У Рівному на ярмарку: танці під пальмами та краєвиди з висоти морського маяка

Без малого сто років тому на території сучасного Парку імені Тараса Шевченка рівняни смакували пудові кавуни, вирощені місцевими аграріями, милувалися Рівним з височини морського маяка, слухали джаз з Європи та стрибали з парашутної вишки.

Торгівля з давніх-давен була головним заняттям рівнян і основним видом заробітку. Підтвердження цьому можна зустріти мало не на кожному кроці. Утім, справжньої слави торгової столиці Східної Європи Рівне зажило в 30-ті роки минулого століття. Дев'ять років поспіль – з 1930-го по 1938-й – вирували у Рівному Великі Торги Волинські, на які з'їжджалися ярмаркувати не лише з Волині та Польщі, а й з інших європейських країн. Втілюючи задум старости Рівненського Станіслава Богуславського, рішенням громадських зборів від 27 березня 1930 року було ухвалено створити в місті виставку ремесел та промисловості. Аби себе показати, і на інший торговий та майстровий люд подивитися.

Князівська “Гірка” стала місцем для ярмаркування

Уже після перших торгів, які відбулися з 31 серпня по 7 вересня 1930 року у торговому кварталі міста, Рівне стали називати торговою столицею не лише Волині, а й східних окраїн Польщі. Відтак, у 1931 році було створено товариство з обмеженою відповідальністю "Торги Рівненські", які отримали статус щорічних. Уже тоді стало зрозуміло, що території торгового кварталу міста замало для їх проведення. Тому магістрат звернувся до власника Рівного князя Любомирського з проханням дозволити проводити ярмарок на території його садиби на "Гірці" (сучасний Парк імені Шевченка). Так Торги переїхали до князівського фільварку, і в розпорядженні організаторів опинилося аж сім гектарів площі.

Головний павільйон Торгів, що розташовувався приблизно на місці, де нині головний корпус "водника"

Князівський маєток був мальовничою місциною, що безперечно додало популярності Торгам. Межі садиби були там, де нині проходить каскад фонтанів у парку. Старі кремезні дерева, ошатні квітники, красива будівля палацу (нині у її залишках розміщується дирекція об'єднання парків), а навколо – спеціально зведені павільйони. Перші з них були стилізовані під українські хати, криті соломою. Згодом це вже були споруди оригінальної архітектури. Головний вхід на ярмарок (він був там, де нині вхід до парку біля "водника") вінчала тріумфальна арка, до нього вів довгий ряд високих мачт. Головний виставковий павільйон знаходився приблизно на місці, де нині розташований головний корпус НУВГП.

Фонтан  павільйон рибної промисловості

Професіоналізму й принциповості організаторів ярмарку, зокрема у сфері контролю за дотриманням правил торгівлі та будівництва, могли б повчитися й нинішні посадовці. Так, з метою планового розміщення павільйонів, до кожної заявки керівництво торгів вимагало додати ескіз будівлі з розмірами. Змінювати зовнішній вигляд павільйону можна було лише узгодивши з генеральним планом та керівництвом торгів. Охочі побудувати власні павільйони повинні були брати дозвіл у відділі будівництва магістрату й заручатися згодою керуючого органу торгів. Жодні експонати чи їх частини не могли бути виставлені за межами відведеного для них місця. Рекламні та фірмові написи також затверджували у керівництва торгами.

Пудові кавуни з Шубкова шокували гостей

Що ж можна було побачити на Волинських Торгах? Як свідчать, тогочасні газети, місцеві виробники не посоромили краю. Наприклад, територію навколо павільйонів видобувних підприємств з Янової Долини та Клесова було вимощено їхньою ж продукцією – базальтовою та гранітною бруківкою. Користувалися попитом кераміка з місцевого матеріалу, тканини з поліського льону, гаптований одяг, вишивки, дублена шкіра, кожухи.

Павільйон Рівненського пивзаводу "Бергшльос"

У 30-ті роки минулого століття Рівненщина мала добре розвинену пивоварну промисловість. Неабиякою популярністю у відвідувачів користувався павільйон рівненського пивзаводу "Бергшльос". Садівники та городники вразили відвідувачів з Європи екзотичними для нашого краю овочами та фруктами. Зокрема, виноградом і персиками з Гощі, родзинками зі Здовбиці, пудовими кавунами з Шубкова. А ще поліський мед, мармелад, соки, насіннєвий матеріал, домашня живність. За високу якість товарів учасників нагороджували золотими, срібними та бронзовими медалями. Зокрема, удостоївся нагороди й тодішній власник Рівного Губерт Любомирський за породу коней.

Одна з найбільших і найгарніших споруд ярмарку павільйон Кременецького ліцею

Учасники ярмарку могли виміняти на свої вироби дефіцитні товари. Наприклад, тенісні ракетки спортсмени отримували в обмін на лижі. Можна було також придбати сільськогосподарські авто, добрива, мотоцикли і велосипеди, фармацевтичну продукцію, фото- і радіоапарати, книжки тощо.

Павільйон Поліський у ньому представлені були місцеві вироби

Дедалі зростаюча популярність Торгів потребувала нових павільйонів, на будівництво яких винаймали робітників, що, у свою чергу, сприяло зменшенню рівня безробіття у краї. Про ярмарок у Рівному щороку дізнавалися дедалі більше мешканців Східної Європи. А відвідавши його, декотрі з них залишалися на Рівненщині й відкривали власну справу.

