Федір Капустинський: "Рівняни не мають почуватися одноразовими солдатами АТО"

У Рівному Федора Капустинського знають, як людину, яка все своє життя віддала військовій справі. Зараз він допомагає демобілізованим, адже сам нещодавно повернувся зі сходу та зіштовхнувся з низкою проблем. У студії сайту "ВСЕ" Федір Капустинський розповів про будні солдатів на фронті, складнощі з соціальним захистом мобілізованих та їх родин, а також про плани роботи ветеранської спілки. Пропонуємо відвертий діалог Федора Капустинського із ведучим Юрієм Дюгом у рамках програми "Віч-на-віч".

- Чому Ви вирішили стати військовим? Можливо, це сімейна традиція?

- У моїй родині військовим був лише мамин дядько. Щодо мене, то спочатку я хотів бути вертолітником, через що і подавав документи до училища у Саратів. Однак через його розформування нас перевели до Уфи. Згодом через невідповідний стан здоров’я я не пройшов медкомісію, тому повернутися в Україну, де батько запропонував вступати до Київського інституту господарства. Але я відомився, пішов до ПТУ і вже через рік спробував свої сили в Горківському воєнно- командно-будівельному училищі.

За словами Федіра Капустинського, він навчався там два роки, а коли Україна здобула незалежність, молодий студент разом із товаришами повернулися на батьківщину. Тут вони і закінчили навчання. Згодом, у 2001 першому році пан Капустинський вступив до Національної академії оборони України. Після її закінчення потрапив до 14-го інженерного полку в місті Острог. На жаль, там вільного місця не знайшлося, через що Федора Капустинського перенаправили до 53 окремого радіо-технічного батальйону у Рівному. Згодом служба перейшла до 51 бригади у Новоград-Волинському, звідти і розпочалася військова кар’єра.

- А що Ви робили, коли перейшли на пенсію?

- Я працював на місцевій приватній фірмі. У 2012 році розпочав роботу на кафедрі воєнної підготовки НУВГП, де працюю й сьогодні.

- Відомо, що через війну на сході Ви мали вимушену перерву у викладацькій діяльності…

- 20 березня минулого року мені зателефонували з нашого рівненського військкомату. Вже наступного дня я поїхав до Житомира. Рідні мене підтримали. 18-річна донька відразу зазначила, що хто, як не тато має їх захищати від агресора.

- Як довго Ви пробули у Житомирі?

- Відносно недовго. Розпочинаючи із перших чисел квітня, нас частинами почали переводити для підсилення сил на схід. Спочатку певний час знаходився у Херсонській області, далі перейшов на полігон Миколаївської області. Там разом із іншими офіцерами готували 2-й батальйон 30 механізованої бригади до відправлення в Луганську область.

- Якщо не помиляюся, Ви були у секторі «Д»? Це один із найскладніших секторів...

-  Так, адже він простягався від Маріуполя до міста Красний Луч. Всі військові частини підрозділу, які знаходилися у ньому, майже постійно були під вогневим обстрілом зі сторони Росії.

- А яка Ваша думка стосовно забезпечення військових державою, воно було на достатньому рівні?

- Як показала практика, навіть форма, яку видавали, не була призначена для воєнних дій. Така ж ситуація з іншою амуніцією. Вже за півтора місяця ми її викинули і старалися придбати форму НАТОвських зразків. Спочатку було дуже тяжко із забезпеченням, ми ходили голодні, босі та голі. Проблема полягала у тому, що Збройні сили були не в стані забезпечувати ту кількість людей, які були на передовій. Однак згодом ситуація стабілізувалася.

 

- Один із наших спільних знайомих у 90-х працював прапорщиком і розповідав, як при можливості «позичали» у армії маскувальні сітки. А у нинішній ситуації вже повертають їх назад...

- Звичайно, могло бути і таке. Що списувалося, що розкрадалося, але зараз інша ситуація, тому маємо разом докласти всіх зусиль, щоб врятувати державу.

- Разом із тим, серед військових, які служили у часи СРСР, є багато прихильників Росії. Чи зустрічалися Ви із таким у своїй практиці?

- Звичайно, таке є. Суть у тому, що у країні поряд із військовим конфліктом триває і інформаційна війна. Росія намагається пропагувати свою політику через ЗМІ, але я радий тому, що українські засоби мас-медіа успішно відбивають цю атаку. Ми показуємо, що російська інформація не відповідає, але програли дещо в іншому. У нашої молоді не виховували дух патріотизму, а цим потрібно займатися ще із дитячого садка. У Радянському Союзі була своя, правильна система виховання, Україна ж здобула незалежність, однак втратила патріотичну нитку у виховному процесі.

- Що Ви розкажете про людей, які живуть на сході країни?

- Ми побачили, що прості люди, які там живуть, намагалися нас підтримувати. Пам’ятаю, як нам допомагав простий фермер, пояснюючи це тим, що він такий же син України, як і ті, хто приїхав обороняти свою Батьківщину. Інша справа із керівним складом східних областей. Вони прозвали військових «бандерівцями» та намагаються звинуватити у всіх смертних гріхах. Місцеве населення саме обурене цим, однак через різні обставин змушене схилити голову та миритися з цим.

