ГУЛАГ замість міністерського крісла

У свої 80 він живе без телефона, телевізора і не ходить на вибори. Борис Іванович Бульбінський 16 років мешкає у підвальному приміщенні в центрі Острога,  не втрачаючи оптимізму, енергії  і почуття гумору, які допомогли йому впоратись із складною травмою – переломом шийки стегна. Він кульгає, всміхається  і жартує, що його життя – це справжня казка. При цьому борець проти сталінського режиму 10 років життя в  халупі  з соломяною стріхою називає романтикою...

 

В 10 класі вигнали зі школи

Що таке бідність він знав з дитинства. Уродженець  села Вілії Острозького району  і односельчанин знаменитого Миколи Островського згадує, що тоді свиней просто не годували, бо нічим було, а пасли на лугах.

 – Це були гончі свині – довгоногі і гостроспині, сало на них не росло, а хрюкання було схоще на виття голодних собак, - каже Борис Бульбінський. Пригадує, як батько відмовився прийняти католицизм у 1939 році, як у війну на очах згоріла  рідна хата...

У 1945  Борис з батьком переїхав до Острога і потрапив у світ „старої російської інтелігенції”, де вільно критикували сталінський режим. 16-річний хлопчик почав читати твори Леніна і дійшов до аксіоми: сталінська партія – антипод ленінської. Вона не комуністична. Вже тоді Борис, будучи кращим учнем школи і кандидатом в медалісти, свідомо протестував проти вступу в комсомол. Бо бачив, як комсомольці допомагають в каральних операціях держбезпеці, беруть участь в обшуках. Адже, за його словами, 1949 рік був малим 1937 роком. Такі погляди і зробили з нього "антирадянського наклепника" і "ворога народу". В 10 класі Бориса Бульбінського виганяють зі школи за політику. Вигнали з роботи і батька: не зміг виховати свого сина, значить і інших не зможе.

- Як відбулося моє поновлення у школі я не знаю, до мене поставились як до воскреслого покійника, - продовжує співрозмовник. – Якась казка. Але одну трійку в атестат таки вліпили, аби залишити мене без медалі. В серпні я відмінно здав вступні  екзамени в Рівненський педінститут... та 1 вересня у списках студентів себе не знайшов. Директор вузу це пояснив так: „Нам не потрібні ваші п’ятірки, нам потрібна відданість”.

А сталінську стипендію не дали

Будучи у „чорних списках”, Борису Бульбінському таки вдалося вступити у 1951 році до Кременецького  педінституту – знову казка, за його словами. І тут він став кращим студентом та отримував підвищену стипендію. А ось отримати  сталінську, на яку його висунули, знову завадили його погляди.

- Якось мене викликали в МГБ, де зі мною вели бесіду 12 годин. Пропонували стати сексотом – стукати на викладачів. Обіцяли блискучу кар’єру, навіть у перспективі міністерське крісло. Але я сказав „ні”. Розумів, що їм потрібні були не відмінники, а сексоти, - згадує острожанин. – Мене виключили з вузу. Згодом відновили, та від аспірантури я відмовився. У мене була інша аспірантура – пролетарська.   

Її Борис Бульбінський проходив на Поліссі, де працював вчителем. Там він розповсюджував свої листівки із закликами до повалення державного устрою. За це і отримав 10 років таборів у Мордовії. Він тяжко працював у  шлакоблочному цеху, де на зароблені 10 рублів у місяць  міг купити штучного маргарину і цукерок – подушечок. І це для нього теж було  казкою!

Даєш 100-рубльовий мінімум!

І хоча термін ув’язнення зменшили удвічі – він відсидів лише 5 років, вже через рік життя на свободі його знову засуджують на 10 років. Цього разу за розповсюдження прокламацій з вимогами ввести в країні 100-рубльовий мінімум зарплати (тоді він був 30 рублів, а кілограм масла коштував 3.50 і в країні панував напівголод). До речі, листівки протестант „народжував” сам: вирізав штамп і друкував резинографічно. Сам і розповсюджував навіть за межами Рівнещини – у Донбасі, Житомирі. При цьому у нього знайшлася маса добровільних невідомих помічників.

– На мене знову завели справу, яка складалася із 8 томів протоколів читачів листівок, - продовжує острожанин. – Для мене це був один із найяскравіших спогадів життя: моя справа була підхоплена однодумцями. І хоч тоді мені пояснювали, що для підвищення зарплат нема економічних підстав, вже через рік Хрущов таки збільшив той мінімум удвічі – до 60 рублів. А це вже була і моя перемога у пролетарській справі, про яку я дізнався знову у Мордовії.

Після звільнення Борис Бульбінський  довго працював на цегельному заводі, жив на приватній квартирі. Підприємство будувало 16 квартирний будинок  для своїх працівників, де він мав отримати житло. Та минуле знову перекреслило майбутнє – квартира йому не дісталась. Він придбав за 400 рублів розвалюху під соломяною стріхою, у якій пали - не пали, температура більше 0 градусів взимку не піднімалсь.

