Як на Рівненщину прийшла війна

Сто років тому, з початком Першої світової війни, фактично перестав існувати міждержавний кордон між Бродами і Радивиловом (тоді Радзивиловом), а точніше – між Австро-Угорською монархією і Російською імперією.

Власне, бойові дії розпочалися 28 липня 1914 року, – австрійські і німецькі правлячі кола вирішили використати як привід для початку війни вбивство 28 червня австрійського ерцгерцога Франца Фердінанда сербським студентом. На початку серпня 1914 року австро-угорці, ведучи наступ від Бродів, відтіснили 18-у Волинську прикордонну бригаду і 12-й Донський козачий полк, розквартировані в Радивилові, й вступили в місто. Цікавий факт: з обох воюючих сторін були солдати й офіцери – українці. Про кордон біля Радивилова, що протримався з 1795 року, і про його особливості залишили спогади письменники Оноре де Бальзак, Шолом Алейхем, мандрівники. Але недарма в народі кажуть, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути. 
 
Тож неоціненне значення мають фотознімки кінця ХІХ – початку ХХ століття. Вони, як правило, були зроблені фотографами зі сторони Бродів – там фотосправа виявилася більш розвиненою, випускалися поштові картки з видами Бродів, потрапив на них і вид кордону. З видами Радивилова незадовго до війни теж випустили набір карток (більше десятка), але кордон у поле зацікавлення фотографа, наскільки тепер відомо, не потрапив.


 
Знімки, деякі з них розфарбовані, дають уявлення не тільки про облаштування смуги перетину кордону, але й про вигляд прикордонних чиновників та членів їхніх родин. Окремі сюжети повторюються (для дещо іншого представлення) або ж відрізняються дуже незначними деталями.

Приблизно таким був кордонний перехід у Радивилові та селі Митниці (нині Радивилівського району).

З 1873 року між Радивиловом і Бродами було не тільки гужове сполучення, але й залізничне. Таким був вокзал у Бродах до війни і таким став після бойових дій.

Це не Радивилів, але дуже схоже, бо і в Радивилові вокзал був 2-поверховий.

На цій картці є і фото будинку експорту російського чаю в Бродах.

У такі Броди потрапляли до 1914 року з "російського" Радивилова.

Підготував публікацію Володимир ЯЩУК, краєзнавець для "Радивилів.нет".

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.