Рівненські реконструктори, які ще торік відтворювали Гурбенський бій, пішли добровольцями в АТО

Сьогодні відзначають 71-у річницю Гурбенського бою, який відбувався між воїнами УПА та НКВСівцями. Він точився упродовж трьох днів і був гідний спартанського, переконують історики. З боку УПА нараховувалося до п’яти тисяч вояків. Останні патрони вони тримали для себе — щоб не потрапити в полон. Тим часом НКВСівців було від 20 до 35 тисяч. Вони також використовували авіацію та бронепоїзди. То були відбірні війська. Під час попередньої операції вони виселяли чеченців із рідних місць, коментують історики. Цього разу мета полягала в тому, щоб витіснити з лісів українських повстанців і розбити їх одним ударом. І все-таки цього зробити не вдалося. Воїни УПА зуміли прорвати кільце оточення і вивести майже три тисячі бійців. Але цивільне населення і госпіталь із тяжкопораненими та медсестрами забрати не змогли. Усіх їх по-звірячому вбили в урочищі Провороття. Однак такого спротиву бійці НКВС не бачили ні до, ні після того.

Найяскравіші епізоди Гурбенського бою декілька років поспіль відтворювали реконструктори з Рівненщини. Ще торік, на 70-у річницю бою, вони запросили колег із Рівненщини, Хмельниччини, Луцька. В Гурби доправили військову техніку тих часів. Реконструктори намагалися відтворити деталі, про які вдалося дізнатися.

Сьогодні, у третій день Пасхи, в Гурбах згадують події, які відбувалися тут 71 рік тому.  Однак реконструкції, яка за останні три роки стала традиційною, - не буде. Бо любителі історії, які вивчали матеріали про УПА, брали участь у тутешніх розкопках і відтворювали фрагменти того героїчного легендарного бою, тепер в АТО. Всі пішли добровольцями. Всі – в одному батальйоні. Дехто навіть зумів зробити військову кар’єру, - із рядового стати командиром (мова йде про Володимира Пастушка). Водночас реконструктори переконані у правильності свого рішення – їхати на схід і захищати свою країну. Але тепер дехто з них каже, що навряд чи знову візьметься за відтворення Гурбенського бою. Про те, у чому причина такого рішення, а також про геройства вояків УПА та бійців АТО розповідає реконструктор Олег Прокопчук.

- Декілька років ми організовували реконструкцію цього бою. Однак цього річ її не буде. Бо по суті всі організатори дійства зараз в АТО, в одному батальйоні. Лишень роти різні. В реконструкцію я пішов заради моменту дослідження. Я не є професійним істориком, але мені це цікаво. Я брав участь у пошуках невідомих захоронень загиблих у роки війни, під час репресій, про чиї долі рідні так і не дізналися. Участь у реконструкціях, у тому числі Гурбенського бою, стала швидше доповненням до цього, Але тепер, після бойових дій у зоні АТО, вже рік будучи резервістом-добровольцем, я навряд чи знову займуся реконструкцією, - каже Володимир Пастушок. - Пошуком поховань зниклих безвісті – так, а відтворенням історичної битви – ні. Я тримав у руках справжню зброю, тому іграшкової не візьму.

- Чому любителі історії, які захоплювалися реконструкцією, вирішили йти в добровольці?

-Я служив в армії. Це не були війська спеціального призначення, а звичайний полк. Але я відчув, у якому стані сучасна армія. А коли побачив, що відбувається на фронті, то зрозумів – треба йти у добровольці. Можливо, це прозвучить банально і пафосно, але для мене мотивацією став патріотизм. Бо чого тоді він вартий, якщо у такій ситуації не йти захищати свою країну?

- Гурбенький бій був героїчним. Чи можете порівняти те, що вивчали про ті події 71-річної давнини із тим, що відбувається зараз на сході країни? Про які геройства переповідають теперішні добровольці?

- Насправді це різні ситуації, які неможливо порівняти. Бо то була партизанська армія, а ми – регулярна. До того ж країна бореться з зовнішнім ворогом.

Під час АТО я не брав участь у справді важких боях. Були танкові атаки, розбиті блокпости, загибель солдатів на очах. Але ніхто не збирався відступати. Можливо, тому, що це майданівці, які стали добровольцями. Тут є і підприємці, які залишили власні фірми і пішли захищати країну. Взагалі зараз відчутна хвиля патріотизму. Бути солдатом і не бути патріотом – соромно.

А щодо героїзму, то запам’яталася історія, яку сьогодні переповідають. Я не був її свідком, але знаю тих людей. Це трапилося під час однієї з атак. Екіпаж танку, що брав у ній участь, відповідно до команди, повинен був не залишати позицію і прикривати своїх. Хлопці стояли і відстрілювалися. Зрештою їм порозбивали всю оптику, потім заклинило гармату. Дійшло до того, що по танку «садили» з РПГ, закидали «коктейлями Молотова».  Але хлопці все одно не залишали позицію – не було наказу. Тим часом атака, в яку пішли наші, виявилася невдалою. Змушені були відступати. А про цей танк просто забули. Згадали про нього товариші-танкісти, які й поїхали забирати. На щастя, екіпаж вижив. Коли він повертався – було видовищно. Танк увесь чорний. Але хлопці не відступили.

- Наскільки, на вашу думку, сьогодні важливо відзначати річницю Гурбенського бою?

- Це однозначно актуально. Бо битва під Гурбами – яскравий і потужний момент історії. Інша справа, що Гурби перетворилися на майдан для піару. Як на мене, туди варто було б возити не політиків із прапорами, а дітей. Щоб вони знали про Українську Повстанську Армію і про героїзм бійців.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.