Рівнянин в Міноборони розробляє форму для солдатів, кращу, ніж в арміях НАТО

Він – уродженець Рівного. Із початком війни разом із товаришами пішов добровольцем на передову захищати свою країну. Переживши військові баталії, побачив всі проблеми армії зсередини. Він від душі бажав змін, і вже декілька місяців рівнянин Артем Лівушевський працює в одній команді з начальником департаменту Головного центру постачання Міністерства оборони України Костянтином Лєсніком. Вони з іншими учасниками команди розробили єдиний комплект (БЕК), до якого входить понад шістдесят позицій, починаючи від шкарпеток і закінчуючи балістичними окулярами, про які раніше бійці і не мріяли. Всі їхні розробки вносять в єдину базу NSN (NATO stock number). Це унікальний номер в системі забезпечення НАТО, партнером якого є Україна. Кожен елемент української екіпіровки реєструється разом із «Propper», «Daner» і «Revision».  За їхньою роботою стежать представники посольства США і Канади, болгари, поляки, туркмени, білоруси і навіть сепаратисти з росіянами. Як вдалося досягнути таких висот - далі в ексклюзивному інтерв’ю з Артемом Лівушевським.

 

- Для початку розкажіть, чому Ви вирішили піти добровольцем до Збройних сил? Коли це було?

- Коли у твій дім приходить несамовитий сусід і починає диктувати, як жити, будь-який поважаючий себе чоловік повинен стати на захист своєї сім’ї, дому та власних цінностей. Я розумів, що треба щось робити, але йти незрозуміло в яку частину не хотів. І тут десь на початку травня мені зателефонував друг і сказав, що формується новий рівненський батальйон, куди він хоче йти добровольцем. 28 травня ми з ним вже були на полігоні...Чому так? Точно не скажу, мабуть, далося взнаки виховання як батьками, так і суспільством (це військовий ліцей, друзі-армійці тощо).

- Артеме, розкажіть, чи була достатньою підготовка батальйону «Горинь» перед відправленням на фронт? Чи стала вона якіснішою цього року?

- Я не можу сказати, що підготовка була достатньою. На той час це був початок військового конфлікту, і ще мало хто розумів, із чим нам доведеться зіштовхнутися. Мій розвідувальний взвод сам вигадував для себе завдання, тренування, ми намагалися вибивати більше патронів на стрільбі (доки не бачило керівництво). Також проводили тактичні стрільби, а це було заборонено через порушення ще якихось радянських курсів стрільб. Якщо говорити про рядових бійців - там було гірше. Зараз, наскільки я знаю, підготовка йде ґрунтовніша, більше стрільб, більше тактики, медицина і так далі. Рік бойових дій дав про себе знати, а більшість наших бійців зрозуміли, що вчитися варто. На сході все не так, як у кіно. Хоча найбільше на людей впливає усвідомлення того, що твій сусід Мішка, призваний на декілька місяців раніше, клеїв дурня на полігоні, і тепер його немає серед живих…

- Якою минулоріч була ситуація з речовим забезпеченням солдатів?
   
- Дуже і дуже плачевна. Мені видали солдатський речовий мішок («сидор») і каску СШ 64, форму, яка стала непридатною через два тижні експлуатації, казанок і комплект ОЗК. Бронежилети передбачені не були. Але ми раділи, що хоч автомати отримали. Взагалі спорядження в українській армії на момент мого призову було практично однотипним за функціональністю. Форма пошита за радянським кроєм, у такій 40-а армія брала участь у бойових діях на території Афганістану. Варто лишень замислитися – 1980 рік і 2015, а екіпірування те ж. Якщо говорити про якість пошиття, то у ті часи директор фабрики рубав би за таке ліс на Колимі.

- Після того, як Ви були потрапили в АТО, Ваша дівчина почала займатися волонтерською роботою для вашого підрозділу. Чи було це для Вас несподіванкою?

- Олександра завжди дуже переживала за мене і наших спільних друзів, які також були в моєму взводі. Вона знала стан справ із постачання, точніше його відсутності, і просто не могла з цим змиритися. Допомагати двом-трьом людям зі взводу було б не правильно, оскільки це не вирішувало питання бойової готовності всього взводу. Олександра почала шукати людей, які могли б нам допомогти, бо особисті кошти з заощаджень у неї закінчилися швидко. За доволі короткий термін, завдяки їй і спонсорам, ми, ще перебуваючи на полігоні, отримали розвантажувальні жилети, рюкзаки, нову форму, взуття, кевларові каски та провізію. Згодом ми одержували від них допомогу, будучи у зоні бойових дій. Саша допомагає хлопцям і до цієї пори. З впевненістю зазначу, що за час АТО вона стільки вивчила і дізналася, що, не сумніваючись, можна сказати, що в місті є новий експерт. Уніформа, спорядження, бронетехніка, автомобільна техніка, зв'язок, медицина, психологія, переговори - це маленький список тих речей, що довелося їй, як жінці, звалити на свої плечі. Вона жодного разу не відступила!
Чи очікував я від неї таких вчинків? Той, хто її знає, однозначно скаже, що Саша боєць. У нас було одностайне розуміння, що ми все робимо правильно, і за нами стоять рідні та близькі, яких ми не повинні підвести.

