Рівненський адвокат: "Кращим за позитивне рішення суду є тільки мирова угода"

Сайт "ВСЕ" розпочинає серію публікацій "Професія". У ній буде знайомити читачів із успішними рівнянами, які стали відомими завдяки блискучій кар’єрі. Про особливості та міфи різноманітних професій розповідатимуть кращі фахівці. Сьогодні відомий рівненський адвокат Оксана Муравська розкаже, у чому полягає складність цієї роботи та що її надихає працювати далі.

 

 

  Рід занять: адвокатська діяльність

  Стаж роботи: 12 років

  Особливості професії: відповідальність, підвищення кваліфікації, досконале знання законодавства.

  Освіта: Національний університет "Острозька академія"

 

 

 

 

 

 

 

 

- Коли саме Ви зрозуміли, що хочете стати адвокатом?

- Рішення, у який ВНЗ вступати, було спонтанне. У моїй родині  - або вчителі, або представники технічних спеціальностей. На той час відродилась "Острозька академія". Тож я вирішила, що хочу там здобувати освіту. Обрала юридичний факультет і в процесі навчання мені сподобалась моя спеціальність.

Хто був Вашим наставником, який вплинув на становлення кар’єри?

-У нас викладали відомі спеціалісти у галузі юриспруденції. Дуже запам’яталися лекції Михайла Івановича Колоса. Він зараз суддя Конституційного суду. Цей викладач у простій і доступній формі пояснював кримінальне право. Саме завдяки йому такий серйозний і нецікавий предмет став улюбленим та зрозумілим. Кожен приклад доповнювався українськими приказками, бувальщинами. Будучи студентами "Острозької академії", ми мали можливість проходити практику у Вищому Господарському та Конституційному судах. А ще брати участь у спільних європейських та американських програмах.

Яку літературу варто прочитати, щоб стати професіоналом у Вашій справі?

- Специфіка нашої професії полягає у тому, що ти не можеш зупинятися. Постійно маєш навчатись і щодня працювати над собою, вдосконалювати знання і тримати руку на пульсі. Юристам постійно потрібно стежити за мінливістю судової практики, новими правовими позиціями Верховного Суду, а також які рішення ухвалив Конституційний Суд. Українськими судами починає впроваджуватися прогресивна практика Європейського суду з прав людини. Також кримінально-процесуальний кодекс приймався згідно з вимогами Конвенції з прав людини.

Які мінуси є у Вашій професії? В чому її складність?

- Мінливість законодавства і практики. Коли ти починаєш справу, існує одна законодавча база, а вже відстоюючи інтереси людини у Верховному суді, вона змінюється. Це простежується у кредитних спорах – щодня нова практика.

Чи існують міфи щодо професії адвоката?

- По-перше, це те, що адвокатська діяльність дуже закрита. А по-друге, адвокат – це дуже дорого. В Україні люди не звикли радитись із юристом. До нас часто звертаються, коли вже пізно щось змінити. А якщо у людини пропущені всі строки позовної давності, то бажання заощадити зіграє злий жарт.

- Який напрямок, на Ваш погляд, є найбільш прогресивним у адвокатській діяльності, який би покращив життя людей?

Сімейний адвокат, який повністю займається справами сім'ї і є порадником в усіх юридичних питаннях і допомагає попередити проблему.

Можете пригадати найскладнішу справу?

- Не можна поділити справи на легкі і тяжкі. Адже багато чого залежить від людського фактору. Лише з досвідом приходить вміння відкинути емоції.

Із якими юридичними питаннями рівняни сьогодні звертаються найчастіше?

- Доволі широкий спектр юридичних спорів. Дуже багато банківських спорів. Адже люди брали кредити у доларах, коли його вартість була 5 гривень, а сьогодні їх ставлять в умови на межі виживання. Також є багато справ, які стосуються того, що банки не повертають депозити. У багатьох випадках ці справи вирішуються на користь клієнтів. Банки також намагаються знайти компромісне вирішення проблеми. На моє переконання, виграна справа – це не тоді, коли ти отримав рішення суду на свою користь, а коли укладена мирова угода. В такому випадку обидві сторони задоволені.

Чи можливо вирішити спор без суду?

- Є Інститут медіації, тобто досудове вирішення спорів. Більше 30% справ можна було б вирішити без звернення до суду. Судовий розгляд – це значні втрати, в першу чергу, нервів, а також часу, коштів. Інститут медіації допомагає вирішити спор без суду.

Що Вас надихає у Вашій професії та надає сили працювати далі?

- Досягнення мети.

Чи змінився, на Вашу думку, рівень правової освіти українців?

- Наше законодавство дуже гарно написане, проблема у тому, що воно не виконується. Також проблема наших людей у тому, що вони не вміють та не знають, як користуватись своїми правами. Тобто в Україні не достатньо хороший рівнень правової освіти. В Європі на першому місці – громадянин. А в Україні на першому місці – держава, державні органи, інші інстанції. У нас доволі відчутні відголоски Радянського Союзу і бюрократії.

Чи бувають курйозні ситуації?

- Дуже часто. Але вони рідко коли запам’ятовуються. Буває, що у суді люди оговорюються чи плутають слова.

В чому секрет Вашого успіху?

- У роботі над собою та постійному вдосконаленні. У професії адвоката все залежить від нього самого. У нашій роботі ми не можемо на когось покластись.