Радянські "визволителі" просили їсти і брали штурмом рівненські магазини

Рівно 75 років тому, увечері 17 вересня 1939 року у Рівне вступили вояки Червоної Армії, своїм приходом назавжди змінивши подальшу долю мешканців нашого краю.

Якби ми досі жили в СРСР, то цю дату уже б оголосили ювілейною, і все місто "стояло б на вухах", готуючи чергове святкування у стилі радянської пропаганди. Нині ж до цієї дати ставлення неоднозначне: вересень, одними названий "золотим" – для інших обернувся чорним. Утім, нехай політичні та історичні оцінки залишаються фахівцям. Є ж іще спогади очевидців тих подій, архівні матеріали, які до певного часу були недоступні широкому загалу. Адже тривалий час інформація про вересень 1939-го подавалася відповідно до принципів радянської пропаганди, лише з позитивного боку. Як же Рівне зустріло "совєтів", та що принесли рівнянам визволителі?

Перед визволенням Рівне пережило бомбардування і навалу біженців

Коли до Рівного докотилися чутки про початок війни 1 вересня 1939 року, державні чиновники та військові керманичі заборонили публічно бодай згадувати про це. Громадськість намагалися заспокоїти, заперечуючи вторгнення німецької армії у прикордонні міста Польщі, й навіть вихвалялися, запевняючи, що Польща відбила навалу. Однак невдовзі ці байки розсипалися перед незаперечними доказами. Місто заполонили тисячі біженців, які прибували із Лодзя, Варшави, Любліна. Їхні розповіді про бомбардування та окупацію сіяли паніку та тривогу. А 14 вересня у небі над Рівним уперше з'явилися німецькі літаки, які бомбили квартали, де розташоване військове містечко і залізниця.

Копія звернення зборів мешканців Басового Кута про возз'днання Західної України з радянською Україною

На коліях якраз перебували ешелони з технікою та боєприпасами польської армії. Як розповідали старожили міста, залізничну станцію було зруйновано вщент, кілька днів на коліях валялися розкидані рештки розбитих вагонів, лежали тіла загиблих польських вояків та місцевих працівників, обірвані дроти електромереж. Бомбардування тривали аж до приходу Червоної Армії в місто – до 17 вересня. Люди почали масово втікати з міста. Кому нікуди було податися, рятувалися, як могли. Ховалися у підвалах будинків, у виритих на городах ямах.

Місто узяли без бою, хоча трохи постріляли

Надвечір 17 вересня колона радянських військ зі сторони Здолбунова увійшла до Рівного. Рухалися вони нинішньою вулицею Чорновола, яка тоді носила ім'я польського політика Пілсудського. У грудні 1939 року, після встановлення у місті радянської влади, як тоді було заведено, "на прохання трудящих", а саме – працівників обласного радіокомітету та міського радіовузла (їхні офіси містилися на цій вулиці, будинок зберігся досі, розташований за так званою "пилою"), вулицю було перейменовано на вулицю 17 Вересня. За часів Незалежності вона стала носити ім'я В'ячеслава Чорновола.

Офіційна версія причини походу ось як подавалася, зокрема, у тодішній у газеті "Правда": "Польсько-німецька війна виявила внутрішню неспроможність польської держави... З огляду на таку обстановку, радянський уряд віддав розпорядження Головному командуванню Червоної Армії дати наказ військам перетнути кордон і взяти під захист життя та майно населення Західної України та Західної Білорусії".

Це нині ми розуміємо, що у результаті таємного договору між нацистами і більшовиками, який отримав назву "Пакт Молотова-Ріббентропа", фактично відбувся поділ тодішньої Польщі між Рейхом і Країною Рад.

Радянська історія вчила, що, мовляв, Червона Армія зайняла Рівне у результаті мирного походу і безкровно. Однак це не зовсім так. Власне, за даними військових архівів, Червона Армія повністю зайняла Рівне 18 вересня 1939 року. А 17 вересня о 18 годині у місто увійшов без бою лише передовий загін 45 стрілецької дивізії. Вояки зайняли на окраїнах Рівного кругову оборону. Наступного дня, 18 вересня, о 14 годині місцеве населення повідомило військових, що на станції Рівне стоїть чотири польські ешелони з військовим вантажем, готових до відправки.

