На Поліссі молились деревам і камінню (закінчення)

 

Язичницькі релігійні вірування у населення земель Українського Полісся знайшли відображення у рештках сакральних об’єктів, матеріалах поховальних пам’яток, житлових будівель, кераміки, окремих категоріях знахідок з язичницькою символікою. І навіть "перекочували" в  українське християнство.

Частина 1

Частина 2

Частина 3

Ми звикли, що хрести ставлять зазвичай на кладовищах. Традиції втановленя хрестів-каменів на могилах пов'язують з поширенням християнства. Але в деяких поліських селах ставлять хрести всім тим, хто пішов з села у світ широкий і не повернувся назад до рідної землі, або кого поховали в чужих краях. Хрести ставили і при дорогах і як межові знаки. Їх можна зустріти поблизу криниць-джерел та святих дерев. Ставили хрести і в місцях поганських культів, і там де ставалось вбивство. Їх ставили в місцях древніх капищ, відомих подій, битв, біля водних переправ, на курганах.

Кам'яні хрести, село Глинне, Рокитнівський район

Камінні хрести, котрі були встановлені не на кладовищах, у великій мірі перебрали на себе функції святих каменів чи навіть язичницьких ідолів. Вважалося, що деякі Святі Хрести щорічно збільшуються в розмірах, інші навпаки – «тануть у землю». До деяких хрестів відбувались «хресні ходи» на Трійцю, Петра і Павла, Здвиження. На хрести пов'язували вишиті рушники. Клали біля них жертви – гроші, сушені ягоди, мед. Хрести можуть бути орієнтирами при переховуванні скарбів. Існувала давня традиція розбійників ховати награбоване поблизу від кам'яного хреста.

Камінні хрести і надмогильні «пласкі» камені ще доволі часто зустрічаються у найближчих до Рокитного селах. Вони заворожують довершеністю форм і відповідністю структури каменю. На деяких можна розгледіти невеликі вибиті хрестики.

Кам'яні хрести, село Рокитне

Висота хрестів переважно 0,5-1,3 м. Більшість з них виготовлені з валунів, принесених льодовиком. Але таких каменів поблизу нема. Хто і де виготовляв хрести і як їх транспортували до місця встановлення точно невідомо. Багато давніх кладовищ зі старими камінними хрестами розташовані вздовж річок. Можливо їх доставляли човнами по річках Уборть, Лев.

На поліський землі лежать хрести наполовину пригорнуті пісочком. Чекають на добру людину, котра підняла б їх та встановила у відповідному для них місці. Відшукати ту могилку, де колись стояв хрест, нині нема ніякої змоги. Існує стара традиція – коли знайдеш чи виореш десь не на могилі камінного хреста, то вивези його і встанови біля роздоріжжя, на горі, біля джерела-криниці.

Кам'яні хрести, село Глинне, Рокитнівський район

Хрест символізує стародавні уявлення людини про навколишній простір - усвідомленні себе на площині накритою небесним куполом, - світі, де відлік йде від людини зовні, під "всі чотири сторони", що оточує людину з усіх чотирьох сторін. На користь цього свідчать висловлювання: "навкруги" (навколо), "на всі чотири сторони" (тобто в простір взагалі), "околиці" (місцевість навколо) і т. д. Дуже багато повір'їв пов'язано з перехрестями шляхів.

Ще наші далекі предки поклонялися хресту, як символу вогню - однієї з найважливіших для людини стихій природи. Відкриття вогню для наших предків було одним з найбільших благ. Вогонь рятував їх від холоду, захищав від диких звірів, полегшував важке життя.

Коли людина навчилася сама добувати вогонь тертям двох перехрещених кусків дерева, цей нескладний інструмент почали вважати священним. Дві перехрещені лінії стали священним знаком, символом "спасителя", що "дає блага". Щоб відгородити себе від "злих духів", людина почала накладати цей знак на посуд, одяг, прикраси. Ось чому часто на старовинних предметах археологи зустрічають зображення хреста.

Гігантські кам'яні споруди, про призначення яких сперечаються учені і любителі, можна знайти в багатьох місцях України. І багато з них знаходиться на Рокитнівщині.

Якщо рухатися лісом від села Нетреба у бік Варшавської траси, ніяк не проїхати повз величезного кам'яного хреста, який гордо височіє у півтораметровий зріст ліворуч від дороги. З моху серед сосен виглядають ще декілька десятків різних розмірів валунів.

Урочище Трьох Хрестів. Кам'яний хрест. Рокитнівський район.

Якщо проїхати цією ж дорогою далі, то через 500 м. потрапимо в урочище Трьох Хрестів. Чому саме трьох невідомо, адже бачимо лише один хрест. Зате який! Величезна цілісна кам'яна тесана брила у формі хреста довжиною близько 5 м. Точно визначити розміри важко, бо значна його частина знаходиться під землею. Біля хреста знаходяться валуни меншого розміру. Сам великий хрест з урочища раніше лежав під землею і був піднятий лише кілька років тому працівниками місцевого лісництва.

Можливо це язичницьке капище. Камені могли стояти в певному порядку, граючи у тому числі і роль місця для спостереження за небесними світилами - Сонцем, зірками - з метою визначення днів, місяців («ведення» календаря спостережень). У поліщуків у всі часи був великий культ каменів, і він безумовно пов'язаний з епохою язичництва. Звідси і всі легенди, що ці камені і камінні хрести ростуть, збільшуються в розмірах.

Дохристиянські релігійні та світоглядні уявлення являли собою невід'ємну складову частину древлянської дохристиянської культури. Еволюція світорозуміння, світосприйняття та релігійних уявлень древлян проходила складний та багатогранний процес, що залежав від багатьох факторів. Розвиток релігійних уявлень ускладнювався з пізнанням людиною світу та навколишнього середовища, розвитком господарської діяльності та ускладненням соціальної структури суспільства.

Карта культових каменів древлян

1. Камінь-слідовик, с.Масевичі, Рокитнівський р-н

2. Камінне село. Олевський р-н, с.Рудня-Замисловецька

3. Хрест позначає Урочище Трьох Хрестів, Рокитнівський р-н

4. Урочище Горби, с. Старики, Рокитнівський р-н.

5. Урочище Кам'яний брід. Рокитнівський р-н, с.Олександрівка.

Частина 1

Частина 2

Частина 3

За матеріалами роботи Ігоря Брички. Науковий керівник: Катерина Несенчук. «Рівненська Мала академія наук учнівської молоді»

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.