Революційно-парадні майдани Рівного: де в минулому рівняни прославляли владу та протестували проти неї

На майдані коло бані революція іде... Рік тому Україна вже бурлила, і до початку революції залишались лічені дні. Подібні події траплялись не вперше в нашій історії. У минулому не раз міські і сільські майдани були місцями революцій і стихійних бунтів, "випускання пари" і ухвалення рішень, чиєїсь ганьби і слави. Ці мовчазні свідки історії зберігають чимало таємниць минувшини.

Центральним місцем, де нині зазвичай збираються мешканці Рівного, аби висловити свою позицію з тієї чи іншої суспільно значимої події, є майдан Незалежності. Однак, як свідчать архівні документи та розповіді старожилів, в історії міста, принаймні за останні 100 років, були й інші місця, де рівняни влаштовували політичні та громадські "тусовки" з того чи іншого приводу. Більшість тих місць нині змінилися невпізнанно, а деякі й загалом щезли з карти міста, залишившись хіба що у спогадах та на старих світлинах.

Казармений майдан та Замкова площа

Традиційним місцем, де зазвичай містяни обговорювали останні події, у Рівному здавна була Торгова площа. Сліди її поховані під торговими рядами та прилеглими будівлями у районі сучасного центрального продовольчого ринку. Здавна люд збирався там не лише щоб побазарувати, а й щоб дізнатися останні новини, обговорити чутки-плітки, поскаржитися на свої біди.

Плац військовий

Однак місцем найбільш масових зібрань майже століття тому у Рівному були Казармений майдан та Замкова площа. Власне Казармений майдан – це був гарнізонний плац для муштри військових та проведення парадів. Якщо спроектувати на сучасне Рівне, то розташовувався він у військовому містечку, приблизно там, де були корпуси штабу 13-го армійського корпусу (нині ОК "Північ") та батальйону хімзахисту з прилеглими територіями, ближче до сучасної вулиці Дубенської. Нині ця частина військового містечка щільно забудована. Нерідко там влаштовували масові видовища. Зокрема, таким був демонстраційний перший політ літака над містом у 1912 році. Саме там збиралися на протиурядові мітинги військові та рівняни під час революції 1905 року.

Польський парад на вулицях Рівного у 20-30-х роках ХХ століття

На цьому майдані мешканці Рівного спільно з військовими вперше вільно відзначили свято 1-го Травня у 1917 році. Після того, як до Рівного докотилася новина про перемогу так званої соціалістичної революції у Петербурзі у листопаді 1917-го, на Казарменому майдані за ініціативи військово-революційних комітетів, які були створені у військовому гарнізоні, постійно влаштовували мітинги. Під час них заїжджі більшовицькі агітатори розповідали місцевим про "політичний момент", обговорювали події, що відбувалися, – від зречення російського царя від престолу й до приходу до влади Тимчасового уряду та проголошення в Києві Української Центральної Ради.

Спільна маніфестація рівнян і військових на Казарменій площі 1-го Травня 1917 року

Цікаво, що в той час у Рівному панувало фактично двовладдя, тому ніхто мітингувальників не розганяв. Попри те, що в місті було засновано Раду робітничих і солдатських депутатів (хоча у її складі більшовики не мали більшості), продовжували свою діяльність й міські органи самоврядування – Рівненська міська дума та міська управа.

Як засвідчує протокол одного із засідань цих органів, що зберігається у Державному в архіві, міські урядники не сприймали всерйоз жовтневий переворот у Петербурзі: "Обсудив события, происходящие в городе, Ровенская городская Дума самым решительным образом осуждает политическую авантюру большевиков. Захват большевиками власти за несколько дней до выборов в Учредительное собрание – есть срыв его и захват меньшинством прав всего народа".

Маніфестація у березні 1917 на вулицях міста

Як відомо, влада у Рівному в період з 1917-го по 1921-й роки неодноразово переходила з рук у руки. Нарешті 4-го лютого 1921 року територію Рівненщини було поділено та включено до складу новоутворених Волинського та Поліського воєводств Польщі. Рівненській повіт з центром у Рівному віднесено до складу Волинського воєводства з адміністративним центром у Луцьку. Казармений майдан увесь цей буремний час був своєрідним барометром настроїв рівнян.

Рівне початок ХХ століття – маніфестація на вулицях міста

Ще одним місцем масових зібрань рівнян у давнину була Замкова площа. Після занепаду і руйнації старовинного палацо-паркового ансамблю володарів міста князів Любомирських, поруч із руїнами старого палацу (нинішня територія "Лебединки") утворилася вільна місцина, де збиралися рівняни на масові заходи. Це приблизно місце перед нинішнім стадіоном "Авангард", де знаходиться стоянка автівок і будинок колишнього ЦНТІ. На Замкову площу найчастіше збиралися рівняни на мітинги у 30-40-і роки минулого століття.

