На Поліссі молились деревам і камінню (частина 3)

Язичницькі релігійні вірування у населення земель Українського Полісся знайшли відображення у рештках сакральних об’єктів, матеріалах поховальних пам’яток, житлових будівель, кераміки, окремих категоріях знахідок з язичницькою символікою

Частина 1

Частина 2

Камінь завжди сприймався людьми, як щось безкрайньо мудре, таке, що йде крізь століття, як щось сильне, байдуже до дії вогню, води і ударів, і як щось нескінченно загадкове, бо камінь нерухомо і безмовно творить дива.

Цікаво, що камені на Рокитнівщині знаходяться поблизу доріг, а деякі з них - на протилежних берегах річок. Розташовані вони приблизно з тією ж густиною, з якою в християнський час розташовувалися церкви.

Можливо язичництво мало в своєму розпорядженні систему культових споруд, причому основою цієї системи були не ідоли, як вважає багато хто, а камені. Їм не страшні морози, зливи, спека і вони не вимагають ремонту та можуть існувати тисячоліттями.

Камінь-слідовик, село Масевичі, Рокитнівський район

У легендах, пов'язаних з каменями, пояснювалося не тільки те, хто залишив ці сліди, але й навіщо. Легенди - це далеко не все, що відображає їх важливість і значущість.

Поки що для нас незрозуміло, який знак має значення в певному контексті. Скажімо, зображена пляма на камені (чи то світле на темному фоні, чи то темне на світлому, чи то поглиблення, чи то здуття), - чи можна стверджувати, що воно завжди означає "слід круглого копита"? Або для кожного каменя знак має свій власний сенс? Якщо останнє твердження вірне, то ситуація для науки просто страшна - скільки каменів, стільки і значень. Ймовірно, все-таки, що значень насправді небагато. Але скільки?

Урочище Горби, село Старики, Рокитнівський район

Дослідники пропонують типологію каменів, поділивши їх на 5 класів: окремі камені, мегалітичні споруди, стоячі камені (менгири), кам'яні кола. Кожен клас ділиться на типи по зовнішніх ознаках: немає слідів, гігантські, із слідами, з чашами, з жертовними чашами, з чашами із зливом, із зображеннями.

"Чашечниками" називаються різні камені. Одні можуть утримати воду (у них заглиблення знаходиться зверху). Інші, з плямою на боці і отвором для зливу (тобто вода в ній могла б утриматися, але чаша спеціально продірявлена). Та навіть з поглибленнями розміром з копійчану монету.

Камінь-слідовик, село Олександрівка, Рокитнівський район

Розглянемо різновиди поліських каменів. Найбільш шанованими серед древлян були камені Велеса. Як пише дослідник М.Шорін: "Особливий пласт відомостей відноситься до персонажу з культом каменів. Як відомо, в міфології Велес іменується опікуном тварин, а його ім'я етимологічно споріднено із словом "віл". До нашого часу на території камінного села знаходилося кілька валунів під назвою "Віл" або "Воли" і 2 - під назвою "Бики". Про походження всіх цих каменів існують перекази, що це - люди, які скам'яніли, і тварини, покарані за гріхи - роботу у Великдень. Звичайно це грубі валуни без всякої обробки поверхні, довжина деяких з них досягає 5 метрів.

В урочищі Горби, за селом Старики є необроблені валуни, які відомі під ім'ям каменів-кравців. Зберігся переказ, що під кожним таким каменем жив змій, або біс (іноді людина або абстрактний кравець, тобто розкрійник), який дуже добре і за невелику плату шив одяг. Це говорить про зв'язок кравця (шевця) з нечистою силою, як супротивників Бога, а в стародавніший час - супротивників Перуна.

Урочище Горби, село Старики, Рокитнівський район

Розміщення валунів нерідко в знижених, заболочених місцевостях, поблизу води, характер переказів, що збереглися, підтверджують те, що цей різновид культових каменів в міфології зв'язувався з божеством, яке могло утілюватися в образі вола або змія. Це божество мало і антропоморфну зовнішність, яка після появи християнства трансформувалася в біса. Віл, змій і біс - все це втілення Велеса. Перун мав зовнішність ящера, а Велес - змія. Багато вірувань  з'явилися набагато пізніше за язичницькі поклоніння валунам як символам божеств.

Прослідковується зв'язок каменів Велеса із змійовиками: «Великі, витягнутої форми необроблені валуни іноді називаються Зміїними або Ужевими каменями.» Згідно повір'я, раніше в норі під каменем жив змій, який міг говорити людською мовою, а іноді і перетворюватись в людину. Змій виявився дуже добрим кравцем і закохався в дівчину з одного з довколишніх сіл. Пізніше за це змій був убитий Перуном.

Частина культових валунів Поліських лісів носить назву Чортовий камінь. Іноді назва дублюється найменуваннями типу Божий камінь, Кравець, Волот, Великий камінь. Зазвичай поширені легенди, що біс ніс камінь і хотів завалити двері храму, але проспівав півень і біс випустив свою ношу.

