Вироби давньоруських ремісників із Рівненщини залюбки купували у Європі

Рідкісні старожитності,  які 8 століть тому належали майстрам-чинбарям із Пересопниці, відтепер можна побачити у тутешньому музеї.  Їх вироби продавали навіть у країнах тогочасної Європи. Чинбарями називали ремісників, які обробляли шкіру. Місцева продукція була настільки високого ґатунку, що, як сказали б сьогодні, йшла «на експорт».   На території Пересопниці під час розкопок виявили місце давньої чинбарні та знаряддя праці майстрів. Нині їх експонують у культурно-археологічному центрі «Пересопниця»

Сьогодні це невеличке село неподалік Рівного. Його знають як батьківщину української Першокниги - Пересопницького Євангелія, на  якому складають присягу президенти. Водночас це не єдина яскрава сторінка тутешньої  історії. Пересопниця свого часу була княжим містом. Тут жили заможні мешканці. А слава про вмілих ремісників  - у тому числі ювелірів та чинбарів  – виходила далеко за межі князівства.

- Розкопки проводили в урочищі Баранівка. Там працювали археологи Богдан Прищепа, Олексій Войтюк, а також студенти. Вони й виявили чинбарню.  Її датують 12-13 століттям. Цим ремеслом не могли займатися випадкові люди. Тут потрібна була майстерність і особливі знання, - пояснює науковий працівник культурно-археологічного центру «Пересопниця» Оксана Жарська. – Найімовірніше, чинбарством займалася ціла родина.  Ремесло також могло передаватися від покоління до покоління.

Спочатку археологи виявили на місці розкопок  житло періоду Київської Русі. Кажуть, першопочатково це була напівземлянка. Однак, очевидно, з часом піч зруйнували, натомість вогнище розмістили по центру, як у майстерні. Тим часом, серед знахідок, окрім кераміки, вони виявили майже два десятки кістяних проколок (по суті це шило). Ними якраз і користувалися чинбарі.

Взагалі процес обробки шкіри доволі складний і тривалий. Він тривав від декількох тижнів до двох із половиною місяця.  Чинбарню не облаштовували у випадковому місці. Бо потрібно було, щоб поряд знаходилася водойма (шкіру необхідно вимочувати), а також вапно. Натомість якраз неподалік місця розкопок здавна стояв водяний млин.  А в селі Шостаків, що поблизу Пересопниці були  вапняні родовища, розповідає Оксана Жарська.

Тим часом процес обробки шкіри був специфічним ще й через запах. Адже її потрібно було розмочувати, міздрювати (очищувати від жиру),розрихлювати. Потім відбувалося  гниття, бучення квашення,  дублення (вимочування, у тому числі в дубовій корі). Завершальними етапами було ключування та лискування – шкіру витягували та вигладжували.  Вона ставала тонкою і вважалася найвищого ґатунку.  Для цього використовували  лущила. Їх ще називають «ковзанами». Це широкі кістки, якими й вигладжували шкіру. Саме такі предмети знайшли у Пересопниці на місці давньоруської чинбарні. А це свідчення майстерності ремісників.

Також, обробляючи шкіру, її натирали протушкованими нутрощами тварин, додаючи туди жовч, курячий послід. Тому така майстерня не могла бути у центрі міста. Її виносили за межі населеного пункту.

- Працюючи, чинбарі мусили натягнути шкіру. тож її потрібно було прикріпити до чогось. Іноді прибивали просто до землі. І використовували при цьому кістяні проколки. Їх виготовляли з кісток тварин самі ж майстри. Власне, їх знаряддя праці можна побачити в експозиції культурно-археологічного центру «Пересопниця», - продовжує розповідь Оксана Жарська. – Крім цього, на виставці є і залізні ножі, а ще прясельця, які також знайшли під час розкопок.

Зі шкіри, яку обробили середньовічні чинбарі, залежно від якості, робили кінську збрую, шили сумки, одяг. І, звичайно ж, таким крамом торгували із сусідами. Як саме це робити, у княжій Пересопниці, очевидно, знали .

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.