Про бравого солдата Швейка та рівненське пиво

Коли в Рівному з'явилася перша пивоварня, достеменно досі невідомо. Архівні документи свідчать, що вже в середині 19-го століття у Рівному варили хмільний напій. А 100 років тому досвіду у цьому набував на Квасилівському пивзаводі всесвітньо відомий автор “Пригод бравого солдата Швейка” Ярослав Гашек.

Нині над одним з корпусів Рівненського пивзаводу чаклують будівельники. Керівництво підприємства поки не розголошує, що ж відбувається. Кажуть, хочуть зробити рівнянам сюрприз. Добре вже те, що старовинну споруду добудовують у тому ж архітектурному стилі, що її й зведено понад сто років тому.

Один зі старовинних корпусів заводу забудували у такому ж архітектурному стилі, керівництво заводу обіцяє сюрприз

Варити пиво рівняни почали ще за князівських часів

На планах міста Рівного кінця 18-го століття уже можна віднайти “бровар кам'яний”, що розташовувався приблизно на місці сучасного облводоканалу на вулиці Бандери. У звіті військового губернатора Житомира та Волинського цивільного губернатора, датованому 1847-м роком, йдеться про функціонування у Рівному пивоварного заводу, який випускав продукції на 990 рублів на рік. Назву та власника заводу не вказано.

Проект до плану добудови цехів у броварні Писюка в його садибі 1904 рік

Однак, зважаючи на те, що Рівне тоді було приватновласницьким містом, і лише власник мав монопольне право на виробництво і продаж спиртних напоїв, то, вочевидь, броварня належала саме власнику міста князю Любомирському. Ця ж сама броварня, але вже як пивоварний завод згадується в архівних джерелах у 1861 та 1887 роках.

У глибині двору сучасного пивзаводу старі будівлі садиби Писюка, які стали першими корпусами броварні понад сто років тому

Виробництво уже сягало понад 15 тисяч відер пива на рік на суму понад 8 тисяч рублів. Наприкінці 19-го століття Російська імперія запроваджує винну монополію. Держава викуповує у власників приватних міст право на монопольне виробництво і продаж спиртних напоїв. Відтак, князь Любомирський отримав фантастичну на той час суму відкупного — 240 тисяч рублів. А пивний бізнес прибирають до рук спритні єврейські торговці.  

Початковий план з ескізами розбудови заводу Писюка на території його садиби, 1903 рік ,зліва - фасад з Шосової (Соборної), справа - з Новаковської (Коперника)

“Мочити” конкурентів — давня традиція 

Однак тут у справу втрутилися несподівані конкуренти. Після угоди між російським царем Олександром ІІ та австрійським цісарем Францом-Йосифом у 60-ті роки 19-го століття на Волинь масово вирушили чеські переселенці.

Старі корпуси

Першим “розвідникам” усе сподобалося, і вже в кінці 19-го століття у Дубні, Острозі, селах Глинськ та Квасилів, що неподалік Рівного, підприємливі чехи-майстри пивної справи відкрили перші пивні заводи. Схоже, і тодішня влада не могла спокійно дивитися на успішний бізнес, бо, всупереч обіцяним преференціям, чиновники вирішили, що чеські пивовари повинні сплачувати податки за продану продукцію. Ті ж платити відмовилися. Міжнародний скандал довелося залагоджувати самому російському государю імператору.

Ескіз будівлі складів заводу за межею садиби Писюка 1930 рік

Подальші події на пивному “фронті” нагадували сучасні рейдерські атаки, коли, накинувши оком на прибуткове підприємство, певні особи намагаються прибрати його до рук. Тим паче, що глинське чеське пиво було смачніше рівненського. Багаті акціонери почали скуповувати акції Глинського пивзаводу у бідніших чехів. Відтак, у 20-х роках минулого століття він припинив своє існування. А от чеська пивоварня у Квасилові вистояла.