- Розкажіть, звідки Ви дізнавалися, яким насправді має бути речове забезпечення бійця? Наскільки форма наших бійців відрізняється від форми бійців НАТО?

- Я виріс у родині військового, мене завжди тягнуло до армійських тем. Ще з дитинства з задоволенням дивився передачі, читав статті, книги з армійської тематики і навіть зараз, коли більшість намагається забути все, як сон, не кидаю цю звичку. Крім того, став купувати собі уніформу і спорядження. Я все тестував, писав огляди, фріланс на спеціалізованим форумах і відвідував виставки. Так, не будучи кадровим військовослужбовцем та не маючи можливості працювати в умовах ведення бойових дій, я намагався брати участь у військово-спортивних іграх і змаганнях. Справа в тім, що коли є можливість порівняти, ти починаєш розуміти, чому шкарпетки за 200 гривень стільки коштують. Тому порівнювати форму, яка була у нас, і форму країн-учасниць НАТО - це приблизно те ж, що ставити на один рівень «Жигулі» першої моделі і «Мерседес» L-класу. У військових теж є своя мода, свої тенденції до форми, які залежать від дуже багатьох чинників (загального бойового комплекту, тактики, завдань тощо). У нас ці позиції не переглядалися десятиліттями.

- Чому після демобілізації вирішили зайнятися розробкою амуніції для військових разом із волонтерським десантом МО?

- Пропозиція увійти до складу робочої групи з реформування речового забезпечення військовослужбовців надійшла, ще коли я був у зоні АТО. Вона мені здалася якоюсь жартівливою, адже до кінця не вірив, що волонтерам доручать займатися цим питанням офіційно. Коли я проходив реабілітацію після контузії, на мене вийшли знову і запитали, чи я не передумав... І вже згодом, коли я був у зоні АТО, прийшли документи з МО про моє відрядження до Києва. Таким чином вже з 1 лютого я приступив до роботи в групі з трьох чоловіків із реформування під керівництвом Костянтина Лєсніка. На запитання, чому я погодився, відповім просто - зсередини бачив, як йдуть справи із забезпеченням, і що потрібно це змінювати, до того ж швидко, адже ми і так втратили багато часу. В Україні йде війна, і екіпірування бійця відіграє не останню роль в його виживанні на полі бою. Існує поняття 10 (а пізніше 20) заповідей легендарного спецпідрозділу КДБ СРСР «А» (в народі – «Альфа»). У четвертій із них йдеться, що  в екіпіровки, як і у житті, немає ціни». Шкода, що досі мало хто це розуміє.

- А як Вам працюється з Костянтином Лєсніком?

- Олексій Орестович говорить про таких , що це люди-бульдоги. І він правий. Таких людей у нашому суспільстві сьогодні не вистачає. Бачити мету і не бояться перешкод, відстоювати своїх і ідею, ставити принципи вище свого життя – це гідне, як мінімум, поваги. Є гарна приказка, яка тонко натякає, що оточення людини може багато розповісти про неї. Від елітних спеців нашої держави до таких людей,  про яких Голлівуд знімає фільми, від українських «Зброярів» до «Lowa», «5.11», «Pencott». Костянтин - професіонал, великий патріот і просто хороша людина, тому у нас немає проблем у комунікації. Є абсолютно чітке завдання і розуміння, як його реалізувати. Він зумів зібрати команду людей, які «хворіють» ідеєю зробити нашу армію кращою в світі. І я вірю, що в нас це вийде!

- Які Ваші обов’язки у складі команди?

- Розробка нових зразків екіпіровки, тестування, написання технічної документації, контакти з виробниками, «бої» з «диванними» експертами у соцмережах. Жартую, звичайно. Насправді розробка та впровадження нової екіпіровки - не таке романтичне заняття, як багатьом здається на перший погляд. У мене багато паперової роботи, бюрократії, протидії старій системі, яка просто не хоче змінюватися. На все це витрачається колосальна кількість сил та енергії.

- Цікаво, а є щось таке, чого вже вдалося досягти і можна похвалитися?