Павільйон Здолбунівський з виробами місцевої промисловості

Для заохочення до відвідування ярмарку діяли знижки на послуги залізниці, на проживання у міських готелях та для винаймачів квартир. Для зручності поруч з головним входом на ярмарок було облаштовано зупинку міських автобусів.  

Побачити Рівне з височини морського маяка

Для розташування виставкових павільйонів було виділено ділянку на території парку Любомирських, що прилягала до південної сторони тогочасної головної вулиці міста – 3-го Мая (сучасна Соборна). Саме тут виросло торгове містечко оригінальної архітектури. Згодом магістрат додатково виділив ділянку площею 3,5 гектара, що прилягала до уже зайнятої Торгами, і розташовувалася у східному напрямку вздовж вулиці 3-го Мая (вище сучасного корпусу "водника" і житлових будинків).

Павільйон Ліги протиповітряної оборони Польщі

Дві ділянки – паркову і нову – поєднали між собою мостом, зведеним над тодішньою вулицею Стрілецькою (пролягала перпендикулярно до вулиці 3-го Мая, приблизно по межі нинішнього входу до парку від кафе "Парк", кафе "Домінус" і вище в бік вулиці Соборної). На цій новій ділянці було облаштовано майданчик для селянських возів, з яких торгували свійською худобою, кіньми. На ній же, вздовж вулиці 3-го Мая облаштували "Веселе містечко" – майданчик з каруселями та гойдалками (у сучасному парку – це приблизно там, де футбольне поле за рестораном "Ліон"). Утім, спроектувати розташування об’єктів на теперішню територію парку складно, оскільки під час кількаразових реконструкцій планування паркових алей і зон змінилося.

Маяк павільйон Морської і Колоніальної Ліги, розташований на найвищому місці ярмарку

Серед виставкових павільйонів особливо вирізнялися декілька. Павільйон №7 Тютюнової монополії – найбільший з-поміж усіх та єдиний, на відміну від інших, дерев'яних, зроблений з клінкерної цегли і оздоблений нікельованими деталями. У 1935 році на найвищій точці місцевості нової ділянки (приблизно за старими тенісними кортами) було зведено павільйон Морської і Колоніальної Ліги. Це була кругла 15-метрова споруда у вигляді морського маяка з прожекторами і оглядовим майданчиком на верхівці. З нього за символічну плату охочі могли помилуватися чудовою панорамою міста.

Прообраз майбутнього міського парку

Волинські Торги відвідували не лише у справах комерційних. Парк на "Гірці" завдяки їм став улюбленим місцем відпочинку рівнян та гостей міста. До їхніх послуг було містечко атракціонів з парашутною вишкою, ресторани та кінозал, кав'ярні, вар'єте, танцмайданчик "У тіні пальм". До речі, його оточували справжні височенні пальми, висаджені у великі дерев'яні діжки. Пізніше, уже в радянські часи, той майданчик пристосували під літній дерев’яний ресторан з пальмою у центрі зали, для верхівки якої був спеціальний отвір у даху. Чимало рівнян старшого віку пам’ятають цей затишний ресторанчик, який розташовувався зліва угору по алеї, що веде від більярдного залу у бік тенісних кортів. Розібрали його наприкінці 60-х. Досі на місці входу у ресторан збереглися сходи. На сцені літнього театру, який працював щоденно з 19-ї до 24-ї години, гастролювали театральні трупи, грав джаз-оркестр. Ярмарок став ще й осередком проведення етнографічних свят. Як свідчать публікації тогочасних газет, у святі обжинок у 1934 році взяли участь 15 тисяч мешканців Волині.

Танцмайданчик "У тіні пальм"

Щоб не осоромитися перед гостями з Європи, влада міста неабияк переймалася благоустроєм території Торгів. У 1937 році для забезпечення належного санітарного стану у павільйонах і навколо них у парковій частині Торгів було прокладено водогін та електрифіковано територію.

Дев'ятий ярмарок 1938-го року зібрав у Рівному рекордну кількість учасників – 294. До Десятого, ювілейного, що мав відбутися у 1939-у, у Рівному готувалися, як ніколи. Магістрат планував влаштувати грандіозне свято,  передбачивши кошти з міського бюджету. Однак відбутися Торгам не судилося. У розпал підготовки, 17 вересня, до міста увійшли війська Червоної Армії. Цей день змінив історію Рівного і назавжди закрив його славну сторінку – Великі Торги Волинські.

Читайте також: Ровно-Рівне: фотографії з різницею у 38 років

До сьогоднішніх днів не зберігся жоден з павільйонів на "Гірці". Дерев’яні будівлі не пережили війни та післявоєнної радянської відбудови. Хоча під час війни павільйони активно використовували німецькі окупанти для своїх потреб. У ресторані-казино на "Гірці" полюбляв бувати й радянський розвідник Микола Кузнецов. У 50-60-ті роки залишки вцілілих павільйонів використовували для господарських потреб міського Парку імені Шевченка, який було створено на території колишньої князівської садиби. Останні сліди Волинських Торгів було стерто в процесі реконструкції парку у 70-ті роки минулого століття. Найдовше протримався дерев’яний планетарій, що розташовувався у місці, де нині тенісні корти, поруч з рестораном "Ліон". Розібрали його у кінці 80-х.

P.S. Фото до матеріалу надані старожилами міста, Рівненським краєзнавчим музеєм, віднайдені у міському архіві та електронних архівах Польщі.

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.