Патріарх рівненського футболу - Леонід Молчановський

В історії рівненського футболу були перемоги навіть над київським «Динамо», «Шахтарем» і «Металістом», а все завдяки Леонідові Серафимовичу Молчановському, видатному футболістові, тренеру і спортивному педагогові.

Я знав його як тренера дитячо-юнацької спортивної школи ще з п’ятдесятих років минулого століття. Він тоді вже починав готувати з малих рівненських хлопчаків справжніх футболістів.

Пригадую, із дітлахами, сусідами по вулиці Шкільній, ми завжди бавилися коло руїн палацу князів Любомирських. Коли на рівненському стадіоні мав розпочатися футбол, то бігли мерщій туди. Дорослі, як правило, йшли до трибун через величезну дерев’яну браму-арку. Зліва і справа від неї були розташовані квиткові каси та адміністративні приміщення. Окрім двох трибун, розташованих біля річки, стадіон тоді мав кілька рядів лавок, збитих зі струганих дощок. Усе це оточував дерев’яний паркан заввишки понад два метри. Але для нас, дітей та підлітків, ці огорожі не здавались особливою перешкодою, коли дуже кортіло побачити офіційну гру з участю нашої команди «Колгоспник».

Поміж трибунами стояли роздягальня і душова. Воду для душової та для поливу футбольного поля подавали насосом просто з Усті. Розмітку поля й бігових доріжок за допомогою спеціального пристрою-візочка з меленою крейдою завжди робив один із найвідданіших вболівальників «Колгоспника» Пшеничний, а тренер та футболісти ніколи не забували подякувати йому за це.

Ми, діти, годинами могли дивитися матчі рівненських футбольних аматорів. Найбільше виділявся серед них найстарший. Гравець був середнього зросту та відрізнявся справді видатною технікою володіння м’ячем, великою витривалістю і швидкістю на полі. Так, це був Леонід Молчановський. Як мені стало відомо пізніше від Олександра Голендера та від Валерія Брюханського, як гравець, Молчановський прославився ще в довоєнному Дубні. Він спромагався одночасно захищати кольори двох польських команд – «Сокола» з Дубна та ПКС (Поліційний клуб спортивний) з Луцька. Яким то треба було бути фанатиком футболу, щоб протягом декількох літ на велосипеді їздити за півсотні кілометрів з Дубна до Луцька на тренування. Леонід Серафимович робив це постійно, коли у тридцяті роки грав за луцьку команду. Про це свідчать спогади і фотографії з родинного архіву.

Перед матчем. Молчановський 6-й зліва. 1950-ті роки.

У 1937 році Молчановський потрапив ще й до робітничої збірної Польщі і відзначився небаченою результативністю в її матчах. Казали, що протягом 1937 року Леонід Молчановський забив у різних іграх понад 400 голів.
У 1941-му його запросили з дубенського «Сокола» зіграти в матчі «Спартак» (Ровно) – «Динамо» (Київ). Гра закінчилася з почесним для рівнян нічийним рахунком 3:3. Молчановський забив тоді гол і зробив гольову подачу. Пізніше, згадуючи видатну гру Молчановського, його завжди порівнювали зі славетним бразильцем Пеле.

У п’ятдесяті роки для команди «Колгоспник» Молчановський пле­кав гравців з рівненських підлітків і дітлахів. Він, як то кажуть, і днював, і ночував зі своєю командою, як рідний батько підтримував кожного вихованця. І так – понад три десятки літ. Не забуду ніколи, як тягнулися до нього діти і юнаки. Леонід Серафимович ніколи не підвищував на них голос, не принижував їхню гідність.

За часів Молчановського стадіон кілька разів перебудовували. У 1958 році солдати Рівненського гарнізону спорудили навколо поля дерев’яні трибуни у формі кола, у 1970-му звели нинішній, цегляний стадіон на 25 тисяч місць зі спортивними залами й роздягальнями під трибунами.

Не мінявся лише, хіба що поволі старів легендарний тренер. Серед запеклих уболівальників «Колгоспника» було чимало фронтовиків – Капустін, Крот, Алєксєєв, Клименко. Молчановський їх дуже поважав. Ветерани після матчів зазвичай довго «кучкувалися» біля величезної турнірної таблиці українських команд класу «Б», яка завжди стояла біля входу в стадіон. До них, уже з гуртожитку футбольної команди «Колгоспник» (гуртожиток стояв на тому місці, де нині дев’ятиповерхівка ЦНТІ), тополевою алеєю, вимощеною бруківкою ще за часів Польщі, завжди приходив втомлений, але усміхнений тренер. Тиснув усім руки і традиційно промовляв: «Спасибі, мої дорогі уболівальники, за таку потрібну підтримку моїх підопічних. Вони, обіцяю вам, будуть грати на повних парах».