Урочище Горби, село Старики. Змієвик, Рокитнівський район

Особливе місце серед шанованих каменів посідають слідовики. Їх теж пов'язують з культом Велеса. Цікаво що на каменях-слідовиках зображеня слідів виключно лівих стоп і долонь». Така особливість зображень не могла виявитися випадковою, і була надзвичайно значуща, як в міфологічному, так і в ритуальному плані. Ознака "лівий" показова для міфологічної істоти, пов'язаної з потойбічним світом, яким і був Велес. Будучи богом мертвих, він мислився невидимим для живих, і тому міг виявляти свою присутність через слід, за допомогою якого каменю передавалася його сила і властивості. Іншими словами, в епоху язичництва культові камені представлялися втіленням Велеса. А в християнську епоху він в трансформованому вигляді став частиною народного православ'я.

Камені "з стопами"  зустрічаються досить часто. "Стопами" народ називає ті, що знаходяться на каменях злегка зігнуті, довгасті поглиблення 15-30 см довжини, 7-12 см ширини і до 5-7 см глибини. У багатьох випадках своїми контурами ці поглиблення дійсно нагадують слід стопи людини. "Стопи" бувають різні: правої і лівої ноги, великих і менших розмірів; чоловічі, жіночі і дитячі, і зустрічаються як одинарні, так і групами: по дві, по три і більш і розташовані бувають або поряд, або одна за одною, або безладно. Народні перекази, називаючи ці поглиблення на каменях "стопами", їх походження пояснюють по-різному. Найчастіше це "стопа" діви Марії, самого бога, феї або біса, які стояли на цих каменях і видавили їх. Залежно від того, кому належить "стопа", з ними зв'язуються певні відносини і традиції.

Особливою пошаною користуються камені з "стопами" діви Марії. Так, наприклад, камінь з "стопою" діви Марії, що знаходиться біля села Масевичі (Рокитнівського району), обнесений огорожею, біля каменя поставлений хрест, на якому колихаються стрічки і вишитий рушник. Народні перекази розповідали про чудодійні властивості цього каменя.

Багато зустрічається каменів з "стопами" бісів. Ці камені ніякою пошаною не користуються. Проходячи повз них, читають молитви про позбавлення від злого духу. Окрім вказаних "чудових стоп" на каменях зустрічаються також і "стопи" різних тварин: ведмедя, вовка, бика, кози і інших тварин і навіть птахів.

Зустрічаються й камені-жертовники. Одні з них користуються пошаною. На каменях, або при них ставлять хрести і каплички, здійснюються моління, а до інших без потреби і близько не підходять, а якщо і підходять, то не інакше як з молитвою і хрестом.

Ми дослідили поглиблення у вигляді безпалого сліду людини розташоване у верхній частині каменя з урочища Кам'яний Брід (за с. Олександрівка, понад р. Льва), що має неправильну округлу форму. На тому ж камені, у самої землі (східна сторона), є маленькі поглиблення чашоподібної форми, можливо (як втім і зображення самого сліду), природного походження. Вдалося зафіксувати сліди легенди, що існувала раніше, про Біса, який під час пожежі монастиря вискочив з нього, ступнею, що горить, наступив на камінь і залишив слід.

Урочище Горби, село Старики, Рокитнівський район

У літературі із приводу інтерпретації слідовиків висловлюються різні точки зору. Припускається, що слідовики - це своєрідні покажчики на стародавніх стежках або, що вони пограничні знаки, володіння різних родових груп, що розділяли в давнину. Проте більшість дослідників розділяє думку про їх культове призначення.

Повір'я про цілющі властивості каменів-слідовиків не можна пов'язати з якимсь єдиним релігійним культом. Як відомо, подібні явища універсальні, властиві самим різним релігійним системам і, хоча зв'язок їх з язичницьким світоглядом очевидний, виникнути і існувати вони могли в будь-якому етнічному середовищі, протягом тривалого періоду часу.

З цим пов'язано питання про хронологію шанування каменів-слідовиків. На наш погляд, яких-небудь жорстких рамок в даному випадку виділити не можна. У трансформованому ж вигляді культ слідовиків існував на Поліссі аж до недавнього минулого, а подекуди існує і сьогодні

Таким чином, очевидною здається необхідність диференційованого підходу до вивчення подібних пам'ятників, тобто такого підходу, при якому на основі всебічного аналізу кожного досліджуваного об'єкту, окремо і у взаємозв'язку з іншими аналогічними пам'ятниками здійснюється індивідуальний підхід до вирішення як питання інтерпретації, так і інших питань вивчення каменів-слідовиків. Для його здійснення необхідне глибоке польове археолого-етнографічне вивчення кожного пам'ятника, яке б включало фіксацію: особливостей каменя (розміри, форма, колір, структура, топографічне розташування), особливості зображення (характер, форма, розміри, орієнтація, колір, розташування на камені, технологія нанесення), народну фольклорну традицію, що відноситься до даного каменя, а також топоніми місцевості, що оточує його. Нарешті, необхідна фіксація розташування об'єкту по відношенню до археологічних пам'ятників, а також археологічне обстеження території, що безпосередньо примикає до даного каменя.

Частина 1

Частина 2

За матеріалами роботи Ігоря Брички. Науковий керівник: Катерина Несенчук. «Рівненська Мала академія наук учнівської молоді»

Далі буде…

Коментарі

пов`язування Велеса скотого бога з нечистю - то вже опісляхристиянський культ, в основі своїй дуалістичного уявлення про пекло і рай не було, "адъ и пекло" з`явилися з християнством.
якось притягнуто трошки, а те що його символізували з "нижнім царством" - то це ж і є царство людей

РЕСПЕКТ і УВАЖУХА!!!!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.