Офіцери зі зброєю змушують населення ремонтувати зруйновану німецькою авіацією залізничну колію. Аби зашкодити відправці, командування радянських військ наказало скерувати на станцію три танки. Перестрілка тривала близько години. Зрештою поляки здалися. Було захоплено 4 ешелони військових вантажів, 2 танки, узято в полон близько 300 офіцерів і солдатів.

Червона Армія увійшла в місто 17 вересня 1939 року

Місцеве населення активно допомагало роззброювати польських вояків. Уже надвечір 18 вересня по місту були розставлені пости з місцевих активістів і робітників біля найважливіших державних та військових об’єктів – банків, вокзалу, різних складів, військових казарм. А 22 вересня активісти, які підтримували встановлення у місті радянської влади, почали організовувати робітничо-селянську міліцію. Місто поділили на шість дільниць, на чолі з вірними радянській владі людьми.

Визволителі-"барахольники"

Як пригадують старожили, значна частина рівнян зустрічала підрозділи Червоної Армії на вулицях міста як визволителів – квітами, хлібом-сіллю, з червоними прапорами і співом "Інтернаціоналу". Люди пов’язували з ними надії на краще життя. Хоча багато хто ставився насторожено й навіть вороже. А ще й самі радянські солдати своєю поведінкою спонукали до цього.

Як свідчать архівні документи, перед переходом польського кордону червоні комісари проводили бесіди з особовим складом, у яких під загрозою воєнного трибуналу суворо попереджали про неприпустимість мародерства чи насилля щодо місцевого населення. Однак, як розповідають старожили, червоноармійці не встояли перед спокусою задурно отримати коштовні чи дефіцитні у СРСР товари. А ще створювали неабиякий ажіотаж у місцевих крамницях. Червоноармійці скуповували великими партіями велосипеди, жіноче взуття та білизну, панчохи, костюми, годинники, запальнички, портсигари, порцеляновий посуд.

Афіша на одному з кінотеатрів Рівного запрошує до перегляду радянського кінофільму, вересень 1939 року

Черги, які утворювалися при цьому у рівненських крамницях, дуже дивували місцевих. Вони не розуміли цього "барахольства", мовляв, невже нічого цього немає у радянській Україні? За якихось тиждень-два у Рівному крамарі розпродали все, що мали, й практично усі магазини зачинилися. Не гребували визволителі і звичайнісіньким грабунком, причому не тільки щодо "класово ворожих елементів".

А ще, згадують старожили, бійці Червоної Армії були якісь обшарпані, погано обмундировані, й увесь час по хатах просили їсти.

Одних – "на білі ведмеді", іншим – їхнє майно

До початку жовтня 1939-го у місті було ліквідовано усі державні органи Другої Речі Посполитої. А для встановлення нового порядку до Рівного почали з'їжджатися партійні й радянські працівники зі східних областей УРСР. До міста почала масово переїжджати радянська партноменклатура. Новітні "пани" потребували помешкань, причому погоджувалися лише на більш комфортні. Відтак, для них почали звільняти квартири і будинки, виселяючи з них місцевих мешканців. Причому така доля спіткала не лише колишніх польських чиновників, військових, а й простих рівнян, які не догодили новому режиму тим, що мали певні статки, поважали народні традиції, українську мову.

Репресії почалися у листопаді. Тих, хто не хотів добровільно виселятися, розстрілювали просто на подвірї. На підтвердження цьому є архівні свідчення, але їх довго замовчувала радянська історія. Новому начальству потрібні були гарні будинки. Чимало майна нещасних перекочовувало через поштові відправлення до СРСР, чи опинялося у кабінетах радянських чиновників. Уже тоді за солодкими обіцянками перших днів визволення почало проглядатися справжнє нутро радянської влади, і ставлення до "совєтів" почало змінюватися. "Радянізація" обернулася для багатьох рівнян трагедією. Кого не запроторили до тюрем, почали ешелонами вивозити, як кажуть старожили, "на білі ведмеді" – до Сибіру.

