Туристична "перлина" Рівного яку зруйнувала влада

У давнину цю місцину називали рівненською Венецією. Тут вирощували ананаси та вигодовували фазанів, каталися на гондолах та прогулювалися серед античних руїн. А чутки про пишні вечірки в князівському палаці ходили по всій Волині. Але князівський палац, який міг би стати туристичною родзинкою Рівного, недолуга влада висадила у повітря. 

Легенда старого міста

Зникають з обличчя міста старі будинки, вулиці, цілі квартали, забираючи із собою у небуття не лише його історію, а й ту неповторну, притаманну лише йому родзинку, за яку так любить Рівне не одне покоління його мешканців. Але у пам'яті рівнян зберігаються легенди старого міста.

Останні з власників Рівного — польські князі Любомирські — залишили в нашому місті чимало згадок про себе. Рівняни, які полюбляють відпочивати в парку Молоді над озером, любовно названим "Лебединкою", та прогулюватися гідропарком, й гадки не мають, що тут, серед колись широких рівненських ставків понад півтора століття тому розкинувся небачений палацово-парковий ансамбль, у якому на повну “відривалися” нащадки панського роду та їхні численні гості. А приблизно між нинішньою ЗОШ №2 та стадіоном “Авангард” височів величний князівський палац, оточений скульптурами з зображенням римських воїнів, підвісними мостами та брамами. Окраса міста, він міг би залишатися нею і досі, проте... Палац встояв перед пожежею, руйнівним часом та війною, але здався перед бажанням радянської влади знищити усе, що нагадувало б про колишню велич давніх аристократичних родин.

Яким же був князівський палац Любомирських, ми можемо дізнатися з літографій та малюнків художників 18-19 століть, історичних книг та фотографій, розповідей старожилів. Як відомо, палац послужив прообразом княжого замку, описаного у повісті Володимира Короленка “В дурном обществе”. Як кажуть краєзнавці, повний опис інтер'єру палацу не дійшов до наших днів, але креслення самого маєтку зберігається в архіві у Києві.

Рівненська Венеція

Історія рівненського маєтку Любомирських починається з першої половини 18-го століття, відколи, вступивши у володіння містом, князь Станіслав перебудував залишки стародавнього дерев'яного замку, зведеного ще за Несвицьких, у справжній кам'яний палац. Стояв він на острові посеред величезного озера площею 3,5 гектара, на який вели два мости. Складно повірити, але тепер це вулиці Замкова та 24 Серпня.

Під час останньої перебудови палацу в 1815 році італійські живописці Вільяні та Кармароні оздобили внутрішні приміщення фресками, а польський художник Лукашевич створив портретну галерею роду Любомирських. За історичними описами дослідників Волині Стецького і Теодоровича, довкола палацу в парку розташовувалися чудові скульптури, альтанки, імітації руїн античних споруд, каруселі, майданчики для розваг. Через ставки та канали до палацу вели підйомні мости. Маєток називали рівненською Венецією. При дворі також були: манеж, театр, фазанарій, де вигодовували фазанів. У спеціально облаштованій теплиці вирощували ананаси, а в новозбудованій оранжереї — рідкісні тропічні рослини та квіти. До речі, приміщення оранжереї, у дещо спотвореному вигляді збереглося й донині. Це — двоповерховий будинок №17 на вулиці Драгоманова поруч із краєзнавчим музеєм, на першому поверсі якого розміщується турагенція "Клеопатра".

Про розкішне життя з гучними балами, музикою і розвагами у маєтку рівненських Любомирських ходили легенди всією Волинню. Постійні гульбища виснажили родову казну, і палац поступово став занепадати. Маєток навіть доводилося закладати за борги. Не маючи коштів на його утримання, у середині 19-го століття князь Фридерик Любомирський збудував собі скромнішу резиденцію — палацик на “Гірці” (територія сучасного парку імені Тараса Шевченка), а старовинний палац у 1844 році передав Рівненській гімназії. Збереглися документи з описом палацу, зробленим на замовлення Міністерства народної освіти, завдяки чому ми можемо хоча б приблизно уявити, яким був колись розкішний князівський палац. Згідно з описом, він мав чотири балкони з різних боків та четверо дверей. На першому поверсі було 22 кімнати й невелика зала, на другому — 8 і велика банкетна зала. Поруч з палацом - двохповерховий флігель, коптильня, курятник і конюшня. У самому палаці було три погреби.

