Рівненська бізнес-леді Ольга Рудомська: "Щоб здобути свободу і бути вільним, треба пройти тяжкий шлях через скелі..."

Жінка у сучасному світі  - не лише берегиня домашнього затишку, а й успішна бізнес-леді, політик, керівник громадського сектору. А часто взагалі поєднує всі ці соціальні ролі. Проте у буденній метушні сучасного світу про це не прийнято говорити. Та у Рівному чимало жінок, досягнення яких варті уваги. Сьогодні вони відомі та успішні, але мало хто знає, як розпочинався їх шлях до визнання. Тому напередодні 8 березня сайт "ВСЕ" пропонує дізнатися більше про представниць прекрасної статі, у яких точно є чому повчитися. Саме такою жінкою є засновник та генеральний директор рівненського підприємства "Агропереробка" Ольга Рудомська.

 

Сьогодні Ольга Рудомська - успішна бізнес-леді. Саме вона свого часу створила підприємство, яке нині  лідирує на ринку за виготовленням якісної і натуральної  молочної  та плодово-ягідної продукції  "Агропереробка". Нині Ользі Рудомській вдалося налагодити виробництво, яке відповідає міжнародним стандартам, та навіть у кризовий період залишається №1 на українському ринку. У чому секрет успішного бізнесу, як подолати кризу підприємствам та яким має бути хороший керівник - Ольга Рудомська розповіла читачам сайту "ВСЕ".

- Зараз Ви відомі як засновник і незмінний керівник підприємства з  виготовлення молочної та плодово-ягідної продукції "Агропереробка". Та хотілося б дізнатися більше про Вас, як особистість. Ольго Юхимівно, звідки Ви родом?

- Я народилася у селі Малинськ Березнівського району, що на Поліссі. Батько, будучи молодим спеціалістом-лісником отримав житло, то ж із сім’єю ми жили в будинку на території лісництва. Згодом ми побудували власний будинок, в якому я прожила до 1983 року. В Малинську я закінчила школу, провівши чудове дитинство та юність серед сосен, які люблю та сама вирощую по сьогодні.

- Розкажіть, будь ласка, де Ви навчались?

- Першу неповну вищу освіту я здобула на фармацевтичному відділенні медичного технікуму. Після закінчення навчання 6 років працювала завідувачем аптекою. Проте через певні сімейні обставини, довелося кардинально змінити життя та забути про цю спеціальність. У 1983 році я переїхала в місто, де на той час потрібна була прописка. Тому, щоб отримати квартиру, я почала працювати на заводі НЗБК. Там пройшла шлях від зварювальника до бригадира та згодом до секретаря партійної організації. У 1990 році написала заяву про вихід із рядів членів комуністичної партії. В той час я зрозуміла, що до фармації не повернуся і тому, аби здобути необхідні для подальшого розвитку знання, вступила до Національного університету водного господарства на економічний факультет. У цьому виші я здобула фах інженера-економіста.

- Як виникла ідея створити підприємство "Агропереробка"? Хто допоміг Вам втілити її у життя?

- У 1991 році я народила донечку і маючи вже двох дітей, аби забезпечити сім’ю, ми з чоловіком вирішили зайнятися “сумочним бізнесом”. Ми вивозили українські продукти закордон та продавали їх у європейських містах, так і заробляли. В 1993 році тривалий час працювали у Словаччині, де придбали свій перший автомобіль “Жигулі”, як у народі кажуть – “копійку”. У вересні цього ж року, в дорозі додому я думала про те, що мій син пішов на святкову лінійку в перший клас із бабусею, а не з батьками. Тоді ми вирішили створити підприємство на території України і покінчити з поїздками закордон. Так, 19 листопада 1993, з’явилася фірма ОР – Організація Рудомських. Тоді наша діяльність полягала в наступному: ми возили пальне на Схід, там купували гречиху, соняшник і переробляли на місцевих заводах на умовах давальницької сировини. У Рівне ми привозили готовий продукт – гречану, пшеничну крупи і олію. У свій час то був досить прибутковий бізнес, але коли цим почали займатися інші, було вирішено створити власну переробку в Рівному.  Так у 1997 році ми збудували та відкрили молочний завод, а через 2 роки – плодово-ягідний.

