Збірка рівненської поетеси Олександри Григорчук "Femme Watcher":поетичні спостереження музики жіночої душі

Молода і талановита учасниця відомого рівненського оркестру «BREVIS» Олександра Григорчук присвятила своє життя творчості. Музика, кохання та любов до життя надихають її щодня писати вірші. Вже зовсім скоро вийде дебютна збірка інтимної поезії Олександри. Про перший вірш, шлях до успіху та книгоманію читайте в ексклюзивному інтерв’ю.

 

 

- Ти граєш у оркестрі «BREVIS», як познайомилася із Геннадієм Фіськовим?

З Геннадієм Миколайовичем я познайомилася у Рівненському державному гуманітарному університеті, де навчалася на музично-педагогічному факультеті. Можливість грати в симфонічно-роковому оркестрі випала мені ще на четвертому курсі рівненського музичного училища, але обставини склалися таким чином, що прихід у «BREVIS» затягнувся для мене на рік. Але я щаслива, що доля все ж склалася таким чином. Пам’ятаю, що перша моя репетиція в «Brevis» відбулася  весною. З тих пір, вже більше 4 років я граю у цьому, рідному для мене, колективі.

Хто прищепив любов до музики?

Моя мама, моя родина, мої близькі та родичі… У мене в сім’ї переважно музиканти та архітектори, тому я люблю все, пов’язане з істинним мистецтвом! Я оточена цим з малечку. Мій батько - музикант, він грає на багатьох інструментах, основний – баян. Мама зараз працює у соціальній сфері, але вона також закінчила музичний факультет і грає на фортепіано. Я ж спершу почала співати, а не говорити, як більшість дітей. Тому можу сказати, що музика – це моє життя, невід’ємна частина мене.

Чому ти обрала саме скрипку?

Це сталося не в надто свідомому віці. Мені певно було тоді років 3-4. Ми з татом дивилися телевізор, де транслювали радянський фільм, назву якого не пригадаю. Чітко пам’ятаю кадр, де чоловік грає на скрипці в поїзді. В той момент тато запитав мене, чи хотіла би я грати на скрипці. Відповідь моя була: «Так».  Наступний етап – навчання у музичній школі № 2, де я познайомилася із прекрасним педагогом – Кальмук Оленою Антонівною. Всі наступні роки мого дорослішання вона прививала мені любов до скрипочки, до музики. Її учні – одна велика музична сім’я. В училище вступати не планувала. В школі з’явилося бажання шукати себе в журналістиці, адже я приймала участь у різноманітних письменницьких конкурсах, організації та проведенні шкільних свят. Але батьки, Олена Антонівна, наполягали на тому, що наступним кроком для мене має бути навчання у музичному училищі. Так і сталося. Це вузькопрофільний заклад, де пріоритетним заняттям є гра на музичних інструментах. Ми грали там цілісінькими днями! Майже все пов’язане із музикою, музика постійно навколо тебе і в тобі! Це формує тебе, виховує, як людину в мистецтві, як майбутнього професіонала.

Сьогодні ти працюєш над своєю першою збіркою поезії, про що вірші?

Про все те, що не лишає мене байдужою. Або про те, чого ще не сталося зі мною. Наприклад, вірші, які писала увесь минулий рік, почали збуватися лише зараз. Деякі люди, котрі читають мої творіння, думають, що я виливаю лише свої переживання в них. Ні. В мене може бути прекрасний настрій, але при цьому напишу щось сумне. Часто це відбувається інтуїтивно, порив, який не можна пояснити.

Коли ти почала писати вірші?

Як навчилася виводити літери на папері – так і полилася творчість. У першому класі на уроці малювання нам, ще таким малим, дали завдання зробити батькам вітальну листівку на Великдень. Дитячий hand-made, так би мовити. Вітання у цю листівочку ми мали виписати із вітальної книжечки. Я вирішила придумати його сама. Не знаю, що мною керувало в той момент: бажання здивувати батьків, чи звичайні дитячі лінощі (адже придумати вірш «тут і зараз» мені здалося простішим, аніж пошуки вже готового вітання). До цих пір пам’ятаю той свій перший вірш:

“Життя, як річечка,

 Щастя, як стрічечка.

