На Рівненщині 25 унікальних картин на будинках створила переселенка з Луганщини

Вдома, у селищі  на Луганщині, неподалік кордону з Росією, вона у стилі петриківського розпису розмалювала хвіртки – свою та сусідську. Людям подобалося. До війни всі нормально це сприймали. Щоправда, дехто думав, що це наклейки, і навіть намагався відліпити. Переїхавши зі східної України на західну, Яна Униченко взялася розписувати… будинки. В українському стилі: соняшники, калина, тин, хатинка під стріхою. Каже, це була її мрія. Сон про це бачила ще вдома. А ось втілити ідею вдалося вже тут, на Рівненщині. 27-річна художниця Яна Униченко переселилася з селища на Луганщині в Здолбунів у липні минулого року. За цей час розмалювала  фасади 7 під’їздів багатоповерхівок. А тепер завершує декорувати стіни в другому корпусі Національного університету водного господарства та природокористування. Малює квіти, бо вони несуть позитив. Взагалі це у роботах найголовніше. Тому, коли поганий настрій – за пензель не береться. Але таке буває рідко – переконує привітна невисока дівчина, яка належить до людей із обмеженими фізичними можливостями.

- Приїхала у Рівненську область влітку минулого року з сестрою та її чоловіком. За деякий час їм потрібно було повертатися. А я залишилася. Знайома наших родичів дозволила мені пожити у її квартирі в Здолбунові, яка була вільною. За це їй дуже вдячна, - розповідає Яна Униченко. - Згодом познайомилася з Віктором Чумаком, головою ОСББ. Він подивився мої ескізи і запропонував розписати фасад будинку біля під’їзду. Мені купили фарби і я взялася за роботу. Хотіла, щоб все було в українському стилі.

- Як реагували на вашу роботу мешканці багатоповерхівки?

-  По-різному. Спочатку були й невдоволені. Адже не розуміли, що я роблю. Одразу ж неможливо побачити цілісний малюнок. Але потім, коли робота підходила до завершення, мені почали дякувати. Мешканцям подобалося. До мене почали прибігати діти. Поступово їх більшало. Хотіли також малювати по стінах. Працювати тоді було непросто. Взагалі це мені нагадувало мультфільм про лева, який приїхав на канікули в село до бабусі і хотів порибалити, але ніяк не міг дійти до озера, бо ті, хто його зустрічав по дорозі, постійно про щось просили.  А лев виконував.

Зрештою, я попросила дітей брати з собою папір , олівці і давала їм завдання. Вони малювали біля мене, а я закінчувала розпис. Взагалі я навчалася в інституті культури й мистецтв Луганського національного університету ім. Т. Шевченка. Вдома вела гуртки, тому з дітьми працювати вмію.

Потім я взялася розмальовувати інші під’їзди. Траплялися і смішні випадки. Так, один із мешканців будинку, де розписувала фасад, попросив намалювати там порося. А все тому, що друзі називають його Фунтиком. А якось підходив чоловік із проханням намалювати на стіні багатоповерхівки, де він мешкає, щось у стилі «ню». Таким замовникам пояснюю, що вони в будинках живуть не самі. Тому розпис має бути таким, щоб влаштовував усіх.

А нещодавно мене попросили розмалювати стіни всередині другого корпусу Національного університету водного господарства і природокористування. Я зображаю квіти – троянди, тюльпани, ромашки, мальви, лілії. Це тому, що вони несуть позитивні емоції. Загалом на університетських стінах є вже 18 моїх малюнків. Коли тільки бралася за цю роботу, було навіть страшно, адже це великий обсяг. Але я задоволена. Приємно, що такий декор подобається іншим. Зараз вже завершую роботу. Малюю кульбабу. У мене ці квіти асоціюються з затишком, із чимось домашнім.

- Чому вирішили залишити рідні краї і переїхати саме на західну Україну? Як на це відреагували рідні?

- У людей, які живуть на сході України, інше мислення. У моїх рідних краях зараз складно. І не тому, що чути постріли «Градів». Це, швидше, з моральної точки зору. Я люблю свою країну. Не владу, а культуру та ментальність. Так дивно, але тільки приїхавши на Рівненщину, я відчула себе українкою. Батьки не хотіли мене відпускати, хвилювалися. Але я й раніше багато мандрувала. Та й взагалі звикла жити без рамок.

Мріяла побувати в Львові. І це бажання здійснилося. Хотіла піти в ліс назбирати грибів, і це також зробила. Мені дуже сподобалося, як у західній Україні святкують Різдво. У нас також готують кутю, колядують. Але це лишень уривки. А тут все цілісно і дуже душевно. Люди ретельно готуються до свята.  А ще я їздила на Гурби.

На Рівненщині мене прийняли тепло і турботливо. Тепер маю тут і знайомих, і друзів. На Луганщину повертатися не хочу. Там зараз така атмосфера, наче у консервній банці. Немає розвитку.

- Яким буде ваш наступний проект?

- Дуже хотілося б відкрити художню студію. І щоб там займалися не лишень діти, а й дорослі. Не секрет, що за малюнком можна визначити психологічний стан людини. Це своєрідна діагностика і допомога. А взагалі процес малювання, як медитація. Творчість - це інший світ. Мені хотілася б відкривати його іншим. 

Ключові слова: 

Коментарі

Не правильна назва статті.
Треба написати:
Переселенка намалювала 25 унікальних картин, але ми вам покажем лише 4. Фрагментами.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.