Рівне історичне-6: ексклюзивні фото головної вулиці - Сталіна, Леніна, Соборної

У сьогоднішній публікації циклу "Рівне історичне" фотографічна історія найбільш визначніших памяток історичного центру міста. Крізь віки - головна вулиця  Рівного У різні роки і епохи її називали Шосейною, Шосовою, Леніна, Сталіна та Соборною. Сайт "ВСЕ" разом з фотохудожником та видавцем Олександром Харватом продовжує знайомити вас з історією рідного міста.

Вул. Сталіна. Пам'ятник Й.Сталіну, фото 40-х pp. XX ст.

«Під час війни частину вулиці, де зараз стоїть театр, розбомбили, а потім її розчистили і зробили сквер, а в центрі його у 1945 р. поставили пам'ятник Сталіну. Скульптура була сірого кольору, вождь був одягнений у шинелю, стояв на повен зріст. Цей пам'ятник підірвали в новорічну ніч 1946 р. А вже до ранку на той постамент поставили другий пам'ятник Сталіну, який перевезли з будинку офіцерів. Та тільки той Сталін був уже без шинелі і бронзового кольору. Люди вранці побачили таке та й перешіптувалися, що Сталіна вночі роздягнули...»

(Із спогадів корінного рівнянина В.Кулія).

Вул. Шосейна. Вид зі сходу, фото поч. XX ст.

«Я ніколи не забуду Ровно - єврейське місто у смузі осілості. Воно було російським зі своєю безладною обширністю, широкими вулицями, наполовину вимощеними бруківкою, з вибоїнами на тротуарах, кривими дерев'яними будиночками, оздобленими різьбленою яскраво-зеленою обшивкою, і натовпами дрібного чиновництва в мундирах. Тут багато було візницьких прольоток на маленьких колесах, із важкою російською упряжжю... А все інше було єврейське...» ДжонРід, 1916р.

Вул. Соборна, фото 2008 р.

У кінці 50-х pp. XX ст. були побудовані три чотириповерхові будинки, які окреслили площу Театральну. Нині до них приєдналися сучасні будови 2007 p., надавши центральній вулиці більше динамічності й експресії.

Вул. Шосейна, фото поч. XX ст.

«Екскурсією в Рівне надзвичайно задоволений, - бачив масу і зібрав величезний матеріал. На кожному кроці шкодував, що зі мною не було фотографії...» Спогади, В.Вернадський, 1909 р.

Сквер і пам'ятник княгині Марії Рівненській (Несвицькій), фото 2008 р.

У дні святкування 15-ї річниці незалежності України в центрі міста відкрито пам'ятник княгині Марії Рівненській (Несвицькій), володарці міста, стараннями якої в кінці XV ст. Рівне здс Магдебурзьке право та статус міста і можливість самоуправління. За її часів у Х\/-Х\/І ст. Рівне переживає перший розквіт - тут будують замок, соборну церкву та інші споруди. Автори пам'ятника княгині Марії Несвицькій - скульптор В.Шолудько, архітектори М.Пасічник та М.Чабак.

Вул. Ленінська, фото кін. 60-х рр. XX ст.


Вул. Соборна, фото 2010 р.

Святкування Дня міста.

Вул. Сталіна, фото поч. 50-х рр. XX ст.

Славний спадок і пам'ять про себе залишив у Рівному аохітектор Б.Анлоєєв. У повоєнні роки за його проектами в місті були збудовані споруди, які стали окрасою міста. Будинок, зведений у 1948 році.

Вул. Соборна, фото 2011 р.

Будинки 50-х років минулого століття є свідченням архітектурного стилю тієї епохи, який називали «сталінським академічним історизмом». Нині ці ошатні будинки є окрасою центральної частини міста.

Вид на костел Святого Антонія, фото поч. XX ст.

Вул. Соборна. Вид із заходу, фото 2010 р.

965 р. через р.Устя та залізничну колію було споруджено шляхопровід, який значно поліпшив транспортний зв'язок між центральною частиною міста і його західними околицями. Автори  проекту шляхопроводу - інженер Д.Поляк, архітектор М.Граєвський. Військовий парад з нагоди Дня Перемоги.