 На річці лебеді,

 На стрічці квітоньки.

 Не кривди річеньку,

 Не губи стріченьку.».

Пам’ятаю, мама не повірила, що це я написала сама за що дуже на неї образилася. Але, з того дня я почала списувати всі свої блокноти віршами і в неї вже не лишилося іншого варіанту, як прийняти факт – її доня дійсно пише сама.

- Як обираєш вірші для першої збірки, адже в тебе їх дуже багато

Це збірка інтимної поезії, себто віршів присвячених коханню. Рік тому я створила авторську письменницьку спільноту у соціальній мережі «vkontakte», де почала оприлюднювати те, що писала всі попередні роки. Завдяки цьому, в моєму житті з’явилися нові люди, котрі розуміють мене, котрим цікаво те, що я пишу. Саме їхня підтримка стала потужним стимулом таки здійснити те, про що я мріяла давно – видати свою книгу! У віршах відображені історії кохання, життя. Є поезія про когось із моїх близьких. Є кілька віршів, які пов’язані з подіями, що зараз відбуваються на сході. Обирати було важко. Вірші, як діти, їх неможливо ділити на важливі чи неважливі. Кожен був написаний в особливий період мого життя.

Збірка має дуже цікаве художнє оформлення. Хто став художником?

 - Я дякую долі за те, що вона звела мене з людиною, котра не знаючи мене абсолютно, а лише читаючи мої вірші, відчула, чого я прагну. Антон Філик – прекрасний художник, котрий ще сам навчається, але вже має сміливість братися за такі, свого роду ризиковані та авантюрні проекти. Ми з ним обидвоє робимо вперше книгу віршів, я – як автор, він – як художник оформлювач, тому звісно, без дисонансів та помилок не обійшлося. Але… ми вчимося і я надзвичайно вдячна Антону за його працю, талан та розуміння мене!

 

 

 

- Звідки черпаєш натхнення?

З життя. Мене може надихнути любов у будь-якому прояві. Дружня любов, любов до родичів, до подруг, до тварин, до книжки, до кави, а ще, звісно ж, кохання. Також пишу вірші у періоди розчарувань. Адже якщо ти в чомусь розчарувався, то це означає, що ти був зачарований, так завше говорить мій вчитель зі спеціальності в училищі Чорнобай Юрій Миколайович і я цілком з ним згодна.

Чи бувають періоди, коли вірші не пишуться?

Вірші пишуться завжди. Буває кілька днів, коли не пишу, тому що немає часу. Зараз чим більше пишу, тим більше хочеться писати. Коли була студенткою, я більше займалася музикою, ні на що інше не було часу. Завдяки спільноті «Femme Watcher», яку я півтора року тому створила у соціальній мережі «vkontakte» та де викладаю свої творіння, у мене з’явився стимул писати ще більше, адже кількість підписників росте, вони читаю те, що я пишу і не дають мені розслабитися. Завдяки своїм наполегливим друзям, нещодавно я створила двійник своєї спільноти у VK у соціальній мережі «Facebook».

Чи не страшно виносити свою поезію на загал?

-Зовсім ні. Більше того, чим далі – тим цікавіше. Спочатку, звісно, дещо боялася, але, то швидко минуло. Не можу цього не робити! Маю відчуття, ніби те, що пишу, потрібно ще комусь, не лише мені. Сама ж я не можу без цього своєрідного очищення.

На твою думку, чи є запит від суспільства на українську поезію?

Однозначно так. Минулого року я відвідала Форум видавців у Львові, де зустріла неймовірну кількість людей, котрі із сяючими очима скуповували книги, не лише поезії, а й прози, не лише українських авторів, а й зарубіжних. Це говорить про те, що в Україні багато читаючих! І це радує!

