На мітинг із нагоди визволення міста у 1944-у рівняни не прийшли

Щороку другого лютого рівняни відзначають чергову річницю визволення міста від німецької окупації. За часи незалежної України це свято втратило колишню помпезність та ідеологічний присмак. За радянських часів практично кожен  мешканець Рівного – від піонера до пенсіонера – напам’ять знав подробиці визволення міста. Утім, лише ті, які допускала комуністична пропаганда.

У роки радянської влади партійні куратори від культури навіть додумалися об’єднати народне свято Масниці з днем визволення міста. Відтак, упродовж багатьох років 2 лютого рівняни святкували Проводи зими, приурочені до... Дня визволення міста від фашистських загарбників.      

Після боїв на березі Усті, неподалік костелу Святого Антонія (тепер органний зал філармонії)

У Рівному практично немає меморіальних місць, які нагадували б, власне, про події 2 лютого 1944 року. Хіба що братська могила воїнів, які загинули, визволяючи обласний центр, у міському парку імені Тараса Шевченка. Спочивають вічним сном визволителі міста й на Дубенському кладовищі, де тепер меморіал Слави. Колись на Луцькому кільці на постаменті стояла гармата – так увіковічнили пам’ять про подвиг капітана Гончарова, який загинув у тій місцині під час визвольних боїв. Однак у 90-ті роки пам’ятник демонтували, вважаючи його символом тоталітарного режиму.    

“Незручні” подробиці тих подій стають відомі лише нині

Фашистські війська захопили Рівне 28 червня 1941 року. Окупація тривала 945 днів. Радянські війська атакували Рівне відразу з чотирьох сторін, в обхід пустили кавалерійські частини, в боях брали участь і партизани. О 14.00 другого лютого 1944 року, перші радянські частини увірвалися до міста. А о 18.00 Рівне повністю звільнили від німців. Вже 5 лютого 1944 року на честь визволення Рівного Москва салютувала артилерійськими залпами. Того ж дня оприлюднили наказ Верховного Головнокомандувача про присвоєння кращим військовим частинам та з’єднанням звань “Рівненських”. Відтак “Рівненськими” стали 13-та армія, 6-й гвардійський кавалерійський корпус, 24-й  та 7-й стрілецькі корпуси.

Сучасна вулиця Соборна біля Свято-Воскресенського собору, лютий 1944 року

Офіційна інформація про визволення міста й досі є чітко дозованою – виховані на комуністичних ідеалах ветерани „зайвого” не розповідали. За СРСР боялися сказати щось „не те” й місцеві мешканці-очевидці тих подій. Лише нині стають відомі деякі подробиці. І хоча вони геть не “ура-патріотичні”, це також наша історія, яку ми маємо право знати. 

Рівнянка Віра Михайлівна Степанюк пригадує, що визволенню міста передував жахливий артобстріл, потім точилися запеклі вуличні бої. Вона пам’ятає, як, ховаючись у холодному підвалі будинку, мама з бабусею молилися, аби тільки не поцілили в їхнє помешкання, бо тоді довелося б жити просто неба. Втім, багатьом рівнянам довелося відчути, що це таке. У результаті боїв було зруйновано більшість будинків, особливо в центрі, на теперішній вулиці Соборній, у районі залізничного вокзалу. Багато споруд стояли з проваленими дахами. У цих руїнах змушені були тулитися люди, які не мали рідні в інших, не таких зруйнованих районах міста. У більш-менш нормальному стані були добротні будинки чехів і німців на теперішній вулиці Чорновола, на Грабнику, військові казарми. Але фашистська авіація бомбила місто й після його визволення. Тому жахливих руїн тільки більшало. 

Радянська артилерія на центральній вулиці міста

Як пригадують старожили, незадовго до визволення німці, відчуваючи наближення радянської армії, об'їжджали околиці міста та наказували населенню зібратися на майдані у центрі міста — там, де нині Театральна площа. З собою дозволяли брати лише їжу та необхідні речі. Однак не всі місцеві повелися на такі “запрошення”, пам'ятаючи про долю рівненських євреїв. Старожили розповідають, що людей, які все ж таки прийшли, фашисти розстрілювали або вивозили у невідомому напрямку і більше про них ніхто не чув. На початку 1944 року у місті накопичилося чимало відступаючих німецьких частин. Їх розквартировували по будинках, викидаючи людей на вулицю. Але, як розповідали очевидці тих подій, траплялися серед німців і такі, що допомагали місцевим, особливо родинам із дітьми. Чи то відчували наближення розплати, чи зрозуміли безперспективність воєнної авантюри. 

Нелегко довелося й визволителям. Зима 1944-го на Рівненщині була мінливою – то сніг із морозом,  то відлига з дощем. У день, коли точилися бої за Рівне, 2 лютого, була відлига. На вузеньких вулицях – суцільне місиво з грязюки і талого снігу. Якщо кіннотникам пересуватися ще було відносно легко, то солдатам, які, окрім того, що самі місили грязюку ногами, ще й мусили допомагати витягувати багатотонні гармати, з якими не справлялися тягачі. Утім спогади про ті дні неоднозначні — одні очевидці кажуть, що німці навіть не чинили спротиву, бо Рівне не було стратегічним містом. Бої завершилися о 18 годині 2 лютого. За деякими історичними джерелами,  німці змушені були залишити Рівне, оскільки їм катастрофічно бракувало живої сили і техніки. Зокрема, тодішній головнокомандувач німецької групи армій “Південь” фельдмаршал Манштейн у своїх спогадах “Втрачені перемоги” писав, що оборону на цьому напрямку тримали тільки залишки кількох розбитих на берегах Дніпра частин вермахту, тому, мовляв, і не стримали натиск радянських військ.