І дійсно, завжди так було. Хоча й приїжджали на матчі до нас набагато вищі за класом команди, приміром київське, тбіліське та мінське «Динамо», кутаїське «Торпедо» з воротарем-кішкою Рамазом Урушадзе, гравці «Колгоспника» грали з ними на рівненському стадіоні практично нарівні.

Не тисяча й не дві дітей пройшли не тільки через школу, а й через душу і серце Леоніда Молчановського. Завжди витриманий, розсудливий, тренер давав їм мудрі поради не тільки у спорті, а й щодо різних життєвих ситуацій.

Щирості, чуйності, тепла і доброти в Молчановського вистачало на кожного. Коли ми зустрічалися з ним десь у місті, то він завжди розпитував мене буквально про все, цікавився і справами, й подробицями з особистого і сімейного життя. І це в той час, коли на ньому вже було аж через край відповідальності й обов’язків. Без сумніву, що всі найкращі людські та християнські риси Леонід Серафимович успадкував від свого батька, священика Свято-Іллінської церкви, що в Дубні, Серафима Івановича Молчановського (1878 – 1945).


Молчановський атакує. 1950-ті роки.
Леонід Молчановський пишався своїми вихованцями, успішними іменитими футболістами, такими як Іван Маркевич, Тібор Попович, Євген Снітко (вони потім захищали кольори київського «Динамо» на першості Радянського Союзу), Тарас Примак, Володимир Тодоров (грав за харківський «Авангард» – нинішній клуб «Металіст»). А уявіть собі, як він радів, коли трибуни рівненського стадіону оваціями та захопленими вигуками зустрічали його вихованців Сосьонкіна, Хмеля, Денисюка, Тимохіна, Шупровича, Таїнкіна, Кочерця, Михайлова чи чотирьох братів Биків: Стаха, Анатолія, Богдана й Віктора.

Футбол вимагав і забирав у Леоніда Серафимовича майже всі сили і час. Але рівняни знали, що прославлений тренер був для своєї родини добрим, чуйним чоловіком та батьком. Його дружину Анечку і дочок Ірину та Серафиму часто можна було побачити на стадіоні.

Легендарний тренер, за спогадами доньки Ірини, не раз мав можливість поїхати працювати за кордон. Його запрошували, наприклад, до Англії. Однак земля, де народився, виріс, створив сім’ю, знайшов своє місце в житті і покликання в любимому футболі, була для Леоніда Серафимовича найдорожчою.

На схилі літ здоров’я стало підводити тренера. Далася взнаки і війна, під час якої він мало не помер від тифу. Однак Молчановський дочекався зіркового часу, коли вирощена ним рівненська команда на початку дев’яностих вийшла до Прем’єр-ліги і кілька років демонструвала всій країні цікавий наступальний футбол. Адже були в історії рівненського футболу – багато хто ще пам’ятає – чудові моменти, коли рівняни здолали донецький «Шахтар», забили чотири «сухі» м’ячі у ворота харківського «Металіста», розійшлася миром з дніпропетровським «Дніпром».

Нещодавно в актовій залі Рівненського обласного крає­знавчого музею шанувальники футболу та історики збиралися, аби відзначити столітній ювілей Леоніда Молчановського. Директор музею Олександр Булига, завідувачка відділу виставок Галина Данильчук, десятки тих, хто був знайомий із легендарним тренером, та тих, хто знає про нього з розповідей і книжок, згадували про відомі й невідомі сторінки його життя. Час зберіг численні фото рівненського футболіста і тренера та команд, у яких він грав чи які навчав у різні роки вмінню перемагати на полі. Не менш цікавими здалися й газетні вирізки про славного спортсмена і тренера, а ще його численні грамоти, нагороди, особисті щоденники.

Зворушливими теплими спогадами про людину з великої літери ділилися вихованці Молчановського: Петро Григорович, Євген Гербольд, Володимир Поліщук, Володимир Попельницький, Віталій Марчук, колишній директор рівненського стадіону «Авангард» Володимир Антонюк, уболівальники рівненської команди, онука Серафима Молчановського і двоюрідна сестра тренера Галина Олександрівна Салієнко.

Багатьом учасникам ювілейного зібрання сподобалась ідея встановити біля стадіону «Авангард» пам’ятник Леонідові Молчановському, а на вході до трибун – меморіальну дошку, яка нагадуватиме про нашого золотого футбольного самородка, тренера, яким має пишатися Рівне. Я б написав на ній такі слова:

«Тут, на рівненському стадіоні «Авангард», у 1950 – 1970-х роках тренував футболістів – дітей та дорослих, легендарний гравець і славетний тренер, солдат-фронтовик Леонід Серафимович Молчановський (1913 – 1995). Вічна йому пам’ять!»

Чеслав ХИТРИЙ, "7 днів"
Фото з архіву родини Молчановських

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.