Однак користуватися щедрим даром гімназійне керівництво спромоглося недовго. На утримання такого величезного приміщення забракло коштів. Та й діставатися до палацу на острові, який щовесни потерпав від повені, було проблематично. А ще казали, що там нездорове болотне повітря, і побоювалися, що замку загрожує руйнування. Та все ж таки у палацових покоях ще довгий час мешкали гімназисти та дехто з учителів закладу, яким бракувало грошей, аби винаймати житло. 

На побачення - до старого замку

Аби врятувати одну з найгарніших споруд тогочасного Рівного від руйнації, у 1917 році одна з міських громадських організацій спробувала реставрувати палац. Встановили новий дах, полагодили паркет у банкетній залі. У роки Першої світової війни там розміщувався госпіталь. У 20-х роках деякі приміщення пристосували під навчання для учнів російської гімназії. Хоча будівля невпинно руйнувалася, та все одно культурне життя довоєнного Рівного оберталося довкола замку Любомирських. Там проводили міські бали, влаштовували спектаклі, виставки, музичні та мистецькі вечори.

Популярними були, як сказали б нині, корпоративні вечірки: бали та маскаради фінансистів, журналістів, спортивних і громадських товариств. Газети смакували подробиці цих зібрань, описуючи найкращі костюми, за які давали призи. Здебільшого це були вбрання дружин місцевого чиновництва та інтелігенції. Афіші художніх вечорів сторічної давнини - “Вечер радости”, “Вечер грусти в старом замке князя Любомирського” -  досі зберігаються у фондах Рівненського обласного краєзнавчого музею.

У 20-і роки минулого століття у приміщенні палацу розміщувалося польське гімнастичне товариство “Сокіл”, а площа перед палацом носила назву “Спортивна”. Вона, власне, й була міським спортмайданчиком, де влаштовували футбольні баталії серед місцевих та приїжджих команд.

Загалом місцина поблизу старовинного палацу мала певний романтичний ореол. Закохані пари призначали там побачення. Серед мовчазних, величних руїн полюбляли рівняни та гості міста фотографуватися на згадку. У багатьох рівненських родинах зберігаються листівки із зображеннями палацу, які надсилали своїм близьким і знайомими. У 1927 році за невідомих обставин палац зайнявся. Як згадують старожили, диміло кілька днів. Ущент згорів дах і вигоріли внутрішні приміщення. Але навіть пожежа не відвернула рівнян від їхнього улюбленого місця відпочинку. Тут продовжували усамітнюватися закохані, люди приходили просто на прогулянку, пограти у футбол та теніс. Тут традиційно розміщувалися шатра мандрівних цирків-шапіто.

Зі спогадів доньки рівненського художника Георгія Косміаді Надії: Після пожежі ми, діти, часто лазили в замок, хоча нам того й не дозволяли. Дорослі хвилювалися, адже там залишилися відкритими багато підземних ходів, у яких можна було легко заблукати. Старші хлопці розповідали, що якийсь із ходів буцімто веде аж до Дубенського кладовища, інші – в район Верхньої Волі (район пивзаводу, – прим. авт.). Частина ходів була затоплена водою, інші вели кудись під річку Устю, з них тягнуло вогкістю й таємничістю. Пам'ятаю, навесні паводок розливався аж до перших сходинок палацу”.

У вересні 1924 року міська влада викупила у князя Любомирського 5 гектарів болота, у яке перетворився колись розкішний палацово-парковий ансамбль, маючи намір закласти там міський сад. Однак здійснилися ці наміри лише у середині 70-х років.