Колишня резиденція намісника Гітлера в Україні  - Коха, тепер обласний краєзнавчий музей

За іншими джерелами,  на підступах до міста та перехрестях доріг гітлерівці спорудили міцні оборонні укріплення й запекло оборонялися. Як стверджувала радянська пропаганда, у боях за місто фашисти втратили кілька тисяч солдатів і офіцерів, а також 30 великих складів зі зброєю та військовою амуніцією. Скільки полягло наших солдатів, достеменно невідомо, бо ці дані перебувають в іноземних архівах. Декотрі історики називають цифру 600 осіб.

Мешканці зустріли визволителів насторожено

Радянська історія стверджує, що визволителів рівняни зустрічали виключно хлібом-сіллю. Було таке. Водночас старожили пригадують, як чимало рівнян після повного визволення міста приходили на майдан біля Свято-Воскресенського собору, від щирого серця несучи військовим усе, що мали - молоко, хліб, варену картоплю. Але старші офіцери наказували солдатам нічого не брати, бо, мовляв, може бути отруєне.

Рівне після визволення, лютий 1944 року

У перші дні після визволення рівняни, попри радість, вочевидь, почувалися дещо непевно. За радянських часів ніколи не розголошували того факту, що 5 лютого, під час проведення загальноміського мітингу на честь визволення від німецьких загарбників, майже не було міського населення. Рівняни просто боялися. Мовляв, крий Боже, якщо знову повернуться німці, й на мітингувальників донесуть за сприяння “москалям”, це буде смертельний вирок їм та їхнім родинам.

Читайте також: Визволителька Рівного про українських солдатів: "Хлопчики, повертайтеся живими"

Натомість у міському театрі 10 лютого відбулися урочисті збори місцевого партгоспактиву у кращих традиціях радянської політпропаганди. Про це, зокрема, писали кореспонденти фронтових багатотиражок. У президії зборів — секретар підпільного обкому компартії командир Ровенського обласного партизанського з'єднання Василь Бегма. “Под гром аплодисментов” почесним заочним головою президії одноголосно обрано товариша Сталіна. Серед виступаючих — майор Лотарєв, чия частина першою увірвалася у місто. Актор місцевого театру Петросян дякує від імені рівнян. Від віруючих виступає священик, настоятель Воскресенського собору Мрачковський. Учасники зборів приймають вітальний лист “вождю народів” Сталіну.

У дні визволення на вулицях Рівного у лютому 1944

Пригадують старожили й таке. Коли солдати вирішили взяти участь у панахиді на честь загиблих воїнів у Свято-Воскрсенському соборі — головному православному храмі міста на той час, священик дозволив їм увійти зі зброєю, бо, мовляв, воюють вони проти супостатів. Але суворо наказав зняти головні убори. До речі, Воскресенський собор неодноразово був свідком різноманітних урочистих подій. У 1939 тут вітали червоноармійців, у 1941 — німців, у лютому 1944 — партизанів. Хоча останніх зустріли тут стримано.

Нині неоднозначним є ставлення суспільства до подій тієї далекої війни. Відтак, деякі історичні факти наші сучасники трактують на власний розсуд. Такого вільного поводження з історією не поділяє старший науковий співробітник відділу історії Рівненського обласного краєзнавчого музею Наталія Гавриш. Через таке ставлення багато подій, фактів залишаються невідомими або й просто викресленими, спотвореними, вважає вона. Так, наприклад, за її словами, ім’я легендарного розвідника Миколи Кузнецова практично стерте з історії Рівного.

Радянський танк біля рівненського головпоштамта

З цим можна погодитися, а можна сперечатися. А, можливо, навпаки — лише зараз привідкривається завіса над справжніми подіями далекої давнини?.. Шкода, що свідків тих подій стає дедалі менше. Тому збирати по крихті їхні спогади про минувшину нашого міста усе важче. Але ми маємо право знати правду.  

Якими були перші кроки радянських визволителів у місті, читайте у наступному нарисі.

Світлана КАЛЬКО, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Зі святом рівняни

"Ні чим Микола Іванович Кузнецов, чи Приходько не гірші теперішніх Героїв."-ти маєш на увазі хєроїв плотніцкіх-захарченких-губарєвих...так,такі самі терористи.Уточни будь-ласка,скільки мирних рівнян було розстріляно після хєр ойствцих цих комуняцьких ушльопків???На рахунок відбудов..Я, 30 років прожив в "соціалістичному раї" при асвабадітєлях.Красно дякую, колгосп-це добре, але не в нашому селі..

Нація, яка не береже та не шанує своє минуле-не може мати майбутнього. З приходом кожної наступної епохи ми нищимо памятки минулої епохи, а це наша історія, це те за що боролись наші прадіди. На місці старих памятників ставимо інші, прийдуть роки і їх змінять новими памятниками. Ні чим Микола Іванович Кузнецов, чи Приходько не гірші теперішніх Героїв.
За 20-ть років після війни Рівне було відбудоване (школи, садочки, будинки, дороги, заводи, фабрики, сільське господарство, твариництво), кожна сімя мала дах над головою, роботу, а що зроблено за 20-ть років Незалежності? Не змогли зберегти і того що нам дісталось в спадок. Не потрібно повертатись до минулого, а берегти його як історію, поважати, робити висновки і жити майбутнім.

Скільки потрібно ще жертв в Україні, щоб ми перестали відзначати дати радянської окупації та проросійської пропоганди.

Визволення і заодно радянська ОКУПАЦІЯ. То що святкувати.

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.