Рівне історичне-4: Палац Любомирських, музей та парк "Лебединка". ФОТО

У сьогоднішній публікації циклу "Рівне історичне" фотографічна історія найбільш визначніших памяток історичного центру міста. Крізь віки - Палац Любомирських, музей та парк "Лебединка". Сайт "ВСЕ" разом з фотохудожником та видавцем Олександром Харватом продовжує знайомити вас з історією рідного міста.  

 

 

Реальне училище, фото поч. XX ст.

У 1839 р. в Рівному відкрився перший середній навчальний заклад - чоловіча гімназія, яка розмістилася у двоповерховому цегляному будинку, спорудженому в парку князів Любомирських у стилі провінційного класицизму. Проект будівлі на замовлення ФЛюбомирського зробив архітектор Бургіньйон за участю професора архітектури Міховича. Серед викладачів гімназії були відомий учений-історик М.Костомаров, письменник П.Куліш, польський історик МДубецький, учитель латині П.Чуйкевич, а в 1866-1871 pp. тут навчався майбутній письменник В. Короленко.

Рівненський краєзнавчий музей, фото 2010 р.

Приміщення колишньої гімназії, яке є пам'яткою архітектури першої пол. XIX ст., у 1975 р. було передано Рівненському обласному краєзнавчому музею. У 22 залах двоповерхового будинку розмістили експозицію, яка представляє найкращі колекції пам'яток природи, історії, культури і мистецтва краю.

Церква в ім'я Преображення Господа, фото кінець XIX ст.

На першому поверсі Рівненської російської чоловічої гімназії розміщувалася православна домова Свято-Преображенська церква, яку відвідували гімназисти. Саме тут в серпні 1890 р. був набогослужінні цар Олександр Іll перед тим, як взяв участь у закладанні Свято-Воскресенського собору.

Виставкова зала Рівненського краєзнавчого музею, фото 2011 р.

Нині в приміщенні колишньої Преображенської домової церкви знаходиться виставкова зала Рівненського краєзнавчого музею. В ній організовують виставки творів матеріального та духовного надбання нашого народу.

Актова зала Рівненського реального училища, фото поч. XX ст.     

Усі урочисті події гімназистів відбувалися в ошатній залі, яка розміщувалася на другому поверсі. Тут вручали документи про закінчення навчального закладу, приймали поважних гостей,    обласного краєзнавчого музею. Гордістю музейної збірки є образ «Богородиці Одигітрі з Дорогобужа».

Зала «Волинської ікони» Рівненського краєзнавчого музею, фото 2008 р.

Ця зала в різні часи завжди використовувалась як найголовніша. Німецькі окупанти у 1941 p., влаштувавши в будинку Рейхскомісаріат, розмістили тут робочий кабінет гауляйтера Е.Коха. У радянські часи це був кабінет першого секретаря ОК КПУ В.Бегми, а згодом його наступників. Нині у музейній залі представлено шедеври волинського іконопису. 

Рейхскомісаріат «Україна», фото 1943 р.

Під час німецько-фашистської окупації у 1941-1944 pp. Рівне проголосили столицею окупованої України. В приміщенні колишньої гімназії був розміщений вищий орган окупаційної влади на цих землях - рейхскомісаріат. Його очолив намісник Гітлера на Україні, гауляйтер Східної Прусії, рейхскомісар Е.Кох. Вулицю Калініна перейменували на вул. Шлосштрассе. Територію рейхскомісаріату та прилеглі вулиці суворо охороняли й бувати тут місцевому населенню заборонялося.

Пам'ятний знак загиблим у локальних війнах (воїнам-афганцям), фото 2011 р.

Пам'ятник встановлено біля парку Молоді у 1999 році. Автори — скульптори Микола Сівак у співавторстві з Володимиром Пєтуховим, архітектори Віктор Бичківський та Олександр Ткачук.

Палац князів Любомирських, (з літогравюри А. Лянге, кінець XVIII ст.)

Окрасою міста XVIII ст. був палацово-парковий ансамбль князів Любомирських. Палац розміщувався на острові та був з'єднаний із вул. Замковою підйомним мостом. Поруч розташовувалися сади, різні надвірні будівлі, пороховий погріб.

Озеро в парку Молоді, фото 2011 р.

З часом обміліли і зникли стави в центральній частині Рівного. В 1970-і pp. на площі 8 га було закладено парк. З настанням весни і до пізньої осені на невеличкому парковому озерці оселяються лебеді.

Палац князів Любомирських, (з літографії Н.Орди, 70-і pp. XIX ст.)

Час йшов, змінювалися господарі палацу. Від їх волі і коштів залежало його внутрішнє і зовнішнє оздоблення. У1815-1817 pp. палац знову був перебудований, ввібравши в себе елементи стилю ампір. При вході були встановили фігури давньоримських рицарів. Відомий ірландський садівник Д.МІклер заклав новий парк.


Вид на місто та парк Молоді, фото 2008 р.

На колишній острівній частині Рівного нині розмістився стадіон «Авангард». Про далекі княжі часи нагадує лише старовинна вулиця Замкова. А далі за річкою розкинувся гідропарк, який прикрасили ажурні місточки, альтанка, дитячий майданчик, на березі новоутвореної водойми - декоративні мозаїчні композиції Нептуна, Русалки, крокодила.

 

Всі світлини та інформація для публікацій взята з книги Олександра Харвата: "РІВНЕ. НА МЕЖІ ТИСЯЧОЛІТЬ".  Альбом фотографій та історично-краєзнавчих нотаток про Рівне – створений для рівнян та гостей міста, краєзнавців, працівників культури, мистецтва, усіх небайдужих, кому цікава фотографія та історія Рівного.

 

Рівне історичне: унікальні історичні факти та фото міста

Рівне історичне-2: факти та унікальні фото центру міста

Рівне історичне-3: Свято-Воскресенський собор та Будинок одягу

 

Далі буде.....

 Альбом РІВНЕ. НА МЕЖІ ТИСЯЧОЛІТЬ" виданий за сприяння Рівненського обласного краєзнавчого музею (директор Олександр Булига), товариства колекціонерів «Антикваріат давнього міста» (президент Олександр Литвинчук) в рамках проекту Олександра Харвата «Обличчя Планети Земля». Видання друге, доповнене. Текст - Олександр Харват, Галина Данильчук.

Отримати повну друковану весію альбома можна у Олександра Харвата, запитуйте автора в Facebook.  

* Передрук статті та використання фото заборонені. Відповідно до закону "Про авторське право та суміжні права" у разі порушення прав авторів сума матеріального збитку відшкодованого у судовому порядку - від 10 тисяч гривень.

Коментарі

Free U.S. Argentina Chile Colombia Ecuador Pakistan Paraguay Peru Korea Ukraine Uruguay UK Russia China <a

href="http://www.tradeinfo365.com">Customs Data</a>, Import & Export <a href="http://www.tradeinfo365.com">trade data</a>, Buyers &

Suppliers Lists, Importers & Exporters Lists, B2B Marketplace

реально цікавий матеріал.але булоб ще краще щоб фото були зроблені приблизно з тих самих ракурсів,так би мовити побачити різніцю і відчути машину часу.подякував

Дякую авторам за матеріал -дуже цікаво

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.