На Поліссі молились деревам і камінню (частина 2)

 

Язичницькі релігійні вірування у населення земель Українського Полісся знайшли відображення у рештках сакральних об’єктів, матеріалах поховальних пам’яток, житлових будівель, кераміки, окремих категоріях знахідок з язичницькою символікою.

Частина 1

Частина 3

Полісся – край боліт та величезної кількості валунів. Навіть земля, здається, родить інколи замість картоплі – каменюки. Тільки-но вибрали з поля обточені льодовиком брили та брилки, як на весну ними знову всіяно все від краю до краю.

А ось біля криниць валуни нікому не заважають. Нерідко вода джерела витікає якраз з-під каменя. Часто криниця і валун утворюють комплексну святиню, і люди поклоняються обом. В Україні такі комплекси зустрічаються доволі рідко, а на рівненському Поліссі це факт.

Олевський районн, село Рудня-Замисловецька

На вересових пустках, на торф'яниках і порослих колючим ожинняком лісів Рокитнівщини до цих пір лежать величні стародавні пам'ятники, споруджені з одного або декількох блоків дикого каменя. Їх називають мегалітами. Вони з'явилися в кінці неоліту, але велика частина мегалітів відносилися до бронзового століття. Мегаліти бувають трьох різновидів: менгири, дольмени і кромлехи. Вчені не можуть точно визначити, як сюди потрапили ці величезні камені і хто їх встановив.

Мегаліт. Олевський район, село Рудня-Замисловецька

Менгири - великі довгасті неотесані камені, поставлені вертикально. Іноді вони укопані в землю. Менгири досягають висоти 4-5 м. Про призначення менгиров висловлювалися різні припущення: одні вважають їх пам'ятниками, зображеннями померлих предків, інші - примітивними ідолами. В усякому разі, менгири безумовно мали культове значення.

Камінне село. Мегаліти. Олевський район, село Рудня-Замисловецька

Найбільш поширений вид мегалітичних споруд - дольмени. Це гробниці, складені з великих кам'яних глиб або плит, поставлених на ребро вертикально або злегка похило і покритих однією або декількома плитами зверху, на зразок кришки столу. Звідси і назва - «Кам'яний стіл». У деяких дольменах плита, що закриває вхід, має великий круглий або овальний отвір. У нас їх можна побачити лише в Камінному селі.

Групи менгирів, створюючі один або декілька концентричних кіл  називаються кромлехами («коло каменів»). Часто до кромлехів примикають ряди менгирів.

Камінне село. «Чачечник». Село Рудня-Замисловецька.

Всі ці камені вочевидь пов'язані з релігійними традиціями сивої старовини. Культ каменів є однією з найстародавніших релігій людства. Для первісної людини не було нічого більш вічного, благороднішого та надійнішого ніж велична скеля чи камінь. У величі каменя, в його твердості, в його формі і кольорі людині здавалися реальність і сила якогось іншого світу. Люди поклонялися каменям, тому що бачили в них надприродну енергію, яка може допомогти та захистити. За однією з версій, древляни вважали, що на менгирах відпочивають душі покійних.

Камінне село. «Змієвий камінь». Олевський район, село Рудня-Замисловецька.

Серед каменів виділяють також особливу групу - сейди. Сейдами називають крупні камені, встановлені на різного роду підставки з каменів менших розмірів. Вони справляють враження неначе спеціально встановлених кимось невідомим на заздалегідь підготовлені підставки з каменів значно меншого розміру.

Камінне село. «Яйця динозавра». Олевський район, село Рудня-Замисловецька

Дослідники схиляються до висновку, що наші предки всього лише перейняли у попередніх господарів цієї землі культ поклоніння каменям, можливо пристосувавши його під себе. Згодом так само зробили представники християнської церкви, поєднавши місця поклоніння з християнством надавши їм нове значення. Навіть християнські ченці-відлюдники ставили свої келії біля священних споруд з каменів. А пізніше навколо деяких каменів утворилися храми. При будівництві християнських храмів язичницькі камені іноді не розбивалися, не скидалися у воду, а закладалися під паперть або поряд з нею, щоб християни, приходивши в церкву, зневажали ногами повержених богів.

Камінне село. «Жертовник».

