Кава з рівненським “карателем” або на східному фронті без змін

У Бога своєрідне почуття гумору, бо хлопець, з яким говоритимемо про війну, мріяв стати розвідником з 7-ми років. Мрія здійснилась, і в 30 він —  “каратель” для одних і герой-захисник для інших. Знайомтесь — представник відомої в Рівному спортивної династії, боєць-доброволець розвідгрупи спеціального призначення з позивним "Дельфін".

З навчанням на психолога не склалось (викладачі не зрозуміли, коли намагався в дипломній роботі довести що “шизофренія — не хвороба, а варіант норми”). Працював журналістом, продюсером. На Майдані з першого дня. Наш герой з тих людей, для яких спокій та бездіяльність — смерті подібні. Його прізвище можливо колись з’явиться в підручниках з історії чи у новітніх серіалах про розвідників. Але з питань безпеки його родини ми залишимо його в таємниці. Поки що.

— Тебе не дратує те, що ось ти повернувся з  пекла, з війни, з лінії фронту, а тут життя вирує, люди в кафе, молодь на дискотеках, під супермаркетом ніде машини поставити, салюти новорічні?

— Салюти засуджую, але я радий, що люди ходять у кіно, кафе, відпочивають — ми заради цього і боремось, що б у країні було мирне життя.  Хоча — це своєрідне задзеркалля, коли ти повертаєшся з фронту. Інший світ. Як на мене — повна байдужість до людей в формі. До того, що десь відбувається війна.

— Ти не відчуваєш підтримки? А як же волонтери?

— Вони справді допомагають. Але у нас все гіпертрофовано. Хтось дійсно віддає всі сили і час. Але більшість “забили”, як то кажуть, на все. Паркуються як мудаки, дають і беруть хабарі, порушують можливі і неможливі закони совісті і моралі.

— Почекай, так ти вважаєш, що нічого не змінилось? І люди лишились ті самі?

— Ті, хто жив по совісті, ті і проявились. Більше чи менше їх не стало. Раніше система їм цього не дозволяла. Тепер більше можливостей — соцмережі, волонтерські рухи.

— А є надія, що люди на сході змінять своє ставлення до подій? Що ця ситуація їх хоч чомусь навчить?

— Звичайно, тільки з людьми треба працювати!  Є в мене така знайома з позивним Фея — одеська волонтерка. Та вона вивезла тисячі дітей і працює з ними. Добротою, терпінням і самовіддачею можна кого хочеш перевиховати. Є діти тих, хто воює за ДНР. Мами їх бояться з автобусу виходити, думають, що злі бандерівці на органи їх поріжуть. Пропаганда настільки їм мозок проїла, що це просто жах.

Їх, як наркоманів, треба виривати з того середовища. Розривати шаблони. Як приклад, на екскурсію взяти і повезти у Львів наприклад, чи в Карпати.  Скільки з таких подорожей вертаються іншими людьми! Взагалі ситуація неоднозначна. Багато людей за Україну, але бояться себе проявити. Ми підемо — їх камінням закидають першими. Ну як їм бути? Але я не хочу, що в читачів склалось враження, що все погано. Треба також вести боротьбу в інформаційній війні. Хоча б намагатись! Відбудовувати на захоплених територіях школи, котельні, будинки, дороги. Якщо нам не будуть давати це робити "сєпари", то місцеві жителі одразу самі їх першими на вила посадять.

— Що нам робити з Донбасом? Варіантів чула безліч: від “зрівняти з землею” до “визнати ці республіки, дати їм спокій, побудувати між нами рів і забути”.

Було рішення і дуже розумне ще на початку літа. Провести  реальний кордон, хай тимчасовий, чітку лінію фронту.  І робити коридори, виводити звідти людей. Але рішення не втілювалось через те, що в нас міністри міняються як... сама знаєш. Зараз шансів виїхати в інвалідів, старших людей, чоловіків — дуже мало. Вони — заручники ситуації. Невиправдані жертви конфлікту — це ціна неприйнятого вчасно правильного рішення. Конфлікт можна було у травні закрити. Та давно його закрити. Невигідно цю війну закінчувати. І насамперед невигідно Україні.

— Україні?! Не вигідно???

Уяви... Десятки тисяч загиблих людей. Тих, хто зникли безвісти. От все скінчилось. А куди прийдуть люди, які зараз воюють? А прийдуть вони під Адміністрацію, під Верховну Раду вимагати — а де реформи, зміни, люстрація? Легше там всіх і поховати. Героїв-не героїв — всіх.

