Прогнози соціолога: якими на Рівненщині будуть міська та обласна ради

Ще 16 жовтня соціологічна група "Вибір" провела опитування на замовлення сайту "ВСЕ". Наскільки дані прогнозу збіглися з результатами голосування та про особливості нинішніх місцевих виборів, читайте в інтерв'ю з керівником соціологічної групи "Вибір" Романом Микитюком. Перші результати вже дають змогу проаналізувати вибори у Рівному і склад майбутньої нових міської та обласної рад.

- На мерських виборах лідирує діючий міський голова Рівного Володимир Хомко. За тим рейтингом, який ми публікували, в нього було 38,6 відсотка, а в Дмитра Якимця - 17,4 відсотка. Наскільки це відрізняється від перших офіційних даних?

- Перед ефіром я дивився результати, які оприлюднювали партії: за Хомка проголосували 38,73 відсотка виборців,  тобто майже повний збіг із даними соціологічного дослідження, а за Якимця – 18,43. Щодо Муляренка, то тут відсоток менший. Але це пов'язано, зокрема, з тим, що виборець не прийшов. Олексій Муляренко, за даними нашого дослідження, набирав 8,46 відсотка. За нього проголосували десь на півтора відсотка менше виборців. По-перше, це в межах похибки, а по-друге, коли під час проведення опитування інтерв'юер приходить до респондента, то він декілька разів запитує його, за кого будете голосувати. Мені було очевидно, що виборець Муляренка ще, так би мовити, не закріплений. Тобто люди не хотіли голосувати за Хомка, за Якимця і вибирали когось третього. На мою думку, якби Муляренко розпочав виборчу кампанію набагато раніше, то міг би претендувати на другий тур

Звичайно, несподіванка мерських виборів – це Олексій Бучинський. Він посів третє місце. Але "Свобода" – це несподіванка по всій західній Україні. Вона "вистрелила" і в Львові, і в Луцьку. Це пов'язано з тим, що ті, котрі голосують за "Свободу", ходять на вибори завжди. Згадайте 2002 рік, коли невідомий Юрій Ширко виграв у Бакая. А в 2012 році, коли соціологічні дослідження передбачали, що основна боротьба буде між Хомком і Червонюком, Осуховський спокійно набрав,здається, за 40 відсотків. Тож ніякої боротьби не було

- "Свободу" врятував той факт, що на вибори у Рівному не йшов "Правий сектор", бо, за даними досліджень, він міг би набрати 10 відсотків.

- Просто на право-радикальному крилі у нас нема жодної партії. Якби була ще одна політична сила такого націоналістичного спрямування, то результат "Свободи" був би іншим.

 

- З мерськими виборами питання тільки у відсотках. Але вже зараз зрозуміло, хто буде у другому турі. Власне, вибори міського голови у два тури в Україні проходять вперше. Які ваші прогнози?

- Щодо того, що у другий тур пройде Хомко та Якимець, читалося давно. А щодо другого туру, то складно передбачити, яким він стане. Адже і 25 жовтня явка виборців була низька. Виборець «Свободи», який завжди ходить на вибори, на мою думку, буде вирішальним, і важливо, як він проголосує.

-Тут, напевне, хто зможе мобілізувати своїх виборців, від того й залежатиме результат.

- Виборці Хомка та Якимця приблизно однакові. Думаю, що мобілізувати їх зможуть приблизно порівну. І ключовим буде те, як проголосують виборці, які в першому турі підтримували інших кандидатів. Адже рівняни, які в першому турі підтримували Хомка, й у другому теж, думаю, прийдуть і проголосують за нього. Те ж саме можна сказати і про Якимця. Питання в тому, як будуть голосувати решта 50% виборців .

У нас уже упродовж як мінімум двох виборів до міськради йде мова про те, що потрібні нові політичні сили, нові обличчя. Натомість якраз вони і не добирають. Чому?

- Виборець мислить іншими категоріями. Нові обличчя треба побачити. І почути. Я думаю, "Силі людей" просто не вистачило часу і ресурсів, тобто грошей, щоб вкласти в рекламу, щоб їх люди побачили, щоб вони були впізнаваними. Без цього політики не буває. Це взаємопов'язані речі.

- Для мене несподіванкою стало те, що, за паралельним підрахунком деяких партій, "Укроп" набрав 5,47 відсотка до Рівненської міської ради. За нашими дослідженнями, прогнозувалося  4,6 відсотка. Що спрацювало з "Укропом"?

- Тут спрацював запит на нові політичні сили. А оскільки "Укроп" - це відома партія відомого олігарха, в якого є відомий ресурс (маю на увазі Коломойського і телеканал "1+1"), то можливості реклами були набагато більші. Бо цей телеканал – найрейтинговіший у західній Україні, населення дивиться їхні новини. Тому відсоток, який набрав "Укроп", з'явився не через діяльність місцевих осередків, а завдяки рекламі. До того ж їх кампанію вів Сергій Гайдай – відомий політтехнолог, який завжди дає результат. Схоже, "Укроп" пройде у багато міських і обласних рад. По районах ситуація буде гіршою, бо  сільський мешканець все-таки більше читає газети, ніж дивиться телебачення.

