На Рівненщині стріляли і молились над могилами повстанців

«Українська культура і патріотизм найкраще розвиваються тоді, коли є загроза. Так історично склалось». Приблизно такі слова були сказані Олексієм Губановим навесті 2010 року. Тоді його буквально щойно призначили заступником голови Рівненської облдержадміністрації. І ми разом повертались третього дня Пасхи з вшанування героїв гурбенського бою у Здолбунівському районі. Чомусь саме ті слова Губанова мені згадались на Гурбах цьогоріч.

Відразу хочу відмітити: такої кількості людей на Гурбах я не бачив за весь час протягом семи років. Вперше мені довелось приїхати до пантеону полеглих повстанців біля Гурбенського чоловічого монастиря навесні 2007 року. Але про все попорядку…

Погода цього дня була напрочуд гарна: сонце, трохи вітру і святковий настрій. Те що цього річ на Гурбах буде багато людей, стало зрозуміло відразу проїхавши поворот на Мізоч. Машини, у напрямку урочища Гурби рухались постійним потоком. Дорога там звивиста, майже постійно з горба. Тут краще бути дуже уважним і не тиснути зайвий раз на педаль газу. Це якщо знаєш особливості дороги…

В одному місці, дорога йде круто вниз і повертає майже на 90 градусів. Саме на цьому повороті на узбіччя «вилетів» білий «Ланос». Водій і пасажири відбулись легким переляком, а авто – кількома подряпинами. Однак машина міцно засіла в придорожній канаві.

Буквально за хвилину на тому ж узбіччі вишикувалась колона майже з десятка різних авто: від «Жигуля» до «Лендкрузера». З останнього вийшов директор заводу «Рівень», депутат Рівнеради Мар’ян Года. «Та нахєра нам трос, зараз на руках винесемо його з канави. Скільки він там важить» - весело констатував депутат-бізнесмен. І як був, в  костюмі та при краватці пішов до застряглого «Ланоса». Водій був видно недосвічений і трохи переляканий. Що й не дивно після «польоту» в кювет. Його усунули від процессу, за кермо  сів якийсь чоловік у вишиванці. Три хвилини і авто, як ні в чому небувало знову стояло на дорозі. А всі хто ззупинився розз'їхались так само швидко, як і зупинились. «Це Україна – дєтка» - пожартував якийсь хлопчина, сідаючи в авто до своєї молодої супутниці.

Доїхали до повороту на Гурбенський монастир. Авто довелось паркувати за кілька кілометрів від самого місця події. По перше працівники ДАІ у парадній формі, пропускали лише організатові чи безпосередній учасників заходу. А всім іншим, на диво ввічливо пояснювали, що «проїзд закритий – паркуйтесь тут».

Кілька кілометрів пішки і ми на Губах. Біля пантенону загиблим повстанцям якраз йшов молебень. Довкола – кілька тисяч людей. Що відразу кинулось у вічі, так це відсутність партійної символіки.

У минулі роки часто домовлялись не розгортати тут партійні прапори і самі ж постійно ігнорували домовленість. Через це виникали конфлікти. Цьогоріч прапорів не було, але самих політиків виистачало. Так само як вистачало тут й відомих на Рівненщині людей: журналістів, артистів, бізнесменів та різного роду громадських діячів.

Та найбільше було молоді і простих людей, які приїхалии вшанувати пам'ять героїв-повстанців, які воювали за незалежність України. Сааме присутність великої кількості молоді радувала найбільше. Тут були й дітвора у формі «Пласту».

А в черзі до музею-криївки чемно стояли курсанти військового ліцею. Зрештою на чому ж виховувати майбтніх україїнських офіцерів, як не на героїзмі тих, хто воював за Україну.

За рік багато чого змінилось на Гурбах.

На самому пантеоні, де захоронені рештки загиблих повстанців, з'явились надгробки. А на горбі – фундамент майбутньої церкви. Настоятель монастиря отець Нифонт, каже що в наступному році храм має бути збудований. Він в минулому будівельник і мабуть знає про що говорить. Більшість збудованого на Гурбах – справа його рук чий ого участі.

Тут же на пантеоні, біля стели Божої Матері сиділо кілька ветеранів УПА. Тоді, в 1944 році їм було по 15-20 років. Тоді їм пощастило вирватись, перемогти і вижити, але час бере своє і з кожним роком їх стає все менше…

Чи не найбільше, присутні очікували на реконструкцію бою між відділами УПА та військами НКВС. Це дійство проходить вже втретє за підтримки депутати Рівненської облради Вікттора Кривуна та за участі істориків-реконструкторів. Хтось, побачивши людей у формі солдатів НКВС, пожартував: "А за цих "зелених чоловічків" теж дадуть по 10 тисяч доларів?".

Цьогоріч відтворення бою відбувалось з використанням не лише зброї тих часів, а й техніки.

Легенда бою була максимально наближена до подій, які відбувались у цих лісах сімдесят років тому. Тоді тут були оточені 30 тисячним угрупуванням військ НКВС і Червоної армії, п'яти тисячнне з'єднання УПА.

Відділ УПА обстрілює загін НКВС. Після чого займає позиції для оборони, розуміючи, що до вогора прибуде підкріпллення.

Після кількох невдалих атак, загони НКВС викликають артилерійське підкріплення. Позиції повстанців  обстрілюються з гармат. Однак і це не ламає опір вояків УПА: у відповідь на артилерійський вогонь, повтсанці відповідають залпами мінометів.

Війська НКВС і Червоної армії беруть в оточення повстанців та використовуючи бронетехніку знову йдуть у наступ. Повстанці, розуміюючи складність ситуації, збирають сили і вириваються з ворожого оточення…

Несправжній бій закінчився без жертв. Єдиною прикрістю реконструкції стала дівчина-повстанець, яка знепритомніла, але медики нащастя були поруч і швидко надали допомогу. Війна, все таки - не жіноча справа. 

Діти біжать на поле бою фотографуватись з солдатами, зброєю і технікою. Хлопчаки у якості трофеїв вишукують відстріляні гільзи, а в повітрі, замість аромату весняних анемонів висить важкий запах пороху.

По закінченні реконструкції – розпочався концерт. Біля польової кухні черга бажаючих скуштувати солдацької каші. Навколо в лісі – купа компаній, які «поминали» загиблих повстанців. Звістно можна критикувати нашу теперішню державу і те як ми поминаємо своїх героїв. Але на мій суб'єктивний погляд, ті хлопці, які 70 років тому йшли в бій на Гурбах, мріяли бодай отримати можливість створити державу. І тепер  вона в нас є. Недобудована, не така як нам хотілось би і знову під загрозою.

Ми не мали своєї держави довгі десятиліття і вже абулии як її розбудовувати. Але ми навчимось, згадаємо і поступово збудуємо. У нас вийде. Потрібно вірити і будувати. Так само, як отець Нифонт вірить і будує церкву на місці гурбенського бою.

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.