Тур вихідного дня Рівненщиною - Гощанський район

Сайт "ВСЕ" продовжує серію публікацій "Тур вихідного дня Рівненщиною" в яких розповідає любителям подорожей про цікаві місця, які варто відвідати, подорожуючи в межах області. Цього разу ми пропонуємо відвідати Гощанський район. Всі, хто відвідає цей край, мають можливість ознайомитись духовними святинями краю.

Гоща лежить на правому березі Горині. Назва селища може походити від давньослов'янського "погост" — населений пункт, поселення, яке існувало тут ще зі скіфського періоду. За іншою версією, назва утворена від давньослов'янського слова "гоща" — скотарське стійбище, стоянка. За ще однією найпоширенішою версією, назва містечка походить від слів "гостить", "гощу", "гостинний". 

Перша згадка у літописах про Гощу датується 1152 роком. Великі князі Литовські подарували землю по річці Горинь, між Корцем і Острогом, хрещеному магометанину Мурзі-Кирдей-Хану.

Сьогодні Дорогобуж – невелике село в Гощанському районі Рівненської області. А раніше це була столиця удільного князівства. І правив там онук Ярослава Мудрого – Давид Ігорович. Тому, хто випадково чи навмисне потрапить у Дорогобуж і поцікавиться його княжою минувщиною, варто побувати у церкві Успіння Богородиці, закладеній тамтешніми володарями.

Дорогобузька Свято-Успенська церква

Пам'ятка архітектури XVI століття державного значення, що є унікальним витвором української архітектури ХІ-ХІІ століть Збудована з каменю, обгороджена квадратною невисокою цегляною огорожею. Відомо, що вже в XI столітті на цьому місці існував православний Успенський монастир, який було зруйновано татарами. Згодом князь Констянтин Острозький відновив цю споруду. З 1644 по 1834 рік монастир був у володінні базиліан, єзуїтів та греко-католиків. У 1786 році греко-католики повністю перебудували стару церкву з помітним прагненням надати їй "латинських рис".

Є припущення, що в підвалі Успенської церкви було поховано Ганну Гойську, яка стала засновницею Почаївського монастиря. Вона віддала йому чудотворну ікону Богоматері, подаровану грецьким митрополитом Неофітом. Церковна реліквія, перлина українського мистецтва - ікона Дорогобужської Божої матері (ХІІІ ст.) сьогодні знаходиться в Рівненському обласному краєзнавчому музеї.

Свято-Преображенська церква 1730 року

 Побудована у 1730 році у Тучині. Історична пам’ятка як зразок Волинської архітектури. А в основі самої Свято-Преображенської церкви тричастинний поділ на зруби. Що утворюють “корабель ” з віссю схід – захід. При тому кожний зруб ніби самостійна вертикаль, що закінчується восьмигранною головкою, яка нагадує шолом. Масштабне співвідношення двох нижніх ярусів ніби повторюється в розмірах двох верхніх. Таке співвідношення горизонталей і вертикалей, чотиригранників і восьмигранників являє собою цільну композицію, що відповідає по архітектурі дерев’яним церквам Волині ХVІІ- ХVІІІ століть.

Тучинський костел

Близько 1590 року при Миколі Семашку збудовано парафіяльний костьол святої Трійці й святого архангела Михаїла. Костьол  неодноразово горів. Хроніки свідчать, що перша пожежа сталася 1649 року в період визвольної війни 1648-1654 років.

Католицький костел найбільше був знищений в роки Другої світової війни. Загарбники цілились по вікнах, отож середина костелу була майже знищена. Але ця споруда була така міцна, що навіть артилерія не змогла знищити її. І дотепер костел стоїть на високому пагорбі мальовничого села.

Біля костелу знаходився цвинтар. Забезпечені поляки будували там склепи, а біля кожного склепу знаходилась  маленька сімейна капличка.

Поляки хотіли відновити костел, але представники радянської влади не дозволили цього зробити. Десять років тому експертна комісія дала заключення - костел відновленню не підлягає.

Свято-Михайлівська церква 

Була збудована у 1639 році. Михайлівська церква була споруджена коштом Адама Киселя, тодішнього власника Гощі. Михайлівська церква в Гощі незвичайна своєю багатовіконною архітектурою палацового типу. У XIX столітті храм перейшов до уніатів, потім був повернений православним. Кожен раз перебудовувався, але не втратив своїх виразних рис.

В оздобленні храму поєднуються елементи ренесансу та бароко. У ризниці Михайлівської церкви зберігається портрет фундаторки Регіни Соломирецької-Гойської. На аркуші паперу, який тримає жінка в старовинному головному уборі і темній одежі, написано “Prawo na klasztor i skoly w Hoszcy. Roku 1639”. Художню цінність має запрестольна ікона у вівтарі та декілька стародруків, серед яких книга “Мінеї” у 1761 році видана в Почаївській лаврі.

В 1857 році парафіяни звели дзвіницю. За свій довгий вік церква зазнала чимало ремонтів і перебудов, а от дзвіниця зберегла свій, майже, первинний вигляд, чим приваблює і сьогодні.

Ця кам’яна церква своєрідна, бо побудована за принципами, що характерні для дерев’яних храмів.  Витвір волинської архітектурної школи є рідкісною архітектурною конструкцією кам’яної культової споруди. Товщина стін сягає від 1,5 до 2,3 метрів. Сучасного вигляду набула після реконструкції 1888 року.

Садиба Валевських

Пам’ятка архітектури місцевого значення ХVІІІ століття. Садиба Валевських, яким належав маєток в Гощі, нагадує швейцарське шале. 

Вона розташована в чудовому старовинному парку, закладеному невідомим майстром садово-паркового мистецтва на початку XVII cтоліття. 

Стовбури деяких ясенів та каштанів сягають в діаметрі двометрової товщини. Зараз це пам'ятка природи республіканського значення.

Читайте також: "Тур вихідного дня на Рівненщині – Острожчина. ФОТО",  "Тур вихідного дня на Рівненщині – Дубенщина. ФОТО", "Тур вихідного дня – Костопільщина. ФОТО", "Тур вихідного дня - Радивилівщина. ФОТО", "Тур вихідного дня - Сарненщина"

 

Коментарі

Дякую за безкоштовний екскурс.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.