Тобто з проходженням цієї політичної сили  спрацювала новизна, трішки розчарування в "Самопомочі"…

-  Ну якщо порівняти те, скільки "Самопоміч" набрала на  парламентських виборах (вона тоді показала перший результат у Рівному), а сьогодні  - 10 відсотків, то простежується "просідання" майже вдвічі.

- Пам'ятаю ситуацію щодо "Самопомочі". Вона стартувала з 3 відсотків, потихеньку дісталася до 10-12 відсотків, потім був різкий стрибок до 18 відсотків. Тобто ті, хто збирався за голосувати за цю партію, переконав ще 6 відсотків виборців. А після голосування у "Самопомочі", до речі, було сповзання до 12 відсотків. І такий рівень тримався дуже довго. Але, як бачимо, зараз результат становить 10 відсотків. Річ у тім, що наш західноукраїнський виборець шукає новизни. Щось цікавіше, яскравіше. "Укроп" просто потрапив під ці критерії. Інших таких просто не було.

- У міську раду проходить 7 партій. Із них новими можна вважати 4, якщо врахувати, що в "Солідарності" є дуже багато представників, які вже були в різних політичних силах і працювали в міській та обласній радах. Мабуть, у міській раді буде як мінімуи50 відсотків нових облич.

- Можливо, й більше. Бо з 42 депутатів, які працюватимуть у міської раді, зараз можна назвати прізвища 6-8 людей, яких вже знаємо. А багатьох, хто був депутатом, в оновленій міськраді не побачимо. Тобто будуть нові обличчя. Бо, наприклад, "Європейська партія" не пройшла, а там було чимало депутатів, які раніше у міськраді представляли "Батьківщину". Тим часом "Батьківщина" пройде частково, у "Свободи" не було багато депутатів, які раніше працювали в міській раді. Тому я думаю, що  нових облич буде більше 50 відсотків.

- Власне, якщо подивитись на цей розподіл, то, чесно кажучи, навіть не уявляю, навколо кого, буде формуватись більшість.

- Традиційно навколо міського голови. Не знаю, хто стане мером, але думаю, що ми спостерігатимемо промерську більшість, яка була в нас упродовж всіх попередніх скликань.  Звичайно, буде опозиція. Без Лащука, але буде хтось інший в опозиції до міського голови та влади.

- Наскільки результати в Рівному відрізняються від результатів у Рівненській області?

- Крім «Громадського контролю», який потрапив у міську раду, в обласну пройшла «Аграрна партія» та партія «Конкретних справ».  Всі інші загальноукраїнські показали результат, тобто в них є партійний рейтинг.

За даними попереднього підрахунку голосів, у «Солідарності» рейтинг вищий, ніж по місту. Тобто в області вона набирає більше 22 відсотків.  Така ж ситуація у «Батьківщини» та «Радикальної партії», яка посунула «Свободу». Просто  «Свобода»  більше «вистрелила» в місті. А наша соціологія показувала, що сільський виборець буде голосувати  за «Радикальну партію», тоді як у місті були приблизно вдвічі менші показники щодо цієї політичної сили. Але я аналізував результати районного центру і району - вони приблизно однакові. Тобто міський електорат «Радикальної партії» прийшов на вибори, як і електорат «Свободи». «Радикальна партія» і «Свобода» стали для мене здивуванням на цих виборах.

- Якщо подивитись на результати, скільки  депутатських місць які політичні сили  можуть "взяти", то навряд чи у Рівненській міській раді одна-дві партії можуть сформувати більшість. В обласній раді має бути 64 депутати.  Там перше місце - в «Солідарності».  І це все одно 18-19 місць. Тобто доведеться робити те, що в парламенті називається «широкою коаліцією».

- Воно так і виглядає.  Перше місце «Солідарності» нічого не означає, тому що із «Батьківщиною» різниця всього у три голоси.  Тут можуть бути різні коаліції як із «Солідарністю», так і без неї.  Проходить 7 партій.  «Золота акція», я думаю, буде у багатьох в обласній раді. Цікаво проаналізувати, як події розвиватимуться далі. Але я думаю, що обласна рада може бути без «Солідарності».

 

- У місті є такий соціальний проект, як «Громадський контроль». Всім зрозуміло, що він створений під Дмитра Якимця. І це дало результат на виборах.  В області є одразу дві політсили – «Конкретних справ» і «Аграрна партія».  Що це ?

