують моє прізвище.

– Кажуть, Ви непогано готуєте. Яка Ваша коронна страва?

– У нашій сім'ї дуже просто ставляться до їжі. Зараз ми живемо удвох із чоловіком: зранку розбіглись – ввечері з'їхались. У будні чогось особливого не готую. Але на вихідних обов'язково балую сім'ю смачним. Оскільки у мене вдома всі чоловіки, то улюблена страва – м'ясо. Тому страви з м'яса переважають. Голубці, качка, запечена гуска з яблуками і з рисом тощо.

– Чим захоплюєтесь по життю, яке хобі маєте?

– Дуже люблю подорожувати. Напевно, немає куточка в Україні, де ми не були – Львів, Карпати, Одеса, наш Крим, Кам'янець-Подільський, Харківщина, Донеччина. У мене майже в кожному обласному центрі є знайомі, тому завжди, їдучи кудись, знаю, що там можуть прийняти. І, звичайно, моє представництво в Раді Європи дає можливість їздити по країнах Європи. Мабуть, лишилось кілька країн, де я ще не була. Це так надихає. Я люблю пізнавати нові містечка і перед подорожжю завжди знайомлюсь з інформацією про країну, в яку їду, її історією, культурою, традиціями…

– А яке Ваше життєве кредо?

– Хочеш бути щасливим – будь ним. І ні на кого не надійся.

– У чому секрет Вашого успіху?

– Напевно, в дії, адже я постійно в роботі.

– Що б Ви побажали молодій людині, яка хоче досягнути успіху?

– Перш за все – бути людиною. По-друге, не боятися щось змінювати у своєму житті, навіть якщо це щось кардинальне. А також постійно займатися самоосвітою, вчитися і розвиватися.

 

Публікація здійснена в рамках проекту "Історії успіху відомих рівнян"