- Що важливо знати, перш ніж починати власний бізнес в Україні?

- Аби розпочати власний бізнес в Україні, необхідно розуміти головне – є три кити, на яких він будується. В першу чергу, в будь-якого підприємства повинен бути лише один власник, аби уникнути проблем із поділом прибутку. Друге – наявність місцевої сировини для подальшої переробки. Третє – не варто розпочинати роботу з оренди, потрібно будувати власне. Керуючись цими принципами в 1997 році ми придбали об’єкт незавершеного будівництва у Фонді майна. Тоді це було поле, навіть болото, але разом із амбіційною командою друзів ми змогли побудувати два заводи і розпочати справу.

- На підприємстві працює великий колектив. Як Вам вдається організувати роботу такої кількості людей?

- В той час коли створювалася “Агропереробка”, в Україні панувало безробіття, тому  нам вдалося залучити до роботи кваліфікованих спеціалістів, деякі з них працюють на підприємстві по сьогодні. Можна сказати, що “Агропереробка” є певною школою бізнесу, кузнею кадрів, школою виживання, тощо. Досить багато спеціалістів здобувши тут досвід, розпочали власний бізнес та стали успішними підприємцями. Взагалі, через нас пройшло кілька тисяч людей та, чесно кажучи, в періоди кризи не завжди вчасно виплачувалася заробітня плата, цим я пояснюю таку плинність кадрів. Щодо організації роботи, тут основне не ставити власне “Я” на перше місце. Керівник повинен бути справедливим та незлопам’ятним. Потрібно усвідомлювати, що в кожного своя правда і, водночас, знаходити між усіма компроміс. Я завжди намагаюсь зрозуміти проблеми людей та фірми і прийняти правильне рішення. Повірте, люди працюють із вірою в нашу справу, зараз на підприємстві сформована досить гарна команда, починаючи від тих, хто з нами із початку заснування і до молодих перспективних спеціалістів.

- За 22 роки Україна пережила кілька економічних криз. Як вдається "утримувати на плаву" бізнес і розвивати його?

- Розпочавши будівництво заводів, ми змушені були взяти кредитні кошти, щоб придбати обладнання. Кредит взяли у валюті по курсу 1,86, який через 2 роки нам конвертували в 5,46. Можете уявити, який вплив на наш бізнес, що тоді тільки зароджувався, мала криза 1998 року. По сьогодні ми працюємо без обігових коштів, розраховуючись за обладнання, яке придбали. Маючи досить велику суму заборгованості, ми неодноразово перекредитовувалися. В 2005 році на підприємство вплинула політична криза, тоді ми пережили дуже багато перевірок, відверто кажучи, нас хотіли закрити, проте ми все ж вистояли. В 2008 році світова економічна криза відкинула нас, як і багатьох інших, на деякий час назад. То був надскладний період – ми потрапили під процедуру розпорядження майном. Та втримавши справу на плаву, в 2011 році ми заключили з банком мирову угоду і вже понад 4 роки успішно співпрацюємо.

- Сьогодні багато вітчизняних підприємств закриваються. Як, на Вашу думку, у нинішніх умовах зберегти бізнес?

- Теперішня криза є і економічною, і політичною водночас. Нашому підприємству досить важко виживати в таких умовах, оскільки практично уся комплектація окрім фруктів та молока є імпортною. Через вкрай нестабільний курс валют, ціни змінюються декілька разів на день. Днів два-три я не могла зрозуміти ситуацію, перебувала в стані шоку. Проте потім, все обдумавши, було прийнято рішення працювати за собівартісними цінами. Виграє той, хто під час кризи не опускає руки, а продовжує працювати. Зараз ми повинні зберегти клієнтів та сировинну базу. Звісно, довго так працювати ми не зможемо, то ж сподіваюсь на стабілізацію ситуації, аби вийти хоч на мінімальний прибуток. На 2015 рік надій не покладаємо, оскільки в Україні війна і ми розуміємо, що це буде дуже складний рік. Зараз наша мета – зберегти підприємство, клієнтів та пережити цей непростий час.

