Рівняни уперше побачили літак 103 роки тому: тут літали автор "мертвої петлі" та друг імператора

Яке воно, Рівне, з висоти пташиного польоту, вперше роздивився російський льотчик Олександр Васильєв 103 роки тому. Погожого весняного дня 4 квітня 1912 року уславлений на той час російський авіатор уперше підняв у повітря над містом літальний апарат – моноплан "Блеріо". Відтоді почалася авіаційна історія Рівненщини.

Повітряне шоу тривало всього 12 хвилин, як писали тогочасні місцеві газети, але подивитися на небачене диво зійшлося майже 15 тисяч глядачів – рівнян та мешканців околиць. На чималому Казарменному майдані, який військові використовували як гарнізонний плац для муштри і військових парадів, поруч із казармами, де тоді розміщувався 127-й Путивльський полк і штаб 11-го армійського корпусу, було встановлено ряди крісел для перших осіб міста, повітового начальства, військового керівництва та заможних містян. На ці місця продавали квитки. Безквиткова ж публіка прилаштувалася обабіч майдану та вздовж прилеглих вулиць. Як писали тодішні місцеві газети, загальний збір від продажу квитків становив величезну на той час суму – 1 300 рублів.

Якщо спроектувати на сучасне Рівне, то відбувалася подія у військовому містечку приблизно там, де нині знаходяться корпуси ОК “Північ” та колишні казарми батальйону радіаційного і хімзахисту з прилеглими територіями, ближче до сучасної вулиці Дубенської. Нині ця частина військового містечка щільно забудована, отож упізнати в ній Казарменний майдан 100-річної давнини нині неможливо.

Політ переносили кілька разів

Сенсаційну для того часу новину про перший політ над Рівним встигли добре розрекламувати, бо політ переносили кілька разів. Спочатку його планували на початок березня, потім на кінець, але завадила зима, яка довго не відступала. Про це ми дізнаємося з номерів тогочасної рівненської газети "Юго-Западная Волынь". У номері від 18 березня 1912 року було опубліковано оголошення: "Полеты победителя перелетов Петербург-Москва знаменитого авиатора О.О.Васильева состоятся в Ровно на Казарменной площади на аэроплане "Блерио" в четверг, 29 марта".

Олександр Васильєв у кабіні моноплану "Блеріо", на якому здійснив політ над Рівним, (фото з однієї з російських газет, 1912 рік)

Майбутній політ також рекламували численні щити, встановлені в найбільш людних місцях Рівного. Одначе погода знову внесла свої корективи. Через сильний вітер та дощ видовище перенесли на 4 квітня. Перед подією газети на всю вихваляли російського льотчика Васильєва. Справді, для свого часу він був асом, автором кількох авіаційних рекордів. У липні 1911 року Олександр Васильєв став переможцем першого перельоту "Петербург - Москва", єдиним із 12-ти учасників діставшись до місця призначення. За добу льотчик пролетів 677 кілометрів, перевищивши тим самим тогочасний світовий рекорд французького авіатора Бомона.

Улюбленець імператора та авіаконструкторів

Олександра Васильєва вважали улюбленцем самого російського імператора Миколи ІІ. Гаряче сприймали його й тисячі глядачів, які приходили на його публічні показові польоти. Палкий прихильник авіації, він присвятив себе пропаганді цього виду транспорту, за яким бачив велике майбутнє. Про визнання російського льотчика свідчить той факт, що всесвітньовідомий французький винахідник, авіатор, засновник авіапідприємства Луї Блеріо подарував Васильєву власного літака, який увійшов у історію авіації як моноплан "Блеріо".

Фото Олександра Васильєва та особисті речі ще одного рівненського льотчика Флегера ( з фондів Рівненського краєзнавчого музею)

Саме на цьому літакові Олександр Васильєв прилетів до Рівного з Харкова, як свідчать одні архівні джерела. За іншими ж – літак розібраним доправили до Рівного потягом. До речі, газети розповідають про випадок, який трапився з Васильєвим у Харкові під час показових польотів і мало не став фатальним. Публіка, яка спостерігала за польотом, схвальним ревом і оплесками сприйняла трюк, коли моноплан раптом у повітрі перевернувся догори колесами й летів так якийсь час. Ніхто й гадки не мав, що в цей час пережив льотчик, адже це був зовсім не трюк – сильний вітер так позбиткувався над легеньким монопланом. Васильєву, як писали тодішні газети, неабияких зусиль вартувало вирівняти апарат. Таке шоу могло коштувати авіатору життя.

