Заммера Рівного: "У місті зношені 70 відсотків мереж"

У комунальників бувають тільки будні. Це та галузь, яка працює без вихідних, свят і навіть без обідніх перерв. Заступник міського голови Олексій Хмилецький про комунальну галузь – головну справу свого життя.

 

– Як можна так довго працювати в такій непростій комунальній галузі, котру переважно критикують і мало коли кажуть на її адресу добрі слова?

– На роботу в комунальне господарство я прийшов 19 серпня 1976 року. Моє бачення таке: комунальники відразу не стають директорами чи іншими керівниками. Щоб керувати і приймати рішення в цій галузі, треба починати в ній з низів. Таке моє переконання, хоча хтось може сприйняти його як застаріле. Тепер уже стало можливим мати перший запис у трудовій книжці «міністр». Мені це незрозуміло, а для комунальної сфери то й взагалі неприйнятно.

Людина має бути комунальником за покликанням і знати цю роботу з низів. Для мене це вже не просто робота, а спосіб життя, а то й діагноз.

– Ну, в нас усі вважають себе знавцями в комунальному господарстві.

– Так, є декілька таких сфер, у яких люди вважають себе знавцями, наприклад медицина, будівництво, торгівля, ну й комунальне господарство, звичайно. Всі такі знавці! Але коли щось заболить, то, проте, біжать до лікаря. І коли прорве трубу, то не кидаються ж на неї грудьми, а кличуть сантехніка. Отже, сфера ця справді не з простих.

У ній я пройшов практично всі щаблі. Працював майстром, старшим майстром, начальником дільниці, сім років – головним інженером, дев’ятнадцять – директором, а останні роки – заступником міського голови з комунальних питань.

– Вражає.

– Мене й самого це вражає. Тим більше що сфера ця дуже різнобічна. Ми супроводжуємо людину від народження й до смерті. Скільки людина живе, стільки й користується комунальними послугами. Встаєш з комуналкою і засинаєш з нею. Зранку першим ділом біжиш до умивальника, включаєш світло, газ, воду. І щоб усе це включилося, треба, щоб попрацювали комунальники. Сфера моїх турбот – дороги міста, їхнє освітлення, вивіз сміття, кладовища… Кожну ямку на дорозі і кожен стовп чи паркан уздовж неї знаєш в лице.

– Олексію Віталійовичу, а що в цій роботі найскладніше?

– Сьогоднішні больові точки – вулиця Соборна від пивзаводу й до Ювілейного, вулиці Грушевського і Гагаріна.

– Це коли казати про нинішній момент, а взагалі, який із напрямків комуналки найпроблемніший?

– Ну як це визначиш? Всі вони по-своєму складні, і при цьому один одного «чіпляє». От робимо дорогу. І скептики відразу коментують цю роботу по-своєму: «О, бач, асфальтують. Напевне, завтра будуть копати». Вони так кажуть, бо був період, що так і було. Під нашими дорогами і тротуарами – цілий комунальний світ. Як під шкірою у людини заховані кровоносні судини, нерви, м’язи, так під землею заховано інженерні мережі. Газ, електрика, водопровід, каналізація, телефон, кабельні мережі ідуть у різних напрямках, перетинаються на різних рівнях. Усе це працює в комплексі для життєзабезпечення міста.

– Коли казати про організаційні моменти цієї роботи, то що складніше вирішується – нестача фінансів, матеріалів чи дефіцит кадрів? Що тут головне – люди чи метал?

– Знаєте, в мене іноді виникає враження, що свого часу, ще за Радянського Союзу, створили жеки, щоб було кого бити й критикувати. Щоб усі свої проблеми спихати на них. Проте які б часи не були, де б не вирішувалась доля господарства країни – на партійних з’їздах чи на сесіях рад, – завжди тарифи були питанням не економічним, а політичним.

Лідер вважає, що треба встановити саме таку, а не іншу межу на квартплату, і виходити за неї не можна. Згоден: встановіть межу і закривайте житлово-комунальні підприємства. Бо як же їм працювати за тою межею? А може, не треба закривати, а дати людині таку зарплату, щоб вона змогла оплатити послуги.

От я був колись у Фінляндії і цікавився тим питанням. Запитав у лікаря, скільки він заробляє. «20 тисяч марок», – каже. «А скільки сплачуєш податків?» – «75 відсотків!» Багато, правда? Але ж те, що в нього залишається, дає йому можливість гідно жити. У нас же не дає. Тому добрі політики дбають про народ, дозволяючи йому не оплачувати реальну вартість комунальних послуг.

Оскільки тарифи постійно були в нас політичними, а не економічними, то, як правило, галузь недофінансовувалась. Та фінанси диктують правила гри. В галузі стан – критичний. Усі державні програми згорнули. Тим часом мережі замортизовані процентів на 70. І такими знищеними їх хочуть тепер покласти на плечі мешканців. Як воно, нормально?

– Невже все так трагічно? Он люди, які приїжджають до Рівного, кажуть, що в нас ще порівняно порядок…

– Але якими зусиллями! От скільки років нарікали на те, що погано прибирається сніг. Ми з трудом, але системно цілеспрямовано вкладали гроші і закуповували техніку для міськШЕУ. І тепер люди бачать, що тільки-но сніг упав, його вчасно прибрали. Йдете тротуаром, метрова доріжка розчищена, посипана. Так, може, цього року це не так актуально, бо погода рятує Україну. Але ж не забувайте, що в нас були дні, коли ми переживали за добу чотири пори року.