Вже не кажу про гроші. Війна — це завжди золота жила. Махінацій неміряно. Волонтерські рухи — це відмив таких грошей... Я не узагальнюю, але є факти!  Третій-п’ятий Майдан — кому це треба? А він буде військовим, побачиш. А поки люди там — всі при ділі.  Дивляться новини, переживають, героїчно допомагають. Раби зайняті.

Так само Путіну вигідно, бо є зовнішній ворог, бандерівець. І знову  — всі відволіклись від внутрішніх проблем країни. А влада не змінилась. Ті ж хабарі, той же безлад в судовій системі. І Європі ми тим більше не потрібні. З війною чи без.

В сильній Україні взагалі ніхто не зацікавлений. На моє переконання, якби це жахливо не звучало, але Україна — це поле битви, на котрому нашими руками воює Захід і Схід.

— А за Крим треба було воювати?

Та Крим просто здали! Нам вклали в голову, що тоді спротив міг нам дорого обійтись.  Ми могли б так огризнутись, що росіяни під тиском тільки нашої сили духу не насмілились би на такі дії. А тоді — не було команди. НЕ БУЛО!  Один був наказ — “Не піддавайтесь на провокації”. Потім почався тиск на родини. Був би наказ — тримались до останнього. А ті, що не зрадили присязі, — як біженці зараз. В Одесі тільки 20 тисяч. Хочуть перекинути на Херсон. А заберуть їх з Одеси — там почнеться Донбас.

По Донбасу те саме. Операція зі звільнення СБУ в Луганську тривала б кілька годин, але не було наказу. Ніхто не захотів взяти на себе відповідальність. Армія зараз деморалізована. Їй на війні не можна стояти. Треба або воювати, або відступати. А ми що робимо? Локально віддаємо території.

Нема лінії фронту, ніхто не працює з населенням. Населення деморалізоване так само. Сепаратисти переодягаються в форму Нацгвардії, українських військових і мародерствують, вбивають, ґвалтують. Нічого не змінилось з часів НКВС-УПА (істориками зафіксовані чисельні факти, коли загони НКСВ під виглядом упівців жорстоко вбивали населення з метою контрпропаганди — авт.). Ті самі прийоми. І вони діють.

Якщо коротко, на Сході зараз панує безлад і відсутність єдиної стратегії. Тисячі людей загинули тільки через те, що не було взаємозв’язку, розпізнавальних знаків.  Пацани духом сильні, так, але віриш, стоять вони вже навіть не за Україну. Відверто. Там повно етнічних росіян. Я сам наполовину росіянин і спілкуюсь з тобою російською. Але воюємо ми під нашим українським прапором! І тримаємося заради загиблих побратимів і заради живих. Там хлопці з Криму, Донецьку. Ротація... Яка ротація? Їм куди вертатись? Де їх дім? Їм вертатись нікуди.

— Наше суспільство буде мати величезну проблему з цими хлопцями? Маю на увазі, коли ті повернуться з фронту. При всій нашій глибокій повазі до вас. Але...  Алкоголізм, сімейне насилля, наркотики, розгул криміналу — навіть не хочу продовжувати, бо страшно вдуматись, що нас чекає...

Я знаю... Психологію вивчав. Постравматичний синдром — це нормально. Але десятки тисяч хлопців до психолога не підуть, просто тому що не підуть. Тут і не в психологах справа. Суспільство до нас не готове. Люди не сприймають людей у формі. Я буваю в різних містах, Західна Україна — не показник. Найчастіше — намагаються не помічати. Опускають очі додолу. У мене взагалі відчуття якесь тут... Непотрібності чи що... 

Хоча є рішення, що з нами усіма робити — воно просте як пальці об стіл. Застосуйте цих людей, як інструкторів у військовій справі. Треба взяти за основу шведську модель. Кожен буде знати, що йому робити, куди бігти, як поводитись у разі чого. От для цього і потрібні інструктори. Гуртки, секції, уроки — зайняти всіх поголовно, починаючи зі школи. Хай держава виділяє на це кошти. І дівчат вчити — як кров спинити, як допомогу надати елементарну.

— Якої ти думки про Бірюкова, Кас’янова?

Бірюков, Кас’янов — нічого не можу сказати поганого. Роблять дуже багато. Може і піаряться але допомагають. Треба і піаритись. Щоб тобі гроші давали.

— А Семенченко?