- Яка ситуація у Донецькій області?

-  Із початком війни було тяжко, люди виявилися агресивно налаштованими. Однак згодом міське населення почало по-іншому сприймати нас, у їхній поглядах почали з’являтися проукраїнські нотки патріотизму. Але, звичайно, є групи людей, від яких просто відчувається ненависть. Не розумію, чому, але за щось вони нас недолюблюють.Коли українець ненавидить українця, це неприємно.

- Це у всіх областях так?

- Ні. Чим ближче до сходу, тим люди більш налякані. Це ще у нас, в Рівному спокійно і війна сприймається, як щось більш далеке. А ось пам’ятаю, як у Херсоні на місцевому ринку ми купували продукти, продавці навіть не хотіли із нас брати гроші. Нас це здивувало, але люди пояснювали це тим, що просто намагаються допомогти. Війна – це не той час, коли потрібно наживатися.

- А що ви скажете про нашу армію?

- Вона нарешті починає вставати із колін. Не приховую, армія була спита. Але коли починають стріляти – все змінюється. Погодьтеся, раніше армія була своєрідним зрізом суспільства, а зараз вона стала іншою. Навіть найбільші дебошири змінюються, беруть у руки зброю і йдуть воювати.

- Щодо мобілізованих. Пам’ятаю, як з початком мобілізації Ви доволі емоційно прореагували на скарги призовників стосовно умов проживання на полігоні. Розкажіть про це детальніше.

- Мене дратували запити щойно мобілізованих, які увесь час скаржилися: то спальник не такий, то курилки немає Якщо немає – зроби своїми руками. Звичайно, проблеми були, і це ніхто не приховує. Мобілізовані спали на соломі, бо не було ліжок та матраців. Але це нормальні умови для військових. Однак із активною допомогою волонтерів ситуація набагато поліпшилася. Взагалі волонтерський рух багато у чому допоміг армії та врятував не одне життя мобілізованого.

- Що змінилося за останній рік?

- В Україні народилася нова каста патріотів та захисників. Вони виокремилися з-поміж інших. Одні пішли воювати, інші – стали допомагати. Мені надзвичайно приємно, що у Рівному найсильніший волонтерський рух. 

- Після демобілізації Ви почали займатися громадською діяльністю. Власне, що до цього спонукало?

- Перше, що підштовхнуло, – на собі відчули всі проблеми, які просто звалилися на голову після демобілізації. А якщо людина із села, вона ж навіть не знає, що їй належить згідно з законом. Пригадую, як до мене зателефонував товариш із госпіталю і попросив допомоги. У чоловіка згорів увесь одяг та всі речі, коли його виписували, не було навіть, що одягнути. І це лише один із випадків, який став рушійною силою для створення центру, де кожен військовий міг знайти допомогу та підтримку.

- Окрім цього, певно, у демобілізованих є проблема адаптації на психологічному рівні?

- Безперечно. Хлопці, які повертаються із зони АТО, у першу чергу, мають загострене почуття справедливості. Варто зрозуміти одну річ - коли ти на сході, там, не дивлячись на те, що війна, у тебе стріляють, все здається зрозумілим та чітким. Повернувшись додому, ти ніби опиняєшся в іншому світі, на тебе звалюються сотні проблемних питань, і не знаєш, за яке із них братися та як вирішувати. У такі хвилини і потрібно допомагати, щоб людина себе у жодному разі не відчула так званим одноразовим солдатом.

- Вашу організацію підтримують зі сторони державних органів?

- Ми існуємо менше місяця (зареєстровані 30 березня 2015 року – прим. автора), але ще не було жодного випадку, коли нам показали б на двері. Ми заявили про себе як потужна та активна організація, тому нам довіряють та допомагають.

- Уточніть, Ви працюєте лише із тими, хто звернувся за допомогою?

- Ні, співпрацюючи із військоматом, ми маємо всі списки демобілізованих. Стараємося їм допомогти уникнути тих чи інших труднощів. Ну і, звичайно, максимально докладаємо зусиль у допомозі тим, хто сам до нас звернувся.

- А з якими проблемами найчастіше звертаються?

- Хлопцям, у першу чергу, потрібна допомога медиків та психолога. Слава Богу, що хлопці зараз можуть лікуватися у Клеванському госпіталі. До слова, я й сам там отримав усю необхідну медичну допомогу на доволі високому рівні. Зараз там знаходиться майже 30 військовослужбовців із зони АТО. Також часто звертаються із земельними питаннями, однак із ними намагаємося допомогти поступово.

- «Спілка ветеранів АТО Рівненщини» матиме свої дочірні відділи у районах області?

- Звичайно, ми зараз над цим працюємо, адже розуміємо, що найбільше проблем збирається не в обласному центрі, а в селах та містечках.

- Озвучте, будь ласка, ще раз, куди рівнянам звертатися, щоб отримати вашу допомогу?

- Ми знаходимося у приміщенні Рівненської облради за адресою: майдан Просвіти, 1. Кабінет – 221. Телефон: (0362) 695-313. Е-mail: veteranato.rv@ukr.net

Ключові слова: