Як у Рівному 100 років тому у футбол грали

Як з'ясувалося, футбольної слави Рівне зажило ще задовго до благодійництва відомого бізнесмена Короткова, з яким пов'язують чи не найбільше піднесення місцевого футболу. Хоча на початку ХХ століття рівненські майстри шкіряного м'яча добряче “бомбили” суперників, найтитулованішу команду краю намагалися заборонити. 

Як вбачається зі старих газетних публікацій, у футбол на Рівненщині грали вже на початку ХХ століття. Щоправда, були це ігри аматорські, щось на кшталт дворових змагань. А перша офіційна футбольна команда у Рівному з'явилася у

1918 році на базі єврейського спортивного клубу “Маккабі”, засновником якого стала єврейська профспілка. Це були перші кроки організованого футболу на Рівненщині. Очолили його відомі футболісти того часу Горнштейн та Гімберг.

До речі “Маккабі” об'єднував не лише футбольні команди. У складі товариства були секції гімнастики, тенісу, боксу, волейболу, плавання.

Рівне — місто футбольне

Серед першопроходців рівненського футболу були й військові. Команда  Військового Клубу Спортового (ВКС), створена у 1922 році, була першою футбольною командою з Волині, яка достойно представила наш регіон у тодішній “вищій” лізі - класі “А”.  Кістяк команди склали військовики піхотного та кавалерійського полків, розквартированих у Рівному. Командування усіляко заохочувало підлеглих до загальної спортивної підготовки. Задля поширення нового ігрового виду спорту у військовому містечку навіть облаштували своє футбольне поле.   

Футбольне поле перед палацом Любомирських, 20-ті роки ХХ-го століття

Ще у 1921 році клуби Волинського регіону було допущено до змагань у межах  Люблінської федерації. А вже у 1922 році футбольний клуб ВКС “Рівне” посів 2-е місце в першості воєводства, поступившись таким же військовикам з команди “Люблін”.

У 1925 році низкою перемог заявляє про себе ще одна рівненська футбольна команда - “Сокіл”. А в 1926 році - єврейський спортивний клуб “Гасмонея”. Загалом же у 20-30-х роках минулого століття у Рівному налічувалося з десяток футбольних команд. 

Футбол і політика, або Як забороняли “Гасмонею”

Найбільш титулована футбольна команда Волинського воєводства, що діяла при  єврейському спортивному товаристві “Гасмонея”, зазнала репресій польської влади. Створене у 1918 році спортивне товариство “Маккабі”, під егідою якого існувала одноіменна футбольна команда, впало у немилість польської влади. Діяльність клубу була заборонена. Влада побоювалася, що через нестабільну політичну ситуацію спортивні організації можуть перетворитися на воєнізовані формування. Не допомогли й хитрощі спортсменів — намагання створити буцімто нове товариство під назвою “Гасмонея”.

Рівненська "Гасмонея" на новому стадіоні, 1935 рік; на задньому плані видно руїни палацу Любомирських 

Польська влада усе одно намагалася “накопати” компромату проти клубу, прискіпливо вишукуючи усе нову інформацію щодо мети діяльності та політичної лояльності засновників “Гасмонеї”. Архівні джерела зберігають листування між інстанціями воєводського управління та відділом безпеки, де йдеться, що “на терені Волинського Воєводства встановилася така практика, що створювані євреями спортивні товариства мають загрожувати громадській безпеці, що, на думку пана Комісара Східних Земель, стало причиною відмови в їх легалізації...”. Відтак, 13 березня 1923 року легалізацію “Гасмонеї” було заборонено.

Лише під тиском єврейських громадських організацій, які переконали владу в  аполітичності «Гасмонеї», товариство у травні 1923 року таки отримало дозвіл на діяльність. Тоді ж дозволили створити й футбольну команду під такою ж назвою (фактично було відновлено команду “Маккабі”). Наприкінці 1923 року рівненська «Гасмонея» стала членом Люблінського футбольного округу й почала брати участь в іграх цієї ліги.

Перемоги “Гасмонеї”

Спочатку аматорська “Гасмонея” дуже швидко зуміла стати найбільш титулованим клубом на теренах Рівненщини часів польського владарювання. Перші професійні тренери зі Львова прийшли до “Гасмонеї” (тоді ще “Маккабі”) у 1920 році. Тоді ж у клубі взялися за підготовку зміни — створили юніорську секцію. Заміна тренера та призов до війська кількох найсильніших гравців у 1923 році дещо послабили команду. Але у 1924 році тренувати рівненських гравців запросили колишнього футболіста знаменитої на той час віденської команди «Хакоах» Шпунера, який швидко зробив команду однією з провідних на Волині. З 1928-го по 1933-й роки “Гасмонея” здобуває низку регіональних нагород, причому двічі - кубок Волині.

У справжнє футбольне свято для міста перетворився у 1934 році товариський матч “Гасмонеї” з чемпіоном австрійської футбольної ліги віденським футбольним клубом “Хакоах”, який приїхав до Рівного. Рівненські футболісти перемогли австрійців з рахунком 4:3.

