Рівненські "прив’язки" Володимира Короленка

Володимир Короленко письменник, журналіст, публіцист, революціонер

Сьогодні  день народження Володимира Короленка. Письменнику виповнилося би 161 рік. Сайт "ВСЕ" вирішив згадати про два факти його біографії, які, можливо, будуть справжнім відкриттям для переважної більшості рівнян.

Короленко має безпосереднє відношення до Рівного. І це не просто вулиця і площа його імені. Утім, це стане зрозуміло трохи згодом.

Як філолог, я сприймаю Короленка через призму його письменницької діяльності. Хоча він, як і більшість представників інтелігенції того часу, був різнобічною особою: і журналістом, і публіцистом, і революціонером, і громадським діячем.

Отож, коли я хочу "поумнічать", то завжди запитую у своїх візаві, чи знають вони по батькові письменника. Реакція багатьох схожа з Вашою нинішньою. (Не поспішайте дивитися у Вікіпедію, я пізніше розповім).

Сам я запам’ятав тому, що так склалися обставини: виріс я у Житомирі, де 27 липня і народився письменник. Мої батьки і досі живуть у спальному районі міста, який у народі називають кожен по-своєму: Малікова, Хмільники, Бульвар Польський. Житлові багатоповерхівки "обгортає" глибокий яр, на одному боці якого є кладовище, котре люди називають Польським. Це давній некрополь міста, є поховання іще 18 сторіччя (а може й ще давніші – не пам’ятаю). Чи треба казати, що ми дітьми час від часу заглядали на те кладовище? Бо ж так цікаво було: склепи, руїни каплиці, підземні склепіння…

Якщо вийти від Польського кладовища і пройти пару кілометрів вулицею Короленка до одноіменної площі, то можна прийти до будинку, де і народився Володимир. Одноповерхівка дещо захована серед "хрущовок" (через площу біля школи №6, яка, як розумієте, названа на честь Короленка, розміщено погруддя письменника). Тепер тут музей. Нас водили до нього іще у молодших класах школи. Тоді мене вразила інсталяція "Діти підземелля", за назвою одного, певно, з найвідоміших творів Короленка. Вона зроблена таким чином, що й дивишся на ляльок хлопчика і дівчинки ніби у справжньому склепі.

Я недаремно розповів вам про Польське кладовище. Бо думаю, що саме воно наштовхнуло письменника на сюжет.

Дитячі музейні спогади мені захотілося оновити у 2013 році. Було приємно побачити частину експозиції, присвячену рівненському періоду життя Короленка. Коли батька, який був житомирським суддею, перевели до Рівного, Володимир продовжив навчання у Рівненській гімназії (реальному училищі). Вона тоді розміщувалася у будівлі, що зараз займає обласний краєзнавчий музей. До речі, у моєму житті є ще одна "прив’язка" до Короленка: головний корпус Житомирського державного університету імені Івана Франка, який я завершив, раніше був гімназією, у якій розпочав навчання майбутній письменник.

У Рівному також є ще одна "прив’язка". На кладовищі "Грабник", що поруч із Покровським собором, є дві могили родичів Короленка. За церквою похований його батько – Галактіон Панасович (я таки витримав інтригу, тепер ви знаєте). А поруч із ним лежить донька, а також сестра Володимира – Олександра Галактіонівна, яка прожила лише рік і 10 місяців. Сам письменник похований у Полтаві.

могили батька і сестри Володимира Галактіоновича Короленко у Рівному на кладовищі Грабник

світлини автора

Сподіваюся, я зацікавив вас відкрити Вікіпедію і прочитати більше про Володимира Галактіоновича, поїхати за 190 км і побувати у будинку-музеї, сходити на "Грабник". Особисто мені захотілося почитати його твори, більшість із яких навіяні враженнями про дитинство, і пошукати прямі й непрямі згадки про такі знайомі мені Житомир і Рівне.

Володимир Короленко у Рівне
Володимир Короленко у Рівне

Ключові слова: 

Коментарі

Та решту можна в Інтернет почитати-дослідити... хоча подумаю над тим, щоб докладніше про рівненський період розповісти

Так мало, а ще?

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.