І такі приклади можна наводити по всіх комунальних підприємствах. Робимо вливання нової техніки поступово в кожне з них. Спецкомбінат укомплектували. Тролейбусне депо поповнилось хай не новими, але добротними тролейбусами. Ну що поробиш, як наші фінансові можливості не дозволяють купити нові! Але тролейбуси є. Всі комунальні підприємства перевели за останні роки на твердопаливні котли, отже, економимо на газі й можемо завдяки цьому більше оновлювати основні засоби.

– Що ви все ж скажете про кадри житлово-комунальної галузі?

– Людський фактор для нас – визначальний. Хто потрапляє в цю систему, той, вважай, приречений залишитися тут на все життя. Зарплати, звичайно, ці люди не загрібають. У нас загрібають лопатами сніг, пісок, асфальт і сміття. Ця робота дуже невдячна.

– Я відчула це на собі, коли минулої суботи ми з чоловіком вийшли на суботник і повністю прибрали територію під своїми вікнами, а потім побачили, як дід, що йшов повз це місце, кинув туди пляшку.

– У нас не цінять людську працю. Вважають, що в ЖКП працює категорія людей, нижчих за расою. Як можна так ставитись до праці комунальників, як ставляться у нас?

Давайте оцінимо не їх, а себе після того, як погуляли біля міської ялинки і залишили там після себе п’ять машин битих пляшок. Або прогулялись сквером на набережній і зламали під корінь алею туй. Смітницю, яка стоїть біля озера, скинули зі сміттям у воду. Це ж, мабуть, таку наснагу комусь дало, таку радість, що він таке учверив?

Чи взяти й порозмальовувати стіни під’їзду чорною фарбою, чи викинути пакет зі сміттям через вікно на газон, чи забити каналізацію, вкинувши використаний памперс в унітаз, а потім казати, що комунальники не працюють…

– Олексію Віталійовичу, що б ви зробили насамперед у нашому місті, якби вам дали купу грошей?

– Підняв би з колін комуналку. Замінив би всі мережі, збудував усі дороги. Дуже хочеться їх не латати на ті копійки, що є, а будувати наново. Досягти нормального рівня життя можна, коли є нормальна комунальна сфера. Далеко за прикладом ходити не треба. Нам би досягти рівня життя Любліна – нашого найближчого міста-побратима в Польщі, чи навіть того ж невеличкого містечка-побратима Забже.

– Але ж так не буває, щоб можна було зробити абсолютно все. За вашими оцінками, яка комунальна проблема дошкуляє місту найбільше?

– Каналізація, водо- і теплопостачання, технічний стан будинків. Стан їхніх інженерних мереж – найбільш пекуча проблема. Ну й невідкладна справа – утеплення панельних будинків. Якщо зробити ці речі, ми тим самим звільнимо людей від необхідності оплачувати ті втрати, які відбуваються в мережах, а платити тільки за послуги, які вони реально отримують.

– Олексію Віталійовичу, згадайте, будь ласка, випадок зі своєї трудової біографії, яким ви можете гордитися.

– Розкажу про один такий. Екстремальна ситуація в котельні на вулиці Київській, 6а. Це був 2007 рік. Аварія на теплотрасі трапилася взимку в тріскучий мороз. То був маленький Алчевськ у місті Рівне. Але його серйозно ніхто не відчув. Алчевську допомагала держава, а ми справилися самі. Мені довелося стояти там виконробом день і ніч, у мене було з десяток зварювальних постів, ми поміняли близько десяти кілометрів мережі на прилеглих вулицях – Дарвіна, Грушевського, інших, доки не запустили тепло. Була здійснена свого роду революція в теплопостачанні району автовокзалу, в екстремальних умовах і в стислі терміни.

Котельня на Київській, 6а – перша в місті європейського типу. Ми здійснили там справжній прорив і котельню витягли. На Дарвіна у той тріскучий мороз ми клали трасу на глибині 10 метрів. Я й сьогодні, коли зустрічаю слюсарів, зварників, котрі працювали тоді на нашому, рівненському Алчевську, чую від них неприховане задоволення зробленим: «Ну, як ми тоді?!.» А тоді ми працювали цілодобово. Дехто не витримав, здався. Але в основному вистояли і зробили справу.

Іще було випробування заметами декілька років тому, коли навіть Київ з його потужною сучасною технікою зупинився. А ми за ніч встигли прогорнути місто двічі, і рух на ранок забезпечили. Люди просто засинали і випадали. Ми їм давали каву з бутербродами, щоб вони навіть не виходили з кабіни. Це ж, врахуйте, не мало не багато: в нашому місті 303 кілометри доріг. І по всіх цих дорогах пішов транспорт, і швидка доїхала до всіх.

– Як ваша сім’я сприймає таку роботу без вихідних?

– Звикла. Ось тепер (розмова була минулого тижня, – ред.) я у відпустці, але йду на роботу, то ніхто мені нічого не каже. Дружина знає, що так має бути. Якщо я збираюся йти на ніч у міськШЕУ, то вона тільки перевірить, щоб у машині були плащ, чоботи та друга пара сухих черевиків на зміну. І вся моя сім’я – обидва сини, невістки, четверо внуків кажуть услід за словом «батько» чи «дід» наступні слова – «на роботі».

Розпитувала  Людмила МОШНЯГА, "7 днів"

 

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.