Рівне історичне-5: ексклюзивні фото Театральної площі

У сьогоднішній публікації циклу "Рівне історичне" фотографічна історія найбільш визначніших памяток історичного центру міста. Крізь віки - Театральна площа в Рівному. Сайт "ВСЕ" разом з фотохудожником та видавцем Олександром Харватом продовжує знайомити вас з історією рідного міста.

Вул. Сталіна. Пам'ятник Й.Сталіну, фото 40-х pp. XX ст.

«Під час війни частину вулиці, де зараз стоїть театр, розбомбили, а потім її розчистили і зробили сквер, а в центрі його у 1945 р. поставили пам'ятник Сталіну. Скульптура була сірого кольору, вождь був одягнений у шинелю, стояв на повен зріст. Цей пам'ятник підірвали в новорічну ніч 1946 р. А вже до ранку на той постамент поставили другий пам'ятник Сталіну, який перевезли з будинку офіцерів. Та тільки той Сталін був уже без шинелі і бронзового кольору. Люди вранці побачили таке та й перешіптувалися, що Сталіна вночі роздягнули...»

(Із спогадів корінного рівнянина В.Кулія).


Площа Театральна, фото 2011 р.

На площі Театральній у 2004 р. урочисто відкрито пам'ятник славетному краянину, письменнику У.Самчуку (автор пам'ятника - скульптор В.Шолудько). На фасаді готелю «Україна» встановлено меморіальну дошку з іменами восьми українських патріотів, страчених на цій площі у повоєнні роки під час сталінських репресій.


Будівництво театру, (з картини художника І.Кузнєцова, 1958 р.)

У кінці 50-х pp. проводили інтенсивну забудову центральної частини міста. За проектом архітектора О.Криловоїв 1960 р. завершено спорудження Рівненського обласного музично-драматичного театру, якому присвоїли ім'я М.О.Островського. Театр, розрахований на 800 глядачів, швидко став одним із центрів культурного життя міста.

Театральна площа, фото 1973 р. 

Повернення з таборів (з картини художника І.Кузнєцова, кінець 50-х pp.)

Театральна площа, фото 1973 р.

Театральна площа була місцем проведення загальнодержавних мітингів та парадів.

Театральна площа, фото 2010 р.

Реконструкція Театральної площі та будівництво підземного торговельного центру «Центральний».


Театральна площа, фото 2011 р.

Рівненський обласний академічний український музично-драматичний театр.

Вул. Шосейна. Вид зі сходу, фото поч. XX ст.

«Я ніколи не забуду Ровно - єврейське місто у смузі осілості. Воно було російським зі своєю безладною обширністю, широкими вулицями, наполовину вимощеними бруківкою, з вибоїнами на тротуарах, кривими дерев'яними будиночками, оздобленими різьбленою яскраво-зеленою обшивкою, і натовпами дрібного чиновництва в мундирах. Тут багато було візницьких прольоток на маленьких колесах, із важкою російською упряжжю... А все інше було єврейське...» ДжонРід, 1916р.

Вул. Соборна, фото 2008 р.

У кінці 50-х pp. XX ст. були побудовані три чотириповерхові будинки, які окреслили площу Театральну. Нині до них приєдналися сучасні будови 2007 p., надавши центральній вулиці більше динамічності й експресії.

Вул. Ленінська, фото кін. 60-х років XX ст. Будинок культури «Залізничників».

 

Всі світлини та інформація для публікацій взята з книги Олександра Харвата: "РІВНЕ. НА МЕЖІ ТИСЯЧОЛІТЬ".  Альбом фотографій та історично-краєзнавчих нотаток про Рівне – створений для рівнян та гостей міста, краєзнавців, працівників культури, мистецтва, усіх небайдужих, кому цікава фотографія та історія Рівного.

 

Рівне історичне: унікальні історичні факти та фото міста

Рівне історичне-2: факти та унікальні фото центру міста

Рівне історичне-3: Свято-Воскресенський собор та Будинок одягу

Рівне історичне-4: Палац Любомирських, музей та парк "Лебединка"

 

Далі буде.....

 Альбом РІВНЕ. НА МЕЖІ ТИСЯЧОЛІТЬ" виданий за сприяння Рівненського обласного краєзнавчого музею (директор Олександр Булига), товариства колекціонерів «Антикваріат давнього міста» (президент Олександр Литвинчук) в рамках проекту Олександра Харвата «Обличчя Планети Земля». Видання друге, доповнене. Текст - Олександр Харват, Галина Данильчук.

Отримати повну друковану весію альбома можна у Олександра Харвата, запитуйте автора в Facebook.  

* Передрук статті та використання фото заборонені. Відповідно до закону "Про авторське право та суміжні права" у разі порушення прав авторів сума матеріального збитку відшкодованого у судовому порядку - від 10 тисяч гривень.

 

Коментарі

ЦІкаво, але....
Якось у хронологічній послідовності треба все викладати і описувати, не?
А то все як небудь. Задумайтесь.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.