Червоний комісар Максимов (у центрі натовпу) виступає перед рівнянами на вулиці вересень 1939 року

До списків неблагонадійних потрапили не лише польські заможні пани, а й рівненські родини-учасники товариства "Просвіта", які шанували українські звичаї та традиції, хто одвічно тяжко працював, заробляючи собі на хліб власними руками, у кого знаходили портрети Шевченка чи книги українських класиків. Їх таврували націоналістами.

Червоні комісари почали полювання за душами рівнян 

Щойно перші червоноармійці вступили на вулиці Рівного, як запрацювала радянська пропаганда. Так звані червоні комісари, виконуючи волю комуністичної партії, заходилися промивати мізки місцевим мешканцям. "Політінформації" влаштовували просто посеред вулиць і майданів.

Рівнянам втовкмачували основній месиджі: ми прийшли, щоб звільнити поневолених робітників від капіталістів, власників та інших експлуататорів, щоб зробити вас щасливими, якими є мешканці у радянській Україні. Без такої "політінформації" не обходилися на жодному міському підприємстві, у жодній державній установі та школі. До місцевих кінотеатрів почали масово завозити кінофільми про щасливе радянське життя, про непереможну Червону Армію тощо.

А тим часом Рівне потроху перетворювалося на радянське. Було фактично ліквідовано приватний сектор, зачинилися приватні крамниці. У новостворених магазинах зникло чимало товарів, натомість з'явилися черги. Колишні торговці втратили своє право мешкати у Рівному, їх було вислано зі спеціальною печаткою на документах – клеймом. Населення змушене було шукати роботу у державних організаціях. Як розповідають старожили, працівники, які трудилися у численних "конторах", які наплодила радянська влада, отримували мізерну зарплатню й могли навіть піддаватися арешту за порушення трудової дисципліни. Наприклад, за запізнення на роботу.

Як розповідають старожили, уже за місяць-другий після приходу "совєтів" місто стало якимось сірим. Навіть місцеві жінки перестали носити капелюшки та яскравий одяг, щоб не бути надто помітними на вулицях. Зате дружини радянських чиновників, надто ті, котрі приїхали зі Сходу, виряджалися, наче папуги, за що не раз були висміювані місцевим жіноцтвом.

Уже за якийсь місяць через основний тодішній рупор радянської пропаганди газету "Правда" партійці рапортували, що в Рівному "усі комунальні заклади працюють, лікарні і госпіталі забезпечені продуктами", "розгорнулась робота по ремонту шляхів і мостів", "магазини і лавки відкриті", "хліб продається за старими цінами", "місто відчуває одержану свободу, радіє їй і сповнюється палким бажанням будувати нове життя”.

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Це правдоподібне, мені це розповідав мій батько, який в той час жив в місті. Але він розказував , що при Польщі життя було не дуже солодке, а стало не набагато краще при советах.

школото темна,молодша сестра мого діда,ще жива,і я можу тебе недоробленого,звозити до неї на розмову,щоб ти почуло з першоджерела про своїх немитих,смердючих і голодних предків..

звідки,ти тут,жертва аборту енкаведистки взялось,тварєц історії:))))

По вашим БАНДЕРІВСЬКИМ відповідями я зрозумів, що призвісько КАЛЬКО фальшиве, як і все , що написано в цій статті!

очевидно,на тому коні-твій дєд-асвабадітєль,або з панаєхавшіх па разнарядкє партработнікав,і він все розповідав по-іншому:))

Чмо це ти. Історію міста робили тисячі людей яких вже немає. А ти крім забруднення навколо себе нічого не вмієш. А призвісько Калько не природньо . Це я і хотів сказати. Коли людина збрехала один раз, що природньо для українців, то чому б не брехати і все життя!

Що ти тут вякаєш, чмо москальське?! Світлана Калько одна з найкращих журналісток у Рівному і займалась історією міста коли тебе ще в проекті не було

Твое призвісько КАЛЬКО справжне? Я так дагадуюсь , що ні . Тоді що ти тут нам втуляеш?

так і було,дід розповідав про цих брудних,смердючих і голодних "асвабадітєлєй" і панаєхавших.Асвабаділі від землі,худоби і господарства.До останнього дня,коли їхали повз колишньої землі, дід згадував про це...А,скільки їх на Донбас завезли...

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.