Є дуже багато про нього нехороших фактів — починаючи від зниклих  грошей, які йому давали готівкою особисто під конкретні речі і закінчуючи Ілловайськом. Від нього багато пішло хлопців, з кого починався батальойн, а після Ілловайська — пішли решта. Він власне його і поховав геройськи, напередодні виборів. Ми й самі через нього в засідку раз потрапили. Робіть самі висновки.

— А чому наші хлопці приховують свої обличчя на фото? Мене це так дратує часом. Наші хлопці на своїй землі ховають обличчя. Мали б пишатися! Натомість, терористи себе господарями почуваються...

Просто “сєпари“ — це відморозки, мордва — їм все одно. За що воювати, кого вбивати. У наших солдат більша ступінь відповідальності. За сім’ї, за родини. Ну і про полон не забувай. Якщо тебе ідентифікують як бійця “Донбасу” — розстріляють одразу. З іншими — по різному. Повір, нам  нікому не соромно.

До речі, тільки за даними контрозвідки загинуло вже більше трьох з половиною тисяч кадрових російських військових. За півроку.

— А чого ж вони мовчать? Народ цей “братній”?

— Боїться! Там вже посадили одну солдатську матір. У нас таке було б неможливо. Ми — інші. А там — поліцейська країна. Там півтора мільйона типу нашого “Беркуту”. Голову піднімеш — все. Вони сцикуни. По натурі. Тільки пнуться в інтерв’ю. А як до діла... Все це від комплексів. Ми — не воююча країна. Завжди тільки оборонялись. А ці — весь час когось підкорювали: Чечня, Грузія. Чого ви лізете? Та дивіться собі під ніс. Бандера вам не такий? Історію власівців почитайте для різноманітності! Скільки їх перейшло на бік фашистів. Ні — треба колективний ворог і Бандера підійшов ідеально. Нам смішно — а вони реально у це вірять, у всі ці візитки Яроша і страшилки про “правосєків”.

— Інформаційна війна...

— Та нашим людям теж мізки добре промивають. Нав’язали стереотип,  що “Беркут” — уособлення зла. Ніхто не каже про 64 вбитих беркутівця тільки в один день, а скільки з відмороженими кінцівками, виколотими очима. Сотні людей! Про Майдан взагалі говорити можна довго. У мене є інформація, що під час нападу на машини і викрадення людей в музейному провулку (біля Маріїнського парку) працював “Вимпел” (Управление “В” центра специального назначения ФСБ России) переодягнені у форму “Беркута”.

А пам’ятаєш той БТР, який закидали коктейлями Молотова і спалили на Майдані? Так от, ось цей відновлений БТР і екіпаж брали участь в боях за Краматорськ та інші населенні пункти. 

— Але ж є мародерства, грабежі, вбивства, вчинені саме нашими військовими? І п’ють, кажуть,  хлопці…

— Все є, це війна. На війні є завжди місце і зраді, і героїчному вчинку. Але СБУ працює. За кожним фактом. А хлопці, скажу тобі, — вони вже нічого не бояться. Межа стирається. Страху смерті нема. Обстріл йде — бачу йде собі з пакетом, навіть не нахиляється.

— Кажуть зі статусом учасника АТО суцільні бюрократичні проблеми. У тебе як з паперами?

— Та ніяк поки. Хлопці, яким руки-ноги повідривало, коли з Ілловайська повиходили, на фронті з весни — не мають потрібних папірців, в яких треба на місяць потонути, щоб щось довести (і не факт, що доведуть). Розказую вам просто анекдотичну історію з життя, як приклад. Є в мене друг — вийшов з Ілловайського котла, примудрився взяти в полон 5 російських солдат з псковської 76-ої гвардійської десантно-штурмової дивізії. Як відходив — обміняв їх на життя своїх хлопців і на своє життя. Оформляє документи, йому кажуть в прокуратурі — “Приведіть двох свідків подій”. Йому що, руки тих полонених треба було принести? Доходить до маразму.

Зате тилові криси все собі давно оформили. І клаптик землі отримали і “два раба” (сміючись – авт.). З нагородами те саме. Та нема часу мені цим займатись, я не парюсь. Хоча мене і нагородили іменною зброєю, ще не встиг її отримати. Дуже поспішав додому до рідних.

— Як тебе вдома зустріли, взагалі як батьки ставляться до того, що ти добровільно сам пішов на фронт?

— Та нормально. Переживають, але мовчать. Собаку додому привіз з фронту — німецьку вівчарку. Вона стільки пережила, не повіриш. 15 кілометрів пройшла полями через розтяжки шукала свою батарею, командир-хазяїн її загинув... Салюти чує — спокійно реагує. А зброю бачить — дико панікує. Подруга моя бойова. Іва.

