Сергій Названов: «Рівняни просять мобілізувати їх у підпорядкування легендарних командирів»

У Рівному почалась четверта хвиля мобілізації. Вже в січні-лютому до війська мають призвати майже 400 рівнян. Їх направлять здобувати і відновлювати військові знання в навчальні центри, забезпечать усім необхідним і лише потім, за потреби, відправлятимуть в АТО. Тим часом рівняни-добровольці просять їх мобілізувати у конкретні військові підрозділи, якими командують відомі командири, котрі добре зарекомендували себе на війні. Про ці та інші подробиці мобілізаційної кампанії розповів в.о. військового комісара Рівного підполковник Сергій Названов.

- Військкомати розносили повістки ще далеко до початку четвертої хвилі мобілізації. Чому так вирішили робити і для чого?

- Саме так і було, тут нема що заперечувати. Адже це повістки для того, щоб рівняни з'явились у військкомат для уточнення облікових даних або для проходження медичної комісії. Навіть більше - мета була вказана в повістці. Тому жодної таємниці в цьому немає. Ми вирішили перевірити, яка ситуація з обліком військовозобов’язаних, їх станом здоров'я. Крім того, це розвантажило роботу медичної комісії. Вони змогли приділити більше часу та уваги кожному громадянину, а не робити це поспіхом, коли під кабінетом величезні черги. Треба розуміти, що після повістки та проходження медичної комісії вас наступного дня ніхто не буде везти на передову в АТО. Спочатку комісія має визнати вас придатним, працівники військкомату вивчать сімейні обставини, проведуть тестування. І тільки тоді ви можете отримати мобілізаційну повістку, де буде вказано, коли, і на який мобілізаційний пункт з'явитися.

- Скільки рівнян мобілізували торік під час трьох хвиль? Чи є ще резерв, необхідний для комплектування особового складу військових частин?

- Фактично це два відсотки. Адже з 25 тисяч військовозобов’язаних мобілізували лише 500 осіб. Тому резерв є. Однак, як показали результати медичних комісій, зі станом здоров'я рівненських чоловіків не все так райдужно.

- А скільки осіб планують мобілізувати під час четвертої черги?

- Завдання, яке дав Президент та Генштабом, може змінюватися. Але на сьогодні маємо мобілізувати з Рівного та Рівненського району 350-400 чоловіків. Найбільше потрібні такі військові спеціалісти, як танкісти, артилеристи, розвідники, навідники, механіки, зенітники. Після мобілізації усі призвані майже місяць будуть проходити навчання. Спочатку загальновійськову підготовку, перепідготовку за військовою спеціальністю та бойове злагодження в частинах. І тільки потім, за потреби, їх направлять в зону АТО.

Зазначу, що помилки і недопрацювання під час першої та другої хвиль мобілізації ми врахували і виправили. Тим часом командування запевняє, що всі мобілізовані цьогоріч будуть забезпечені одягом та засобами захисту. Також  за ними будуть збережені усі соціальні гарантії та пільги. Втім із цим ви можете ознайомитися в інфографіці.

 

- Торік під час перших днів російської агресії у військкоматі були черги. Зараз коридори майже порожні. Добровольці є?

- Справді в березні 2014 року добровольців записувалось дуже багато. Щоправда, потім не всі виявили бажання служити чи підійшли за станом здоров'я. Але багато хто тоді ще не розумів, що таке війна, і до чого треба готуватися. Тепер таке розуміння є. Тому добровольців менше, але вони вже серйозно налаштовані служити в ЗСУ. Деякі навіть просять мобілізувати їх у ту чи іншу частину, командира якої вони знають і довіряють. Кажуть, що під командуванням героя і Україну захищати легше. В принципі це правильно. Адже від командира на війні залежить дуже багато. Він для бійців навіть більше, ніж батько. Тому таким добровольцям ми йдемо назустріч. Крім того, зараз до нас звертаються бійці добровольчих батальйонів, зокрема «Айдар» та «Добровольчого українського корпусу», які хочуть офіційно мобілізуватися та отримати всі гарантії військовослужбовця ЗСУ. Вони навіть готові знову проходити «учебку».

 

 

- Зараз в мережі поширюють інформацію про бланк відмови від мобілізації. Втім, кажуть, що це неправда і відверті провокації.

- Треба розуміти, що Росія робитиме все, аби спробувати зірвати хвилю мобілізації та таким чином спробувати нашкодити обороноздатності країни. З цим пов’язані наступальні та диверсійні операції російських терористів на сході, а також дезінформаційна кампанія в соціальних мережах. Всі умови мобілізації виписані в законодавстві. Жодних бланків відмови не передбачено. Тому прошу не довіряти різноманітній сумнівній інформації, так званим «фейкам», а звертатися з усіма запитаннями у військкомат.

- Експерти відзначають, що нова хвиля мобілізації спричинить нову хвилю корупції. Адже, щоб не піти до війська, хабарі даватимуть працівникам військкоматів, медикам.

- Всі, хто проводить мобілізаційну роботу, жорстко попереджені про покарання. Тому краще не ризикувати. Тим більше, що вже є прецеденти, коли хабарників затримували якк серед лікарів, так і серед службовців військкоматів. Щоправда, не в Рівному, але суті це не змінює. Не має бути місця зловживанням, коли на сході гинуть солдати. Тому у всіх випадках чинитимемо за законом. Хочу закликати рівнян робити так само: не шукати шляхи для хабарництва, а вивчити чинне законодавство, щоб знати свої права та обов’язки. 

- Петро Порошенко неодноразово говорив, що відправить воєнкомів в АТО. Знаю, що ви теж служили там, бо через Вас волонтери передавали допомогу військовим.

- Так, служив у Лисичанську. Не секрет, що держава тривалий час була не в змозі повністю забезпечити солдатів усіма необхідними речами. Це треба визнати. Як  і той факт, що ми тримаємось завдяки величезній допомозі українського народу, своїх земляків, які через волонтерів передають бійцям те, чого вони потребують. Наша армії справді народна. Власне, там, у Лисичанську, крім основних обов’язків, взяв опіку над одним взводом 80 аеромобільної бригади. Хлопцям не вистачало теплого одягу. Віддав їм свій особистий комплект та теплі речі. А ще попросив земляків підтримати бійців. Волонтери групи «Допомога армії – Рівне» допомогли і теплим одягом, і амуніцією. Подарунки хлопцям приїхали якраз на свято Миколая. Ця єдність – головне.

Треба розуміти, що мобілізація необхідна не Президенту чи уряду, а народу України. Хлопцям на фронті потрібна ротація, відпочинок, Збройним силам - підсилення. Не все проходить ідеально. Але ми мусимо боронити свою Батьківщину. Захищати домівки у лавах армії, яка, попри всі негаразди, лише за рік увійшла в двадцятку найсильніших у світі. Все буде добре!