Тур вихідного дня на Рівненщині - Березнівщина. ФОТО

Сайт чесних новин "ВСЕ" продовжує серію публікацій "Тур вихідного дня", в яких ознайомлює мандрівників з цікавими історичними пам’ятками, що знаходяться на Рівненщині. Отож цими вихідними пропонуємо відвідати мальовничі  краєвиди Березнівщини, які не залишать вас байдужими. Про визначні місця та легенди, які з ними пов’язані читайте далі.

Березнівський район має багату і славну історію, яка сягає своїм корінням в епоху бронзи, до древніх слов'янських племен дулібів і волинян. Березнівщина має значний природно-ресурсний потенціал, представлений багатими лісами, що займають більше половини його території. Також тут нараховується 41 пам'ятка історії.

Національний регіональний ландшафтний парк "Надслучанський"

Парк розташований у долині річки Случ та створений у 2000 році. На обох берегах Случі, в районі сіл Більчаки (правий берег) і Маринин (лівий берег), 1974 року в ході археологічної експедиції були виявлені два давньоруські городища ХІ—ХІІІ століть.

Інша назва Надслучанського парку — "Надслучанська Швейцарія". Існує легенда, що назва місцевості завдячує жінці. Ніби місцевий князь одружився на швейцарці, і коли її батьки приїхали в гості, на березі річки Случ вони вигукнули: "О, ця чудова Швейцарія!". А "Надслучанською" місцевість стала завдяки річці, в долині якої розташована.

"Більчаківські джерела"

На території села Більчаки знаходиться гідрологічна пам’ятка місцевого значення “Більчаківські джерела”, яка займає площу понад три гектари. Через урочище “Щербовець”, що знаходиться між селами Більчаки та Маринин, в глибокому яру в’ється вузенький потічок, що живиться радоновими джерелами. Радонові джерела виникли завдяки близькому заляганню порід кристалічного щита. Джерела відомі з давніх часів своїми цілющими властивостями. У деяких місцях такі джерела живлять невеликі струмочки, що стікають по балках і ярах у Случ Радонова вода використовується для лікування захворювань опорно-рухового апарату.

Губківський замок

Замок у Губкові за композицією і пропорціями вважався одним з найдосконаліших у волинській школі оборонних комплексів. Споруда була подібна до трапеції в плані, мала чотири кутових вежі зі стрільницями, в'їзну браму і підйомний міст, У дворі знаходилися житлові і господарські будівлі. На подвір'ї замку залишився глибокий колодязь, змурований з каміння. Під замком були льохи та в'язниця.

Тепер на 30-метровій замковій горі, що піднімається над Случем, видно залишки замку. До наших днів дійшли лише частина стін та декілька башт. Крім того там можна побачити і засипаний замковий колодязь. Руїни розміщуються над стрімким схилом і рікою відокремлено від інших будівель. На наш час Замкова гора входить до Надслучанського регіонального ландшафтного парку

Збереглася легенда, що підземелля замку було з'єднане підземним ходом з Марининським православним чоловічим монастирем, яким користалися в разі потреби і Семашки, і нові власники Губкова, князі Даниловичі. Починався, кажуть, той хід з глибокої криниці на замковому подвір'ї. Але відносна висота замкової гори над рівнем річки, під якою має проходити хід — понад 32 метри, абсолютна — близько 200 метрів, а до монастиря — понад 10 кілометрів у гранітній породі.

"Марининсько-Устенські граніти"

Найбільш скелясті береги Случі з величезними гранітними валунами і численними гротами зустрічаються в східній частині регіону, між селами Устя, Більчаки і Маринин. На цій території розміщується геологічний заказник "Марининсько-Устянські граніти". Виходи гранітів кристалічного щита активно використовуються скелелазами, як приїжджими, так і місцевою командою.

Геологічний заказник місцевого значення “Марининсько-Устянські граніти” створений у 1983 році для збереження цінних об’єктів і компонентів неживої природи (геологічних оголень, печер, торф'яних відкладень).

Він має площу 85 гектарів в межах Березнівського району та 85 гектарів в межах Корецького району і знаходиться поблизу сіл Маринин, Більчаки вздовж правого та лівого берегів річки Случ.Це гранітні кручі вздовж її берегів з мальовничими печерами та улоговинами. Тут зустрічається сім видів папоротей, низка центральноєвропейських видів — булавоносець сіруватий, фіалка багнова, гвоздика картузіанська, енотера червоностеблева.

Березнівський державний дендрологічний парк

Закладено неподалік Березнівського лісового коледжу він був заснований у 1979 році.

Колекційні ділянки створювались за ботаніко-географічними зонами: "Ліси рівнин України", "Карпати", "Крим", "Кавказ", "Сибір", "Далекий Схід", "Середня Азія", "Американський регіон", "Японо-Китайський регіон", а в межах зон – за систематичним принципом - "Розарій", "Сірінгарій", "Березовий гай", "Сад жасминів", "Вербові".

Крім цього виділені колекційно-експозиційні ділянки, а саме: вхідна частина, модульний сад, кам’янистий сад, збірні екзоти, сад витких рослин, сад садових жасминів, пам’ятні посадки, рослини Червоної книги, передгір’я.

В колекційному фонді дендропарку нараховується понад 750 таксонів, що належать до 2 класів, 47 родин, 124 родів.

У парку прокладені прогулянкові доріжки, споруджений каскад ставків, обладнані альтанки й оглядові майданчики; є окрема ділянка декоративних рослин, березовий гай (понад 40 видів берези), сади жасмину, розарій. Дендропарк є базою науково-дослідницьких робіт з вивчення і збагачення лісової флори в Українському Поліссі. Дендропарк — одна з головних зон відпочинку жителів міста Березне.

Загальнодержавний зоологічний заказник "Урочище Брище"

Створений для охорони умов відтворення та проживання одного з найбільших в області поселень бобрів по берегах річки Бобер та угруповань болотно-лісової рослинності, властивої для Поліської зони. Статус загальнодержавного значення отримав у1983 році.

Територія заказника разом з усіма об'єктами природи, що на ньому, знаходиться в межах Князівського лісництва Березнівського держлісгоспу і представляє собою угіддя мішаного лісу з багатим підліском, а в пониззях - із залишками старого лісу з величезних дубів, вільх, осик по берегах річки Бобер, притоки річки Случ, куди в 1965 році завезено і випущено 20 особин бобрів.

Крім бобрів, тут живуть лосі, дикі свині, косулі, видри, зустрічаються рисі. З рідкісних представників флори зустрічається рідкісний для України центральноєвропейський вид - малий комонник зігнутий.

Фото: Березнівський лісовий коледж, Рівненщина заповідна, Україна Інкогніта

Також читайте: "Тур вихідного дня - Острожчина" та "Тур вихідного дня - Дубенщина"

 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.