Рівне історичне: унікальні історичні факти та фото міста

Сьогодні сайт "ВСЕ" разом з фотохудожником та видавцем Олександром Харватом розпочинаємо унікальний проект "Рівне історичне". У циклі публікацій ви зможете побачити унікальні історичні місця Рівного колись та сьогодні, невідомі факти з історії.

Всі світлини та інформація для публікацій взята з книги Олександра Харвата: "РІВНЕ. НА МЕЖІ ТИСЯЧОЛІТЬ".  Альбом фотографій та історично-краєзнавчих нотаток про Рівне – створений для рівнян та гостей міста, краєзнавців, працівників культури, мистецтва, усіх небайдужих, кому цікава фотографія та історія Рівного.

Макет м. Рівне кінця XVIII ст. Вид зі сходу. Реконструкція П. Ричкова, 1989 р. З експозиції Рівненського обласного краєзнавчого музею.

Панорама Рівного з літака - 2010 рік. 

"Рівне (Ровне, Ровноє, Ровно, Рувне) - таку різний час називався населений пункт, розташований на річці Устя у північно-західній частині України. Нині за адміністративним статусом місто € обласним центром. Перша історична згадка про населений пункт з подібною назвою на теренах історичної Волині, до складу якої входить Рівне, датується 1283 роком. Проте, як свідчать археологічні джерела, ця місцевість була заселена набагато раніше. Життєдіяльність предків рівнян існувала впродовж тисячоліть. Відігравати ж помітну роль в історії краю Рівне розпочинає лише в останні декілька століть," - пише  директор Рівненського обласного краєзнавчого музею Олександр Булига у книзі "Рівне. На межі тисячоліть".

У ХІХ-ХХ ст. місто було осередком повіту, адже входило до складу Волинської губернії та Волинського воєводства. У XX ст. Рівне на деякий час ставало столицею: у квітні 1919, коли тут перебував уряд Директорії, а також у 1941-1944 рр. (місто - центр рейхскомісаріату «Україна»), За часи свого існування, перебуваючи у складі різних державних утворень (Галицько-Волинське князівство, Велике князівство Литовське, Річ Посполита, Російська імперія, Польща, Радянський Союз), Рівне увійшло в історію завдяки подіям, які тут відбувались, людям, які тут народились, зростали, працювали. Найбільш відомими, що закономірно, є імена тих, хто причетний до розбудови та зростання міста. Це насамперед княгиня Марія Несвицька, яка володіла Рівним на зламі Х\/-Х\/І ст. і здобула для нього статус міста, виклопотавши Магдебурзьке право, за яким колишнє село Ровноє отримало місцеве самоврядування. Вона єдина з усіх власників називалась Рівненською, і саме їй встановлено пам'ятник у центрі міста. Найдовше володіла Рівним родина князів Любомирських із 1723 по 1939 рр. Саме в їхню добу в місті постала Успенська церква (1756 р.) - найдавніша споруда сучасного Рівного. Князь фредерик Любомирський «навічно» подарував місту земельну ділянку, спорудивши на ній чоловічу гімназію (1839 р.), тепер у цьому будинку знаходиться краєзнавчий музей. Ця пам'ятка архітектури національного значення приймає сьогодні тисячі відвідувачів, які дізнаються про історичні, мистецькі та природничі шедеври рівненського краю. На жаль, не зберігся до наших днів палац Любомирських, зведений предками фредерика на місці, де колись стояв дерев'яний замок Марії Несвицької. Проте рівняни пам'ятають та шанують минувшину рідного міста. Саме різноманітні види Рівного, що збереглись у старовинних малюнках, листівках та світлинах, є своєрідним літописом міста, які зафіксували етапи його розвитку та зміни.

ПЛАН м. РІВНЕ 1765 р.

План Рівного середини XVII ст. склав придворний архітектор Таушер. Це однин із документальних раритетів минувшини, який засвідчує, що місто того часу складалося з чотирьох частин: головне місто, передмістя Острозьке, передмістя Лубенське (Воля), Економія або Комісаріат. На Замковому острові, оточеному з усіх боків водою, височів розкішний князівський палац, а навколо тулились невеличкі дерев'яні будинки міського населення. З міста за кам'яну браму тягнулася дамба, яка продовжувалась до передмістя та була забудована селянськими хатами. В усьому місті налічувалося 370 будинків.

План м. Рівне у 2011 році. 

Вул. Ленінська, фото 1973 р. Головна вулиця міста завжди була місцем проведення демонстрацій та парадів (1 Травня, 9 Травня, 7 Листопада та ін.).

Вулиця Соборна у 2011 році. Урочиста хода випускників 

Сквер Леніна і Сталіна, фото 1949 р.

У центрі скверу на розі вулиць Сталіна та 17 Вересня в 40-і рр. було встановлено скульптурну композицію «Ленін і Сталін», яка зображувала більшовицьких вождів, що ведуть розмову, сидячи на лаві. Поруч зі сквером за індивідуальним проектом архітектора Б.Андреєва у 1953 р. був введений в експлуатацію 5-поверховий житловий будинок № 9/11 на вул. Ленінській, який вражав насиченістю декоративних елементів.

Далі буде.....

 Альбом РІВНЕ. НА МЕЖІ ТИСЯЧОЛІТЬ" виданий за сприяння Рівненського обласного краєзнавчого музею (директор Олександр Булига), товариства колекціонерів «Антикваріат давнього міста» (президент Олександр Литвинчук) в рамках проекту Олександра Харвата «Обличчя Планети Земля». Видання друге, доповнене. Текст - Олександр Харват, Галина Данильчук.

Отримати повну друковану весію альбома можна у Олександра Харвата, запитуйте автора в Facebook.  

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.