Замість рівненської каси хворих – будинок суду

Без цього будинку годі уявити собі старовинну вулицю Драгоманова. Ця споруда, зведена у стилі польського класицизму 85 років тому, - перший заклад страхової медицини краю. У її стінах працювали лікарі, про яких зберігають вдячну пам'ять не одне покоління рівнян. А тепер тут хочуть зробити суд.

Усупереч усталеній думці про відсутність у Рівному особливих памяток історії, допитливий перехожий усе ж таки може віднайти чимало цікавого. Варто тільки довіритися витіюватим вигинам старих рівненських вуличок — і опинишся у зовсім іншому Рівному. Одна з таких найстаріших вулиць — Драгоманова, яка бере початок від вулиці Чорновола і губиться десь у глибині рівненського гідропарку.

Цією вулицею хочеться іти неквапом, роззираючись навкруги, навіть якщо цю ідилію порушить своїм гуркотом сучасна автівка. Попри те, що архітектурний колорит старовинної вулиці порушено недолугими сучасними спорудами, вона все ж таки зберігає дух і образ минувшини нашого міста завдяки старим будинкам. Один з таких — під номером 9, - колишня жіноча консультація.

Поштова листівка з новозведеним приміщенням каси хворих

У минулому — повітова каса хворих, а фактично - приміщення першого закладу страхової медицини Рівненщини. Власне для цих потреб його й було зведено. Цьогоріч, 8 грудня, минатиме 85 років, відколи рівненський ксьондз Сиревич освятив новозбудоване приміщення.

Звели його у 1929 році для потреб громадської організації “Повітова каса хворих”. Опікувалася вона медичним обслуговуванням малозабезпечених мешканців Рівненського повіту. Працююче населення переказувало певні суми своїх заробітків роботодавцям, а вони — у касу хворих. Така своєрідна медична страховка, яка в разі потреби забезпечувала лікування хворого за гроші каси.

Фото 30-х років ХХ століття

Оскільки витрати держави на охорону здоров'я у 20-30-ті роки минулого століття були мізерними, то лікування і утримання хворих у медзакладах було платним. Що, у свою чергу, багатьом було не по кишені. Як свідчать архівні джерела, у ті часи, наприклад, консультація лікаря коштувала до 6-ти злотих, нескладна хірургічна операція — до 80-ти злотих, пологи без ускладнень — 40 злотих. За довідку від лікаря потрібно було викласти 10 злотих. Для порівняння слід зазначити, що, наприклад, корову можна було купити за 290 злотих, 100 кілограмів пшениці — за 23 злотих, а 100 кілограмів жита — 15. Відтак, каса хворих для багатьох була справжнім порятунком.

Створено організацію було на початку 20-х років, й свого окремого приміщення вона не мала. Згодом, коли її діяльність набула розмаху, постало питання розміщення і лікарів, і хворих. Тоді на пожертви місцевих меценатів та за активного сприяння комісара каси хворих Каменецького й збудували велике приміщення на вулиці Драгоманова, яка в той час носила назву Сенаторської.

Скористатися послугами каси могли й непрацюючі члени родини застрахованої особи. У закладі надавали послуги дантиста, приймали пологи, проводили лабораторні аналізи, рентгенівське та кварцове опромінення, нескладні хірургічні втручання. З каси виділяли кошти на санітарно-курортне лікування.

Поштова листівка 30-х років ХХ століття

З приходом до Рівного радянської влади приміщення передали під міський пологовий будинок. Головним лікарем закладу був Микола Прохоров (син). Лікарі Прохорови (батько і син носили однакові ім'я та по батькові — Микола Миколайович) у довоєнному Рівному були авторитетними і шанованими людьми. Саме у будинку на Драгоманова, 9 розпочав свою медичну практику напередодні Другої Світової 26-річний на той час лікар акушер-гінеколог Борис Квашенко. Цю людину називають світилом рівненської медицини, лікарем від Бога. Борисові Квашенку — унікальному фахівцеві, який практикував майже до 90-літнього віку, - тисячі рівнянок завдячують врятованим здоров'ям та щастям материнства.

За часів німецької окупації лікарня на Драгоманова слугувала лише німцям-окупантам. Щойно зайнявши Рівне, фашисти наказали персоналу закладу за 24 години вибратися із приміщення. Після звільнення міста радянськими військами там знову розмістився пологовий. А згодом, коли в місті з'явилися ще й інші пологові будинки, в приміщенні на Драгоманова, 9 залишили тільки жіночу консультацію.

