Сто років тому рівняни й не чули про Діда Мороза

За часів Незалежності рівняни поступово "люстрували" російського Діда Мороза, повернувшись до давньої традиції розпочинати новорічно-різдвяні свята зі Святим Миколаєм. А у рівнян початку XX століття навіть не виникали суперечки, хто ж ліпший – Дід Мороз, Санта Клаус чи Святий Миколай.

Рівняни люблять Миколая здавна

Аж до 1945 року новорічно-різдвяні свята рівняни зустрічали зі Святим Миколаєм, якого радянська влада потім насильно витіснила, замінивши вигаданим Дідом Морозом. Уперше цей персонаж з'явився у Росії на Різдво у 1910 році. Щоправда казковий дідуган тоді приходив до дітей ще без своєї онучки Снігуроньки й широкої популярності спочатку не набув. Сучасний образ Діда Мороза формувався в основному радянськими художниками та кінематографістами у 30-х роках і категорично мав протиставлятися будь-яким різдвяним традиціям. Зокрема, його протиставляли й американському Санті, що проник до Європи після Другої світової війни.

Загалом за слов'янською міфологією, Дід Мороз – злий, жорстокий чаклун, який морозив до смерті дорослих і дітей, що заблукали в лісі. Нині у життя нашої малечі поступово приходить чужий для нашої культури Санта Клаус – продукт реклами. Ще в 1931 році фірма "Coca Cola" почала свою нову рекламну кампанію плакатом художника Хаддона Сандбла. Саме він намалював привітного білобородого дідка з пляшкою напою у руках і одягнув його у червоно-біле вбрання.

Рекламний плакат "Кока-Коли" 1931 року, який відкрив Санта Клауса

На Рівненщині, яка у давнину була то частиною Росії, то Польщі, усе ж сильні були західні традиції, тому рівняни сто років тому новорічно-різдвяні свята пов'язували зі Святим Миколаєм. А хто такий Дід Мороз, практично й не знали. Утім, веселим святкуванням це не заважало. Хоча місцеві краєзнавці кажуть, що ця сторінка життя нашого міста ще мало досліджена, однак з історичних та архівних джерел, а також публікацій у тогочасній пресі дещо дізнатися можна.

Доброчинність була в моді

Сучасні рівняни, готуючись до новорічно-різдвяних свят, здебільшого штурмують магазини та ринки у пошуках ексклюзивних подарунків та дбаючи, насамперед, про щедре застілля. А століття тому мешканці міста у цей час, окрім гулянок, активно займалися доброчинністю. Саме вона була основною прикметою наближення новорічно-різдвяних свят. Доброчинність була у моді.

Заможні й не дуже городяни поспішали зробити бодай якийсь внесок на користь бідних. Напередодні Різдва та на Миколая благодійники наввипередки намагалися обдарувати якомога більше бідноти. На кошти, виручені від балів-маскарадів, передсвяткових розпродажів, влаштовували новорічно-різдвяні вечірки з ялинкою у дитячих притулках, пансіонах, гімназіях. Дитячі свята, що віддалено нагадували сучасні "ранки", стали традиційними у рівненських школах.

У театрі Зафрана влаштовували благодійні вистави, кошти від яких надходили до сиротинців, притулків для пристарілих, військовий шпиталь. На початку ХХ століття у Рівному на кожні 5 тисяч мешканців припадало по одному благодійному товариству. Лише товариств, що опікувалися малоімущими учнями шкіл та гімназій, було чотири. Своїх покровителів мали бідні євреї (Товариство допомоги бідним євреям "Лінас-Гацеде"), просто бідні (Товариство допомоги бідним міста Рівного) та тварини (відділення Російського товариства захисту тварин).

Один із найкрасивіших будинків Рівного, де відбувалися щорічні новорічно-різдвяні бали міського чиновництва і посадовців, а також "корпоративи" кінця ХІХ – початку ХХ ст. Донині не зберігся. Знаходився на розі сучасних вулиць Петлюри і Словацького

Дбала про незаможних містян і влада. Щоправда, найбільше це проявлялося, коли Рівне знову відійшло до Польщі. Наприклад, у 1929 році магістрат заснував "Відділення грошової допомоги бідним" та Будинок опіки над матір'ю і дитиною. В останньому видавали слаборозвиненим немовлятам молочні суміші та робили щеплення. А напередодні Різдва та на Миколая – готували подарунки. Не відставали від інших благодійників й власники Рівного князі Любомирські, оскільки місто аж до 1939 року залишалося приватновласницьким.