- Розкажіть, будь ласка, більше про саму продукцію "Агропереробки". Як вдається відповідати міжнародним стандартам та щороку лідирувати у галузі агропромислового виробництва?

- Ми з усією відповідальністю засвідчуємо, що вся наша продукція виготовлена з натуральної високоякісної сировини та корисна для споживання, як дорослим так і дітям. Скажу відверто, ще у 1999 році я разом із технологами знали як зробити фальсифікат із рослинної олії та штучних компонентів. Проте, керуючись власними принципами, ми не пішли на це. Наша продукція завжди була, є і буде виключно натуральною – від початку заснування підприємства і по сьогодні. Ніяких шкідливих домішок, лише чистий біо-продукт. Якщо раніше споживача приваблювала яскрава упаковка, колір, аромат, то зараз в Україні з’явилася культура споживання натуральних продуктів. Сьогодні споживач оцінив нашу торгову марку, ми радіємо з того, що не піддалися спокусі отримати легкий заробіток, а зберегли обличчя й традиції. У 2013 році “Агропереробка” отримала два міжнародних сертифікати якості з менеджменту та харчової безпеки.

- На Вашу думку, вступ України в ЄС – це добре чи погано для вітчизняних підприємств? Адже багато з них не зможе конкурувати на європейському ринку.

- У 2006 році ми пережили найважчу для молочної галузі кризу. Тоді Росія заборонила ввіз молочної продукції на свою територію і 64% всього, що наші виробники виготовили залишилося в Україні. Тоді це негативно вплинуло та обмежило розвиток галузі, оскільки основний ринок збуту став закритим для нас. Сподіваюсь, що у перспективі, коли зміниться політична влада Росії, ми відновимо успішну співпрацю. Взагалі, наші підприємства повинні працювати і з ЄС, і з США, і з Росією. Я вважаю, що бізнес має мати право вибору. В ідеалі, виготовивши якісну продукцію, виробник може просувати свій бренд на будь-яких ринках, без територіальних обмежень. Та варто сказати, що для того аби конкурувати на європейському ринку, необхідно провести модернізацію підприємства і отримати відповідні сертифікати.

- Ви так захоплююче говорите про бізнес, його розвиток, стандарти. А  чим керувалися, розвиваючи свою справу?

- Взагалі бізнес в Україні дуже важко вести, ми пережили безліч криз, напевно, найгіршу переживаємо сьогодні. В мене завжди була мета – розвивати підприємство і в результаті передати його в спадок дітям. Є два типи бізнесменів - хтось розглядає бізнес як короткотривалу можливість швидко заробити певну суму сьогодні, витратити її, жити одним днем у своє задоволення. Їх можна порівняти з людьми, які лежать на березі океану та гріються на сонці. А є бізнесмени, яким цього мало і вони хочуть в океан. Ті, хто дивиться у майбутнє, постійно вкладає у свою справу та прагне свободи у прийнятті рішень і розвитку. Але між океаном та пляжем є скелі... Їх надзвичайно важко пройти. Не один раз ти будеш падати і підніматися, за ці відчуття необхідно боротися. Хтось хоче прожити легке життя, а хтось прагне ставити перед собою цілі і досягати їх. Я відношу себе до другого типу, мені недостатньо жити сьогоденням. Йдучи через скелі, я вже відчуваю запах океану.  

- Як Вам вдається поєднувати роботу і сімейне життя?