А от щодо підтримки державою своїх письменників, то тут лише поодинокі випадки. І то державного в них аби щось було. В країні, де такі проблеми із економікою не може бути все гаразд із мистецтвом. Мистецтво розвивається завдяки ентузіазму та фанатичній любові до нього певних людей. І тут не лише про вірші, чи про літературу загалом йдеться.  Не можна лишати осторонь інтернет, де такими ж ентузіастами постійно створюються й розвиваються різноманітні форуми, спільноти, групи, сайти, де кожен може розмістити свої творіння.  

Які книги читаєш? І що з прочитаного найбільше вразило?

Оу, про це я можу балакати дуже довго. Може дні три, може й на більше би вистачило. Я книгоман! Ще навчаючись в музичному училищі, із кожної стипендії купувала собі дві-три нові книги і продовжую робити це зараз, хоча вже отримую не стипендію, а зарплатню. Люблю різну літературу, починаючи із світової класики до сучасних українських авторів. Я прочитала майже всі книги Жадана, Роздобудько, зараз читаю «Покров» Люко Дашвар. Щодо зарубіжних письменників, то я дуже люблю французьку класичну літературу. Вважаю Гюго найвеличнішим письменником-романістом! Був період, коли я закохалася у Ремарка та перечитала велику кількість його романів. Мій найулюбленіший - «Тріумфальна арка». Також дуже люблю Ернеста Гемінгвея. Але вважаю, що достойно оцінити літературу можна лише читаючи її мовою оригіналу.Хочу відзначити творчість нашого геніального земляка Уласа Самчука! Письменник, котрий так точно відчував епоху. Будучи далеко від Батьківщини гостро й повно описав проблему часу, коли все українське страчувалося. Дякую Богу за те, що знайшлися люди, завдяки яким книги Самчука «вижили» і ми маємо щастя читати їх зараз. Вважаю, що його геній є недооціненим в Україні!

Що ти порадила б прочитати рівнянам?

Віктор  Гюго «Людина, котра сміється», Улас Самчук «Марія». Романи Люко Дашвар. Поезію Сергія Жадана, особливо його  книгу віршів «Життя Марії». У ній, на мою думку, він перевершив себе. Читаючи Люко Дашвар, зрозуміла, наскільки важливою є роль українського села для розвитку країни! Люко порівнює українське суспільство із деревом, у якого крона – люди, котрі живуть в містах, так би мовити, в придатніших та зручніших умовах для життя. Село – це коріння такого дерева. Воно знаходиться у землі, в бруді, без світла й сонця. Але без розлогого, здорового коріння не буде пишної зеленої крони.

Ти дуже багато подорожуєш. Куди найбільше хочеться повертатися?

Я хотіла би повернутися у Францію, у місто Сен-Назер! Була там двічі разом із музикантами із Рівного. У Сен-Назері лишилося багато знайомих, яких хотіла би побачити. Декілька років тому я закохалася у Санкт-Петербург! Це місто постійно мені сниться! Раніше я могла дозволити собі гуляти Пітером в українському національному костюмі. Певна, зараз це було би зробити важче. Якщо говорити про міста, де я не була, то мрію побувати в Барселоні й Амстердамі!

Що для тебе кохання?

Кохання - це сяйво. Коли в тобі так багато того сяйва стає, що аж все навкруги світиться від нього. Ти не бачиш, як сяють твої очі, але ти відчуваєш це, бо сяйво йде із середини.

Чи спонтанна ти людина?

Так, певною мірою. Я дуже легко погоджуюсь на пропозиції щодо роботи. Часто спершу даю згоду, а потім довго обдумую, куди ж це я знову «вляпалася». Але, не шкодую. Завдяки цьому маю багато хороших знайомих у різних сферах.

Ти вважаєш себе щасливою людиною?