- По-перше, ми продемонстрували представникам старої системи, що з нами необхідно рахуватися. По-друге, розпочали безповоротні зміни щодо скасування старих норм забезпечення, ліквідації нікому не потрібних папірців, які стопорили нормальну роботу і в скасування яких мало хто вірив.
По-третє, ми розробили бойовий єдиний комплект (БЕК), в який входить понад шістдесят позицій, починаючи від шкарпеток і закінчуючи балістичними окулярами, про які раніше наші хлопці і не мріяли.
По-четверте, ми закінчили роботу, підписали ТУ за літнім комплектуванням (комплексом) форми і взяли його на озброєння. Поступово департамент держзакупівель починає закупівлю за цими затвердженими зразками. 


Для розуміння поясню:
- розроблений абсолютно новий польовий костюм, який створювали на основі американського, але в процесі роботи і обкатки у військах він став зовсім іншим, і яким було наше здивування, коли через два тижні після народження наших ТУ на костюм дуже схожий зразок представили американці в дорогій комерційній розробці;
- вперше в Україні випущено вітчизняні черевики на італійській мембрані і німецькій двошаровій підошві, список характеристик яких здивує багатьох наших сусідів. До того ж  першими ці черевики одягнуть солдати;
- старі сатинові сімейні труси на гумці і розтягнуті майки - в минулому.
Тепер кулир і стрейч-кулир, плоскі шви і кольори в тон пантону камуфляжу - нові тренди в армії;
- трекінгові шкарпетки, про існування яких не знає 90% країни;
- ми повернули армії її ідентичність, увівши сучасний ремейк «мазепинки» і відпрацювавши панаму на базі двох легендарних зразків США та Великобританії, але підігнали їх під наших солдатів, і тепер панама передбачається не тільки миротворцям в Африці і Афганістані, а й звичайному Івану в степах Донеччини, і Петру в Карпатських горах;


- особливою гордістю вважаємо новий камуфляжний малюнок «Варан ЗСУ», що був створений на основі комерційної моделі і допрацьований для наших широт. Головною його перевагою стала висока ефективність маскування від спостереження через прилади нічного бачення аж до останнього третього покоління. Це перший камуфляж, створений і випущений в Україні від малюнка до тканини.
По-п'яте, також важливим фактом є те, що всі наші розробки ми вносимо в єдину базу NSN (NATO stock number). Це унікальний номер у системі забезпечення НАТО, партнером якого є наша країна. Кожен елемент української екіпіровки реєструється разом із «Propper», «Daner» і «Revision».
По-шосте, ми вперше започаткували бренд «військові речі». І повірте, що не заради пафосу, а щоб уникнути крадіжок і перепродажів на ринку державного майна. Наприклад, на черевиках у нас три ступені захисту, як на грошових купюрах, а на малюнку камуфляжу - п'ятть.
По-сьоме, ми вперше відкрили доступ до всіх розробок у мережі, і кожен, хто має бажання виготовити продукт для ЗСУ, спокійно може отримати всю потрібну інформацію від вимог до матеріалів до лекал в мережі інтернет.
Зараз пишемо ТУ до зимових комплектів і балістики.
Як зараз люблять говорити, все - за стандартами НАТО. Хіба міг хтось подумати ще рік тому, що таке можливо?

  
- Цікаво, а скільки часу займає розробка амуніції для одного солдата?

- Нам поставили завдання до кінця року розробити весь БЕК, і з 2016 року розпочати його впровадження. Але розуміємо, що втрачати ще рік ми не маємо права, тому оперативно пишемо ТУ і стимулюємо закупівлю нових розробок. Закінчити весь БЕК із написаними ТУ під кожен елемент хочемо вже до кінця літа. Я думаю, такого у світовій практиці ще не було, що б за півроку ввели стільки нових елементів. Це, до речі, підтверджують наші НАТО-вські колеги. Наприклад, Литва, яка пройшла такий самий шлях модернізації своїх збройних сил, робила це майже 10 років! До нас надходять постійно відомості, що за роботою групи стежать всі: представники посольства США і Канади, болгари, поляки, туркмени, білоруси і навіть сепаратисти з росіянами. Блоги Шарого, новинні видання так званих сепаратистів, і рашистський військовий телеканал «Звезда» - ось хто в першу чергу розуміє, що до народження нової повноцінної армії залишилося зовсім мало .... І повірте, завдяки пройденим ними за останні 23 роки війнам четверту заповідь «Альфи» вони вивчили! Термін повноцінних поставок при нормальному фінансуванні не гірший, ніж зараз - 2016 рік. За рік ми зможемо забезпечити військових всім, і Захід готовий у цьому допомагати, але за умови, що все дійде до солдата. Президент, міністр і його перші заступники це розуміють. Хоча, чесно кажучи, війна може змінити ситуацію і завтра.

- І останнє запитання, Артеме, чим плануєте займатися після завершення цього проекту?

- Чесно кажучи, не думаю про це, адже зараз багато роботи. Цей рік показав, що забігати далеко наперед у планах недоцільно, все дуже швидко та кардинально змінюється. Як каже Костянтин, коли закінчимо цей проект, можна сміливо йти на пенсію.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.