Сергій Пінчук: "Яценюк, газ для рівняни має бути дешевший у півтора раза"

 Журналіст сайту "ВСЕ" поспілкувався з громадським активістом, експертом у комунальній галузі Сергієм Пінчуком. Він обгрунтовує зниження ціни на газ у півтора раза. На основі власних підрахунків Сергій Пінчук пояснив, чому ж вважає ціни на газ завищеними, а також розповів про нові соціальні проекти та яких змін не вистачає нашій країні.

- Чому ви вважаєте тарифи завищеними, а ціну на газ необгрунтованою?

- Основна претензія до вартості газу - це те, що ніде не оприлюднено структуру тарифу на нього. Її немає на сайті «Нафтогазу», тобто є сума, яку мають платити, а що в неї входить – немає. Попередні розрахунки, які я знайшов у відкритих джерелах, запропонованих «Нафтогазом»,  включають у себе такі складові, стосовно яких я не впевнений, що вони мали б входити до тарифів. Наприклад, вартість капіталу.  Це є певна економічна категорія, яку використовують для того, щоб вийти на якісь міжнародні фондові біржі і таке інше, але не думаю  що український народ готовий за це платити. Це дуже велика сума, яка, ймовірно, закладена в тариф. 

Наступне питання - це те, що рентний платіж, який встановила Верховна Рада України за використання надр, на рівні 70 відсотків є надто високим. Насправді він закладається у вартість газу. Коли раніше платіж становив двадцять відсотків, відповідно населення платило менше за газ. Зараз, ВР встановила ренту 70 відсотків. Логіку цих дій визначити важко, оскільки кошти, отримані від ренти, все одно спрямовуються на погашення субсидій. 

І головне запитання: вартість українського газу зараз за курсом НБУ становить 347 доларів. У той час, коли російський газ Україна купує по 248 доларів. В мене просте запитання. Чому газ українського виробництва коштує на 100 доларів дорожче за російський газ? ПДВ? Добре. На російський газ вартістю 248 доларів додаємо  ПДВ, отримуємо 297 доларів. Тобто все одно дешевше.  Перед цим українські урядовці переконували, що наш газ не може бути дешевшим за імпортований. Тому що ціна російського, європейського вища за український. Том наш газ має бути такої ж вартості. Не погоджуюсь абсолютно. У нас є велика кількість товарів, якість яких не набагато гірша за європейські, але коштують вони вдвічі дешевше. Візьмемо, наприклад, вермішель твердих сортів. Українська коштує в два рази дешевше, ніж та сама українська, і її якість абсолютно нормальна.  Українське пиво також не поступається багатьом західним аналогам, і воно в нас все одно коштує вдвічі дешевше, ніж західний відповідник.  Чому ж тоді в нас газ не може коштувати вдвічі менше? Все ж вираховується не тим, скільки це коштує за кордоном, а тим, які затрати спрямовуються на те, щоб цей газ видобути. І зараз всі мої дослідження показують, що його вартість в Україні «надута» штучно.  Можна вжити прості заходи, щоб цей тариф суттєво знизити. Щонайменше вдвічі.  Це повернення ренти за видобуток газу, за використання надр до рівня 20 відсотків. Викинути з тарифу категорію, яка називається «вартість капіталу». І зробити процес тарифоутворення нормальним, доступним, прозорим.  А ще нас уряд переконує, що в Україні власного газу не вистачає для потреб населення. Я знайшов документ, затверджений кабінетом міністрів, який називається «Прогнозований баланс газу» на 2015 рік. У ньому чітко зазначено, що в Україні власного газу видобувається 19,35 мільярдів кубів, а для потреб населення, в тому числі "Комуненерго" потрібно  20,8 мільярдів кубів. Тобто ми фактично забезпечуємо українським газом населення і "Комуненерго". Виникає запитання: чому ж на потреби населення із 20 тисяч необхідних кубів спрямовується тільки 10?  Чому решта йде на технологічні потреби газових підприємств?  Якраз така, м’яко кажучи, неефективна політика, яку навіть можна  назвати злочинною стосовно свого народу, призводить до того, що у нас такі дорогі комунальні послуги. Все це можна абсолютно нормально пропрацювати, але, на жаль, напевно, уряд у цьому не зацікавлений.

- Як ви вважаєте, наскільки зараз реально можна зменшити ціну на газ для населення ?

- Думаю, в півтора раза. Я не є великим економістом і точно не розрахую вартість газу, яка має бути в країні, бо не можу передбачити всіх факторів. Але категорії, про які кажу, навіть зменшення ренти, повернення її до такої, яка була у лютому цього року, та неврахування в тариф вартості капіталу призведе до зменшення ціни в півтора раза.

- Що  потрібно негайно змінити в країні?