“Кудикіна гірка”

Час та недбальство міської влади перетворили палацові ставки на болота, зарослі очеретами. Паркові дерева було вирубано. На території колишнього розкішного маєтку рівняни облаштували городи, які розміщувалися там аж до 60-х років.  

Після пожежі 1927-го року тодішня влада і власники палацу не мали коштів на його відновлення, а радянська влада, яка згодом прийшла, — бажання. Одного дня, у квітні 1940-го, місто здригнулося від потужного вибуху. За варварським наказом радянського керівництва міста палац було підірвано. Частину його залишків було вивезено на смітники, а вцілілу цеглу подекуди з гербами колись могутнього панського роду місцеве населення розібрало на господарські потреби. Та все ж залишки будівлі з подекуди вцілілими стінами, фундаментом та підвалами “дожили” до кінця 1959 року, залишаючись улюбленим місцем забав місцевих дітлахів, які поміж собою називали ту місцину “кудикіною гіркою”.  Узимку руїни вкривалися снігом, слугуючи гіркою дітям, які сковзалися з неї на санчатах, лижах, дошках, чи просто, на чому доведеться.

Лише на початку 60-х радянській владі нарешті вдалося остаточно впоратися зі старовинним палацом — його рештки були розтягнені бульдозерами, землю розрівняли, підвали та фундамент засипали. Старожили розповідають, що чимало рівнян тоді зібралося подивитися, як потужна техніка не могла впоратися із залишками мурів, які не можна було розбити. Після розчистки довго тут була пустка. Аж доки поруч з місцем, де був палац, не звели стадіон “Авангард”. Краєзнавці кажуть, що й досі комунальники, ремонтуючи у тому місці мережі, інколи знаходять фрагменти цегли та черепиці зі старовинного палацу.

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ" 

Коментарі

ці радянські московські хапуги їх треба порвати на шматки за цей наказ нехай би підірвали кремль вже при союзі вони стали відкрито знущатись над нами знищуючи наші реліквії

Цілком погоджуюсь, такий спосіб реалізації трудових ресурсів не вартий поваги, але сама праця вкладена в ті споруди мала б шануватися. Їх руйнування - це перш за все зневага до людської праці.

Коли відновиш палац для своєї Гандзі, Юрочка?

нащадок смердючого ,голодного,брудного,нахабного "асвабадітєля"...гєни,пальцем не вицарапаєш:))))))))

Ти намагаєшся переконати цього люмпена з діагнозом "червоний" ? :)))))))))))))))))))

Хотів би нагадати деякі історичні нюанси. В Україні не було кріпацтва до приходу сююди Російської імперії. Селяни працювали на своїй землі, працювали й на панській за певну оплату. Селянин міг погоджуватись чи не погоджуватись, чи йти працювати до іншого пана, який платив більше. Це вільний ринок, вільна конкуренція. Багатими ставали ті, хто вмів працювати, або кому багатство залишилось у спадок. І в цьому немає нічого поганого.

Мій прадід був селянин працював від світанку до ночі. Купував землю, коней реманент. Мав багато гектарів землі, молотільну машину, кілька пар коней. Таких як він, більшовики називали "куркуль". 

Прийшли совєти і все в прадіда забрали. Створили колгосп і головою поставили найбіднішого селянина, який свою землю...пропив у шинку. І чому тут радіти?

Дуже добре що ти тут світиш свій повний айпішник. Полегшуєш люстрацію!!!!:))))))))))))

не забувайте, що все це добро було завдяки експлуатації трудового народу і користуватися благами могли лише обрані, тому я б особо не радів тим замкам і пацам, краще порадіти , що в тих дворцах і палацах були школи і Палаци для дітей трудівників

Класс!такі фоточкі чудові!!!шкода,що вже немає його!БУЛО Б ПРИКОЛЬНО,якби зараз залишився замок чи хоча б могли відтворити подібний...але ж це купа ргошей потрібна!!!

Респект і уважуха!!!!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.