Так. В мене є робота, яку я люблю, колеги, без яких не уявляю свого життя, концерти, а це як творчий наркотик. Я щодня пишу вірші і від цього отримую величезний заряд щастя. Мені пощастило, тому що навколо мене люди, в яких є чому повчитися, яких я відчуваю, які є моїми спорідненими душами. Звісно, маю багато прагнень і часто не задоволена собою. Вважаю, що цілком щасливою жінка може бути лише тоді, коли тримає на руках своє новонароджене дитятко.

Які якості ти цінуєш у людях?

Чесність, доброту, щирість, відповідальність.

Яким принципом керуєшся у житті?

Оточувати себе людьми, з якими тобі добре. Слухати себе, свій внутрішній голос. Часто це рятує. Не зупинятися. Постійно рухатися, як би повільно цей рух не відбувався! Ніколи щось справді вартісне не дається легко, швидко, без боротьби й жертвування чимось. Любити себе і життя.

Пропонуємо Вашій увазі кілька віршів із збірки:

***

Моя кухня пахне ліліями,
А кімната - скошеними травами.
Я знайшла у шафі том Вергілія
В ньому вирізку з якимись стравами.
 

Заварила чаю із корицею
І чекаю на прихід коханого...
З ним солодше мріяти сторицею.
З ним емоції пряніші пряного

                     ***

                   La Perla

Вбираю зап'ястя в браслет із перлинами,
Шукаю в коробках потрібне взуття.
Життя все годує черговими змінами,
Було щось потрібним, а стало сміттям.
Все ново і нОве, все ново й новЕ,
І очі жіночі, бо вже не дитина.
Стає все на місце, живе й неживе.
Сережки з перлинами, сама, мов перлина.
І сукня на тілі така, що лиш мріяти.
Багато бажань, хоч триває війна.
Ми ж люди! Нам треба добро посіяти!
Та зла чомусь більше, чому більше зла?!
Життя все годує черговими змінами,
Було щось потрібним, а стало сміттям.
Вбираю зап'ястя в браслет із перлинами
Шукаю в коробках потрібне взуття.

***

Насправді, нам нема, що говорити,
У мене тільки ти і твої очі.
Я мушу правду дозами налити,
Щоб не накрила правда дні і ночі.

Хотіла б зняти фільм про тебе й осінь,
Де в ролі головній тебе відчую.
Я не наважилась зізнатись досі,
Що ти у снах моїх ночуєш.

Утомлена прийшла сюди до тебе,
Не маю сили навіть говорити.
Мій шлях – смугаста, біло-чорна зебра
Яка на черзі смуга? Хочу пити

Води чи чаю і не проганяй,
Та притулитись до плеча твого навіки.
Заслабла поглядом твоїм, пізнай,
Що тільки ти мої солодкі ліки.

Із нетерпінням чекаємо на презентацію збірки Олександри Григорчук! Вже зовсім скоро читайте репортаж із презентації на сайті "ВСЕ".

Коментарі

Спасибі, Геннадій (человек, которому не хватило денег на нормальную фамилию)). Важко підібрати слова, Ви самі прекрасно знаєте, як я до Вас ставлюсь!) Дякую за все!)

Спасибі!!! Приємно) А цю нашу нічну шаурму я теж ніколи не забуду! Це був один із найщасливіших відпочинків у моєму житті!

Багатогранність Сашуні вражає!!!!вірші просто розривають серце своєю щирістю...я щасливий що ти з нами..

Сашуня, я завжди знала, що ти талановита, красива, розумна... Впевнена, що говоритиму своїм синам: "З цією поетесою мама колись їла шаурму о четвертій ранку..." Ти крута!!!!

Спасибі, Юлічка за такі слова! Ніяковію) Дякую долі, що ти є в моєму житті!!!

Неймовірно талановита особа і просто чудова, творча, добра та щира людина! Я в тебе вірю, ну ти знаєш=*

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.