- Просто розпочати проводити реформи. Не піаритись і робити вигляд, що вони втілюються, а справді працювати над цим.  Тому що сьогоднішні кроки уряду я називаю недореформами, які приносять більше шкоди, ніж користі.  Коли ми говоримо про  послуги ЖКП, то проблема в тому, що немає ринку таких послуг. І ці псевдореформаторські закони щодо особливостей управління багатоквартирними будинками, ухвалені зовсім нещодавно, не призводять до формування ринку. Просто зміниться вивіска, ЖКП стануть Управляючими компаніями, а все інше лишається таким же. Тобто це такі косметичні заходи, якими, напевно, Яценюк "розмахує" перед західними кредиторами і розказує, що у нас щось змінюється, а насправді іншими стають лише вивіски, але не щось суттєве. Зараз говорять про децентралізацію, але чому десь на задній план відійшло питання, хто реалізовує уповноваження управління землями. Адже зараз проблема сільських рад в тому, що вони розпоряджаються землями тільки в межах населеного пункту, а територією, що навколо, - районна рада. А района рада - це що?  І якщо ми тепер створюємо одну укрупнену громаду, в яку входять кілька сільських рад, то хто буде цими всіма землями розпоряджатись? Вирішення цього питання наразі немає.Громади не стануть самодостатніми, доки не будуть розпоряджатись своїми землями, тому що це єдиний ресурс, який у нас є. У різних сферах така ж ситуація. Так, коли ми говоримо про існуючу систему поводження з побутовими відходами, то варто пам'ятати, що до цього часу працює законодавство, яке впроваджувалось ще за Януковича.  Воно призвело до того, що в нас стоїть Рівненський сміттєпереробний завод. До цього часу ніхто не змінив ситуації, хоча конкретні пропозиції були подані. На жаль, всі ці питання зависли у повітрі, ніхто їх не вирішує. Зараз  в Україні справжніх реформ не відбувається.  А це те, що потрібно робити в першу чергу.

Отож, підсумовуючи розмову, ми бачимо, наскільки недосконалі наразі реформи пропонує наша влада, наскільки непрозорим є ціноутворення та безліч інших проблем.

- У одному зі своїх дописів у "Facebook" Ви зверталися до Арсенія Яценюка. Про що першочергово запитали б у нього при особистій зустрічі?  
- В мене до нього є дуже багато запитань.  Перше звучало б наступним чином: «Сєня, де реформи?»

- З ким із народних депутатів ви  хотіли б зустрітись найбільше?

- Хотів би налагодити тісний контакт із депутатами, які входять до профільного парламентського комітету, тобто комітету з питань будівництва, житлово-комунального господарства та регіонального розвитку. Тому що є дуже багато питань, які стосуються якраз якості послуг, тарифів, децентралізації і способів її проведення. Є дуже багато речей, які робляться не так, і є ключові моменти, про які треба було б з ними проговорити. Якби я мав можливість зібрати парламентський комітет, визначити певний порядок денний, це було б ідеально. Але, напевне, потрібно самому стати народним депутатом, щоб мати такий майданчик для спілкування.
- Ви є активним учасником багатьох суспільних проектів. Що плануєте втілити в життя найближчим часом?

- Є декілька суспільних проектів, які реалізовуються.  Наприклад, зараз у мене відбувається процедура судових розглядів проти рішень виконавчого комітету з приводу процедури проведення конкурсу визначення виконавців на вивезення побутових відходів. Я вв'язався в цю ситуацію ще десь рік тому. Подав судовий позов, оскаржив рішення виконкому, потім міської ради про те, що конкурс проведений неналежним чином, тобто з порушенням законодавства. Незважаючи на те, що судові розгляди ще тягнуться і виконком там намагається відбиватися, а міська рада взагалі відбилася від мого судового позову, тепер міська влада почала проводити конкурси в чіткій відповідності  до чинного законодавства. Тобто для мене не так важливо, чим закінчаться суди, а відіграє роль те, що роботу міської влади налагоджено.  Останні два конкурси, які проводила міська рада щодо виконавців із вивезення рідких відходів, побутових відходів, були проведені відповідно до закону.  В принципі вже претензій немає, це стара справа, але доведемо її до кінця.

Нещодавно Верховна Рада прийняла законопроект 15.65  щодо особливостей управління багатоквартирних будинків. Ця тема стосується всіх. Законопроект подається, як велике досягнення, що тепер самі мешканці управляють своїми будинками.  Але процедура, яка закладена у цьому законі, дуже складна для мешканців, вона містить багато загроз. Тобто реально люди можуть потрапити до не дуже добросовісних управителів,  які насправді будуть на них наживатися.  Ця тема, яку також зараз починаю розвивати, буде  передбачати  і зустрічі зі «старшими» щодо будинку, ми це вже практикували із деякими місцевими депутатами. Можливо, будемо робити якісь роз’яснення через медіа з приводу того, як насправді будемо жити з цим законом.

Хто обслуговує будинки,  як визначається управитель, що людям робити, як уникнути загроз, які закладені у законі? Цю роз’яснювальну роботу я планую виконувати.

Є й інші напрями, у яких я працюю, але все зразу озвучувати не хочу.

Те, що стосується питання комунального господарства,  управління містом,  питання тарифів, – це теми, якими я займаюсь.  Крім того, у мене є пропозиції до Міністерства регіонального розвитку та будівництва з приводу того, яким чином налагодити комплексну систему зі збирання побутових відходів. У мене є напрям роботи з окремого збирання небезпечних відходів, а ще напрацювання щодо того, яким чином покращити систему обслуговування в будинках. Ці пропозиції розписані та подані у міністерства.  Є дуже багато проектів, і коли вони втіляться в життя, сказати важко, але вони поступово рухаються.

Ключові слова: 

Коментарі

Дулявлоба,де реформи? :(

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.