Рівненський підприємець та політик Юрій Супрунюк: "Успіх залишається із тим, хто віддано працює"

Зараз вони – відомі та успішні жінки і чоловіки. Хтось знає їх як підприємців, депутатів, меценатів, для когось вони – друзі та родичі. Та мало хто пам'ятає, з чого розпочався їх шлях до визнання. Сайт "ВСЕ" продовжує цикл публікацій у рамках проекту "Історії успіху відомих рівнян". Про невідомі моменти з життя відомих людей, їх роботу, захоплення, секрети успіху і не тільки – читайте у серії наших публікацій. Цього разу героєм нашого проекту став генеральний директор групи компаній "УкрТехноФос",  депутат Рівненської облради Юрій Супрунюк.

 Досьє:

 Рід занять: генеральний директор групи компаній «УкрТехноФос», депутат Рівненської обласної ради

 Сім'я: Юрій Супрунюк, генеральний директор ТзОВ «УкрТехноФос», одружений зі Світланою Супрунюк, має синів Андрія та Олеся, а також – онука Захара.

 Хобі: полювання, риболовля та колекціонування головних уборів.

 Життєве кредо: "Працювати і досягати успіху"

 Освіта:

- Українська сільськогосподарська академія у м. Києві (у 1988 р. отримав спеціальність інженера-механіка, у 1991 р. здобув кваліфікацію економіста).

- Берлінська академія економіки (1992 р.).

 Книга яку варто прочитати: Лі Якокка "Кар'єра менеджера"

 

– Юрію Павловичу, Ви розпочали свій бізнес у той час, коли можна було більше втратити, аніж заробити. Як виникла ідея створити компанію з виробництва мінеральних добрив, і чи сприяли цьому Ваш фах та попередній досвід?

– Розпочну із другої частини запитання. Перша моя освіта – інженер-механік сільськогосподарського виробництва. Тому, проблеми сільського виробництва мені близькі та зрозумілі. До того ж, я після закінчення академії три роки працював у колгоспі. А ось за другою освітою я – економіст аграрної галузі. Завдяки цьому фаху я бачив розвиток економіки країни і міг щось прораховувати. Відповідно, вже із 2000-х розпочався ріст економіки України, і у той момент я прораховував все більше на інтуїтивному рівні, а досвід останніх років показав, що я все таки вгадав.

– Коли "УкрТехноФос" почав працювати на експорт? Що користується найбільшим попитом у закордонного користувача?

– Свою основну продукцію, мінеральні добрива, ми активно експортували у 2006-2007 роках. Згодом, у 2008-му, почали експортні поставки ріпаку для виробництва олії та біопалива. Пізніше перейшли до білої, чорної та жовтої гірчиці. Ми побачили, що Європі це цікаво, і почали вдосконалюватись. Коли команда "УкрТехноФосу" приїхала до Європи, то ми побачили, що там надзвичайно високі вимоги. Тому відразу закупили високотехнологічне, сучасне, потужне зерноочисне обладнання, яке дозволило нам отримати потрібну чистоту. Відповідно продукція нашого підприємства стала ще цікавішою для європейських підприємств.

– Які нові грані відкрилися для "УкрТехноФосу" в останні п'ять років?

– Напрямок щорічного удосконалення якості нашої продукції дозволив нам у 2009-2010 роках закріпитися на ринку, а вже у 2013-2014 роках ми вийшли на такий рівень, що основні європейські споживачі стали нашими партнерами №1 (в основному, це Німеччина та Швейцарія). Минулого року наше підприємство зайняло перше місце по експорту гірчиці, цьогоріч, я впевнений, ми втримаємо це місце, і обсяги стануть більшими. Наразі ми розвиваємо експорт наших мінеральних добрив.

– До речі, про мінеральне добриво. Відомо, що "УкрТехноФос" розпочав нове виробництво сучасного добрива. В чому його особливість, і де це виробництво відбувається?

– Виробництво відбувається на нашій базі у селі Городок. З середини 2015 року плануємо там розширення у вигляді відкриття ще одного виробництва, потужнішого у два рази. Якщо говорити про наше мінеральне добриво, то відмінність його полягає у тому, що ми перші в Україні гранулювали способом компактування: азот, фосфор, калій та велика кількість мікроелементів. Цей спосіб виробництва, на відміну від традиційного, дозволяє виготовляти велику кількість добрив (у районі 200 видів). Якщо порівнювати виробництво з іншими країнами, наприклад Росією, – то це високі показники, адже остання більше 4-5 видів не в змозі виготовити.