До речі, багато друзів тут відсіялось, мені нема просто про що з ними розмовляти. Всі мої друзі і брати — там. Не повірите — сплю вдома в спальному мішку.

— Вдома???

— Так. В спальному мішку. Мені так спокійніше. Більше скажу — перший час спав на підлозі і не роздягався навіть.

— Як з продуктами там? Ти не голодаєш?

— Та ні. Єдина проблема — нема де все це тримати. Короваї на землі. Волонтери навезуть, а от складів нема. З водою інколи проблеми. Помитись. Але от хворіють не так часто, як здається. Я тут швидше захворію. А взагалі волотнерам, звичайно, треба дуже добре розбиратись в тому, що ви купуєте. Не купуйте, не везіть абищо! Сто разів перевірте якість. І чи треба те, що ви везете. Краще меньше, але краще!

— Що робитимеш потім? Війни рано чи пізно кінчаються.

— Буду продюсувати екранізацію вітчизняного серіалу, в основі якого лежить історія про снайпера. Ми працювали колективом над ним півтора року до Майдану. До речі, дзвонять з пропозиціями навіть з Голівуду. Кажу — почекайте, не можу, у мене зараз “Йолкі”! (сміється – авт.).

— Так я не почула головного — що нам робити з Донбасом, де щодня гинуть люди, вже просто не вистачає ні сліз ні сил?

— Стояти! Стояти до останнього. Бо якщо ми підемо — із Одесою із Харковом і Херсоном можна буде попрощатись. Приклад — той же Крим. Не можна віддавати ні метру своєї землі. Десятки тисяч людей вже загинули. Живі не зрозуміють, мертві не простять.

P.S. Сайт “ВСЕ” висловлює щиру подяку ведучій і журналісту Оксані Юрченко за допомогу і сприяння під час підготовки цього матеріалу.

P.P.S. (поки готувалось інтерв’ю, бійця розвідгрупи спеціального призначення з позивним Дельфін відізвали на фронт. Третину відпустки він не добув. Усім бажаючим підтримати фінансово його розвідувальну групу — пишіть  в приват на сторінку в фейсбуці Оксані Юрченко). Фото — героя матеріалу.

Коментарі

Интересная статья, не будем говорить имя, весь из себя герой (возможно этот герой и сам не знает, что о нем пишут) А вот командира батальона Донбасс обязательно полить грязью... Командира, который получил дважды ренения, о которм пишут постоянно в совете батальона Донбасс, расставляют все по местам.... И, тут очередной, имя не известно... герой! Но грязью полить... Сколько уже таких героев выгнали из батальона и обнародовали это! И все равно, те кого выгнали, кто ни дня не воевал, в тылу, в Украине наводят подрывную деятельность, очерняют командира, очерняют сам батальон! С этой статьей все понятно! Информацию беру только их первых рук! только из совета батальона, от бойцов, которые сейчас находятся в зоне АТО!

звісно, людина з фронту, очевидець і все таке, але судити про Семенченка з почутого не можна. це в ЗМІ на нього багато бруду лиють. а насправді він працює. мабуть, не завжди без промахів, але на відміну від решти це людина справи

Хочу сказати, що Семенченко - патріот. І яке б не було у нього темне минуле, потрібно дивитися на те, що він зараз робить! Зараз він знаходиться в батальйоном Донбас у самому пеклі боїв - у Дебальцево і захищає свою Батьківщину! З приводу поранення – то все надзвичайно серйозно.

Насчет Семенченко,он за такой короткий период сделал гораздо больше,чем многие за всю жизнь,поэтому я считаю что все претензии к нему не обоснованны,даже если деньги и давались в руки,о каких отчетах может идти речь?!покупая на них снаряжение для бойцов,он большую часть времени находился в АТО,или под пулями он должен был высчитывать и подробно описывать что куда пошло?!

Це повинно закінчитись - смертей вже тисячи. Що стосується добровольчих батальонів - це тільки вони противостоять цьому безладу. Що стосується Семенченко, то питань до усіх багато, але він робить все що від нього залежить. Треба судити по вчинкам, а у Семена більше справ ніж пустих слів.