- «Аграрна партія» зростання рейтингу демонструвала постійно. Пам'ятаю, коли ми десь у серпні робили першу соціологію, то в них було в приблизно 1-2відсотки, потім 3-4 відсотки. Тобто вона потихеньку до 5-відсоткового бар'єру і підходила.

А партія «Конкретних справ» - для мене здивування. Тобто там є декілька кандидатів, які мають сильні особисті рейтинги. Це такі люди, як Остапчук (у Сарнах),  Грицюк (у Радивилові). Зокрема, ці округи допомогли партії витягнути ситуацію.  Але, звичайно, якби вони не набрали необхідні 2-3 відсотки по Рівному, то навколишні округи їх не витягнули б до 5відсотків.
Я думаю, в обласній раді ми побачимо, в основному, "старі" обличчя.  Тут відсоток нових буде менший, ніж у міській раді.  В «Аграрній партії» з відомих є Матчук, Супрунюк.  «Конкретні справи» - це теж не нові обличчя. «Свобода», я так розумію, делегує більше представників від міста, адже Рівне у них «вистрелило». Думаю, в них буде більше тих депутатів, хто йшов по міському округу.

- До речі, я дивився попередні результати, хто проходить, наприклад, від «Солідарності». У них немає жодного кандидата, який був у від міста, хоча в Рівному є цілих 12 кандидатів. Тобто «Солідарність» «взяла» села.

- Села завжди голосують за пропрезидентські, провладні партії. Тобто в тому, що в гіршому положенні будуть кандидати від Порошенка, в Рівному читалось вже давно. Зрозуміло було, що в місті вони наберуть менше, ніж якби йшли по якомусь сільському округу.

- Я думаю, цікаво буде спостерігати за виборами голови обласної ради, оскільки з тих даних які ми бачили, в обласну раду проходить Михайло Кириллов (нинішній голова обласної ради), Олександр Данильчук (колишній голова обласної ради), Віктор Матчук (колишній  голова обласної державної адміністрації за часів Ющенка), Микола Кучерук, який був головою фракції «Батьківщина» і теж має амбіції, Валентин Крока, Світлана Богатирчук-Кривко. Тобто люди, які точно захочуть побачити себе в президії.

- Зараз розпочнуться внутрішньо- і зовнішньопартійні «торги», підсумки яких ми побачимо в межах 30 днів, а, можливо, вони і раніше домовляться.

- Багато говорили, що це вибори на 2 роки. Чи все-таки на 5 років? 

- Поки що планується, що ради діятимуть 5 років. Взагалі з цим об`єднанням не все так просто. Якби зараз провели якийсь референдум про об`єднання на місцях, то люди проголосували б проти.  Якби реформа проводилась так, щоб це йшло "зверху", то, можливо, об`єднання відбулося б. А оскільки його подають як добровільне, то результати будуть мінімальні.

- Йшла мова про те, що ця нова виборча система  з умовно відкритими списками - це ніби репетиція перед парламентськими виборами. Кілька слів про те, як показала себе ця система.

- Вона має і плюси, і мінуси, але особисто мені подобається більше, ніж попередня. По-перше, тут всі мають колективно працювати на рейтинг партії, тобто не кожен сам за себе, як у мажоритарній системі.  Мінус цієї системи – що не від усіх округів будуть депутати. Тобто десь буде по два депутати, а десь їх не буде взагалі.   І на мою думку, по Рівному є ефект лотереї. Звичайно, пройшло багато рейтингових людей. Але по таких партіях, як «Укроп» навіть не особливо важливо було, як людина працювала. Все залежало від того, де живе більше виборців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Соціологія і результати виборів у Рівному: прогнози, результати, майбутьні розклади

Коментарі

Мером буде - Якимець! Дідюган вже місто дістав.

Самим разючим показником на цих виборах була дуже низька явка. Якщо серед тих, хто не прийшли на вибори й був якийсь відсоток просто байдужих, то всі решта були проти всіх. Тобто дуже велика частина електорату не довіряє ні владі, ні устрою.І, якщо, ті що пройшли, не зроблять висновки, а заспокояться на п"ять років на лаврах, майбутнє може стати непрогнозованим.Тим паче, що той же "вистріл" "Свободи" свідчить, щр багато голосували на "за", а "проти".

Принцип сучасного закону "Про вибори":
http://i004.radikal.ru/1510/c6/694618ec54b8.jpg

Бабат Олександр - реальний кандидат на голову міської ради, який набрав "рекордних 806 голосів". так як бувший секретар міськради Грещук пролетів як фанера...

#Бабат #голова #кандидат #міськрада #Рівне

Та це точно при*урки, дана зупинка в 5 раз дешевша чим 1 хв. ролика на #ТСН або на каналі #ІНТЕР . А НЕМЕШ хитрий лис - на дебільному піарі на халяву проскочить. При*урки!!!

( #Немеш , #зупинка на вул. #Струтинської , #Рівне )
http://vk.com/video328535331_171413065

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.