– Так я жив 10 років, щодня пішки 50 хвилин дістаючись на роботу, - всміхається чоловік. -  В 1992 році я був реабілітований. А підвал, в якому нині мешкаю, теж дістався мені дивом. Люди, які жили тут сказали мені, що будуть вибиратися. Я пішов до  мера і він віддав мені це житло.  

 

„А жінки були в антрактах між ув’язненнями”

Історик в душі, Борис Бульбінський до 1993 року працював у музеї, звідки і вийшов на пенсію.  В 1997 році написав автобіографічну книгу „Пролетарська справа”, видати яку пощастило лише через 10 років.

Сьогодні у свої 80 він залишається життєлюбним  оптимістом, адже зміг повернутися до нормального життя після важкої травми  – перелому шийки стегна. За порадою свого друга-медика Клима Спаського, він не став лежати вдома як наказували лікарі. А вже з четвертого тижня  зняв гіпс і почав ставати на хвору ногу, розходжуватись. Сьогодні ті, хто лежав з ним з аналогічними травмами і щзначно молодші,  ходять на милицях. Він же ходить не кульгаючи.

– Невже ви отак все життя одинаком прожили? – не втримуюсь, щоб не запитати.

– Ну,  жінки були в антрактах між ув’язненнями, - відповідає жартуючи. – Одна була ладна навіть чоловіка покинути і чекала, поки я добуду свій термін. Але що міг запропонувати жінці вчорашній політв’язень без кола і двора?

Нині у  реабілітованого своя 2 разова система харчування. Вранці виноград і мясний бульйон – вода, сіль і свіже м’ясо. Ввечері  - помідор з олією і 2 яйця, підсмажених на салі.  На зиму  виноград  замінює  квашеною капустою.  З 10 травня до 25 серпня він п ’є  воду з крана,  а потім переходить на „ Майский” чай.

- Він справжній, крупнолистовий  і має запах дитинства, - ділиться чоловік.

 

Коментарі

Шановні читачі даю відповідь на «статтю» Б. Бульбінського «Осторожно: Бендюк!»
З першого ж речення Б.Бульбінський, називаючи мене «некто Бендюк», говорить, що я назвав його «агентом КГБ», тому пропоную вашій увазі уривок зі своєї статті, де я згадую про вище названого «товаріща пролєтарія».
«До доносів, які на мене писали в органи КДБ, я ставився спокійно. Зрозуміло, що комуністи, виховані на ідеології марксизму-ленінізму, всіляко намагалися утримати владу своєї партії, але коли в черговий раз мене викликали повісткою до районного прокурора і прокурор дав мені почитати досьє, що передали до прокуратури з КДБ, там я побачив прізвище Б.І.Бульбінського, дисидента та політв’язня, перед яким я ніколи не крився і говорив все, що думав, це ввело мене в шоковий стан. В доносі я читав навіть таке, що я й не говорив. Отримавши чергове прокурорське попередження за антирадянську та антикомуністичну діяльність (Комуністична партія, згідно 6-ї статті радянської Конституції, була керівною та спрямовуючою силою), я, зустрівши на вулиці Бульбінського, запитав, чому він таке про мене написав, він відповів, що так йому наказали «відповідні органи». Коли я задав питання, що якби ті ж органи наказали написати, що я вбив кого-небудь, він теж написав би на мене брехню, то отримав ствердну відповідь.
Лише через деякий час Петро Зотович Андрухов приніс мені статтю Житомирського самвидаву, де політв’язні ділилися спогадами, в яких згадували, що Борис Бульбінський на «зоні» співпрацював з адміністрацією тюрми і доносив на своїх співкамерників. Б.І.Бульбінський - розумна людина, але зламана тоталітарною радянською системою; таких людей тоді треба було остерігатися якнайбільше.»
В своїх спогадах, як ви вже могли переконатися, я не називав Бульбінського «агентом КГБ», тому що договору підписаного Бульбінським з КДБ я не бачив. Проте донос на мене я реально бачив в кабінеті прокурора. А Борис Іванович, у свою чергу, при зустрічі підтвердив, що він його написав. Сподіваюсь, що знайду письмове підтвердження своїх слів, якщо не в архівах прокуратури, то в архівах СБУ - вони мають зберегтися.
Б.Бульбінський пише: «Я работал с Бендюком в 1990-ом году, в разгар демократии. Репрессии КГБ закончились в 1986-м году. На Бендюка лежала кипа доносов, но они ему уже были безвредны».
По-перше, я з Б.Бульбінським спілкувався, а він зі мною «работал», можливо, що для Бульбінського репресії закінчилися в 1986 році, проте для більшості вони продовжилися до здобуття Україною незалежності. По-друге, Бульбінський не відкидає, що писав на мене доноси, а лише наполягає, що не був агентом КГБ. В принципі, це можна зрозуміти: Бульбінський переконаний комуніст, я ж - переконаний націоналіст і якраз ідеологічні розходження дозволили Бульбінському добровільно писати на мене доноси в КГБ. Хоча це не виправдовує його поведінку. На початку нашого спілкування Борис Іванович не говорив, що він сидів за «пролетарський марсизм-ленінізм», проте при кожній зустрічі надиктовував мені заборонені вірші Франка та Чубинського, бандерівські пісні і т. д. Лише після доносу я дізнався про його комуністичні погляди.
Мені, як, я сподіваюсь, тверезо мислячій людині, смішно читати вислови «Бендюк – злейший враг Украины», тоді за що я, як і тисячі інших патріотів, боролися в кінці 80-х на початку 90-х? Хіба не за незалежну Україну, в якій ми зараз живемо? Чи може Бульбінський зі своїми комуно-більшовистськими листівками виборов незалежність? Цей пролетарський комуніст навіть листівки принципово не хоче писати українською мовою, якою він, до речі, доволі добре володіє, а використовує у своїй писанині лише російську.
Висновки зі всього прочитаного робити вам, шановні читачі.
Микола Бендюк