– На Рівненщині працює хімічний гігант Полісся – "РівнеАзот". Вам не тісно з ним на ринку?

– Ні, ми не конкуренти одне для одного. По-перше, ми працюємо із ним на різних сегментах ринку: "РівнеАзот" виробляє лише азотну групу, ми ж працюємо над виготовленням комплексних добрив із вмістом і азоту, і фосфору, і калію. По-друге, "РівнеАзот" – наш надійний партнер у регіоні, у якого ми беремо азотні складові для свого виробництва. Завдяки невеликій відстані між нашими підприємствами ми завжди маємо змогу оперативно отримувати від "РівнеАзоту" як сировину, так і готові добрива.

– Чи залишила свій відбиток війна на Сході на діяльності "УкрТехноФосу"?

– Однозначно залишила. Весь наш колектив переживає та робить все можливе, щоб відправляти на Схід якусь допомогу, і, відповідно, ми відволікаємося на це. Працівники "УкрТехноФосу" возять туди гуманітарну допомогу, через що відриваються від виробничих процесів, хоча, з іншого боку, допомагати – це святий наш обов'язок. Другий момент – ми втратили східних постачальників сировини. Оскільки використовуємо для виробництва гранули металургійний сульфат амонію,, який постачали нам металургійні комбінати Алчевська, Макіївки тощо. Наразі підприємство не отримує від них сировини. І третя причина – буквально перед війною ми знайшли постачальника нової сировини – це Лисичанський желатиновий завод. Це дійсно новий вид сировини для виробництва мінеральних добрив. А оскільки Лисичанськ був захоплений, то співпраця тимчасово була перервана.

– А Ви підтримуєте наших військових у зоні АТО?

– Звичайно підтримуємо. Щоденно надаємо фінансову допомогу, привозимо воїнам їжу, теплий одяг, ремонтуємо БТРи і так далі. Влітку та восени старалися своїми силами транспортувати допомогу (зазвичай це були 20-тонні фури), зараз те, що зберемо, – передаємо волонтерському центру. Скажу чесно та від душі: волонтери – це героїчні люди.

– Повертаючись до теми "УкрТехноФосу", хто найбільші споживачі продукції Вашого підприємства на теренах України?

– Найбільші споживачі на українському ринку – великі агрохолдинги, середні компанії, фермерські та сімейні господарства. Маємо змогу забезпечувати всі категорії споживачів. Працюємо з усіма і, відповідно, маємо мережу складів по всій Україні. Також є свої магазини, які можуть продавати добрива у малій кількості для людей, які хочуть просто підживити квіти чи свою городину.

– Ви часто буваєте у відрядженнях за кордоном. Який досвід найчастіше переймаєте? Стараєтесь перейняти західно-управлінський менеджмент та перенести його до своєї команди?

– Останнім часом, це – на першому місці. У свою команду запрошуємо молодих людей. До того ж, на сьогоднішній день у нас не лише весь керівний клас, а і рядові менеджери по роботі із сільськогосподарською продукцією з реалізації добрив мають шенгенські візи. Я вважаю, що це правильно, оскільки кожен, хто хоч раз побував за кордоном, змінюється після кожної поїздки. Як показує досвід, найважче пережити першу поїздку, оскільки кожен думає, що закордоном – дикий капіталізм. А насправді, там привітний капіталізм, там тебе ніхто не образить, навіть якщо ти не розумієш їхньої мови. Команда мого підприємства є першою в Україні, хто взяв участь у Люблінській виставці. І цим можна пишатися, адже ми вчимось і намагаємось вчитись, нас цікавить техніка і технологія. Для управлінців – це спосіб управління та новий, правильний сучасний рівень менеджменту, якому потрібно навчатися та який запроваджувати у нашій країні.

– Пане Юрію, у такий важкий час що підтримує вашу віру і оптимізм?

– В першу чергу, це віра в Бога, віра в людей, у свої сили та заряд, який ми один одному надаємо. Коли інші підприємства закриваються, ми навпаки стараємося йти далі та не зупинятися. Я один із небагатьох у нашому колективі, хто проходив кризу 2008 року. У той час, коли багато бізнесменів зійшли із дистанції та кинулися до чарки, ми не звільнили жодної людини та старалися зі всіх сил рухатися вперед. І знаєте, цей принцип, коли хтось здається, а ми займаємо його ділянку роботи та клієнтів, – виявився правильним. Тому на сьогоднішній день маємо, і дасть Бог – будемо все робити для того, щоб темпи і реалізація виробництва у 2015 були кращими.

