Першими у Рівному промовили “Алло!” пожежники

 

Перший телефон у світі задзвонив у Сполучених Штатах Америки. В Україні уперше телефон під'єднали 1885 року у Львові.

 

Передвісником телефонного зв'язку у Рівному був телеграф. Ще у 50-ті роки ХІХ століття Волинська губернія, до якої належало Рівне, потрапила у перелік територій, через які мало бути прокладено телеграфний зв'язок. Царський уряд Росії планував з'єднати свої телеграфні лінії з телеграфом Австро-Угорщини у Бродах.

Роботи з прокладення цієї лінії завершили у 1857 році. Відтак, мешканці Рівного, особливо ті, що займалися комерцією, змогли оцінити новий вид комунікації, отримавши більший доступ до торгово-комерційної інформації з інших регіонів. У Рівному відкрили телеграфну станцію, через яку можна було надіслати чи отримати телеграми не лише з інших губерній Росії, а й з-за кордону — Австрії, Англії, Баварії, Бельгії, Данії, Єгипту, Індії, Франції, США (всього з 31 країни).

Вулиці Рівного початку ХХ століття

На початку ХХ століття у Рівному з'явився ще більш прогресивний вид зв'язку -  телефонний. Коли уперше було встановлено телефонний апарат, достеменно невідомо. Але архівні документи свідчать, що у 1908 році Рівненське пожежне товариство добилося дозволу у волинського губернатора на влаштування у місті телефонної мережі приватного користування.

Рівне часів Першої світової війни, 1914 рік

Спочатку її абонентами могли бути тільки члени пожежного товариства. Але вже наступного, 1909 року, у Рівному почався справжній бум прокладання телефонних ліній. До справи активно долучилася місцева влада. Міська дума уклала угоду з підприємцями з Брест-Литовська про надання концесії на будівництво й експлуатацію телефонної мережі загального користування.

Сучасна вулиця Соборна початку ХХ століття. Саме тут з'явилися перші телеграфні стовпи

Однак на заваді швидкому впровадженню корисної і потрібної для міста справи стали тодішні чиновники-бюрократи. Процедура затвердження угод на спорудження мережі тривала майже два роки — з 1908-го по 1910-й роки, аж доки начальник Київського поштово-телеграфного округу дав остаточний дозвіл на проведення робіт. І вже на кінець 1910 року рівненська телефонна станція налічувала 142 абоненти. До побудови на початку 30-х років головпоштамту розташовувалася вона у приміщенні міської пошти. Будівля не збереглася до наших днів. А знаходилася приблизно на місці дев'ятиповерхівки на сучасному майдані Незалежності.

Перші телефонні номери були дво- і тризначними

Рівняни швидко оцінили переваги нового засобу комунікації. Наприклад, у телефонному довіднику, виданому магістратом (органом місцевого самоврядування за часів Польщі) у 1936 році, уже налічувалося понад п'ятсот користувачів. Були серед них і приватні особи, у тому числі тодішній власник міста князь Адам Любомирський, міські лікарі, чиновники магістрату, заможні рівняни. Також телефонізували міські лікарні, поліцейські дільниці, залізницю, пожежні частини, військовий гарнізон. Мали телефонний зв'язок приватні підприємства, готелі, бари і кав'ярні, редакції місцевих газет.

Тодішні телефонні номери містили в основному дві-три цифри. Наприклад, згідно з довідником 1936 року, додзвонитися на фільварок “Горка” (маєток князя Любомирського, у якому тоді містився окружний суд, теперішній парк імені Шевченка) можна було за номером 4-14, до готелю “Сан-Ремо” - 2-29, до пожежної — 4-50 та 26.

Телефоністки за роботою - так виглядав телефонний вузол сто років тому

З Рівного також можна було подзвонити до райцентрів краю, до міст Польщі та Росії.

Перший телефонний зв'язок виявився недосконалим. Про погану якість його не раз писала місцева преса. Телефоністки, з'єднуючи абонентів, часто помилялися, нерідко доводилося довго (до 15-ти хвилин) очікувати з'єднання.

Телефонний довідник 1936 року абонентів Волинського повіту з містом Рівне включно

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.