Священні камені, скоріш за все, відображали шанування культу Велеса, як найстаршого божества з язичницького пантеону. Рукотворна або природна виїмка на гігантському валуні могла залишитися «услід» ноги або руки язичницького бога, тому подібні явища природи називають ще «каменями-слідовиками».

Камінне село. «Кам'яна вулиця». Олевський р-н, с.Рудня-Замисловецька.

Древляни шанували камені, бачивши в них опору, підставу миру, символ світової гори. Фортеця, твердість і непорушність каменя багато означали в господарській, профілактичній і лікувальній магії: щоб не хворіла голова, під час першого грому тричі ударяли себе каменем по голові або тричі перекидали його через голову; а щоб не хворіли ноги, в Святвечір ставили їх на камінь. На Поліссі було прийнято в Чистий четвер до сходу сонця тричі стрибнути на камінь, щоб бути здоровим.

Камінне село. «Чортовий камінь». Олевський район, село Рудня-Замисловецька.

При садінні капусти клали на грядку камінь, щоб качани виросли великими і твердими. Щоб миші не їли зерна, в комору при закладці урожаю клали камінь і, звертаючись до мишей, говорили: «Ось вам камінь, гризіть, а зерна не чіпайте». Схожий магічний прийом використовувався для того, щоб вовки не чіпали худобину, - заривали в землю камені, узяті з трьох пасовищ, і говорили: «Ці камені вовкові в зуби». Одухотворення сил природи впродовж багатьох століть після офіційного викорінювання язичництва залишалося важливою частиною світогляду східних слов'ян. Воно підтримувало традиційну староруську систему календарних обрядів і ритуалів, мета яких полягала в тому, щоб жити в ладу з природою.

Камінне село. «Кам'яні баби». Олевський район, село Рудня-Замисловецька.

Стародавня людина усвідомлювала себе частиною природи, дерево, вода, камінь або вогонь були для нього не менш живими істотами, ніж він сам, і вимагали до себе шанобливого відношення. Своєчасне і точне виконання обрядів, на думку наших предків, повинне забезпечити нормальний, впорядкований перебіг життя.

В енциклопедичному словнику слов'янської міфології маємо таку довідку про камені: Камінь – в народній традиції об'єкт шанування. У слов'ян широко відоме шанування священних каменів. Шанобливі камені часто знаходяться поряд із залишками язичницьких святилищ. Люди приходили до каменя зі всієї округи, молилися, купалися в місцевому водоймищі, вішали стрічки, рушники або предмети одягу на дерева, пили воду з поглиблень каменя і обливалися нею для зцілення від хвороб. До нього приносили тяжкохворих дітей, обливали камінь водою із струмка, потім збирали її в особливу посудинку і обмивали дитину. Після цього на голо надягали нову білизну, а старе розвішували на навколишніх деревах.

Вважалося, що якщо дитині призначено жити, він відразу після обмивання піде на поправку, а якщо призначено померти, то швидко зачахне. Ще в початку ХХ століття до нього приносили ягоди і хліб; щоб не заблукати, баби клали перед каменем ягоди і, вивернувши навиворіт плаття, йшли від нього, задкуючи.

Навіть у народних віруваннях сучасної Рокитнівщини збереглися сліди шанування каменів. Жінки читають «Отче наш» і молитву на честь Богородиці кожного разу, коли проходять повз Чортовий камінь.

Багато валунів мають на вершині виїмку, що нагадує чашу. Їх так і називають - «Камені чаш». Вони схожі на дві долоні, складені у формі чаші і обернені вгору, як у людини, що зачерпує воду руками, або у того, що молиться.

Камінне село. «Валуни».

З приводу походження цих чаш існують дві точки зору: згідно першої, це результат вивітрювання граніту, друга стверджує, що чаші були висічені людиною. Як би не було їх походження, поза сумнівом, що камені чаш були об'єктами поклоніння в язичницькі часи. Навколишні жителі до цих пір називають ці гранітні чаші жертовними каменями і іноді здійснюють тут таємні жертвопринесення, насипаючи в поглиблення чаш зерно. Християнські місіонери споруджували на каменях чаш або поряд з ними християнські символи (хрести, каплиці, статуї), щоб усунути спогад про пов'язаний з ними язичницький культ. З іншого боку, місіонери називали їх диявольськими каменями, щоб відлякати від них місцеве населення. Проте народна пам'ять як і раніше зберігає стародавню традицію поклоніння дивовижним гранітним чашам.

