Рівне історичне-3: Свято-Воскресенський собор та Будинок одягу. ФОТО

У сьоднішній публікації циклу "Рівне історичне" фотографічна історія найбільш визначніших памяток історичного центру міста. Крізь віки - Свято-Воскресенський собор, Будинок одягу. Сайт "ВСЕ" разом з фотохудожником та видавцем Олександром Харватом продовжує знайомити вас з історією рідного міста.  

Вул. Директорська, фото поч. XX ст.

Свою першу назву вулиця одержала тому, що саме тут проживали директор і вчителі гімназії, яка знаходилась поруч, на вул. Сенаторській. У 20-30-і рр. XX ст. вона носила ім'я польського генерала Галера. На цій вулиці в 1930-і рр. знаходилась українська народна школа ім. Гетьмана Мазепи та товариство «Рідна хата», сушарня хмелю, аптекарський склад П.Бульби, а в одноповерхових будинках проживало переважно єврейське населення.

Вул.16 Липня, фото 2008 р.

На честь прийняття українським парламентом Декларації про незалежність України вул. Комуністичну було перейменовано на вул. 16 Липня. В будинку за № 26 нині знаходиться Рівненська дитяча музична школа № 1 ім. М. Лисенка. Поруч - корпус Рівненського медичного коледжу (колишній будинок «мазепинки»).

Свято-Воскресенський собор, фото поч. XX ст.

У 1890 р. на кошти царської казни розпочалося будівництво Свято-Воскресенського собору, на закладанні якого був присутній російський цар Олександр II. 1200 дубових колод треба було вбити в болотистий ґрунт, щоб звести 5-купольний храм. Його освятили 8 (20) жовтня 1895 р. На честь Святого Олександра Невського в храмі був облаштований «приділ».

Свято-Воскресенський собор, фото 2011 р.

Наступ на Свято-Воскресенський собор зазнав апогею в 60-і рр. XX ст., коли храм закрили, а дзвіниця зникла назавжди. Церковне приміщення перетворили на склад, а потім на музей атеїзму. З прийняттям незалежності України мешканці міста відродили собор. Відреставрований і відремонтований православний храм сьогодні слугує віруючим і є окрасою міста.

Свято-Воскресенський собор, фото пер. пол. XX ст.

Храм на честь Воскресіння Господнього спорудили в кінці XIX ст. за проектом архітектора Дейнеки в неоросійському стилі. Ліворуч від центрального входу стояла дзвіниця, а вся територія собору була огороджена. Собор мав нижню Свято-Михайлівську церкву, де богослужіння відбувалися в зимовий період. Поруч із храмом розташовувався цвинтар. Богослужіння у Свято-Воскресенському соборі проводили до 1962 р.

Майдан Короленка, фото 2011 р.

Це затишний куточок міста поруч зі Свято-Воскресенським собором. Саме тут 9 березня 1990 р. було встановлено пам'ятний знак на честь 150-річчя виходу з друку першого видання «Кобзаря» Т.Шевченка і піднято синьо-жовтий український національний прапор.

 

Музей наукового атеїзму, фото 70-х рр. XX ст.

У1978 р. у приміщенні колишнього Свято-Воскресенського собору була відкрита експозиція музею наукового атеїзму (відділ Рівненського краєзнавчого музею). Досягнення космічної науки -один із центральних розділів цього музею. Макети першого штучного супутника Землі та космічного корабля «Восток» - дарунок рівнянам від Академії наук СРСР.

Іконостас Свято-Воскресенського собору, фото 2008 р.

У кінці 80-х рр. XX ст. музей атеїзму був закритий, а приміщення повернули рівненській православній громаді. Відновлено та відреставровано розписи на стінах храму, споруджено новий іконостас. Богослужіння проводиться і в нижній Свято-Михайлівській церкві.

Майдан Короленка, фото 1973 р.

Будинок одягу та Центральний гастроном.

Майдан Короленка, фото 2010 р.

У 2010 році Будинок одягу перебудовали у сучасний торговельний центр «ЗЛАТА ПЛАЗА». Оновлений Майдан Короленка став місцем проведення багатьох культурно-масових заходів.

 

Всі світлини та інформація для публікацій взята з книги Олександра Харвата: "РІВНЕ. НА МЕЖІ ТИСЯЧОЛІТЬ".  Альбом фотографій та історично-краєзнавчих нотаток про Рівне – створений для рівнян та гостей міста, краєзнавців, працівників культури, мистецтва, усіх небайдужих, кому цікава фотографія та історія Рівного.

 

Рівне історичне: унікальні історичні факти та фото міста

Рівне історичне-2: факти та унікальні фото центру міста

 

Далі буде.....

 Альбом РІВНЕ. НА МЕЖІ ТИСЯЧОЛІТЬ" виданий за сприяння Рівненського обласного краєзнавчого музею (директор Олександр Булига), товариства колекціонерів «Антикваріат давнього міста» (президент Олександр Литвинчук) в рамках проекту Олександра Харвата «Обличчя Планети Земля». Видання друге, доповнене. Текст - Олександр Харват, Галина Данильчук.

Отримати повну друковану весію альбома можна у Олександра Харвата, запитуйте автора в Facebook.  

Коментарі

А де тепер той цвинтар?

У 1890 р. на кошти царської казни розпочалося будівництво Свято-Воскресенського собору, на закладанні якого був присутній російський цар Олександр II

У 1890 році міг бути тільки Олександр ІІІ, а не другий. Пишете історичний текст і допускаєте такі помилки

Вот собор зацените с фашистами) http://vk.com/photo175834579_303442736?rev=1

Хороший матеріал. Дякую редакції і творчій групі.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.