Передноворічне Рівне тонуло у темряві

Від дня Святого Миколая активну підготовку до Різдва, яке на той час було головним святом, починали власники магазинів, перукарень, фотоательє, кав'ярень та ресторанів, що розташовувалися у Рівному здебільшого уздовж сучасної вулиці Соборної. Вони завішували входи до закладів гірляндами, святково прикрашали вітрини. Щоправда, Рівне передноворічне столітньої давнини увечері потопало у темряві. Приватна електростанція володарів міста князів Любомирських, збудована у 1912 році, освітлювала лише вулицю Замкову, військові казарми та кілька будинків у центрі міста. Гасові ліхтарі також більш яскраво світили лише у центрі. І тільки у 20-х роках, після уведення в експлуатацію міської електростанції, на вулицях міста почала подекуди з'являтися святкова ілюмінація.

На першому поверсі палацу Любомирських відбувалися новорічні вечірки та бали

Тодішнє Рівне не знало, що таке Будинки культури, однак місць, де можна було і себе показати, і на людей подивитися, вистачало. Основним вогнищем культурного життя тоді був замок Любомирських у родинному маєтку, розташований на території сучасної "Лебединки". Хоча споруда на початку минулого століття уже втратила свою колишню велич, але чудові зали на першому поверсі ще цілком були придатні для балів, спектаклів, виставок, музичних та мистецьких вечорів. Там їх і проводили до 1927 року, коли пожежа остаточно зруйнувала замок.

Сезон "корпоративів"

Після 25 грудня починався сезон, як нині кажуть, "корпоративів". Ще задовго до свят рівненське повітове староство було завалене проханнями від установ, громадських організацій дозволити провести бали-маскаради. Найгучнішими та найяскравішими бали влаштовували місцеві чиновники та посадовці, інтелігенція, до складу якої тоді входили адвокати, лікарі, інженери. Це була довгоочікувана нагода для їхніх дружин "вигуляти" нові наряди.

Благородна публіка веселилася на балах і маскарадах, які влаштовували у власних домівках заможні рівняни та в "присутственних" місцях. Зокрема, як свідчать архівні документи 1911 року, дворяни Рівного влаштовували новорічно-різдвяні бали у "Благородному собранії" (приміщення його розташовувалося навпроти сучасного Екомаркету). Розкішні бали відбувалися у будинку очільника дворян Рівненського повіту Андро.

Колишній Будинок польського солдата ім. Пілсудського, а за СРСР – Будинок офіцерів. Тут у 30-ті роки проводилися офіцерські різдвяно-новорічні бали

Цей будинок зберігся майже у первозданному вигляді на вулиці Словацького, 7, де нині розміщується Державна пенітенціарна служба. У Будинку польського жовніра (сучасний Будинок офіцерів) проводилися офіцерські бали. Для середнього класу були вечірки у Громадських зборах. Незаможні рівняни вдовольнялися приватними вечірками у власних домівках. Виручені гроші від балів-маскарадів, лотерей та святкових продажів передавали на потреби благодійних організацій.

Серед інтелектуальних новорічних розваг початку минулого століття у Рівному була новинка тогочасної техніки – біоскоп (щось середнє між діафільмом та кінострічкою). Їх у місті було три: електробіоскоп Берндта (згодом кінотеатр "Ампір", за радянської доби – кінотеатр "Партизан", нині на його місці зводять бізнес-центр); біоскопи Бліндера та "Новий Мір" (у тодішньому театрі Зафрана, який розташовувався на місці нинішнього Народного дому на вулиці Петлюри).

Кінотеатр "Партизан", колишній "Ампір", фото кінця 40-х років ХХ ст., а нині на його місці будується бізнес-центр

Напередодні 1937 року рівненський повітовий староста започаткував таку традицію: щороку першого січня об 11 годині в усіх храмах міста проводити урочисте богослужіння. А на 13 годину – офіційний прийом у приміщенні рівненського повітового староства. Як писала тоді газета "Ехо Ровенське", тривалі новорічно-різдвяні свята є непосильним тягарем для шлунків мешканців міста.

Точних даних про те, чи встановлювали на вулицях міста сто років тому ялинку, поки що не віднайдено. Однак народні гуляння з військовим оркестром та феєрверками з нагоди Нового року і Різдва у Рівному відбувалися й тоді. З дозволу власника міста князя Любомирського такі святкові дійства влаштовували у його садибі на Гірці (теперішній парк імені Шевченка) та у 30-ті роки – у міському парку імені польського Президента Мостіцького, за радянських часів – парку імені Хрущова. Тепер на його місці – Палац дітей та молоді й занедбані залишки парку.

Продовження новорічно-різдвяних історій з минувшини нашого міста – у наступних публікаціях.

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.