- Повірте непросто. Це питання мені неодноразово задавало багато людей, особливо мої подруги. Важко зрозуміти, як це – вести сімейний бізнес. Понад 22 роки я працюю пліч-о-пліч із чоловіком. Діти, закінчивши Київський національний університет імені Т.Г. Шевченка, працювали в столиці, мали там житло, будували кар’єру. Але попри все повернулися в Рівне, у сімейну справу. Син працює вже 4 роки, донька – 2. Ми маємо спільну ціль, працюємо на один результат. Часто критикуємо один одного, сперечаємося, проте завжди шукаємо компроміс та знаходимо спільне правильне рішення. Повірте, навіть після 5-ти робочих днів, нам хочеться відпочивати разом, вихідні ми проводимо чи за сімейним столом, чи подорожуючи західною Україною. Є в нас така улюблена фраза: “Пізнай свій край”, ми сідаємо в автомобіль і експромтом плануємо нашу поїздку – заїзжаємо в музеї, замки, відкриваємо для себе нові міста та місця. 

- Що найважче у Вашій роботі?

- Я вже говорила про те, що з 1997 року, взявши в кредит обладнання, ми до цих пір розраховуємося з банком, не маючи можливості працювати з обіговими коштами. За інших обставин ми могли б краще розвиватися, створювати нові види продукції. Повірте, я знаю, що треба робити, куди рухатися і в що вкладати кошти. Та на даному етапі найгіршим для мене є те, що ми не завжди вчасно розраховуємося з постачальниками. У своїй діяльності я завжди дотримуюся слова, але через брак коштів порушую договірні зобов’язання. Зізнаюся, мене як бізнесмена, ці обставини пригнічують. Зараз я чекаю на 2016 рік – тоді ми розрахуємось із банком і зможемо вийти з цього неприємного, критичного стану. Тоді й розпочнеться новий етап для “Агропереробки”, ми зможемо вести бізнес цивілізовано та розвиватися швидшими темпами.

- Що Вас надихає щодня?

- Найбільше надихає те, що мої діти повірили в сімейну справу. Я знаю багатьох бізнесменів, які створили підприємства та в результаті не виховали спадкоємців. Мої ж діти, спробувавши себе в різних сферах діяльності, вирішили повернутися в сімейний бізнес. Попри те, що я ніколи не тиснула на них і завжди давала свободу вибору. Син після закінчення вишу тривалий час жив і працював у Києві, донька, закінчивши інститут, вчилася та жила в Парижі. Побувавши в Європі, вона повернулася додому і сказала: “Я зрозуміла що таке сімейний бізнес, наскільки він цінний, нашу торгову марку «Щедрик» я нікому не віддам”. Повірте, мене, як бізнесмена, це надихає найбільше – розуміти, що створену тобою справу є кому продовжити.

 - Як любите проводити вільний час та відпочивати?

- Раніше я постійно працювала, вперше мала відпустку у 2001 році, тоді ми з сім’єю відпочивали в Іспанії. Дуже люблю поїздки до Європи, ми завжди багато подорожуємо країною та гуляємо столицями, невеличкими містами і навіть селищами. Любимо відкривати для себе справжню Європу, вивчати традиції, кухню та побут різних країн. Останніми роками моїм улюбленим місцем відпочинку стала Східниця, курортне містечко поблизу Трускавця. Туди я їзджу разом із чоловіком, ми знімаємо будиночок, п’ємо мінеральні води, збираємо гриби, ловимо форель та шукаємо нові цікаві місця, словом проводимо час активно. Повірте, кращого відпочинку для мене немає.

- Яку музику Вам подобається слухати?

- Класичну. В нашому будинку ранок починається з класичної музики. За сніданком ми слухаємо Брамса, Чайковського, Ліста, Шопена, арії із опер.

- Про що мрієте?

- Зараз я мрію про мир у нашій державі. Дуже хочеться, щоб закінчилася війна, щоб наші хлопці повернулися живими. Я вірю в те, що Україна залишиться унітарною державою та стане однією з найбільш розвинених у світі. Мрію, щоб мої онуки та правнуки пишалися тим, що народилися та живуть саме тут. Я дуже люблю свою Україну.