7 травня – всі на Гурби!

Щорічно на третій день Воскресіння Христового до урочища Гурби Здолбунівського району Рівненської області звідусіль прибувають люди, щоб пом’янути визволителів землі української – вояків УПА, які в далекому 1944 році прийняли нерівний бій з військами НКВС, на боці яких були авіація, танки, артилерія. Бій під Гурбами вважається найбільшим та найтривалішим боєм в історії УПА, адже в смертельному герці зійшлося з однієї сторони декілька тисяч українських повстанців та новомобілізованого населення, а з іншої – понад 30 тисяч бійців каральних загонів, прикордонників, охорони тилу. Найзапекліші бої відбулися 21-25 квітня. Проявивши велику самопожертву та героїзм, загони повстанців прорвали вороже кільце та вийшли з оточення.

Щоб увіковічнити пам’ять про вояків УПА, свого часу представниками громадськості Рівненщини було прийнято рішення про будівництво в урочищі Гурби Свято-Воскресенського чоловічого монастиря на Повстанських могилах та Пантеону Героїв – учасників Гурбенського бою, в якому перепоховають останки полеглих упівців.  На даний час знайдено, ексгумовано та перепоховано останки 29 бандерівців. Скорботний дух меморіального комплексу втілено у скульптурній композиції Божої матері - колоні шість метрів заввишки, яка оберігає повстанців. Також на Гурбах насипано козацькі кургани і встановлено хрести.

У 2011 році, за ініціативи народного депутати України VІ скликання Віктора Матчука, з благословення настоятеля Гурбенського монастиря ігумена Нифонта,  на Гурбах побудовано музей-криївку УПА.

У 2012 році, за кошти обласного бюджету, на Гурбах встановлено пам’ятник дітям, які загинули від рук НКВДистів, ініціатором виготовлення якого є нині покійний Герой України Борис Возницький.

 

Орієнтовна програма дня:

9.30 – святкова Божественна літургія  в Свято-Воскресенському монастирі на Повстанських могилах, яку здійснить собор священиків Рівненської єпархії.

11.30 - панахида на братських могилах повстанців.

13.00 – театралізоване військово-історичне відтворення бою відділів УПА проти підрозділів військ НКВС «Гурби у вогні боротьби». Організатор: ГО Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» (м. Рівне), за підтримки депутата обласної ради Віктора Кривуна.

14.00 – фестиваль-реквієм «Герої Гурб».

Протягом дня прийматиме відвідувачів музей-криївка УПА, аналогів якій є лише декілька по Україні. Також на Гурбах працюватимуть польова кухня та виїзна торгівля. 

Як дістатися до Гурбів можна прочитати тут

Ми маємо пам’ятати, що Гурби – це одне з тих місць, де можна на прикладі реальних людей – вояків УПА, а не абстрактних казкових героїв, вчитися любові до своєї землі, свого народу. Слава Україні!

За детальнішою інформацією звертайтеся за тел.: 067 403 14 36,

довірена особа настоятеля Гурбівського монастиря ієромонаха Нифонта,

депутат Здолбунівської районної ради Сергій Кондрачук

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.