Рівне історичне-2: факти та унікальні фото центру міста

Сьогодні сайт "ВСЕ" разом з фотохудожником та видавцем Олександром Харватом продовжує унікальний проект "Рівне історичне". У цій публікації ви унікальні фото центральної частини міста Рівне колись та сьогодні, невідомі факти з історії.

 

Всі світлини та інформація для публікацій взята з книги Олександра Харвата: "РІВНЕ. НА МЕЖІ ТИСЯЧОЛІТЬ".  Альбом фотографій та історично-краєзнавчих нотаток про Рівне – створений для рівнян та гостей міста, краєзнавців, працівників культури, мистецтва, усіх небайдужих, кому цікава фотографія та історія Рівного.

Ленінська площа у 1973 році. 

Майдан Незалежності у 2011 році. 

Вулиця Директорська, початок ХХ сторіччя. 

Вулиця Соборна у 2011 році. 

Вул. Сталіна, фото 17 вересня 1939 р. Війська Червоної Армії на вулицях міста.

Вул. Соборна, фото 2011 р. Військовий парад за участю 13-го армійського корпусу Збройних Сил України з нагоди святкування Дня Перемоги.

Гітлер штрассе, фото 1942 р.

Свято героїв. Парад військових та жителів міста під час німецько-фашистської окупації.

Вул. Сталіна, фото 1950 р.

Першотравнева демонстрація.


Вул. Соборна, фото 2010 р.

Українські народні колективи на вулицях міста під час святкування Дня незалежності України.

Вул. З Травня, фото 30-х рр. XX ст.

Як частина шосе Київ-Брест, яке пролягло через Рівнеу 1857 р., ця вулиця стала його головною магістраллю й мала першу назву Шосова. В часи польського правління (1921-1939) її перейменували на честь польської конституції - 3 Травня. Будинки сягали не вище третього поверху, тулились один до одного, в кожному з них на першому поверсі розміщувався магазин, лавка, крамничка. І лише куполи православного Свято-Воскресенського собору та готичні шпилі католицького костелу Святого Антонія, які розмістилися на центральній вулиці, надавали цьому місту величності й скликали церковним передзвоном до молитви православних і католиків, що мешкали тут. А інша, теж велика частина рівненської людності, йшла до своїх святинь - синагог.

Вул. Соборна, фото 2011 р.

Вулиця Соборна впродовж майже 200 років прямує зі сходу на захід, єднаючи дві рівненські околиці, які сьогодні першими зустрічають гостей чи то з Києва, чи то з Луцька. Вітри історії змінювали її назву та її архітектурне обличчя, але не змінили особливого призначення - бути центральною і головною. У роки народження незалежної України вулицю назвали Соборною, бо є віра народу в соборність держави, в соборність наших душ.

 

Колона Божій Матері, фото поч. XX ст.

Кам'яну фігуру Божій Матері спорудили в Рівному на передміській базарній площі в 1770 р. у пам'ять про сотні померлих від чуми. Після епідемії холери у 1856 р. при ній вивісили незгасиму лампаду. До святині майже 200 років приклонялися з молитвами рівняни різного віросповідання. Богородиця була їм надійним оберегом. Колону було знесено в 1952 р.

Колона Божій Матері, фото 2011 р.

Через 50 років після знесення у 2003 р. на тому ж місці, поруч зі Свято-Воскресенським собором, знову постав образ Божої Матері. її милосердний лик споглядає на місто, оберігаючи його спокій.

 

Рівне історичне: унікальні історичні факти та фото міста

 

Далі буде.....

 Альбом РІВНЕ. НА МЕЖІ ТИСЯЧОЛІТЬ" виданий за сприяння Рівненського обласного краєзнавчого музею (директор Олександр Булига), товариства колекціонерів «Антикваріат давнього міста» (президент Олександр Литвинчук) в рамках проекту Олександра Харвата «Обличчя Планети Земля». Видання друге, доповнене. Текст - Олександр Харват, Галина Данильчук.

Отримати повну друковану весію альбома можна у Олександра Харвата, запитуйте автора в Facebook.  

Коментарі

Это 1944 год

Це може бути і ППД

Саме так - в 1939 році ППШ ще не було в наявності. Тому на фото, це вже період після лютого 1944 року, коли червоні знову повернулись в Рівне.

Вул. Сталіна, фото 17 вересня 1939 р. Війська Червоної Армії на вулицях міста. Але зверніть увагу на автомат ППШ-41 на плечах бійця. Автомат розроблений лише у 1940 а прийнятий на озброєння у 1941. Це не може бути 1939 рік.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.