Веселі й сумні історії про рівненську ялинку

У вічнозеленого деревця, без якого нині годі уявити новорічно-різдвяні свята, – нелегка доля. І забороняли його, і мало не ворожим елементом вважали. У Рівному ялинка прижилася також не без пригод. Церква на початку XX століття не радила українцям святкувати Новий Рік, бо вважала його бісівською гулянкою. Новий рік вважався додатком до Різдва. День народження Ісуса Христа святкували за старим календарем – 25 грудня. Отож, і ялинки в оселях рівнян з'являлися в основному на Різдво. Обвішували деревце яблуками (символ родючості), яйцями (символ життя), горіхами (символ божественності). Перші ялинки з'явилися у домівках поміщиків та заможних селян. Причому ялинка не витісняла давню традицію прикрашати покуть дідухом, перев'язаним яскравими стрічками.

У родинах заможних рівнян ялинки прикрашали “золоченими” горішками, стрічками, восковими янголятками, цукерками та іграшками. Нерідко на гілках деревця колихалися намиста з перлів, срібних ланцюжків. А “писком” тодішньої моди були небаченої краси скляні іграшки, "виписані", як тоді було заведено, з Німеччини. Саме у цій країні уперше у середині XIX століття почали виготовляти фабричним способом скляні ялинкові прикраси. Ціна їх мало не сягала ціни коштовностей, тому дозволити собі таку розкіш могли лише люди з великими статками.

Попри те, ялинки як атрибути новорічно-різдвяних свят ставали дедалі поширенішими в побуті городян, вартість їх становила від 10 до 20 рублів. А ще ж по 1-2 рублі за скляні іграшки, що на той час було досить дорого. Однак прикрашати ялинку минулорічними іграшками вважалося несмаком. Утім, на ялинці були не так прикраси, як ласощі: цукерки, пряники, тістечка, яблука, горішки, паперові янголята, виготовлені власноруч. І все це дітям дозволялося зривати у якості подарунків. Окрасою ялинок були маленькі різнокольорові свічечки, які на спеціальних защіпках кріпили до гілок. Така ялинка таїла у собі ще й неабияку небезпеку пожежі.

Як ялинка потрапила в немилість

Опальним стало новорічне деревце у період Першої світової війни 1914-1918 років. Російський уряд категорично заборонив використовувати ялинку під час новорічно-різдвяних свят, оскільки її походження було пов'язане з ворожими для Росії країнами, зокрема Німеччиною. Тодішня газета "Московская копейка" писала: "Петроградский училищный совет воспретил во всех церковных школах устраивать елки, так как обычай елок перенесен к нам от немцев". На початку 1915 року газети повідомляли, що у саратовському шпиталі полонені німці зустрічали свято з традиційною ялинкою. Це викликало значний суспільний резонанс. І під впливом громадської думки імператор заборонив подібні заходи узимку. Ялинку оголосили "ворожою німецькою забавою". А в 1916 році Священий Синод заборонив ялинку загалом. Заборона трималася аж до 1918 року. Але й на цьому поневіряння бідної ялинки не завершилися.

"Только тот, кто друг попов, елку праздновать готов!"

Після утворення Радянського Союзу, у 20-х роках XX століття, ялинка стала жертвою боротьби з релігією. У радянських ЗМІ почали з'являтися "листи трудящих", у яких засуджувалися і ялинка, й іграшки для її прикрашання, і Різдво.

Маразми радянської влади на початку 20-х років минулого століття

Однак, як свідчать історики, у жодному з тодішніх офіційних урядових чи партійних документів не вдалося знайти бодай згадку про заборону ялинки.

Натомість в архівних джерелах, у пресі 20-х років минулого століття, можна віднайти сліди боротьби з ялинкою. Зокрема були поширені гасла на кшталт: "Только тот, кто друг попов, елку праздновать готов!", "До 1922 года Мария рожала Иисуса, а в 1923 году – комсомоленка”, "Родители, не сбивайте нас с толку, не делайте Рождество и елку". Останній слоган прикрашав плакат, з яким малюків одного з московських садочків вивели на мітинг проти ялинки. Радянська маячня, якої, на щастя, не бачили рівняни, оскільки у ті роки Рівне знову перейшло під владу Польщі.

Реабілітація ялинки і початок її переможної ходи на теренах Радянського Союзу розпочалися з 1935 року, відколи сам Сталін розкритикував заборону ялинки як перегин чиновників. Щоправда, дещо таки підкорегували. Наприклад, восьмикутну білу Вифлеємську зірку замінили на ідеологічно правильну – радянську, п'ятикутну, червону. Вийшов із підпілля і Дід Мороз – у 1937 році, коли у Колонному залі Будинку Спілок відбулася перша кремлівська ялинка. Відтоді ялинки почали встановлювати на центральних площах великих міст і містечок.