Камінне село. «Божий камінь».

Сакральними місцями древлян були капища з ідолами та священні діброви, велике поширення мали священні камені. Головним сакральним центром Древляні було збережене до сьогодні Камінне Село.

В околицях Поліського заповідника збереглася велика кількість святих каменів-фетишів, котрі в минулому обожнювались нашими предками-древлянами. Навіть один їх перелік просто вражає: Камінне Село або «святе Каменнє», Камінь-золотава, Слід Княгині Ольги на болоті Озле, Камінь Чортова Мельниця, Ведмежа і Довга Гора, урочище Козачев, Камінь-Човен.

Камінне село. «Ольжин камінь».

В північно-східному напрямку від Олевська, за 37км від райцентру у лісових нетрях заховане село Рудня-Замисловецька, на околиці якого розташована пам’ятка природи «Кам’яне село», або як називають місцеві краєзнавці долину річки Уборть – Поліська Антлантида. Тут у лісі, розкидано великі, що утворюють унікальний для Полісся пейзаж.

На території древлянської землі залишилось досить багато святих каменів, котрі несуть в собі ідею створення світу, тварин, рослин і нарешті людини якимось Божеством. Досить часто це камені-слідовики, на яких викарбувані жіночі сліди-стопи. Відбитки слідів були зроблені людиною ще в далекі дохристиянські часи. Вони настільки гладенькі і професійно вибиті, що складається враження, ніби це справжні людські сліди. На каменях бувають відбитки чоловічих ніг та сліди різних видів тварин: вовків, ведмедів, лосів, кабанів... У старій вірі наших предків була велика кількість легенд про те, як Мати-Земля ходила по голій землі, по каменях і засівала пусту землю рослинами та тваринами. Нині ці перекази майже не збереглися у первісному вигляді. Сліди на каменях в малодоступних болотах приписують княгині київській Ользі. Мертва вода стоїть навколо Йовжиних-Ольжиних каменів в болотах. А камінчики з Ольжиних каменів беруть для того, щоб комусь зробити лиху справу.

Камінне село. «Жертовний камінь».

Серед священних каменів, що шанувалися, особливу категорію складають так звані «камені блискавки» або «камені грому», що грали важливу символічну роль в стародавніх традиціях. Походження цих каменів пояснює легенда про те, що камені – один з видів блискавки. Селяни вважали, що блискавка падає двома способами: «вогнем» або «каменем». У першому випадку вона спалює, а в другому тільки розбиває.

Древляни  ніколи не покидали місць свого проживання, не дивлячись на всі катаклізми, що обрушувалися на них. Це забезпечило найголовніше - нерозривність традицій.

Камінне село. «Змієвий камінь».

Якщо заглибитися в історію слов'ян, то стає очевидним культ шанування священних каменів. Камені, яким поклонялися люди, часто знаходяться поряд із залишками язичницьких святилищ – місць приношення жертв богам і здійснення ритуальних служб. Святилища знаходилися просто неба, і нерідко були круглими, такими, що складаються з двох концентричних валів, на яких розлучалися кругові вогнища. У внутрішньому колі ставилися ідоли, і горів жертовник – «копище». Зовнішнє коло, ймовірно, призначався для споживання жертовної ритуальної їжі і називався «требищем».

 "Кам'яні" культи є наочним свідчення достовірно природної традиції древлян – традиції природного богопорозуміння, суть світобачення, що становить основу світогляду не тільки нашого предка, але і сучасної людини, для якої знання, досвід – вище за віру.

Частина 1

Частина 3

За матеріалами роботи Ігоря Брички. Науковий керівник: Катерина Несенчук. «Рівненська Мала академія наук учнівської молоді»

Далі буде…

 

Коментарі

Опублікований фінальна частина матеріалу. Там і є карта і координати місць про які написано в статті

От і чому б не дати координати GPS або докладно розказати як ці красоти глянути. А то живемо і не бачимо всього, що є в області.

СУПЕР!!!!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.