Пояснення до плану побудови заводу    

Саме там під час Першої світової війни працював полонений солдат австрійської армії Ярослав Гашек — автор безсмертних “Пригод бравого вояка Швейка”. Вустами одного з героїв твору — чеського міщанина, який бажає Швейкові уціліти на фронті — він просить Швейка переказати привіт пивоварові Земану (у ті часи й аж до 1939 року пивзавод у Квасилові й справді належав Й.Й. Земану, - прим. авт.), коли буде у Здолбунові. До слова, певні технології виготовлення пива, запроваджені чехами, зберігалися аж до радянських часів. Знавці твердять, що квасилівське пиво, особливо “на розлив”, було дуже смачним. 

“Гірський замок” - пивоварня у Рівному

Корпуси Рівненського пивзаводу, розташовані на вулиці Соборній та Коперніка (колишні — Шосова та Новаковська), й нині вирізняються з-поміж теперешніх, нерідко недолугих архітектурних споруд. Мереживна кована решітка, в яку тогочасні ковалі вплели прізвища засновників підприємства “Бергшлоссъ», що у перекладі з німецької означає гірський замок, збереглася й донині.

У верхніх секціях візерунчастої решітки ковалі увіковічнили прізвища засновників заводу - легко можна прочитати "Бергшлоссъ"

Як тільки радянська влада не здогадалася знищити таке красномовне нагадування про капіталістичне минуле міста! Теперішній Рівненський пивзавод — прямий спадкоємець Акціонерного товариства “Парового пивоваренного завода “Бергшлоссъ».

Фрагмент Додаткового проекту побудови пивоварного заводу Писюка 1903 року, фасад будівлі з вулиці Новаковської (сучасна Коперніка)

Перші корпуси заводу з'явилися у 1900 році у садибі рівненського купця ІІ Гільдії Герц-Меєра Мовшовича Писюка, що знаходилася на розі вулиць Шосової та Новаковської (теперішніх Соборної-Коперника) на площі 600 квадратних сажень. Заможний купець спочатку був одним із акціонерів. Головним же акціонером, як свідчать деякі архівні документи, був чеський підприємець, який прибув на Волинь у кінці 19-го століття з хвилею переселенців з Чехії.

Фрагмент плану Рівного поч. 20 ст., де на розі вулиць Шосової-Новаковської (зліва вгорі) позначено бровар "Бергшлоссъ"

Згодом, пан Писюк викупив контрольний пакет акцій заводу “Бергшлоссъ“, і справа стала сімейним бізнесом родини. У 1903-1904 роках Герц Писюк попросив дозволу у міської управи на розбудову пивоварного заводу без парового двигуна у своїй садибі. Було розроблено ескізи нових будівель заводу, але не всі їх вдалося втілити. Тим часом у 1907 році пивзавод Писюка було нагороджено “Дипломом Большой награды" на міжнародній виставці у місті Остенде у Бельгії.

Міжнародний "Диплом Большой награды", якого удостоїлася продукція заводу Писюка

Оригінал цього диплому зберігається у Центральному Державному історичному архіві України у Києві. Його ксерокопію авторові публікації надав директор Державного обласного архіву Рівненської області Микола Григорук. Пивний бізнес Писюка успішно розвивався, даючи роботу рівнянам. У 1908 році на заводі трудився 31 робітник, то у 1913-у — 116.

Павільйон однієї з броварень під час Волинських Торгів у парку Любомирських (нинішній парк ім. Шевченка) 30-ті роки 20 ст.