Чи встановлювали ялинку на майданах у Рівному у дорадянський період, достеменно не відомо. Але в тогочасній пресі є згадка про облаштування феєрверку біля ялинки у садибі князів Любомирських на Гірці (теперішній парк імені Шевченка).

Як рівняни на Новий рік Сталіна "роздягли"

Новий рік було єдиним не комуністичним святом в СРСР, хоча перше січня було робочим днем. Лише після Другої світової війни компартія дозволила людям у цей день відпочити – за указом Сталіна у 1947 році перше січня стало вихідним. Ялинки у післявоєнний період прикрашали на радянський манер – танками, літаками, парашутистами і навіть портретами Сталіна й членів політбюро. Розвішували на новорічне деревце й дешеві картонні фігурки казкових героїв і тварин.

Клуб залізничників – у повоєнні роки там була головна ялинка міста і проводилися ранки не лише для дітей залізничників, а й для усіх рівнян

За даними архівних джерел, уперше ялинку у повоєнному Рівному було встановлено на теперішній Театральній площі. У ті часи це був невеликий сквер, розчищений від зруйнованих бомбардуваннями будинків. Там же стояв і пам'ятник Сталіну. Саме монументальному "вождю народів" і не пощастило. Своєрідним феєрверком відзначили рівненські патріоти новорічну ніч на перше січня 1947 року, підірвавши пам'ятник. Як розповідають старожили, вибух було чути на все місто. І це при тому, що зовсім поруч було відділення міліції. Чи постраждала від вибуху ялинка – невідомо.

Той самий пам'ятник, що "роздягнули" у новорічну ніч

Однак уже вранці рівнян зустрічав на постаменті той таки Сталін. Щоправда, він був уже без шинелі. Рівняни жартували, що вождя Цроздягли" у новорічну ніч. Справа у тім, що партійні боси Рівного, аби не залишити місто без високого "покровительства", та щоб не перепало від вищого начальства, поспіхом встановили на знищений постамент іншого Сталіна – без шинелі, але бронзового кольору (підірваний був сірим). Перенесли пам'ятник, що був біля Будинку офіцерів.

Ялинка на місці страти патріотів

Головну ялинку Рівного понад два десятиліття по війні встановлювали на теперішній Театральній площі. Коли у 1960 році збудували Рівненський драмтеатр, і місця для гуляння поменшало, ялинку все одно встановлювали там же. А навпроти площі розташовувався Будинок культури залізничників (знесений під час реконструкції центру Рівного і побудови скверу Несвицької), де відбувалися святкові новорічні ранки для рівненської дітвори. Головна ялинка міста у приміщенні довгі роки була саме там.

Ялинка біля новозбудованого театру на Театральній площі, 1960 рік

З Театральної ж новорічна красуня переїхала на початку 70-х років – на збудовану у 1967 році нову площу Леніна (теперішній майдан Незалежності). Чому одразу там не передбачили місце для ялинки – хто-зна... Можливо, тому, що вважали її сусідство з "ідеологічними" спорудами – кінотеатром "Жовтень" і пам'ятником Леніну на однойменній площі – не зовсім доречними. Натомість, увесь цей час рівняни веселилися під ялинкою, яка стояла фактично на місці страти українських патріотів. І довгий час ні в кого це не викликало несприйняття. Утім, у радянські роки про таке не те, що говорити, а й думати було небезпечно.

Те саме місце, де під час німецької окупації страчували українських патріотів

Усього за кілька метрів від того місця, де нині пам'ятник Уласові Самчуку, 4 січня 1945 року "енкаведисти" влаштували показову страту вояків УПА. Як розповідають старожили, тіла вісьмох страчених українських патріотів не дозволяли прибирати кілька днів для залякування місцевого населення. Ось таке криваве Різдво влаштували для рівнян.

Пам'ятний знак на будівлі готелю "Україна" на місці страти патріотів

У 1997 році на місці страти відкрито пам'ятний знак. Нині він розташовується на будівлі готелю "Україна" зі сторони вулиці Соборної. Прикметно, що практично на цьому ж місці у 1942-1944 роках публічні страти проводили й гітлерівці.

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

А в 1986 чи 1987 ялинка була на проспекті Миру, біля "ЗАГСУ".

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.