Мабуть  викладу матеріал тут щоб зручніше було читати.
Борис Бульбінський написав таку статтю як відповідь на мою розповідь про становлення РУХу в Острозі.
Осторожно: Бендюк!

В «Житті і Слові» от 19.09.09 некто Бендюк обозвал меня ... «агентом КГБ» (???).

Я никогда не был агентом КГБ. Ни КГБ, ни МГБ. Более того. В 1953 году я был исключён из института за отказ от сотрудничества с МГБ. А в 60-ых г.г. я просил центральный аппарат КГБ оградить меня от попыток местных КГБ-истов завербовать меня, и меня оставили в покое.

В 1949 - 1991 годах в коммунистическом подполье я работал с десятками товарищей. И я не завидую Бендюку, если б он встретился с ними. Они показали бы ему «агента КГБ»!

Один из них, член Рязанско-Саратовской Группы Революционных Коммунистов Олег Ильич Фролов бандеровцу, сказавшему ему, что я – агент КГБ, ответил: «То, что Борис Иванович Бульбинский не является агентом КГБ, – это такая же бесспорная истина, как и то, что вам от этого не легче!» О да! Это был гениальный ответ!

Я был в аду бандеровского террора с 10-ти лет. А в лагере 15 лет жил в бандеровской среде, и вёл себя адекватно. Тогда бандеровцы и сочинили легенду «Бульбинский – агент КГБ».

Бендюку передал её Петро Зотович Андрухов– потомственный антисемит. Отец его работал в немецкой полиции и превосходил немцем в юдофобии. Немец говорит: «Nein juden!», а Зоть твердит: «Жидивка! Я – местный, я лучше знаю!» Зотьом жиди дітей лякали: прийде Зоть – заб’є!» Это я слышал с детства. Юный Петя работал с папой. А в конце 80-ых Петро Зотович развернул бурную антисемитскую пропаганду среди молодёжи и ... « среди меня». Я сказал ему: «Папа велел мне: антисемитам руки не подавать! Не подходить!» И он мстил мене руками Бендюка.

Лучшим алиби от Бендюковой клеветы есть моя судьба после освобождения, в 1973 - 1989 годах. 12 лет безальтернативного кирпичного завода (это с высшим - то образованием!) запрет на профессии в целом - до 90-го года. Изгнание с работы по сфабрикованному делу перед сдачей ведомственного 16 - квартирного дома - мою квартиру и ещё несколько лишних отдали чужим. Так с агентами КГБ не поступали.

К середине срока уже сами ОУН-цы говорили: «Ні, він не сексот. Але має якісь свої цілі». А Андрухова охмурял один житомирец, изменивший мне с бандеровцами, питавшийся использовать меня в их целях, но я его перехитрил - использовал в своих. Вот он и злобствовал.

Я работал с Бендюком в 1990-ом году, в разгар демократии. Репрессии КГБ закончились в 1986-м году. На Бендюка лежала кипа доносов, но они ему уже были безвредны.

Сегодня Бендюк - злейший враг Украины. Украинские патриоты во главе с Ющенко призывают к примирению, а бендюки сеют раздор.

У меня же две большие заслуги перед украинским пролетариатом.

1. Я провозгласил требование: 100-рублёвий минимум зарплаты, и пролетарское движение добилось удвоения его – с 30-ти рублей до 60-ти.

2. Я – один из виднейших участников пролетарского движения в СССР начала 60-х годов, которое так напугало бюрократию, что четверть века спустя она была легко побеждена шахтёрами.

Возмущает подлость Бендюка: пришёл в движение после окончания репрессий и лает на людей, завоевавших демократию.

Итак читатель убедился, что Бендюкова легенда «Бульбинский – агент КГБ» – злостная клевета, миф. А товарищей, интересующихся подробностями, адресую к моему «Пролетарскому Делу».

http://vladimiroff.livejournal.com/31380.html

http://nikduk.livejournal.com/462.html

ось ще посилання 

http://vladimiroff.livejournal.com/31380.html

За цим посиланням ви зможете прочитати моє з Бульбінським газетне протистояння декілька років тому. Не такий він вже й ідеальний як описано в статті вище. 

Микола Бендюк

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.