Небачене шоу в Рівному

У Рівному, як писала газета "Юго-Западная Волынь" наступного дня після польоту, 5 квітня, погода сприяла, і політ пройшов з шаленим успіхом. Моноплан був у повітрі всього 12 хвилин – зробив три кола над військовим містечком на висоті приблизно 200 метрів, але тричі льотчик піднімав машину на 1 000 метрів, писали газетярі. Задля більшого ефекту скинув з висоти дві імітаційні бомби, поціливши ними у заздалегідь окреслене на площі коло. На завершення красиво приземлив літальний апарат, що здалеку нагадував гігантського метелика (до речі, льотчик так і назвав моноплан "Бабочка", про що був напис на борту), викликавши овації присутніх. "...По своей красоте полет О.О.Васильева в Ровно достоин знаменитого российского авиатора, который творит великое дело", - писала газета 5 квітня 1912 року.

Рівненський авіазагін на аеродромі під Рівним, 1915 рік (фото з обласного архіву)

Повітове начальство, військовики, прості містяни на знак вдячності тиснули авіатору руку, запрошували відвідати Рівне знову. Навіть призначили орієнтовну дату для других "рівненських" польотів – літо 1914 року. Проте планам здійснитися не судилося. На заваді стала Перша світова війна, яка поставила фатальну крапку в долі талановитого авіатора.
Олександр Васильєв пішов на фронт добровольцем, попри те, що тодішнє російське військове начальство вбачало в досвідченому пілоті випробувача нових літаків і наставника для льотчиків-початківців. Під час повітряної розвідки під Львовом, літак "Моран", на якому перебував Васильєв і генерал Мартинов, було збито ворогом. Васильєв потрапив у полон. За спробу втечі його запроторили до табору суворого режиму. Російська сторона робила неодноразові спроби обміняти його на когось із полонених австрійських офіцерів, однак безуспішно. У відповіді австрійської сторони російському армійському керівництву у 1917 році повідомлялося, що через визнання Васильєва непридатним до строкової військової служби його буде відправлено до Росії з потягом інвалідів. Однак потрапити на батьківщину уславленому авіатоові так і не пощастило – він помер у австрійському полоні. Де його могила, невідомо. Натомість ім’я Олександра Васильєва – одного з піонерів світової авіації - назавжди залишилося в історії. Надзвичайно приємно, що перший політ над Рівним є однією зі сторінок цієї історії.

Автор “мертвої петлі” загинув, служивши на Рівненщині

Перші кроки авіації на Рівненщині продовжив інший відомий на той час авіатор - автор "мертвої петлі", штабс-капітан Петро Нестеров, який тоді був начальником корпусного авіазагону 3-ї авіароти. Авіазагін прибув до Рівного залізницею 8 серпня 1914 року. Того ж дня Нестеров зробив перший випробувальний політ з рівненського аеродрому, а на третій день, разом із спостерігачем штабс-капітаном Лазаревим вирушив у перший бойовий політ.

Через декілька днів авіазагін Нестерова перебазувався на Дубенсьекий аеродром. А 26 серпня 1914 року Петро Нестеров здійснив перший в історії авіації повітряний таран — ціною власного життя. Сталося це в районі Львова. Австрійський повітряний ас барон Розенталь на своєму літакові “Альбатрос” проводив повітряну розвідку, передаючи інформацію про пересування російських військ. Через велику висоту постріли з землі не могли дістати літак. Тоді у небо піднявся штабс-капітан Нестеров. Наздогнавши австрійця на швидкому й легкому “Морані”, він врізався йому у хвіст. Російський авіатор намагався посадити пошкоджену машину, але це йому не вдалося. Обидва літаки впали на землю. Пілоти загинули.   

Світлана Калько, спеціально для сайту "ВСЕ"

Коментарі

Додати новий коментар

Правила коментування сайту
CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.