Юрій Дюг: "Якщо не робити реформ - беззаконня в країні закінчиться кривавою хунтою"

Журналіст сайту "ВСЕ", виконавчий директор ГО "Антикорупційний моніторинг" Юрій Дюг взяв участь у міжнародній антикорупційній конференції "Запобігаємо. Боремось. Діємо", яку організувало Міністерство юстиції спільно з Євросоюзом. Своїми враженнями від міжнародної зустрічі він поділився на "Facebook".

Ситуація в державі тривожна. Є багато викликів та зрив реформ. Але Україна рухається на шляху до змін, все рухають самі українці, громадський сектор. Питання тільки в тому, чи вдасться здолати опір змінам, і чого це буде коштувати звичайним українцям.

Тупа сокира і "куля в лоб"

Пам’ятаю одну з останніх щорічних прес-конференцій Януковича. Купа охорони, металошукачі, "тривожні чемоданчики", глушилки. На антикорупційній конференції був запланований виступ Порошенка та Яценюка. Охорона ретельно перевіряла всіх через металошукачі. Годину виставляла систему безпеки біля трибуни. А потім ще й переставляла три рази. Бо час був. Президент та прем’єр запізнювались у кращих традиціях Ющенка – на 30 хвилин. Без них почати захід якось "не комільфо". Перші особи держави обов’язково ж мають сказати щось важливе. Власне, що саме важливе, я так і не зрозумів. Бо президент хвилин 30 розпинався, як же в Україні добре жити, а далі стане ще краще. Запам’яталася, власне, тільки цитата Лінкольна, яку навів президент: «Якби мені дали вісім годин на те, щоб зрубати дерево, то шість годин я би точив сокиру. Тому ми теж точили сокиру, і вона вже гостра, тому ми почнемо рішуче боротися з корупцією", - підсумував Порошенко. От воно що! Бінго. А я вже засумнівався. 
Тим часом виступ Яценюка виявився ще більш пафосним. Особливо смішно було слухати про боротьбу з олігархами та незалежність влади від олігархів. От, власне, все. 
Як тільки Порошенко з Яценюком звалили – рамки, металошукачі, броню як корова язиком злизала. Цікаво, а дорогу ще не перекривають? 


Ще смішніше виглядало, коли рядові міністри та нардепи брали участь у конференції без будь-якої охорони. Як і Саакашвілі, в черзі за пиріжками та за трибуною.

Антикорупційне бюро – шанс чи втрачені можливості?

Як я писав раніше – з наступного року в країні запрацює Антикорупційне бюро, яке займатиметься корупційними провадженнями і забере ці функції в інших правоохоронних органів. Паралельно має запрацювати і Державне бюро розслідувань. Втім пересторог у цьому теж чимало. Адже ефективність роботи бюро напряму залежить від роботи антикорупційної прокуратури. Тому від обрання антикорупційного прокурора залежить результат роботи бюро. Під час другої дискусії керівник «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін зауважив, що шансів обрати справді незалежного антикорупційного прокурора дуже мало. Тим часом директор бюро Артем Ситник представив антикорупційних слідчих та зауважив, що для запуску роботи НАБ вже роблять деякі штучні перепони. Так, поки що в бюджет 2016 року не закладено жодної копійки на роботу бюро. 
Тим часом міжнародні антикорупційні слідчі на конференції порадили українцям для початку зосередитися на декількох серйозних корупціонерах та показати результат. А ще не боятися протидії. Вона буде завжди у будь-якій країні. Так, слідчий з Гонконгу зізнався, що його двічі безпідставно арештовувала поліція проти корупції, в лавах якої він боровся. Але це не зупинило його розслідування. 


А ще міжнародні представники наголосили, що боротьба з корупцією -  це не тривалий марафон, де учасникам під час забігу знадобиться їжа і вода. І Європейський Союз готовий допомагати цим всім. Тільки за однієї умови – коли Україна почне бігти, тобто боротися з корупцією. А не гострити сокиру, як зараз.

Перспектива провалу реформ

Для участі в другій панельній дискусії обрав тему «Ключова роль антикорупційних ініціатив у секторальних та регіональних реформах». Це не дивно. Адже спікери - віце-прем’єр-міністр, міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко, міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус, міністр інфраструктури України Андрій Пивоварський, голова Одеської обласної державної адміністрації Міхеіл Саакашвілі - були справді експертами і не приховували реального стану речей. Особливо правдорубними були саме іноземні «варяги».

Втім, наші теж не відставали. На думку Айвараса Абрамовічуса, боротися з корупцію і проводити реформи не можливо без реформи держслужби. Тому що хороша влада і хороші менеджери не можуть коштувати дешево. Хороші фахівці мають отримувати достойну зарплату. Тим часом парламент замість ухвалення закону про державну службу. На цьому наголосив і Андрій Пивоварський: «Так, мені вдалося зібрати непогану команду управлінців. Але вони майже рік працюють на волонтерських засадах і скоро підуть. Якщо не буде зміни, то вже в наступному році я не зможу працювати. Кажу це прямо. Можна скільки хочеш битися головою об стіну, і рано чи пізно на ній з’явиться кров. Але це буде не кров стіни». 
Втім найбільш влучним був саме Саакашвілі. Він резюмував одну найважливішу тезу: «В країні є окремі хороші міністри та немає уряду. Немає системного бачення реформ і їх впровадження. Треба змінювати все і швидко. Якщо ми робитимемо це повільно, то потім все робитимуть швидко. Але вже без нас». Детальніше ви можете почитати тут.