У березні з Рівного мобілізують дві з половиною сотні чоловіків

Про підсумки проведення першої черги мобілізації та особливості проведення мобілізаційної кампанії в Рівному та Рівненському району - у розмові з т.в.о. міського військового комісара Сергієм Названовим. А також військовий деталізує, яким саме чином вручають повістки. 

- Уже можна підсумувати першу чергу четвертої хвилі мобілізації. Виконали завдання?

- Так. На 103 відсотки від поставленого завдання. Завдяки залученню добровольців мобілізували трішки більше військовозобов’язаних. Вони вже пройшли первинну підготовку в навчальних центрах ЗСУ на Яворівському, Рівненському полігонах.

- Скільки людей плануєте мобілізувати під час другої черги мобілізації?

- Значно менше, ніж в попередню чергу. Загалом цифри ще уточнюються, але вони будуть на рівні 250 військовозобов’язаних.  Це з Рівного та Рівненського району.

- Які військово-облікові спеціальності зараз найбільш затребувані?

- Так само, як і під час першої черги, дуже потрібні танкісти, зенітники, артилеристи, розвідники, зв’язківці, і, звичайно ж, лікарі. Але з ними є проблема.

- Яка?

- Я сказав би так – рівень патріотизму. Не секрет, що медиків на фронті не вистачає. Багато смертей спричинені невчасно наданою медичною допомогою. Тому лікарів у військових підрозділах потрібні. Ось тільки не всі вони вважають так само. Наприклад, під час зимової хвилі у нас було завдання з мобілізації медиків-офіцерів запасу. У нас в Рівному таких майже 800. Із них повістки отримали лише 200 лікарів. А до війська ми відправили тільки 14. В чому причина? Багато медиків під час мобілізаційної кампанії стають пацієнтами власних лікувальних закладів. Деяких відстоює їхнє керівництво, частина намагається банально "відкосити". Так особову справу одного лікаря ми навіть передали в МВС через те, що він не з’явився на відправлення до військово-медичної академії, а сховався, взявши відпустку.

- Власне, яка ситуація з оповіщенням? Наскільки складно вручити повістки тим, хто переховується?

- По-всякому буває. Основна проблема в тому, що багато військовозобов’язаних просто не проживають за місцем реєстрації. Або виїхали на тривалий час на заробітки. Відстежити це дуже тяжко, доки не буде створений і не запрацює єдиний реєстр військовозобов’язаних у всій країні. Але тут справа за політиками… А ще буває, що військовозобов’язані вигадують тисячу причин, тільки щоб не взяти повістку.

- До речі, хто має право розносити повістки?

- Під час оповіщення військовозобов’язаних виникає багато труднощів щодо вручення повісток на виклик до військового комісаріату. На жаль, ці проблеми досі не врегульовані Генеральним штабом та Міністерством оборони з урахуванням трьох черг часткової мобілізації. Основним чинником оповіщення на сьогодні є те, що військовозобов'язаний повинен поставити особистий підпис про отримання повістки.  Тоді він важається оповіщеним, а інші методи не врегульовані законодавством та нормативно-правовими актами.

Відповідно до Закону України № 1169- від 27.03.2014, частина 4 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» доповнена абзацом 2, згідно з яким, до військової служби відноситься військова служба за призовом під час мобілізації на особливий період.

Доповнення вказаного пункту з формулюванням " про мобілізацію на особливий період" обумовлено проведенням антитерористичної операції.

Згідно з п.1 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", громадяни зобов’язані з’явитись на виклик у військові комісаріати (військовозобов’язані Служби безпеки України - на виклик Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України) для постановки на військовий облік і визначення призначення на військовий час. У вище згаданому Законі не уточняється, яким чином здійснюється виклик до військкомату. Також на сьогодні відсутні нормативні акти, які регулювали б порядок вручення повісток із призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.

Разом із тим, використовуючи аналогію права, яким чином здійснюється оповіщення і вручення повісток у Збройні Сили України та інші військові формування на підставі нормативних актів, котрі регулюють подібні правові відносини, з урахуванням положень цивільно-процесуального і кримінально -процесуального законодавства.

Основним нормативним актом, який регулює порядок оповіщення на призов до військової служби і вручення повісток (наказів), є Постанова Кабінету Міністрів від 21 березня 2002 №352 "Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу по контракту".

Відповідно до ункту 64 даної постанови, затверджено, що оповіщення громадян із призову на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці здійснюються на підставі наказів районних військових комісаріатів (додаток 14) і повістками (додаток 15), врученими призовникам через житлово-експлуатаційні організації, домовласників, відповідні виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, де немає військових комісаріатів, керівників підприємств, закладів, організацій, учбових закладів, незалежно від підпорядкування та форм власності.

Наказ районного військового комісара розсилається житлово-експлуатаційним організаціям, домовласникам, відповідним виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, на підприємства, в установи і організації, навчалні заклади. Про проведення призову повідомляється через засоби масової інформації.

В зв’язку з цим, виникають питання, чи прирівнюється вручення повістки військовозобов’язаному та отримання повістки про призов на військову службу від будь-кого із родичів військовозобов’язаного.

Відповідно до аналогії права, а саме Глави 7 "Судові виклики та повідомлення" цивільно-процесуального кодексу України та пп. 1, 3, 7, 8 ст. 76 ЦПК України, судові повістки, адресовані фізичним особам, вручаються їм під розписку, а юридичним  - відповідній посадовій особі, яка розписується про отримання повістки.

Якщо особи, якій адресовано судову повістку, немає за місцем проживання, повістку під розпис вручають будь-якому з повнолітніх членів сім’ї, проживаючих разом із нею, а за їх відсутності — відповідній житлово-експлуатаційній організації або виконавчому органу місцевого самоврядування.

Особам, які проживають за межами України, судові повістки вручаються у порядку, визначеному міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких визначено у Верховній Раді України, у випадку відсутності таких - у порядку, визначеному статтею 419 дійсного Кодексу.

У випадку відмови адресата отримувати судову повістку, той, хто її доставляє, робить відповідну позначку на повістці та повертає її до суду:   Особа, яка відмовилось, отримувати судову повістку, вважається повідомленою.

Якщо насправді людина не проживає за адресою, повідомленою суду, судова повістка може бути направлена за місцем його працевлаштування.

Таким чином повідомлення, за правилами процесуального законодавства, не обмежується врученням повістки під розписку. Учасник процесу вважається належним чином повідомленим також у тих випадках, коли повістка направлена за адресу його реєстрації, на електронну пошту або факс.

Згідно з Конвенцією про захист прав людини та основних свобод, яка ратифікована Верховним Радою України 17 липня 1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд справ у розумний термін незалежним та безпристрасним судом, утвореним на підставі закону.

Внаслідок традицій Європейського права, Відповідно до Закону України №2453-5 від 07.07.2010, у національне законодавство України були внесені зміни, котрі дозволили присікти згубну практику затягування процесу однієї зі сторін. Вказані зміни процесуального законодавства України дозволили судам розглядати справи та приймати рішення, направивши повістку двічі підряд за адресою реєстрації сторони, котра не з’являться, незалежно від того, отримав адресат повістку чи ні.

Вручення повісток про призов на військову службу потребує більш суворих правил.

Таким чином необхідно внести зміни в законодавчі та нормативно-правові акти щодо порядку вручення повістки військовозобов’язаним в особливий період, відповідно прирівняні до норм процесуального законодавства, що дасть змогу якісно проводити оповіщення та притягувати громадян до адміністративної та кримінальної відповідальності з подальшим внесенням у єдиний реєстр.