До 1917 року власник рівненської пивоварні не лише змінив форму для відливу скляних пляшок з викарбуваним текстом “Паровой пивовар, заводъ” та заводське клеймо - “Бергшлоссъ” Г.М. Писюка. Ровно”, а й розширив мережу реалізації пива на всі найближчі міста і містечка. Пиво розвозили навіть до сільських шинків, попри те, що за якихось 25 кілометрів знаходилися чеські пивоварні у Глинську та Квасилові. Попри те, що влада у Рівному упродовж 1917-1920 років переходила з рук у руки щонайменше 8 разів, завод Писюка не зупинився. А з жовтня 1920-го, коли у Рівному остаточно запанували поляки, пиво “Бергшлоссъ” почали постачати до елітних рівненських ресторанів - “Новий світ” та “Артель”, до кав'ярень “Едвард” і “Раже”.

Волинські Торги, павільйон заводу "Бергшлоссъ" у парку Любомирських

Як свідчать архівні документи, рівненська пивоварня Писюка у 1938 році була одним із найприбутковіших підприємств у місті. Сто двадцять працівників виготовляли 125 тисяч літрів пива щороку, приносячи річний дохід у розмірі 5 мільйонів злотих. Уже тоді спритний власник спробував запровадити закнутий виробничий цикл, налагодивши там же, у приміщеннях пивзаводу, випуск супутньої продукції - створив фабрику дріжджів і завод із виробництва штучних мінеральних вод. А під час знаменитих Торгів Волинських завод Писюка мав окремі павільйони у парку князів Любомирських, де проходили ярмарки.

Було ваше — стало “народне”

Слава рівненського пива дещо потьмяніла з приходом у 1939 році до Рівного радянської влади. “Совєти” одразу ж заходилися націоналізовувати все, що можна. Як почувалися ті, хто власним розумом та працею створили підприємства і забезпечили їх нормальний розвиток, коли раптом прийшли сторонні люди і заявили, мовляв, тепер це усе тобі не належить, можна лише здогадуватися. Самого ж Герца-Меєра Писюка, як розповідають старожили міста, було репресовано.

Креслення одного з цехів

Постанову про націоналізацію пивних заводів  “Бергшлоссъ” та Квасилівського було ухвалено 15 листопада 1939 року. Однак, доки радянська влада розводила бюрократію довкола цього процесу, розпочалася Друга світова війна. Щойно вступивши в місто, німці заходилися порядкувати. І незабаром завод запрацював уже під німецькою маркою. Відступаючи з міста, у 1944-у, фашисти не тільки залишили неушкодженим сам завод, а й покинули значну кількість сировини, придатної для роботи пивоварні.

З того Додаткового проекту - фасад будівлі з вулиці Шосової (Соборної)

У роки повоєнної відбудови пивзавод запрацював у ритмі “соціалістичних змагань”, поступово втрачаючи давні традиції пивоваріння та якості. Непереливки довелося рівненським пивоварам у часи так званої боротьби з пияцтвом, яка, як і всі пропагандистські кампанії радянської влади, здійснювалася з перекосами. У кінці 50-х років завод мало не закрили зовсім - “на прохання трудящих”. А сумнозвісний горбачовський указ про боротьбу з пияцтвом 1985-го року завдав нищівного удару по рівненському пиву.

Лише за часів Незалежності у підприємства з'явився новий власник, а відтак, і шанс на відродження колишньої слави заводу “Бергшлоссъ”.    

P.S. Автор висловлює подяку за допомогу з ілюстративним матеріалом працівниками Державного архіву Рівненської області, зокрема його директорові Миколі Григоруку.  

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Світлана ви молодець. Гарна робота. Ви пообіцяли зателефонувати.

Публікацію прочитала на одному диханні. Цікавий матеріал і професійний виклад. Щиро дякую. Пані Світлано, будь ласка, опублікуйте ще щось із краєзнавчих досліджень у Вашому сучасному стилі. ДЯКУЮ!!!!

Убийте атора капчі!!!!

Не очікував на cайті дилетантів побачити таку цікаву й професійно написану статтю! Автору респект!

капча жахливааа!!!!!!!

капча просто песе---ц!! wt yt rfgxf!! wt gjdyf ;;;;;/

щоо в перекладі означає, що з такою капчею ніхто не прокоментує!

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.