Щиро дякую за такі слова! Хоч я не дуже їх заслуговую, є значно достойніші. Щодо сучасної влади і внутрішніх ворогів - на жаль, це дійсно так. Багато офіцерів звільнились після того, коли наших, тих, що були готові дати відсіч в Криму, банально "кинули". Але, сподівають, справжні патріоти завжди знайдуть між собою спільну мову. Взаємно, також бажаю всього найліпшого, нехай ця війна твоєю ніколи і не стане. Та й взагалі, щоб її не було в Україні.
ВК УІІВГ (УДАВГ, НУВГП) - кузня кадрів, я серйозно :).

З повагою, Ю. Ковальчук.

В підтвердження твоїх слів про нинішні батальйони "В Киеве беспредельничают бандиты с шевронами батальона "Донбасс" http://iz.com.ua/ukraina/61089-v-kieve-bespredelnichayut-bandity-s-shevr... Поки при владі буде жидівське кодло і їх шістки - це не моя війна,і не війна за Україну, а за хазарський каганат з столицею в Києві.Вони-значно більші вороги, чим зовнішні.Тобі, бажаю здоров"я, залишитись живим і неушкодженим, в цій незрозумілій для багатьох гібридній війні.Приємно, що в наших ЗС є такі командири, тому бажаю крім того стати, як мінімум генерал-лейтенантом:)) З повагою, випускник військової кафедри УІІВГ:))

Та все нормально, немає чого вибачатися! Просто невелике непорозуміння :). Інформацію і відео з останнього повідомлення про банди я зовсім не піддаю сумніву, знаю це з власного досвіду. Такої привозної швалі там вистачає, але вони, в основному, не на передовій, а в глибині, тому з нами зараз рідко ідуть на відкритий вонфлікт. Здебільшого, рейдять місцевих і влаштовують "розборки" між собою. Якщо здалося, що я надто категоричний, то лише тому, що неприємно, коли наші добровольці уподібнювалися цим "місцевим". Ми ж то не "козломорді", маємо бути вищі від них.

За Пулю - вона одна варта більше цілого Айдару і решти "батальйонів". Принаймні, вона серед них єдиний мужик. Я знав її (через спільних знайомих) ще до війни, по навчаннях Перспектива-2012". "Пулею" її називаю зовсім не через зневагу, навпаки. Ставлення до неї серед військових різне, чому - тут не буду озвучувати. Особисто я, чим далі, тим більше її поважаю. Були б такі люди в Генштабі і МОУ - Крим лишився би наш, можливо, без жодного пострілу. Дуже хочу, щоб вона, нарешті, повернулась і глянула в очі тим, хто нажився на її імені. До речі, із серйозних нагород у Надії - лише "За мужність", третього ступеню. Такими ж орденами нагороджені обидва Клички, Несмачний, Шовковський, Ребров. Порівняй іхню "мужність" та її!

Щодо пропозиції повоювати - так я ж написав раніше, кого в першу чергу слід відправляти на передову. Тих, хто все заварив і тепер прикривається патріотами. А офіцери запасу - це наш НЗ. Та й мій колега, теж ст. л-т. запасу, так він фору дасть багатьом кадровим по своїй спеціальності. Тому до запасників і резервістів ставлюся з повагою, особливо до тих, що вчилися ще при Союзі - неодноразово ж зазначав.
Про сланцевий газ - мабуть, так воно і є. Принаймні, це багато чого пояснює. Я просто не політик, тому не задавався таким питанням.
За єфремових, вальцманів, гейлакеїв, "кулю в лоб" і інше кодло - згоден на сто відсотків.
Я, до речі, хоч і військовослужбовець, за документами також не воїн АТО - посвідчення УБД ще не видали :).

З повагою, Ю. Ковальчук.

Обратите внимание, "Варяг" рассказывает, что в его "бригаде "Одесса" воюет "90% россиян". Те, кто приехал разоружать банду, также являются россиянами (а чья еще ЧВК может быть в пограничном Краснодоне?). На этом видео заснята бронетехника, на которой они прибыли в Краснодон.

Со слов боевика получается, что в Луганской области сейчас воюют между собой различные бандформирования из России, и все это почему-то продолжают называть "гражданской войной" в Украине. Причем не только российские СМИ, но и депутаты украинского парламента

Также не понятно, почему бандформирование, в котором состоит 90% россиян называется "Одесса". Почему бы не назвать его "Пенза" или "Бугульма"? И как нам к этому относиться в Украине? Что это, если не оккупация и не военная интервенция? http://glavcom.ua/articles/25638.html

І ще."Пуля", хоч і кадровий військовий, але воювала в "Айдарі", про який ти, так зневажливо відгукувався.Не варто, бути таким категоричним.

Сторінки

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.