Пам'ятники Рівного: від УПА до княгині

У сучасному Рівному чимало пам'ятників, меморіалів та пам'ятних знаків. Більшість пам'ятників міста встановлені за доби незалежності України.

У місті, як у жодному іншому облцентрі, в тому числі і в Західній Україні, вшановані у вигляді погрудь і пам'ятників герої УПА та діячі визвольних змагань українців початку ХХ століття.

Місто по праву пишається першим у державі пам'ятником Симонові Петлюрі, монументом Климу Савуру (Дмитру Клячківському), високохудожніми пам'ятниками Тарасові Шевченку (1999) і Уласові Самчуку, відновленою Колоною Божої Матері (вперше встановлено 1750 року), оригінальним пам'ятником-ротондою княгині Рівненській.

колона Божої Матері (на вулиці 16 Липня)

Колона Божої Матері споруджена в місті місцевим населенням ще 1750 року у час лютування чуми, потому реставрована 1856 року (під час епідемії холери). Колону було зруйновано комуністичною владою на Великдень з 21 на 22 квітня 1952 року. Пам'ятник відновлений за сприяння міського голови Віктора Чайки і посвячена 25 серпня 2003 року з нагоди відзначення 720-річчя першої письмової згадки про Рівне. Автори — скульптор Володимир Стасюк та архітектор Леонід Закревський.

Воїнів радянської армії (біля центрального входу до парку Шевченка)

Братська могила радянських воїнів та партизанів, загиблих у Другу Світову війну впорядкована в 1948 році.

пам'ятник радянським воїнам і партизанам (площа Перемоги)

Пам'ятник ще має другу назву - "Визволителі". Відкрили його 2 лютого 1972 року.

Жертвам Чорнобильської катастрофи (перехрестя Івана Мазепи-Симона Петлюри)

Пам'ятний знак Жертвам Чорнобильської катастрофи було споруджено 2001 року. Автор — архітектор Леонід Закревський.

Гулі Корольовій, по вулиці вул. Чорновола, 45 (біля корпусу НУВГП)

Пам'ятник Гулі Корольовій - учасниці Великої Вітчизняної війни, яка загинула у 1942 році у бою з фашистами. Автори - архітектор В. Ситников, скульптор М. Йорш. Відкрито у листопаді 1977 року. Реконструйовано у 1984 році.

пам'ятний знак-меморіал загиблим у локальних війнах(афганцям), біля Молодіжного парку

Пам'ятний знак загиблим у локальних війнах (воїнам-афганцям) з'явився в місті 1999 року. Автори — скульптори Микола Сівак у співавторстві з Володимиром Пєтуховим і архітектори Віктор Бичківський та Олександр Ткачук.

княгині Марії Рівненській (Несвіцькій), на вулиці Соборній

Пам'ятник Марії Несвицькій виготовлено з білого мармуру, глибу якого привезли з Челябінська. За задумом авторів, наша славетна землячка постала перед рівнянами чистою, сяючою, як Княгиня Ольга в столиці. Вартість мармуру — 36 тисяч гривень (придбати допомогли спонсори). Як твердить автор пам'ятника Володимир Шолудько, до нас не дійшло жодне зображення Марії Несвицької, натомість, зберігся графічний портрет княгині Радивилівської, тож вона стала прототипом обличчя патронеси Рівного. Рукописний згорток в руках княгині символізує Магдебурзьку грамоту.

Пам'ятник жертвам фашизму (вулиця Біла)

Пам'ятник жертвам фашизму відкрито 20 січня 1968 року. Автори - скульптори Б. Ричков та О. Пироженко.

Симону Петлюрі 

Пам'ятник-погруддя державному і політичному діячеві, публіцисту, літературному і театральному критику, організатору українських Збройних сил Симонові Петлюріурочисто відкрили 2001 року. Автори пам'ятника — скульптори Петро Подолець, Володимир Шолудько, Володимир Стасюк та архітектор Т. Мельничук. Рівне стало першим містом в Україні, де встановлено пам'ятник Симонові Петлюрі.

Климу Савуру (на вулиці Соборній, 16)

Пам'ятник полковнику УПА, Командиру УПА-Північ Климу Савуру (Дмитру Клячківському) було урочисто відкрито 2002 року. Автори пам'ятника — скульптор Володимир Шолудько та архітектори Т. Мельничук і Віктор Ковальчук.

Уласу Самчуку (біля Рівненського академічного українського муздрамтеатру)

Пам'ятник українському письменнику Уласу Самчукові було відкрито на честь 100-ліття від його народження у 2005 році. Автори пам'ятника — скульптор Володимир Шолудько і архітектор Віктор Ковальчук.

Меморіал чехословацьким воякам, загиблим у Рівному під час Другої Світової війни

Пам'ятний знак-меморіал Чехословацьким воякам, загиблим у Рівному під час Другої Світової війни, відкрито 2007 році на розі вулиць Соборної та Дубенської.

Тарасові Шевченку (у парку Шевченка)

Погруддя великого українського поета і мислителя Тараса Шевченка було відкрито у 1939 році. Реконструйовано його згідно з рішенням міської ради від 4 липня 1963 року у зв'язку із 150-річчям від дня народження поета. Автори реконструкції — скульптор Г. Шульман та архітектор В. Герасименко.

пам'ятник загиблим за Україну (майдан Магдебурзького Права, Соборна, 12)

На місці невеликого парку були поховання жертв тоталітаризму різних періодів. За часів комуністичного режиму територія була розчищена і споруджено будинок міської адміністрації. Перед ним встановили пам'ятник радянському агенту державної безпеки - Н. Кузнєцову. З отриманням незалежності України пам'ятник перенесений на інший меморіал, а на цьому постаменті 17 травня 1994 р освячений пам'ятник “Загиблим за Україну”. Автори - скульптор Василь Джабраїлов, архітектор Леонід Закревський.

Пам'ятник Тарасові Шевченку було урочисто відкрито 1999 року. Автори пам'ятника — скульптори Петро Подолець, Володимир Стасюк під керівництвом львівського професора Еммануїла Миська.

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.