Пожежа у палаці Любомирських, 1927 рік; біля палацу старе футбольне поле

У цьому ж році “Гасмонея” представляє Волинь на змаганнях польської Вищої футбольної ліги. Це був єдиний єврейський клуб у Польщі, що брав участь у такого рангу змаганнях. У 1936 році у Рівному змагаються футбольні клуби польського товариства “Маккабі” з Варшави, Кракова, Вільно, Львова, Рівного. І знову “Гасмонея” - переможець. Тріумфальні традиції дорослої “Гасмонеї” у 1937 році продовжила юніорська команда клубу. Здобувши кубок Волині, вона представляла наш регіон на чемпіонаті в польському місті Козінці, де була єдиною єврейською командою.

На 20-річний ювілей рівненської “Гасмонеї” у 1938 році євреї Рівного організували пишні торжества. Сотні гостей прибули до Рівного з різних куточків Польщі. На стадіоні клубу влаштували карнавал, який продовжили на на центральній вулиці міста. Урочистості тривали у театрі Зафрана, що тоді розташовувався на теперішній вулиці Петлюри.

Не лише м'яча ганяли, а й стадіони будували

У 30-ті роки товариство “Гасмонея” у Рівному розширило “асортимент” своїх спортивних послуг, відкривши секції велосипедного та мотоспорту. Товариство, хоча позиціонувало себе як єврейське, проте не відмовляло у заняттях спортом охочим інших національностей. Зокрема, серед понад 700 дітей, що займалися у юнацьких групах, було чимало українців. Товариство також переймалося розбудовою спортивної інфраструктури міста.

Ще у 1924 році товариство із залученням коштів єврейської громади побудувало за містом стадіон. У 1927 році із розширенням діяльності постало питання нового більшого стадіону. Було придбано землю під будівництво, але з'яcувалося, що ця ділянка не підходила для таких потреб і від неї довелося відмовитися. Нарешті у 1932 році правління товариства уклало багаторічний контракт на землю з власником міста князем Любомирським і побудувало новий стадіон. Ділянку визначили просто поруч зі залишками князівського палацу (теперішня “Лебединка”). Відтак, на старовинних світлинах стадіон “Гасмонеї” був на фоні величної споруди палацу. Звели стадіон також на кошти єврейської громади Рівного. Через болото (місцевість поруч із палацом була заболоченою) до стадіону проклали дорогу. Трибуни були дерев'яні. Головна вміщувала кілька тисяч глядачів. У 1937 році усередині трибуни облаштували приміщення для спортсменів, розраховані на 500 осіб. Рівненська “Гасмонея” - єдиний серед тогочасних єврейських спортклубів мав власний стадіон. Узимку на ньому влаштовували загальноміську ковзанку. Створили також хокейний клуб, який тренувався на цій льодовій арені. Утримували стадіон на кошти клубу.

Старий стадіон "Колгоспник", який добудували після війни на місці стадіону "Гасмонеї", 40-і роки ХХ століття

Загалом у районі сучасного стадіону “Авангард” на території “Лебединки” у 30-ті роки минулого століття товариство “Гасмонея” облаштувало ціле спортивне містечко не лише зі стадіоном та міні-футбольними полями, а й навіть з тенісними кортами, волейбольними майданчиками. На вулиці Замковій розміщувалися гімнастичний та боксерський зали товариства.

У плані розбудови міста від 1938 року магістрат за погодженням з власником міста князем Любомирським планував осушити болото на місці колишнього палацово-паркового ансамблю Любомирських поруч із залишками палацу та закласти там парк з різноманітними спортивними спорудами, проте...

Футбол по-радянськи

Шанувальники “Гасмонеї” тоді ще не знали, що рівно через рік, у вересні 1939-го, у місто увійдуть частини Червоної Армії, й на цьому завершиться славна історія рівненського футбольного клубу “Гасмонея”.

Свято на старому стадіоні, 40-і роки ХХ століття 

Радянська влада прагнула назавжди стерти з історії міста будь-яку добру згадку про його польське минуле, насаджуючи нові ідеологічні догми. Відтак, директивою “згори” усі спортивні організації та клуби міста було ліквідовано. На їх місці з'явилися спортивні товариства, які існували на той час у СРСР - “Динамо”, “Спартак”, “Локомотив”.

Спортивне свято на старому стадіоні "Колгоспник"

У 1940 році з найкращих рівненських футболістів (тих, які залишилися у місті й вціліли від репресій) було створено команду "Спартак". У кубку України у тому ж році команда дійшла до 1/8 фіналу. У 1941 році, за десять днів до початку Вітчизняної війни, до Рівного уперше завітало київське "Динамо". У цьому матчі за “Спартак” грав видатний уже на той час футболіст, якого місцеві шанувальники називали рівненським Пеле, Леонід Молчановський. Попри запеклу боротьбу, рівняни з киянами зійшлися на мирову — 3:3. Далі історію рівненського футболу перервала війна. Але це вже тема іншої публікації.

Тренування на міні-полі біля старого стадіону, 40-і роки ХХ століття

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.