Вул. Шосова. Вид на «Волю», фото поч. XX ст.

Невеличкий місточок, прокладений через р.Устя, з'єднував центральну частину Рівного з його західним передмістям (район мав давню історичну назву «Воля»). Готель власника Ройзмана з гучною назвою «Сан-Ремо» був одним із семи йому подібних закладів, що розміщувалися на вул. Шосовій.

Вул. Соборна, фото 2007 р.

Над річкою і залізничною колією збудували міст. І тепер на рівні даху колишнього готелю «Сан-Ремо» їздять автівки і тролейбуси.

«Волинські торги». Павільйон газети «Волинь», фото 30-х рр. XX ст.

У 30-і рр. XX ст. Рівне утверджується як головний центр торгівлі Волинського воєводства. Цьому сприяє влаштування щорічного великого регіонального ярмарку «Волинські торгів започаткованого у 1930 р. У міському парку зі сторони вул. З Травня споруджували галузеві павільйони, у яких представляли продукцію та передові технології краю.

Вул. Соборна. Головний корпус Національного університету водного господарства та природокористування, фото 2008 р.

У 1959 р. до Рівного з Києва перевели Київський інженерно-меліоративний інститут, який відтоді отримав назву Українського інституту інженерів водного господарства і став одним із найбільших навчальних закладів України. Статус університету цей ВНЗ здобув у 2002 р. Сьогодні в Рівному виросло університетське містечко з 15 навчальних корпусів, в яких навчається понад 11 тис. студентів.

Вул. Шосова, фото поч. XX ст.

«Якщо ви під'їжджаєте до містечка зі сходу, вам перш за все впадає в очі в'язниця, краща архітектурна прикраса міста. Саме ж місто розкинулось внизу, над сонними, запліснявілими ставками, й до нього доводиться спускатись по похилому шосе, загородженому традиційною «заставою». Ви у місті, хоча, очевидно, не помічаєте цього одразу...» Російський письменник В.Короленко.

Вул. Шосова, фото поч. XX ст.

Вул. Шосова починалася від вул. В'язничної - першої вулиці на східній околиці міста початку XX ст. Далі її перетинали вулиці Волосна, Бармацька, Директорська, Аптекарська, Замкова, Соборна, Базарна, Нижньо-ДворецькаДоварівська, Верхньо-Дворецька, Африканська, Новаковська, Дубенська, Американська, Казарменна.


Вул. Соборна, фото 2011 р.

 

Всі світлини та інформація для публікацій взята з книги Олександра Харвата: "РІВНЕ. НА МЕЖІ ТИСЯЧОЛІТЬ".  Альбом фотографій та історично-краєзнавчих нотаток про Рівне – створений для рівнян та гостей міста, краєзнавців, працівників культури, мистецтва, усіх небайдужих, кому цікава фотографія та історія Рівного.

 

Рівне історичне: унікальні історичні факти та фото міста

Рівне історичне-2: факти та унікальні фото центру міста

Рівне історичне-3: Свято-Воскресенський собор та Будинок одягу

Рівне історичне-4: Палац Любомирських, музей та парк "Лебединка"

Рівне історичне-5: ексклюзивні фото Театральної площі

 

Далі буде.....

 Альбом РІВНЕ. НА МЕЖІ ТИСЯЧОЛІТЬ" виданий за сприяння Рівненського обласного краєзнавчого музею (директор Олександр Булига), товариства колекціонерів «Антикваріат давнього міста» (президент Олександр Литвинчук) в рамках проекту Олександра Харвата «Обличчя Планети Земля». Видання друге, доповнене. Текст - Олександр Харват, Галина Данильчук.

Отримати повну друковану весію альбома можна у Олександра Харвата, запитуйте автора в Facebook.  

* Передрук статті та використання фото заборонені. Відповідно до закону "Про авторське право та суміжні права" у разі порушення прав авторів сума матеріального збитку відшкодованого у судовому порядку - від 10 тисяч гривень.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.