– Окрім того, що Ви – успішний бізнесмен, також Ви депутат Рівненської облради. Відомо, що у Вас є багато ідей по реформуванню нашого міста та області. Що це за ідеї?

– Нині є чимало причин, які не дають можливості спокійно, чесно та продуктивно працювати підприємцям по всій Україні. Однак, якщо звернути увагу на нашу область, то на Рівненщині певною мірою ще важче, адже відсутність великої промисловості та традиційна наявність депресивних районів – це характерні риси нашої економіки. Якщо говорити загалом, то, насамперед, це можна втілити в життя через безжалісну та безкомпромісну боротьбу з корупцією. До того ж, актуальним є створення нових робочих місць, які створювали б додану вартість. Невід'ємним елементом цього реформування повинно стати продукування ідей, які за активної участі депутатів усіх рівнів перетворяться на демократичні закони в найкоротші терміни. Цими питаннями потрібно займатися та втілювати їх у життя, а не лише говорити про них.

– На одній із сесій обласної ради наголошували на важливості створення центрів сприяння росту економіки області. Які це будуть центри і над чим вони працюватимуть?

– Я запропонував розпочати активну, наповнену змістом роботу трьох Центрів сприяння росту економіки області. Зокрема, це Асоціація платників податків у Рівненській області, Рівненська торгово-промислова палата та Антикризова рада. Ось, наприклад, якщо говорити про Асоціацію платників податків, то вона не дає ніяких результатів своєї роботи, оскільки згори донизу діє корумпована система не лише збору (скоріше вимагання) податків, а й їх неправильного розподілу. Тому потрібно змінити систему оподаткування, і, в результаті, буде налагоджено демократичні принципи роботи і бізнесу та подібних організацій, що об'єднують його представників. Далі, якщо говорити про роботу Рівненської торгово-промислової палати, то і її необхідно наповнювати новим змістом. Задля залучення інвестицій саме в Рівненську область потрібно, щоб керівництво не займалося другорядними справами, а надавало щомісячний звіт про зростання інвестицій в різні галузі економіки області. Маємо зрозуміти, що саме зараз ми всі повинні турбуватися за розвиток нашого краю, об'єднувати зусилля і спільно працювати на благо Рівненщини та України.

– У проекті "Історія успіху" хотілося б поспілкуватися із Вами, як із любителем активного відпочинку, зокрема полювання. Коли захопилися цим?

– Орієнтовно – у 2008 році. Хоча мені набагато приємніше не просто спілкуватись з природою, а робити свій внесок у вирощування тварин. В останні роки ми завозимо нових тварин із Європи, встановлюємо для них годівниці та робимо все, щоб кардинально зменшилось браконьєрство. Якщо говорити про полювання із попаданням у звіра – це так само необхідний процес у мисливському господарстві, але тільки у тому випадку, коли держава видала відповідну ліцензію.

– А пригадуєте своє перше полювання?

– На першому полюванні отримуєш задоволення від побаченого. І це не лише звір – це гори, ліс, дерева і, власне, полювання. У такі моменти дуже замислюєшся та хвилюєшся. Мій перший трофей – кілька качок та одна гуска. Зграя якраз поверталася, гуски сідали на воду, і мені вдалося підстрелити одну.

– І на завершення хотілося б почути Ваші плани та мрії на новий 2015 рік.

– Якщо говорити про бізнес, то це – подвоїти виробництво. Це бажання вже внесено у бюджет. Також хотілося б подвоїти реалізацію продукції до Європи. У планах також розширити географію нашої активної присутності у Тернопільській, Хмельницькій, Одеській та Харківській областях, саме там ми хочемо мати менеджерів, які будуть професійно займатися збутом. Якщо говорити про особисте життя, то мрії наступні: щоб уся сім'я була здорова, радісна, та щоб у 2015 році у великій родині Супрунюків відбулося поповнення. А для рівнян хотів би побажати мудрості, щастя та здійснення усіх найзаповітніших мрій!

 

Публікація здійснена в рамках проекту "Історії успіху відомих рівнян".