Польський парад

Традиційно "парадними" за Польщі були сучасні вулиці Дубенська та Соборна. Поляки полюбляли військові паради у супроводі духового військового оркестру з нагоди державних польських свят. Зокрема вони відбувалися у травні – з нагоди святкування Дня ухвалення польської Конституції. До речі, вулиця Соборна з 30-х років носила назву Третього Травня. Також полюбляли відзначати парадами дні підрозділів польських збройних сил, дислокованих у Рівному – полку уланів, піхотного 45-го полку та інших.

Масове зібрання рівнян куреня Холодного Яру, які вітали прихід німців, липень 1941 року

Нинішня Театральна площа 1-го травня 1945 року – в очікуванні проходження колони радянських солдатів-визволителів, що прибули з Німеччини

Нові часи – нові площі

У повоєнні роки зі встановленням радянської влади, яка не терпіла жодного вільного волевиявлення, насаджуючи натомість помпезні "ура-демонстрації", місцями таких зібрань, а власне – ходіння колонами з портретами комуністичних вождів, стала сучасна вулиця Соборна, яка носила назву спочатку Сталіна, потім – Ленінська. Маніфестації рівнян-трудящих у 40-50-х та початку 60-х років з нагоди річниці Революції та 1-го Травня зустрічали з трибуни місцеві парткерівники на нинішній Театральній площі.

Листопадова демонстрація, нинішня Театральна площа ще до побудови театру, 1949 рік

Щоправда, до завершення побудови театру (до 1960-го року) вона мала вигляд невеличкого скверу з пам'ятником Сталіну у центрі. Після засудження культу особи вождя народів монумент прибрали. На період, коли відбувалося будівництво театру, готелю "Україна" та будинку, де був ресторан "Україна" (ліворуч від театру), трибуну встановлювали навпроти нинішнього майдану Незалежності. Але спочатку він був площею Леніна, під яку розчистили місце, знісши старі будинки та встановивши пам'ятник вождеві пролетаріату. Відтоді, починаючи з 1968 року, головна парадна трибуна з місцевими партгоспноменклатурниками остаточно переїхала на площу Леніна.

Парад у Рівному наприкінці 40-х років

Паради з нагоди чергової річниці жовтневої революції-перевороту та з нагоди міжнародного дня солідарності трудящих 1-го Травня відбувалися щороку. "Відкосити" від демонстрації особистої подяки партії та уряду за наше щасливе сьогодення (таку ідею підводили під ці заходи тодішні партійці) було практично неможливо та й небезпечно. Утім, рівняни поступово звикли називати ці свята просто "парадами", й знаходили у цій добровільно-примусовій акції певний позитив.

Парад у Рівному наприкінці 50-х років

Зокрема, чоловіки (та й не тільки), доки їхня колона стояла у кількагодинному очікуванні своєї черги пройти перед начальницько-партійною трибуною, встигали пригоститися пивом або чимось міцнішим у найближчому гастрономі. Тоді й очікувати було веселіше й кричати "Ура!" у відповідь на закличні гасла диктора "Нехай живе наша рідна комуністична партія!" – гучніше. Напевно, багато хто з рівнян-учасників таких парадів пригадує, як з колони, яка щойно минула трибуну і звернула у якусь із бічних вуличок, прожогом розбігалися демонстранти. Головне було – встигнути сплавити якомусь менш спритному товаришу транспаранти, лозунги та портрети з партійними бонзами, аби не нести їх на підприємство чи установу.

Паради з нагоди 42-ї річниці революції на Театральній площі, позаду трибуни видніється недобудований театр, обгороджений парканом

Організацію таких парадів радянське парткерівництво тримало на пильному контролі. Щороку видавали такі собі плани-директиви, де вказували порядок формування колон, куди і на котру годину прибути, що нести, і в якому порядку. Зокрема вказувалося, що усі повинні зібратися на 9:00 годину за місцем роботи чи навчання, а затим організовано вирушати до місця формування колони й очікування своєї черги.

Радянська демонстрація у Рівному

Ці так звані паради з партійними трибунами відійшли у минуле лише за часів Незалежності. Нині основним місцем масових зібрань і мітингів рівнян є майдан Незалежності. Якщо вони й збираються там з гаслами та портретами політичних вождів, то зовсім з іншого приводу. Утім, це вже інша історія.

План демонстрації, складений парткерівництвом міста і обов'язковий до виконання

P.S. Фото з особистого архіву автора, фондів обласного краєзнавчого музею та Державного архіву Рівненщини.

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

"Захват меньшинством прав всего народа". - історія має звичку повторюватися

А мені дуже подобається серія таких історичних цікавинок. У нас хороше місто і варто цим гордитись.

Цікава стаття, пізнавальна, от тільки Петербург в 1917 році був Петроградом)

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.