Пологовий будинок. Фото 60-х років ХХ століття

Нині міська влада знайшла нове застосування споруді, яка увесь свій вік служила медицині. Її на умовах безоплатної позики передали апеляційному суду. Служителі Феміди пообіцяли під час реконструкції зберегти первозданний вигляд будинку. А тим часом він, обшарпаний і занедбаний, так і стоїть на старовинній рівненській вулиці.

За увесь період існування незалежної України приміщення жодного разу не ремонтували, окрім хіба що косметичного підфарбовування фасаду. Не знайдете на ньому й жодної таблички, яка б інформувала про те, що це за будинок. Адже, хоча він не є пам'яткою архітектури, але для Рівного — це історична споруда. Хоча зовні й усередині вона не змінилася, хіба що зник паркан із стовпцями зі сторони фасаду, однак, чи збереже будинок своє самобутнє обличчя й надалі, хтозна... Дуже не хотілося б, щоб він поповнив список об'єктів старого Рівного, назавди зниклих за “оновленими” фасадами, під фундаментами новобудов, у підземних торгових центрах. Бо кожна така втрата рінозначна вирваному аркушу з літопису життя нашого міста.

Вигляд будівлі на початку ХХІ століття

От і тепер будівлею, що колись місцеві благодійники звели для потреб медицини Рівного, хочуть користуватися судді. Попри те, що рівненські митці вже давно просять облаштувати тут художній музей, який би став це одним туристично-історичним об'єктом Рівного.

Світлана Калько, спеціально для сайту «ВСЕ»

Коментарі

Можете перенести эти разборки на сайт " Ривненщина политична ". Хотелось бы посмотреть документ договора о передачи здания суду. Видя как не хочет заниматься этим вопросом Хомко и Кириллов, понимаешь , что дело серьёзное. Пока власти буду заниматься футболом, земля тихо уйдёт застройщикам и по- закону. Надо сохранить те несчастные остатки старины в центре на Драгоманова и на 16 липня. На Драгоманова музей нафиг не нужен, но можно было бы сделать или больницу или гимназию или муз. школу.

Суддям там точно немає чого робити, як і художникам, при всій повазі до останніх. Таке величезне приміщення з чималою територією навколо могло б слугувати для коледжу, гімназіі, музичної школи наприклад і тд.

Приміщення треба не художникам, а всім громадянам міста, це не майстерні де будуть писатися картини. Це - МУЗЕЙ де будуть виставлятися картини для огляду жителям міста!!! Фондосховище обласного музею має величезну кількість творів мистецтва яку ніхто крім працівників музею не бачить.

Скільки художникам треба приміщень?!
Організаціям спілки художників України у Рівному були передані у власність приміщення:
1) вул. Театральна 1 площею 165.8 кв.м ( у 1999 р. дане приміщенні було продано).
2) вул. 16 Липня. 2а, 795.5 кв.м
3) вул. Княгиницького 1 – художня майстерня, 754,2 кв.м
4) вул. Толстого 3а, 201,9 кв.м
5) вул. Пересопницька 168а, 202,2 кв.м

Олексію, рекомендую поцікавитись текстом підписаної з суддями угоди. В ній чітко відслідковуються плани по прихватизації цієї будівлі. А для того, щоб не розповсюджувались побрехеньки про Гвоздинського та його дочку добре було б ту угоду опублікувати з коментарями незаангажованого юриста (якщо такий знайдеться).

Наскільки мені відомо, суду надали приміщення лише в строкове користування і заборонено змінювати зовнішній вигляд. Приміщення є нашим, власністю громади Рівного. Якщо буде з часом потрібно передати воїнам - захисникам, то краще надати вже відремонтоване. Не можу зрозуміти логіки тих, хто хоче забрати приміщення в обласну власність, чи так легше буде створити "художній музей"?

Ви придуріли всі тут? Починати свій срач під матеріалом про історію нашого міста. Знайдіть на сайті статтю про ваші розборки і галасуйте скільки вам влізе. Замахали вже...

"Люстратори" Гвоздинський та його дочка Яна Сокол відпрацьовують гроші олігархів, щоб забрати будівлю "під музей", а потім збудувати чергову багатоповерхівку!!

В теперішній час суд облаштувати було б доцільніше.

Музей гарна справа.Тільки вона не на часі.Після війни з Росією в нас залишаться сотні покалічених,які потребуватимуть постійного догляду.Пропоную в цьому приміщенні провести реконструкцію й організувати Будинок ветерана(як в Парижі Наполеон зробив своїм солдатам,які не мали куди подітися,Будинок інваліда).

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.